PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΝΤΑΣΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ



saik
01-07-15, 09:59
Παιδια χαιρετω.

Εχω ενα TOYOTA YARIS 2001 μοντελο με το κλασικο ραδιοκασετοφωνο της μαμας του. Εχει κολλησει η ενταση του ηχοσυστηματος στο τερμα ( παρα πολυ δυνατα). Υπεθεσα οτι ειναι το ποτενσιομετρο, οποτε το εβγαλα και προσπαθησα να βρω αλλο για να το εντικαταστησω. Ειναι ενα τριων pins της ALPS. Οπου και να προσπαθησα να βρω (Μαρκιδις, Βενιερης) δεν βρηκα τιποτα. Ετσι αρχισα τις δοκιμες με αλλα ποτενσιομετρα ξεκινωντας με 10ΚΩ. Και παλι ομως η ενταση παρεμενε στο τερμα. Ακομα και οταν εβγαλα εντελως το ποτενσιομετρο απο πανω, η ενταση παλι παραμενει παρα πολυ δυνατα. Τοτε, εβαλα ξανα το δικο του ποτενσιομετρο και ανακαλυψα οτι τα πριμα και μπασα τα ρυθμιζει σωστα.
Τι μπορει να συμβαινει. Μπορει να υπαρχει κατι αλλο που να ρυθμιζει την ενταση το οποιο μου διαφευγει.

Ευχαριστω.

αλπινιστης
01-07-15, 11:37
Προφανως σου εχει καψει την βαθμιδα που οδηγειται απο το ποτενσιομετρο. Βρες τι πολωνει.

saik
01-07-15, 11:49
Οταν λες βαθμιδα, να βρω την βαθμιδα ενισχυσης; (Πραγμα λιγο δυσκολο γιατι το ποτενσιομετρο ειναι πανω στην οθονη και το ηχοσυστημα κατω στο καντραν. Θα μου πεις ομως αλλιως δεν γινεται).

αλπινιστης
01-07-15, 11:57
Το ποτενσιομετρο αυτο κατι πολωνει. Ενα τρανζιστορ π.χ. στην βαθμιδα προενισχυσης. Τα σταθερα του ακρα ειναι το προς ρυθμιση σημα και η γη. Ακολουθα τον δρομεα του και δες που παει.
Καμια φωτο μπορει να βοηθησει

GeorgeVita
01-07-15, 12:03
Υπεθεσα οτι ειναι το ποτενσιομετρο ... εβαλα ξανα το δικο του ποτενσιομετρο και ανακαλυψα οτι τα πριμα και μπασα τα ρυθμιζει σωστα.
Τι εννοείς ότι ρυθμίζει πρίμα/μπάσα; Το ίδιο "ποτενσιόμετρο"; Μήπως είναι περιστρεφόμενο ψηφιακό κουμπί (rotary encoder). Κατά την περιστροφή έχει αρχή και τέλος;

saik
01-07-15, 12:37
Ναι το ιδιο ποτενσιομετρο ρυθμιζει πριμα/μπασα.
Οχι δεν εχει αρχη και τελος. Περαν αυτου, οταν προσπαθησα να μετρησω αντισταση μεταξυ των ακρων του, δεν μπορεσα να μετρησω συγκεκριμενη αντισταση ( μεταξυ των ακριανων πιν το πολυμετρο εδειχνε απο 3Ω μεχρι μερικες δεκαδες ΜΩ).

GeorgeVita
01-07-15, 15:01
Ναι το ιδιο ποτενσιομετρο ρυθμιζει πριμα/μπασα.
Οχι δεν εχει αρχη και τελος. Περαν αυτου, οταν προσπαθησα να μετρησω αντισταση μεταξυ των ακρων του, δεν μπορεσα να μετρησω συγκεκριμενη αντισταση ( μεταξυ των ακριανων πιν το πολυμετρο εδειχνε απο 3Ω μεχρι μερικες δεκαδες ΜΩ).
Αυτό το εξάρτημα δεν είναι ποτενσιόμετρο αλλά περιστρεφόμενος διακόπτης/κωδικοποιητής και δεν έχει χαλάσει!
(https://en.wikipedia.org/wiki/Rotary_encoder)
Το πρόβλημα βρίσκεται κάπου αλλού στο κύκλωμα της κεντρικής μονάδας, πολλές και διαφορετικές οι περιπτώσεις (πολώσεις, αναφορές τάσεως ακόμη και ένα απλό τρανζίστορ). Θέλεις θεωρητικό κύκλωμα, service manual, αρκετό ψάξιμο ή απλά ... τύχη.

saik
01-07-15, 15:47
Μαλιστα. Τοτε ξεκινω και ψαχνω ολα τα εξαρτηματα της κεντρικης μοναδας του ηχοσυστηματος και... καλη τυχη.

αλπινιστης
01-07-15, 15:55
..και εφ οσον μιλαμε για encoder, δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το προηγουμενο σχολιο μου περι πολωσης......

GeorgeVita
01-07-15, 16:04
..και εφ οσον μιλαμε για encoder, δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το προηγουμενο σχολιο μου περι πολωσης...... Το encoder αναγνωρίζεται από το κύκλωμα ελέγχου (εφόσον κάνει άλλες λειτουργίες) και μάλλον τελικά θα φτιάχνει κάποια τάση ρύθμισης ισχύος που θα μπορούσαμε να τη θεωρήσουμε "πόλωση" κάποιου τελεστικού ή και ολοκληρωμένου ενισχυτή. Εναλλακτικά μπορεί να υπάρχει ψηφιακό ποτενσιόμετρο, κλπ.


Μαλιστα. Τοτε ξεκινω και ... Δοκίμασε και με ένα θέμα στο http://www.howtofixit.gr/forum/forumdisplay.php?f=325

Stratocaster
01-07-15, 16:18
Μια ιδέα επίσης είναι να κοιτάξεις αν υπάρχουν διακοπτάκια επάνω στην πρόσοψη του ραδιοκασετοφώνου και να δεις αν έχει κολλήσει κάποιο. Μου έχει τύχει σε μανίσιο ραδιοκασετόφωνο της Μάζντα να έχει κολλήσει έτσι διακοπτάκι και να ανεβάζει μόνο του την ένταση στο τέρμα.

dog80
01-07-15, 18:05
Τα rotary encoder πιάνουν μπίχλα με τον καιρό στις επαφές και ένα άνοιγμα και καθάρισμα μπορεί να το επαναφέρει.

Παρόμοιο πρόβλημα είχα σε ένα ηχοσύστημα, όπου και να γύριζα το encoder, η ένταση ανέβαινε.

Το άνοιγμα και καθάρισμα συνήθως δέν είναι δύσκολο, εδώ δείχνω πώς καθάρισα το δικό μου:

http://fubar.gr/philips-mcm204-repair/

mikemtb
22-01-17, 22:19
Μαλιστα. Τοτε ξεκινω και ψαχνω ολα τα εξαρτηματα της κεντρικης μοναδας του ηχοσυστηματος και... καλη τυχη.
Αν έχεις την καλοσύνη ενημέρωσε μας για την βλάβη, που ήταν τελικά?

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk