PDA

Επιστροφή στο Forum : 490π.Χ. - 2015μ.Χ !2500 έτη μετά η ΕΛΛΑΣ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!



SRF
05-07-15, 21:35
490π.Χ. - 2015μ.Χ !2500 έτη μετά η ΕΛΛΑΣ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!

Τι συνέβει προ 2500 ετών, στο 490 πΧ !
Ας δούμε λίγο ΙΣΤΟΡΙΑ, Ας δούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ, την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!


Μετά την αποτυχία της εκστρατείας του 492 πΧ ο Δαρείος διέταξε να αρχίσουν νέες προετοιμασίες και σύμφωνα με τις συνήθειες της εποχής έστειλε κήρυκες στους Έλληνες για να ζητήσει «γην και ύδωρ» σαν δείγμα υποταγής. Πολλές από τις πόλεις συμμορφώθηκαν, άλλες όμως όχι με πρώτες την Αθήνα και τη Σπάρτη. Οι Αθηναίοι θεώρησαν τόσο προσβλητική την απαίτηση των Περσών ώστε έριξαν τους κήρυκες στο βάραθρο της Ακρόπολης και καταδίκασαν σε θάνατο τους άτυχους διερμηνείς επειδή «λέρωσαν» την Ελληνική γλώσσα! ΟΙ Σπαρτιάτες έριξαν τους κήρυκες στο πιο κοντινό πηγάδι, για να βρουν άφθονη «γη και ύδωρ»! Μετά από αυτό ο πόλεμος έγινε αναπόφευκτος. Την άνοιξη του 490 πΧ ο Περσικός στρατός και στόλος ήταν έτοιμος. Επικεφαλής ήταν ο Δάτης, ένας Μήδος και ο Αρταφέρνης, ανεψιός του Βασιλέα. Αποστολή τους ήταν υποχρεώσουν όλες τις Ελληνικές πόλεις που δεν είχαν δώσει «γην και ύδωρ» να γίνουν υποτελείς στο Μεγάλο Βασιλέα, αλλά επίσης να καταστρέψουν την Ερέτρια και την Αθήνα και «να φέρουν μπροστά του σκλάβους όλους τους κατοίκους.»
ΠΗΓΗ (http://www.hellinon.net/MaxiMarathona.htm)


Τι σήμαινε η απαίτηση παραδόσεως ΓΑΙΑΣ & ΥΔΑΤΟΣ!!!


Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%97%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%82) οι Πέρσες (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%A0%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B5%CF%82) ζητούσαν γαΏ†ν καί α½•δωρ απ' τις πόλεις και τους λαούς που τους παραδίδονταν. Στο τέταρτο βιβλίο, ο Ηρόδοτος (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%97%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%82) αναφέρει για πρώτη φορά τον όρο γη και ύδωρ στην απάντηση του βασιλιά Ιδαθύρσου των Σκυθών (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%82) προς τον βασιλιά Δαρείο (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%94%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%82_%CE%91% 27).
Στο πέμπτο βιβλίο, ο Δαρείος (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%94%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%82_%CE%91% 27) στέλνει αγγελιαφόρους που ζητούν γην και ύδωρ από τον βασιλιά Αμύντα (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%91%CE%BC%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82_%CE%91% CE%84) των Μακεδόνων (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%9C%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CF%8E%CE%BD). Και στο έκτο βιβλίο, στέλνει αγγελιαφόρους σε όλη την Ελλάδα (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1) που ζητούν γην και ύδωρ για τον βασιλιά.
Η απαίτηση για γην και ύδωρ συμβόλιζε ότι αυτοί που παραδίδονταν στους Πέρσες (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%A0%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B5%CF%82) παραιτούνταν από κάθε δικαίωμα πάνω στη γη τους και στα αγαθά της. Δίνοντας γην και ύδωρ αναγνώριζαν την περσική εξουσία πάνω σε όλα, ακόμα και οι ζωές τους άνηκαν στον βασιλιά των Περσών. Μετά από αυτή την αναγνώριση, ακολουθούσαν διαπραγματεύσεις για τις υποχρεώσεις και τα προνόμια των υποτελών.
Όταν οι Πέρσες αγγελιαφόροι απαίτησαν από τον Βασιλέα Λεωνίδα στην Σπάρτη γη και ύδωρ, οι Σπαρτιάτες τους πέταξαν σε ένα βαθύ πηγάδι, λέγοντάς τους πως θα τα βρουν εκεί.
Η φράση γη και ύδωρ, ακόμα και στα νέα ελληνικά (http://www.hlektronika.gr/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_% CE%93%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1), συμβολίζει την υποταγή άνευ όρων σε ένα κατακτητή.



