PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό για 24V αντλία



Leon
01-07-15, 12:04
Έχω μια αντλία με dc brushed motor 24V, 100W, 4A ρεύμα λειτουργίας.
Πάντα την δίνω τροφοδοσία από μπαταρίες αλλά θέλω να το αποφύγω λόγο κόστους μπαταριών και φορτιστών.
Φοβάμαι λίγο το τροφοδοτικό λόγω υψηλού ρεύματος εκκίνησης και μπορεί να κάνει 4-5 εκκινήσεις το λεπτό καθώς θα χρησιμοποιηθεί για να γεμίζει τελάρα με νερό.
Σκέφτομαι για μετασχηματιστή 150-200W και γέφυρα ανόρθωσης.

Αν πήγαινα σε τροφοδοτικό θα σκεφτόμουν για αυτό:
http://www.meanwell.com/search/rs-150/RS-150-spec.pdf

FILMAN
01-07-15, 12:57
Ξέχνα τα πάσης φύσεως τροφοδοτικά και κάνε αυτό που είπες με τον μετασχηματιστή και τη γέφυρα ανόρθωσης.

Dbnn
01-07-15, 14:00
Συμφωνω. Οχι τροφοδοτικα, μετασχηματιστης και μεγαλυτερος απο 200 watt δεν ειναι κακο, γεφυρα ανορθωσης 35Α μεταλλικη και μεγαλουτσικο πυκνωτη μετα την γεφυρα....

FILMAN
01-07-15, 14:28
Δεν μου αρέσει η ιδέα του πυκνωτή. Και μετασχηματιστή 100W θα έβαζα για να ξεκινάει το μοτέρ πιο μαλακά.

Leon
01-07-15, 14:33
Έλεγα να μην βάλω καθόλου πυκνωτή.
Θέλει αρκετά μεγάλο για να δώσει και τόσα Amps.
Η εσωτερική αντίσταση της αντλίας είναι 2Ω, οπότε 24V/2Ω=12Α... Άρα λογικά το ρεύμα εκκίνησης είναι 12Α μέχρι να μπει σε λειτουργία το επαγωγικό στοιχείο που θα περιορίσει το ρεύμα.

Τώρα ο μετασχηματιστής φαντάζομαι θα πρέπει να είναι 230VAC σε 19VAC για να έχω ανορθωμένο 24 μαζί με την πτώση στη γέφυρα.

FILMAN
01-07-15, 14:40
Κάτσε γιατί μας τα χαλάς τώρα. Αν δεν βάλεις πυκνωτή τότε με 19VAC στο δευτερεύον θα έχεις γύρω στα 18V για την αντλία. Το ρεύμα της αντλίας δεν περιορίζεται από την αυτεπαγωγή της διότι έχουμε να κάνουμε με συνεχές (δεν μιλάω αναγκαστικά για την περίπτωση τροφοδότησης από μετασχηματιστή + γέφυρα χωρίς πυκνωτή εξομαλύνσεως), το ρεύμα μικραίνει λόγω της ΑΗΕΔ που παράγει ο κινητήρας καθώς περιστρέφεται. Δεν βλέπω το λόγο ο μετασχηματιστής να πρέπει να είναι σε θέση να δίνει το ρεύμα εκκινήσεως, εκτός αν η αντλία (δεν ξέρω τί αντλία είναι) πρέπει να μπορεί να εκκινεί υπό πίεση.

Εγώ θα έβαζα έναν μετασχηματιστή 24V 100W που είναι φθηνός και εύκολος να βρεθεί, και μια γέφυρα ανόρθωσης.

elektronio
01-07-15, 15:01
Εγώ θα έβαζα έναν μετασχηματιστή 24V 100W που είναι φθηνός και εύκολος να βρεθεί, και μια γέφυρα ανόρθωσης.

