PDA

Επιστροφή στο Forum : Πηνία απο ρελέ καίνε τρανζίστορ



Fire Doger
02-07-15, 15:12
Καλησπέρα,
Εχω ενα πρόβλημα, εχω 3 πηνία από ρελε παράλληλα, μόνιμα συνδεδεμένα στα +12 και για να οπλισουν χρησιμοποιω ενα npn τρανζίστορ σε σειρα με τα πηνία και τα 0V.
Στο κυκλωμα υπαρχει επισης και flyback διοδος.
Ενα ρελε τραβάει γύρο στα 70mA και λειτουργεί κανονικά με ενα τρανζίστορ των 100mA, οταν όμως βάζω και τα 3 με τρανζίστορ 1Α, παίρνω το τρανζίστορ στο χέρι, έκαψαν μέχρι κ 3Α τρανζίστορ (D882).

Λογικά οφείλεται σε κάποιο μεταβατικό φαινόμενο όταν ειναι πηνία παράλληλα (αν μπορείτε πείτε μ και 2 λογια περί αυτού).
Πως μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει συνεχιζοντας να τα εχω παράλληλα?
Θα μπορουσε ενας οπτοζευκτης να τα σηκωσει?

Ευχαριστώ για τις απαντησεις :)

katmadas
02-07-15, 15:19
αθε ρελε με το δικο του τρανσιστρο ειναι το σωστο φιλε.
Για βαλε και κυκλωμμα.
Επισης τρανσιστορ 100μιλιαμπερ ειναι μικρο για τα 70 που λες.

Prithan
02-07-15, 15:21
Γιατί δεν τοποθετείς ένα τρανζιστορ για κάθε ρελέ? ώστε να σιγουρέψουμε ότι δεν είναι θέμα παραλληλίας των ρελέ...

Fire Doger
02-07-15, 15:33
Ναι αυτό θα δουλέψει σίγουρα, απλως επειδή τα εδώ σε πλακέτα είπα μήπως μπορώ να τα κάνω έτσι γιατί ειναι μπελάς να τα αλλαξω.
Ευχαριστώ :)

geob
02-07-15, 16:00
Ειναι και θέμα τάσης να ξέρεις το τρανζίστορ σου αντέχει 30v ή ενέργεια των πηνίων γίνεται υπέρταση πανω στο τρανζίστορ δε ξέρω αν μπορεί να φτάσει καμία αιχμή τάσης πάνω από 30... , τώρα μικρά μου φαίνονται τα ρελέ... Ίσως ή δίοδος σου να είναι λίγο αργή.. Βάλε παράλληλα με το τρανζίστορ κανένα πυκνωτή πχ 1μf

FILMAN
02-07-15, 16:01
Προφανώς ψάχνεσαι σε λάθος κατεύθυνση.

Για πες μας πώς οδηγείς το τρανζίστορ.

Fire Doger
02-07-15, 16:01
Τελικά ηταν κατι πολύ απλό, βραχυκυκλωνε μια μ*** xD
Ευχαριστώ και πάλι :)

FILMAN
02-07-15, 16:05
Ειναι και θέμα τάσης να ξέρεις το τρανζίστορ σου αντέχει 30v ή ενέργεια των πηνίων γίνεται υπέρταση πανω στο τρανζίστορ δε ξέρω αν μπορεί να φτάσει καμία αιχμή τάσης πάνω από 30... , τώρα μικρά μου φαίνονται τα ρελέ... Ίσως ή δίοδος σου να είναι λίγο αργή.. Βάλε παράλληλα με το τρανζίστορ κανένα πυκνωτή πχ 1μf
Εφόσον έχει δίοδο και τα δουλεύει στα 12V, η "υπέρταση" πάνω στο τρανζίστορ είναι 12.7 ολόκληρα V...
Γιατί να μπει πυκνωτής στο τρανζίστορ;

Από τη στιγμή που τα θέλει να οπλίζουν μαζί, γιατί να μπει ένα τρανζίστορ για το καθένα και όχι ένα για όλα μαζί, όπως το έχει ήδη;

geob
02-07-15, 16:12
Εφόσον έχει δίοδο και τα δουλεύει στα 12V, η "υπέρταση" πάνω στο τρανζίστορ είναι 12.7 ολόκληρα V...
Γιατί να μπει πυκνωτής στο τρανζίστορ;

Από τη στιγμή που τα θέλει να οπλίζουν μαζί, γιατί να μπει ένα τρανζίστορ για το καθένα και όχι ένα για όλα μαζί, όπως το έχει ήδη;

Είπα στη συνέχεια ότι τα ρελέ είναι μικρά για να το κάνουν αυτό.. Όταν κλείσει το τρανζίστορ και μέχρι να αρχίσει να άγει ή δίοδος οι αιχμές των τάσεων φτάνουν πολύ ψηλά, κάτι τέτοιο γίνεται στα ηλ.ισχύος βέβαια...

Dbnn
03-07-15, 01:37
Τελικά ηταν κατι πολύ απλό, βραχυκυκλωνε μια μ*** xD
Ευχαριστώ και πάλι :)

Αυτες οι απαντησεις με ξεπερνανε.*
Swag ρε φιλε.......