Σήμερα την 5η ΙΟΥΛΙΟΥ 2015 η ΕΛΛΑΣ, η χώρα της μιάς Ελιάς ριζωμένης μέσα σε ένα μικρό βράχο πνιγμένο από θάλασσα, και λουσμένο στον ήλιο... ΞΑΝΑΔΙΔΑΣΚΕΙ ΑΡΧΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ στον ΚΟΣΜΟ!

Δεν έχει καμμία σημασία, ότι ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ οι σημερινοί "Δαρείοι" θα επιχειρήσουν να μας σφάξουν... όπως έκαναν στις Θερμοπύλες, στον Μαραθώνα, και στην Σαλαμίνα!
Ο Λεωνίδας ΥΜΝΕΙΤΑΙ ακόμα σήμερα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ γιατί είπε ΟΧΙ...
Tο όχι που σήμερα ΕΜΕΙΣ επαναλάβαμε αποδεικνύοντας πέραν πάσης αμφιβολίας ότι είμαστε απ' ευθείας ΑΠΟΓΟΝΟΙ των, και ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΑΛΜΕΡΑΪΕΡ (αυστρογερμανός συμπτωματικά) δεν είχε δίκιο!!!

Σήμερα όπως και τότε υπήρξαν και οι φοβισμένοι & παρεξηγημένοι ιστορικά Εφιάλτες! Έχουμε εμπρός μας ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΑΧΩΝ γιατί όπως και τότε ο Δαρείος έτσι και σήμερα οι "Δαρείοι του Βορρά" ΔΕΝ πρόκειται να υποχωρήσουν επειδή αρνηθήκαμε, αλλά θα επιχιερήσουν να μας ΚΑΤΑΣΦΑΞΟΥΝ! Οι ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ, ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2500 έτη!!!

Εγώ ΓΝΩΡΙΖΩ ότι είμαι εν δυνάμει "θύμα" τους όπως ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΕΟΝ! Μπορεί να μην ζήσω από τον επερχόμενο ΕΚΔΙΚΗΤΙΣΜΟ των ΓερμανοΔαρείων, και να δω ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΟΥΣ! Ούτε οι 300 και ο Λεωνίδας το είδαν, ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ! Δεν είμαι Λεωνίδας, Δεν είμαι Θεμιστοκλής! Είμαι όμως σίγουρα αποδεδειγμένα πλέον, ένα μιτοχόνδριο του σπέρματός τους που φύτεψαν προ 2500 ετών στην Ελληνική μήτρα!


Αλλά είμαι ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ για ΕΜΑΣ ΩΣ ΕΘΝΟΣ! Είμαι υπερήφανος πο 2500 έτη μετά ο Λεωνίδας θα χορεύει ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ με τους 300 στον τύμβο τους, για το ότι ΠΕΘΑΝΕ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΕΠΑΞΙΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ!!!
Είμαι βέβαιος ότι ΑΠΟΨΕ στον Μαραθώνα θα ακούγονται γέλια κάτω από το θρόϊσμα των φύλλων μιάς ελιάς ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΤΥΜΒΟ!!!
Απόψε τα νερά στην Σαλαμίνα θα είναι πιό γαλανά από ποτέ. Πιό ήρεμα από ποτέ! Πιό ΕΛΛΗΝΙΚΑ από ποτέ!

Και αυτό... το ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΕΛΛΗΝ, ΑΞΙΖΕΙ να έχεις την ΤΙΜΗ να το ζήσεις στην ζωή σου έστω για ένα λεπτό!!!

klik
05-07-15, 22:09
58353................

347
05-07-15, 22:24
Ὦ ξεῖνΆ, ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ὅτι τῇδεκείμεθα, τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι.

347
05-07-15, 22:26
Που σημαίνει: "Ξένε, πες στους Λακεδαιμόνιους ότι κειτόμεθα εδώ, πιστοί στους νόμους τους", εννοώντας: "πεθάναμε εδώ ακολουθώντας τις σπαρτιατικές παραδόσεις".

bchris
05-07-15, 22:32
490π.Χ. - 2015μ.Χ !2500 έτη μετά η ΕΛΛΑΣ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!