Αν ο Μ/Σ είναι οριακός ως προς τα Watt δεν θα ζεσταίνεται πολύ με πιθανότητα για κάψιμο;

FILMAN
01-07-15, 15:16
Ενδεχομένως, εξαρτάται από την ποιότητα του μετασχηματιστή και το χρόνο που θα δουλεύει η αντλία.

Leon
01-07-15, 15:20
Κάτσε γιατί μας τα χαλάς τώρα. Αν δεν βάλεις πυκνωτή τότε με 19VAC στο δευτερεύον θα έχεις γύρω στα 18V για την αντλία. Το ρεύμα της αντλίας δεν περιορίζεται από την αυτεπαγωγή της διότι έχουμε να κάνουμε με συνεχές (δεν μιλάω αναγκαστικά για την περίπτωση τροφοδότησης από μετασχηματιστή + γέφυρα χωρίς πυκνωτή εξομαλύνσεως), το ρεύμα μικραίνει λόγω της ΑΗΕΔ που παράγει ο κινητήρας καθώς περιστρέφεται. Δεν βλέπω το λόγο ο μετασχηματιστής να πρέπει να είναι σε θέση να δίνει το ρεύμα εκκινήσεως, εκτός αν η αντλία (δεν ξέρω τί αντλία είναι) πρέπει να μπορεί να εκκινεί υπό πίεση.

Εγώ θα έβαζα έναν μετασχηματιστή 24V 100W που είναι φθηνός και εύκολος να βρεθεί, και μια γέφυρα ανόρθωσης.

Έχεις απόλυτο δίκιο για την ΑΗΕΔ.
Άρα εφόσον έχω μετασχηματιστή 230->24VAC ανορθωμένο θα έχω περίπου 32-33V (τα peaks) αλλά ενεργή τιμή θα είναι 24VDC.
Οπότε πάω για μετασχηματιστή στα 150W (θέλω να έχω περιθώριο και η τιμή δεν αλλάζει ιδιαίτερα) και μια γέφυρα.

FILMAN
01-07-15, 15:30
Άρα εφόσον έχω μετασχηματιστή 230->24VAC ανορθωμένο θα έχω περίπου 32-33V (τα peaks) αλλά ενεργή τιμή θα είναι 24VDC.
Οπότε πάω για μετασχηματιστή στα 150W (θέλω να έχω περιθώριο και η τιμή δεν αλλάζει ιδιαίτερα) και μια γέφυρα.
Έτσι! :001_smile:

Dbnn
01-07-15, 15:50
Ο πυκνωτης δεν μπαινει για τα αμπερ. Μπαινει για την ανορθωση να βγαινει "ισια" η κυματομορφη χωρις spikes. Βαλε 2 φθηνους 4700/35+ volt. Απλα αν δεν βαλεις δεν θα εχεις καθαρο dc.
Never mind.

FILMAN
01-07-15, 15:54
Ο πυκνωτης δεν μπαινει για τα αμπερ. Μπαινει για την ανορθωση να βγαινει "ισια" η κυματομορφη χωρις spikes.
Πολύ σωστά. Πάντως δεν χρειάζεται εξομάλυνση, ένα μοτέρ θα τροφοδοτήσει.

IRF
01-07-15, 15:58
Φρόντισε η γέφυρα ανόρθωσης να είναι τουλάχιστο για 100Α (με γαϊδούρι ψήκτρα και ηλ/κό πυκνωτή γαϊδούρι ) γιατί η μεταβολές στην ένταση ρεύματος γίνονται σε πολύ μικρό χρόνο dt και οι υπερτάσεις πάνω στις διόδους της γέφυρας θα είναι καταστροφικές ειδικά αν έχεις συχνές επανεκκινήσεις. Τροφοδοσία σκέτου πηνίου (μεγάλης αυτεπαγωγής) με R=1Ω σε τάση 10 V μου καρβούνιασε γέφυρα 50A κατά την στιγμή τροφοδότησης με ρεύμα. Εξαρτάται και τι αυτεπαγωγή έχει το μοτέρ σου (παρόλο που μιλάμε στο συνεχές γιατί έχουμε και αντιηλεκτρεγερτική τάση) έτσι κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά. Ο πυκνωτής αποτελεί φίλτρο στις αιχμές της ανιηλεκτρεγερτικής δύναμης προς τη γέφυρα. Οι τιμές αντιηλεκτρεγερτικής αυξάνουν φοβερά όταν το dt γίνεται πολύ μικρό

FILMAN
01-07-15, 16:02
Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί. Πόσο είναι το ρεύμα βραχυκυκλώματος που μπορεί να δώσει ένας μετασχηματιστής 24V 150W;

IRF
01-07-15, 16:08
Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί. Πόσο είναι το ρεύμα βραχυκυκλώματος που μπορεί να δώσει ένας μετασχηματιστής 24V 150W;

Δε μιλάω για ρεύμα αλλά για αντιηλεκτρεγετρική ΤΑΣΗ και αυτή εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα κάνεις τη διακοπή π.χ με τις ψύκτρες ενός μοτέρ.Η αντιηλεκτρεγετρική ΤΑΣΗ θα καταστρέψει τη γέφυρα.
http://www.filarakos.gr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1/%CE%BA%CE%B1%CE%B7%CE%B5%CE%B4/

ε=-ΝdΦB/Δt
Σκέψου τι θα γίνει ο μετασχηματιστής σου αν τον βάλεις απλώς στο συνεχές; ΚΑΡΒΟΥΝΟ
τώρα αν θέλεις να του κάνεις και σπινθηρισμό με καρβουνάκια από μοτέρ;;;;;;
Το ρεύμα βραχυκύκλωσης αναφέρεται σε μ/τη με εναλλασσόμενο φυσικά και είναι πολύ μικρότερο (σύνθετη αντίσταση ή εμπέδηση) από αυτό που θα προέκυπτε του έδινες συνεχές (σκέτη ωμική αντίσταση)

FILMAN
01-07-15, 16:34
Ωραίο λινκ. Αν έλεγε και ότι είναι άσχετος, ίσως να ήταν καλύτερα. Η ΑΗΕΔ από τη μίζα ήταν που του έκαψε την κατασκευή γιατί έβγαλε ανάστροφη τάση εεε; Τί στα κομμάτια, παράλληλα με τη μίζα είχε συνδέσει το inverter κι όχι παράλληλα με τη μπαταρία; Και γιατί δεν κάηκαν και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου; Ή, πώς πέρασε η ΑΗΕΔ προς τη μπαταρία αφού (όπως αυτός λέει) παράγεται τη στιγμή της διακοπής της τροφοδότησης της μίζας, δηλαδή ενόσω η μίζα είναι αποσυνδεμένη από τη μπαταρία; Και αφού πέρασε η ΑΗΕΔ προς τη μπαταρία τί έγινε, ήταν τόσο ισχυρή που αντιστράφηκε η πολικότητα και της ίδιας της μπαταρίας; Αν η μπαταρία δίνει ένα ρεύμα βραχυκυκλώματος 400Α το ρεύμα που έδωσε η μίζα και γύρισε η πολικότητα ανάποδα ήταν περισσότερο; Και από πού προήλθε; Από την κινητική ενέργεια του ρώτορα της μίζας;

Η ΑΗΕΔ της μίζας όταν λειτουργεί είναι ίση με την τάση που θα μετράγαμε στα άκρα της αν τη γυρίσουμε με την ίδια ταχύτητα που δουλεύει (και αν είχε μόνιμους μαγνήτες για πεδίο). Η τάση αυτή ευρίσκεται συνδεμένη με αντίθετη πολικότητα σε σχέση με την τάση της μπαταρίας και συνεπώς αφαιρείται από αυτήν, με αποτέλεσμα η διαφορά τους διά την ωμική αντίσταση των τυλιγμάτων να δίνει το ρεύμα λειτουργίας της μίζας. Κατά την εκκίνηση δεν υπάρχει ΑΗΕΔ και γι αυτό το ρεύμα εκκίνησης είναι αυξημένο αφού ισούται με την τάση της μπαταρίας προς την ωμική αντίσταση των τυλιγμάτων της μίζας.