Τι συνέβει προ 2500 ετών, στο 490 πΧ !
Ας δούμε λίγο ΙΣΤΟΡΙΑ, Ας δούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ, την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!



Τι σήμαινε η απαίτηση παραδόσεως ΓΑΙΑΣ & ΥΔΑΤΟΣ!!!




Σήμερα την 5η ΙΟΥΛΙΟΥ 2015 η ΕΛΛΑΣ, η χώρα της μιάς Ελιάς ριζωμένης μέσα σε ένα μικρό βράχο πνιγμένο από θάλασσα, και λουσμένο στον ήλιο... ΞΑΝΑΔΙΔΑΣΚΕΙ ΑΡΧΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ στον ΚΟΣΜΟ!

Δεν έχει καμμία σημασία, ότι ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ οι σημερινοί "Δαρείοι" θα επιχειρήσουν να μας σφάξουν... όπως έκαναν στις Θερμοπύλες, στον Μαραθώνα, και στην Σαλαμίνα!
Ο Λεωνίδας ΥΜΝΕΙΤΑΙ ακόμα σήμερα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ γιατί είπε ΟΧΙ...
Tο όχι που σήμερα ΕΜΕΙΣ επαναλάβαμε αποδεικνύοντας πέραν πάσης αμφιβολίας ότι είμαστε απ' ευθείας ΑΠΟΓΟΝΟΙ των, και ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΑΛΜΕΡΑΪΕΡ (αυστρογερμανός συμπτωματικά) δεν είχε δίκιο!!!

Σήμερα όπως και τότε υπήρξαν και οι φοβισμένοι & παρεξηγημένοι ιστορικά Εφιάλτες! Έχουμε εμπρός μας ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΑΧΩΝ γιατί όπως και τότε ο Δαρείος έτσι και σήμερα οι "Δαρείοι του Βορρά" ΔΕΝ πρόκειται να υποχωρήσουν επειδή αρνηθήκαμε, αλλά θα επιχιερήσουν να μας ΚΑΤΑΣΦΑΞΟΥΝ! Οι ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ, ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2500 έτη!!!

Εγώ ΓΝΩΡΙΖΩ ότι είμαι εν δυνάμει "θύμα" τους όπως ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΕΟΝ! Μπορεί να μην ζήσω από τον επερχόμενο ΕΚΔΙΚΗΤΙΣΜΟ των ΓερμανοΔαρείων, και να δω ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΟΥΣ! Ούτε οι 300 και ο Λεωνίδας το είδαν, ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ! Δεν είμαι Λεωνίδας, Δεν είμαι Θεμιστοκλής! Είμαι όμως σίγουρα αποδεδειγμένα πλέον, ένα μιτοχόνδριο του σπέρματός τους που φύτεψαν προ 2500 ετών στην Ελληνική μήτρα!


Αλλά είμαι ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ για ΕΜΑΣ ΩΣ ΕΘΝΟΣ! Είμαι υπερήφανος πο 2500 έτη μετά ο Λεωνίδας θα χορεύει ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ με τους 300 στον τύμβο τους, για το ότι ΠΕΘΑΝΕ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΕΠΑΞΙΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ!!!
Είμαι βέβαιος ότι ΑΠΟΨΕ στον Μαραθώνα θα ακούγονται γέλια κάτω από το θρόϊσμα των φύλλων μιάς ελιάς ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΤΥΜΒΟ!!!
Απόψε τα νερά στην Σαλαμίνα θα είναι πιό γαλανά από ποτέ. Πιό ήρεμα από ποτέ! Πιό ΕΛΛΗΝΙΚΑ από ποτέ!

Και αυτό... το ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΕΛΛΗΝ, ΑΞΙΖΕΙ να έχεις την ΤΙΜΗ να το ζήσεις στην ζωή σου έστω για ένα λεπτό!!!

Ετσι.
Ακριβως οπως τα λες Γιωργο.
Ετσι ακριβως...