Η αντίστροφη τάση δεν μπορεί να κάψει τη γέφυρα διότι πολύ απλά η γέφυρα συμπεριφέρεται ως βραχυκύκλωμα αν πας να της περάσεις ρεύμα από το - προς το + (στην πραγματικότητα εμφανίζει πτώση ίση με δυο τάσεις διόδου)

IRF
01-07-15, 16:44
Η αντίστροφη τάση δεν μπορεί να κάψει τη γέφυρα διότι πολύ απλά η γέφυρα συμπεριφέρεται ως βραχυκύκλωμα αν πας να της περάσεις ρεύμα από το - προς το + (στην πραγματικότητα εμφανίζει πτώση ίση με δυο τάσεις διόδου)
Δυστυχώς για εμάς η αντίστροφη τάση μπορεί να κάψει μια γέφυρα αν υπερβείς κάποιες τιμές τάσης.
Και η παράμετρος Maximum recurrent peak reverse voltage γιατί υπάρχει στα datasheet;

Leon
01-07-15, 18:03
Πιστεύω πως με μια κλασσική γέφυρα στα 30-50Α, μετασχηματιστή 150VA, μια δίοδο ελεύθερης διέλευσης για προστασία από υπέρταση κατά την διακοπή και ένα SSR για ανοιγοκλείσιμο δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

IRF
01-07-15, 19:40
Στα ηλεκτρονικά μετράει και η πράξη. Όταν κατασκευάσεις το τροφοδοτικό σου αν δεις ότι ζεσταίνεται η γέφυρα βάλε έναν πυκνωτή αρκετά μF και μια ψήκτρα στη γέφυρα. Αν δεν ζεσταίνεται δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα από τα ενδεχομένως υπερβολικά πράγματα που σου λέω.H δίοδος ελεύθερης διέλευσης για προστασία από υπέρταση είναι καλή σκέψη αλλά ποια σκέφτεσαι να βάλεις πες μας χαρακτηριστικά στοιχεία όταν το υλοποιήσεις.

FILMAN
02-07-15, 09:49
Δυστυχώς για εμάς η αντίστροφη τάση μπορεί να κάψει μια γέφυρα αν υπερβείς κάποιες τιμές τάσης.
Και η παράμετρος Maximum recurrent peak reverse voltage γιατί υπάρχει στα datasheet;
Δεν μπορεί για έναν πολύ απλό λόγο: Η γέφυρα την ψαλιδίζει σε τιμές κάτω από 1.5V!

Δίοδος ελεύθερης ροής απλά δεν χρειάζεται διότι πολύ απλά... η γέφυρα παίζει και αυτόν τον ρόλο...

Δεν έχετε δει ποτέ διόδους παράλληλα σε πηνίο ρελέ; Αυτές γιατί δεν καίγονται και θα καεί η γέφυρα;

IRF
02-07-15, 12:59
Δεν μπορεί για έναν πολύ απλό λόγο: Η γέφυρα την ψαλιδίζει σε τιμές κάτω από 1.5V!

Δίοδος ελεύθερης ροής απλά δεν χρειάζεται διότι πολύ απλά... η γέφυρα παίζει και αυτόν τον ρόλο...

Δεν έχετε δει ποτέ διόδους παράλληλα σε πηνίο ρελέ; Αυτές γιατί δεν καίγονται και θα καεί η γέφυρα;
Άλλο οι δίοδοι παράλληλα στο πηνίο ρελέ και άλλο παράλληλα στα καρβουνάκια του μοτέρ (αιχμές τάσεως)
Πίστεψέ με έχω δει γέφυρες (δεκαπλάσιου ρεύματος από αυτό του ρεύματος εκκίνησης του μοτέρ) να καίγονται από μοτέρ σε εργαστήριο και όχι στην θεωρητική μου φαντασία. Το γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό;;;;;

FILMAN
02-07-15, 13:18
Επειδή εγώ δεν έχω δει, μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Η δίοδος παράλληλα στο πηνίο του ρελέ κάνει ακριβώς το ίδιο, αν με την πρώτη ματιά δεν σου φαίνεται και πολύ σχετικό, μπορείς να μου πεις ποια θα είναι η διαφορά αν αντί για μια δίοδο βάλω δυο διόδους σε σειρά;

IRF
02-07-15, 13:40
Επειδή εγώ δεν έχω δει, μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Η δίοδος παράλληλα στο πηνίο του ρελέ κάνει ακριβώς το ίδιο, αν με την πρώτη ματιά δεν σου φαίνεται και πολύ σχετικό, μπορείς να μου πεις ποια θα είναι η διαφορά αν αντί για μια δίοδο βάλω δυο διόδους σε σειρά;
Ξέρω τι κάνει η δίοδος στο πηνίο του ρελέ, όμως δεν είδα ρελέδες να βρίσκονται σε συνεχή σπινθηρισμό (αιχμών τάσεως με κάποια συχνότητα) ενώ τα καρβουνάκια ενός μοτέρ έτσι λειτουργούν. Είναι δυνατό οι αιχμές τάσης να κάψουν τη γέφυρα χωρίς "φίλτρο" πυκνωτή.
Κανένας φυσικά δεν ξέρει την αυτεπαγωγή του συγκεκριμένου μοτέρ και τι αιχμές τάσης δημιουργεί. Το πείραμα θα μας δείξει υπομονή.

FILMAN
02-07-15, 15:05
Ομολογώ ότι καταβάλλω προσπάθεια για να καταλάβω τί θέλεις να πεις. Οι υπερτάσεις στο μοτέρ θεωρείς ότι προέρχονται από την αυτεπαγωγή του, τα καρβουνάκια του, ή και τα δύο μαζί; Και το γεγονός ότι σπινθηρίζουν τα καρβουνάκια (πράγμα που σημαίνει ότι στις διακοπές των κυκλωμάτων εκεί δημιουργούνται υπερτάσεις) σημαίνει ότι έχουμε τις ίδιες υπερτάσεις στη γέφυρα - με ποια λογική; Ή η γέφυρα θα καεί από υπερτάσεις που υπάρχουν σε άλλο σημείο του κυκλώματος και όχι πάνω της; Θέλεις να πεις ότι η γέφυρα θα καεί αν ξεπερνάς τα όριά της συχνά αλλά αν το κάνεις σπάνια όχι; Τελικά από τί θεωρείς ότι καίγονται οι γέφυρες που λες, διότι στο #23 μιλάς για αιχμές τάσεως, στο #21 μιλάς για ρεύματα...

Η γέφυρα για να καεί από υπέρταση θα πρέπει οι δίοδοι που έχει μέσα να πολωθούν ανάστροφα με μεγάλη τάση. Δηλαδή μεταξύ + και - της γέφυρας (αφού αναφέρεσαι σε υπερτάσεις του φορτίου) να εφαρμοστεί μια μεγάλη τάση με το + στο + της γέφυρας και το - στο - της γέφυρας. Πώς γίνεται αυτό αφού η τάση στα άκρα του όποιου επαγωγικού φορτίου (πηνίο, ρελέ, μοτέρ) αντιστρέφεται τη στιγμή της διακοπής της τροφοδότησης; Διότι αν στη γέφυρα εφαρμόσεις μια τάση με το + της στο - της γέφυρας, και το - της στο + της γέφυρας, η γέφυρα άγει και ουσιαστικά συμπεριφέρεται ως βραχυκύκλωμα εξαφανίζοντας την τάση που πας να της εφαρμόσεις εσύ (στην πραγματικότητα ισοδυναμεί με δυο ορθά πολωμένες διόδους σε σειρά)!

Να γιατί είπα ότι υπάρχει απόλυτη ομοιότητα με τις διόδους παράλληλα στα πηνία των ρελέ...