SeAfasia
05-07-15, 22:34
αιντααααααα.........ωπααααααα.....αλααααατιιιιιιςς ςςς......
εις υγείαν........


https://www.youtube.com/watch?v=aMzWysnhr5c

klik
05-07-15, 22:47
α½οΏ½ ξεαΏ–νΆ, αΌ€γγέλλειν Λακεδαιμονίοις α½…τι ταΏ‡δεκείμεθα, τοαΏ–ς κείνων αΏ¥ήμασι πειθόμενοι.
Οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν κεφαλαία γράμματα (ακόμα και όταν δεν φώναζαν!).
58355


Φωτό από επίσκεψη επιτόπου.

Λόγω περιορισμών ανάλυσης στο ανέβασμα φωτογραφιών, επισυνάπτω το link για κατέβασμα εδώ για όποιον τη θέλει (θα λειτουργεί για λίγες μέρες): https://www.sendspace.com/file/axttit

SeAfasia
05-07-15, 23:19
This song is performed by Samael and appears on the album Solar Soul (2007).

Why so many would have to pay for just one man to stand his way
Why so often no one denies primacy of one over others
Is there not enough self-consciousness in everyone to make him real
Haven't we all inside of us what makes a man worth being one

How I wish that I could take you by the hand
Lead you through blurry views and
Give you access to your own self

Between a Caesar and nothing there are plenty of ways to be
Life is full of differences and so should be society
Hope is a fuel we get for free while fear demands security
So why are those two always used as if they were power tools

How I wish that I could take you by the hand
Lead you through blurry views and
Give you access to your own self

Sleeping with eyes wide open
While someone else is getting in charge
To lead the way in his own way

How I wish that I could take you by the hand
Lead you through blurry views and
Give you access to your own self

I wish that I could take you by the hand
Lead you through blurry views and
Give you access to your own self

radiofonias
05-07-15, 23:56
Ο Λεωνίδας είπε όχι σε κάποιον που βρισκόταν μέσα στην γη μας. Εμείς λέμε όχι σε αυτούς που μας δάνεισαν δις ευρώ τα οποία εμείς ζητήσαμε και τα οποία βρίσκονται κατά βάση στην Ελβετία!
To Spiegel μιλάει για 800 δις. Ποια ομοιότητα έχουν τα δυο όχι? Σε μερικές μέρες θα το νοιώσουμε! Καμία.

lepouras
06-07-15, 00:23
μας δάνεισαν δις ευρώ τα οποία εμείς ζητήσαμε και τα οποία βρίσκονται κατά βάση στην Ελβετία!


άρα εμείς(εγώ εσύ και εδώ γενικά στο φόρουμ όλοι και όλοι οι συνταξιούχοι κλπ) τα έχουμε στην Ελβετία. ε τότε τη να μας κάνουν. θα τρώμε τις Ελβετίας.

bolsevikos
06-07-15, 11:16
Μπερδέψαμε την βούρτσα με την βούρτσα.
Οτι να ναι.
Το όχι στην ιδρυτική συνθήκη της ΕΕ (Μααστριχτ) μπορεί να σήμαινε κάτι τέτοιο από έναν ευρωπαικό λαό.
Το χθεσινό όχι ήταν η φωνή ενός λαού ότι δεν αντέχει άλλα μέτρα από τη μια,
και η φωνή μιας κυβέρνησης που τον κοροιδεύει και θα του φέρει τα μέτρα από τα αριστερά...
Καλό κουράγιο σε όλους μας, γι αυτά που έρχονται.
Και προπάντων ψυχραιμία.
Ο Λεωνίδας ποτέ δεν είπε ναι στο όνειρο της Περσικής αυτοκρατορίας που θα τον έκανε να τρώει με χρυσά κουτάλια όπως μας λέγανε για την ΕΕ....
Ειπε ΟΧΙ σε όλες τις σειρήνες και πέθανε σαν ήρωας.
Τούτοι δω,(το έχουν πει ήδη) και σήμερα αύριο θα ξαναπούνε ΝΑΙ στο όνειρο της Ευρωπαικής αυτοκρατορίας... Σε αυτό το μεγάλο παραμύθι.
Και μεις, από περήφανος λαός του ΟΧΙ, θα στηθούμε ΠΑΛΙ στην ουρά του ΟΑΕΔ για να να πάρουμε (????) το επίδομα ανεργίας.....
Η μόνη ελπίδα μας είναι η αλληλεγγύη μεταξυ των εργαζομένων και η οργανωσή μας στα σωματεία και τις Λαικές Επιτροπες.
ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ!

SRF
06-07-15, 12:33
Ο Λεωνίδας είπε όχι σε κάποιον που βρισκόταν μέσα στην γη μας. Εμείς λέμε όχι σε αυτούς που μας δάνεισαν δις ευρώ τα οποία εμείς ζητήσαμε και τα οποία βρίσκονται κατά βάση στην Ελβετία!
To Spiegel μιλάει για 800 δις. Ποια ομοιότητα έχουν τα δυο όχι? Σε μερικές μέρες θα το νοιώσουμε! Καμία.


Μπερδέψαμε την βούρτσα με την βούρτσα.
Οτι να ναι.
Το όχι στην ιδρυτική συνθήκη της ΕΕ (Μααστριχτ) μπορεί να σήμαινε κάτι τέτοιο από έναν ευρωπαικό λαό.
Το χθεσινό όχι ήταν η φωνή ενός λαού ότι δεν αντέχει άλλα μέτρα από τη μια,
και η φωνή μιας κυβέρνησης που τον κοροιδεύει και θα του φέρει τα μέτρα από τα αριστερά...
Καλό κουράγιο σε όλους μας, γι αυτά που έρχονται.
Και προπάντων ψυχραιμία.
Ο Λεωνίδας ποτέ δεν είπε ναι στο όνειρο της Περσικής αυτοκρατορίας που θα τον έκανε να τρώει με χρυσά κουτάλια όπως μας λέγανε για την ΕΕ....
Ειπε ΟΧΙ σε όλες τις σειρήνες και πέθανε σαν ήρωας.
Τούτοι δω,(το έχουν πει ήδη) και σήμερα αύριο θα ξαναπούνε ΝΑΙ στο όνειρο της Ευρωπαικής αυτοκρατορίας... Σε αυτό το μεγάλο παραμύθι.
Και μεις, από περήφανος λαός του ΟΧΙ, θα στηθούμε ΠΑΛΙ στην ουρά του ΟΑΕΔ για να να πάρουμε (????) το επίδομα ανεργίας.....
Η μόνη ελπίδα μας είναι η αλληλεγγύη μεταξυ των εργαζομένων και η οργανωσή μας στα σωματεία και τις Λαικές Επιτροπες.
ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ!

Προσωπικά έχω ακόμα την δυνατότητα διακρίσεως μετξύ βούρτσας και οτιδήποτε άλλου!!!
Εσείς αμφότεροι έχετε μάλλον ένα θέμα στην αντίληψη του τι συμβαίνει στην χώρα μας επί 5 (και παραπάνω αν το αναλύσουμε διεξοδικά) έτη!
Για να μην λοιπόν παρεξηγηθούν και ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΘΟΥΝ κατά το δοκούν & ΟΨΙΜΑ, στο μέλλον, τα όσα έγραψα εδώ, παραθέτω το τι έγραψα σε άλλο νήμα μερικών χιλιάδων αναρτήσεων, όπου το πιθανέστερο είναι εκεί να "λησμονηθούν" στο βάθος χρόνου...

Για εμένα το ΟΧΙ δεν ήταν απλά μιά "βούρτσα" περί "δανεισμού" μας και χρεών μας...
Ήταν για αυτό που εγώ κατά την απόλυτα προσωπική μου ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΡΙΣΗ είδα ως ΜΗ ΒΟΥΡΤΣΑ... και περιέγραφα με αυτό εδώ...


Αυτό είναι ΑΛΛΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ και έχει να κάνει με το ΑΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΔΕΧΕΣΑΙ ή ΟΧΙ, ΝΑ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ & ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ & ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΕΣΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (έστω αυτής που είχες - έχεις) & ΤΗΣ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΟΥΣΑΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΣΟΥ, στους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ και την ΣΙΑ τους!!!
Αυτό - ΑΥΤΟ - ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑΙ ή ΤΟ ΟΧΙ!!!

Ούτε το ΕΥΡΩ επιλέγεις ΟΥΤΕ την ΕΕ επιλέγεις!!!
ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΣΗΜΕΡΑ (πλέον) θα επιλέξεις ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ την ολική ΠΑΡΑΔΟΣΗ "ΓΑΙΑΣ ΚΑΙ ΥΔΑΤΟΣ", μεσω ενός "ΝΑΙ" ή ενός "ΟΧΙ" !!!