Leon
02-07-15, 22:58
Σαν δίοδο έως τώρα στη ίδια αντλία άλλα με τροφοδοσία από μπαταρίες βάζω την SB560 που έχει max forward current 5A.
Έχω κάνει περίπου 40 τέτοια συστήματα και δουλεύει.
Η δίοδος χρειάζεται για την προστασία του DC SSR που θα βάλω μετά την γέφυρα για να ελέγχο την αντλία.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα έχει κάνα πρόβλημα το SSR με το ανορθωμένο dc αν δεν βάλω πυκνωτή.

klik
03-07-15, 00:24
Δίοδο θα χρειαστείς για να προστατέψεις το SSR σου. Δώσε το pdf που έχει, για να σου πούμε αν υπάρχει ενδεχόμενο προβλήματος με μη εξομαλυνμένη τάση.

Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα FET (και τη δίοδο φυσικά).
Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα ρελέ ή AC SSR ή TRIAC/Optocoupler στην είσοδο του μετασχηματιστή.

klik
03-07-15, 00:43
Ξέρω τι κάνει η δίοδος στο πηνίο του ρελέ, όμως δεν είδα ρελέδες να βρίσκονται σε συνεχή σπινθηρισμό (αιχμών τάσεως με κάποια συχνότητα) Δεν χρησιμοποιούνται υψηλού ρυθμού ανοιγοκλεισίματα στα ρελέ, για λόγους αντοχής των ρελέ αλλά και λόγους αδράνειας στην κίνηση τους που περιορίζουν την ελάχιστη διάρκεια παλμών on/off.


...
Κανένας φυσικά δεν ξέρει την αυτεπαγωγή του συγκεκριμένου μοτέρ και τι αιχμές τάσης δημιουργεί. Το πείραμα θα μας δείξει υπομονή.
Και τάση όσο μεγάλο είναι το χρέος της Ελλάδας να δημιουργούσε εν κενώ, αν συνδεθεί παράλληλα με διόδους σε ορθή φορά, η κάθε δίοδος δεν θα αφήσει την τάση να ανέβει πάνω από το Vforward που ορίζει το διάγραμμα της (και η Vf μεταβάλετε λίγο σε σχέση με το ρεύμα ορθής φοράς)

Όταν σταματά η εξωτερική ροή ρεύματος σε ένα πηνίου, το πηνίο διατηρεί την ίδια φορά στη ροή ρεύματος, με τιμή η οποία ξεκινά από την τελευταία τιμή του εξωτερικού ρεύματος τροφοδοσίας και μειώνεται έως το 0. Επειδή η φορά του ρεύματος μένει ίδια, αλλά το πηνίο αντί για καταναλωτής έγινε πηγή, τα + και - αντιστρέφονται. Θα έχει λοιπόν το πηνίο απέναντι του δυο ζευγάρια διόδων σε ορθή φορά που θα βραχυκυκλώσουν το ρεύμα αυτό.

Leon
03-07-15, 08:51
Δίοδο θα χρειαστείς για να προστατέψεις το SSR σου. Δώσε το pdf που έχει, για να σου πούμε αν υπάρχει ενδεχόμενο προβλήματος με μη εξομαλυνμένη τάση.

Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα FET (και τη δίοδο φυσικά).
Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα ρελέ ή AC SSR ή TRIAC/Optocoupler στην είσοδο του μετασχηματιστή.

To σκέφτομαι για AC SSR.
Σαν DC χρησιμοποιώ το παρακάτω:
Schneider SSRPCDM12D5
http://www.farnell.com/datasheets/1869514.pdf

FILMAN
03-07-15, 09:55
Λιοντάρι, γιατί σκοπεύεις να ελέγχεις την τάση μετά τη γέφυρα και όχι πριν τον μετασχηματιστή ώστε αυτός να μην δουλεύει συνέχεια;

Leon
03-07-15, 10:37
Μάλλον στη τελική αυτό θα κάνω.