Σημείωση! Υπάρχει και η "άποψη" βέβαια του ΚΚΕ που σε καλεί να ΓΙΝΕΙΣ - ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ - ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟΣ!!!


Εύχομαι να επιλέξουμε ως ΕΛΛΗΝΕΣ αυτό ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ του "Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ" !!!

ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΣ/ΜΑΣ ΔΩΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΝΑΙ, ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ, ΝΑ ΤΟ ΑΠΕΜΠΟΛΗΣΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΤΙΜΑΜΕ ΠΛΕΟΝ!
Εγώ την επιλογή μου ΑΥΤΗ (ΤΙΜΩ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΟΥ) ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ από όταν γεννήθηκα ΑΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟΣ ΕΛΛΗΝ!

Αρχική ανάρτηση ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79043&p=716926&viewfull=1#post716926)


Και επίσης την λίγο μεταγένεστερη ανάρτησή μου ως παρακάτω...

Χμμμ... ΚΑΝΕΙΣ δεν σου εξασφαλίζει ότι ΔΕΝ θα σε "πηδήξει" με το όχι! Σε αντίθεση είναι απόλυτα εξασφαλισμένο ότι με το ναι, ζητάς να σε πηδήξει αδιαμαρτύρητα πλέον, σε οποιαδήποτε σταση (του Τρόλλεϋ, του ΜΕΤΡΟ, του ΟΑΣ, ΟΑΣΘ) επιθυμεί εκείνος ότι ώρα και στιγμή επιθυμεί και με χρήση βοηθημάτων επίσης αν του έρθει ως "βίτσιον" !!!
¶ρα το δεδομένο είναι ότι είτε με ναι, είτε με όχι, ΑΛΛΑ είτε και χωρίς κανένα εκ των δύο αυτών ως επιλογή σου... ΤΟ Γ@ΜΗΣΙ ΣΟΥ είναι ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ!!! Βάση αυτού του δεδομένου, ότι και να πάρεις ένα νοσοκομείο με ΜΕΘ θα το περάσεις!!!
Το θέμα είναι να μπορείς να πεις ότι σε ΒΙΑΣΑΝ μετά στο ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ (που θα γίνει... για εγκλήματα και γενοκτονία, ΝΑ 'ΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ) και όχι ότι ήταν συναινετικό ΣΕΞ ΜΕ ΒΙΑ!!! Ξέρεις νομικά πως ξεκαθαρίζει ο βιασμός? Αρκεί ΝΑ ΦΩΝΑΖΕ Ο/Η ΒΙΑΖΟΜΕΝΟΣ "ΟΧΙ" ΑΝΤΙΔΡΩΝΤΑΣ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ (όχι αποδεχόμενος ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ) ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!!!

Ένας ακόμη λόγος για το ΟΧΙ ειδικά για "ΚΚΕ" είναι ότι είναι στο DNA τους εδώ και σαράντα έτη!!! Πριν πούνε "μαμα" λένε όχι!!! Τώρα θα πέφτουν στην μούγγα?

Αλλά βέβαια... τώρα που τους "σπάνε" το ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ είναι που φρικάραν εντελως!!! 40 έτη φωνάζαν ΟΧΙ και εν μία νυκτί κάποιος άλλος τους "κλέβει" το μοναδικό τους όπλο!!!
Ιστορικά το ΚΚΕ έχει σε 2 κρίσιμες φορές εντός ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΣΦΑΓΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ στρουθοκαμηλίσει ΠΑΝΤΕΛΩΣ
Αρχική ανάρτηση ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79043&p=716939&viewfull=1#post716939)

Αν αυτά σας ομοιάζουν ως "μη ΓΝΩΣΗ" του τι εστί βούρτσα έναντι οτιδήποτε υποννοήσατε... πιθανώς πρέπει να ξαναμάθετε ορισμούς των αντικειμένων εξ' αρχής!!!


Μετά ΕΣΕΙΣ οι ΒΟΥΡΤΣΟΦΩΣΤΗΡΕΣ μπορείτε να ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ κάνετε όσα thumbs-down θέλετε!!! ΤΙΜΗ ΜΟΥ!!!

bolsevikos
06-07-15, 12:51
Ο στρουθοκαμηλισμός είναι η αντίδραση εκείνη κατα την οποία όταν έρχονται να σου πάρουν τη γη και το νερό εσύ βάζεις το κεφαλι στην τρούπα σου και νομίζεις ότι κρύβεσαι ενώ
την ίδια ώρα έχεις τουρλώθεί κανονικά έτοιμος για βούρτσισμα.
ΕΙΤΕ ΝΑΙ , ΕΙΤΕ ΟΧΙ
δώθηκε και ΓΗ και Υδωρ.
Το ΝΑΤΟ θα σου παρει την καρπαθο για βαση, (ΓΗ) και η ΕΕ των ιδρωτα σου για νερό (ΥΔΩΡ) μέσω του καινουριου μνημονίου.

Μεγάλε αχρωματίστε Ελληνα.

Τι χρώμα είχε για σενα ένα δημοψήφισμα, που ότι και να απαντούσες θα είχε για σένα σκλαβιά και καταπίεση?

Τι χρώμα έχει για σενα το καινουριο μνημόνιο.???

Τι χρώμα έχουν για σένα οι ΞΕΝΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ μέσα στην ίδια σου την πατρίδα. ΔΙΑΦΑΝΟ ???????


Αιδώς Αργείοι

Με ζήλο στα σχολειά της προδοσίας
του σάπιου αιώνα σέπεται η γενιά
χαίρονται της σκλαβιάς την ξεγνοιασιά
και τρέμουν του λαού την παρουσία.

Κι αν στα βουνά κραξΆ η τρομπέτα ανάστα
θα τρέξουν τον οχτρό να διπλαρώσουν
να ξαναδέσουν τη φτωχιά πατρίδα
κι όσοι απροσκύνητοι όλους ντουφεκίδι.

Μακρυγιάννη οι πληγές σου από τα βόλια
τρέχαν αίματα και όμπυο όλο ζωής
μα τώρα διπλοτρέχουνε πατέρα
της ψυχής σου οι πληγές από ντροπή.

Κ.Βάρναλης.

SRF
06-07-15, 12:56
Ο στρουθοκαμηλισμός είναι η αντίδραση εκείνη κατα την οποία όταν έρχονται να σου πάρουν τη γη και το νερό εσύ βάζεις το κεφαλι στην τρούπα σου και νομίζεις ότι κρύβεσαι ενώ
την ίδια ώρα έχεις τουρλώθεί κανονικά έτοιμος για βούρτσισμα.
ΕΙΤΕ ΝΑΙ , ΕΙΤΕ ΟΧΙ
δώθηκε και ΓΗ και Υδωρ.
Το ΝΑΤΟ θα σου παρει την καρπαθο για βαση, (ΓΗ) και η ΕΕ των ιδρωτα σου για νερό (ΥΔΩΡ) μέσω του καινουριου μνημονίου.

Μεγάλε αχρωματίστε Ελληνα.

Τι χρώμα είχε για σενα ένα δημοψήφισμα, που ότι και να απαντούσες θα είχε για σένα σκλαβιά και καταπίεση?

Τι χρώμα έχει για σενα το καινουριο μνημόνιο.???

Τι χρώμα έχουν για σένα οι ΞΕΝΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ μέσα στην ίδια σου την πατρίδα. ΔΙΑΦΑΝΟ ???????


Έχεις σαφώς διαμορφωμένη ελεύθερη κρίση! Επέτρεψέ μου λοιπόν αυτό που ΕΣΥ έχεις να ΕΧΩ και εγώ ΕΞ' ΙΣΟΥ!!!

bolsevikos
06-07-15, 13:16
Έχεις σαφώς διαμορφωμένη ελεύθερη κρίση! Επέτρεψέ μου λοιπόν αυτό που ΕΣΥ έχεις να ΕΧΩ και εγώ ΕΞ' ΙΣΟΥ!!!

Ο Αξεπέραστος Κ. Βάρναλης θα διαφωνούσε μαζί σου και σίγουρα θα είχε την υποστήριξη του Λεωνίδα....

(βλέπε προηγούμενο ποστ)

Σας χαιρετώ.

SRF
06-07-15, 13:26
Έχεις σαφώς διαμορφωμένη ελεύθερη κρίση! Επέτρεψέ μου λοιπόν αυτό που ΕΣΥ έχεις να ΕΧΩ και εγώ ΕΞ' ΙΣΟΥ!!!

Ο Αξεπέραστος Κ. Βάρναλης θα διαφωνούσε μαζί σου και σίγουρα θα είχε την υποστήριξη του Λεωνίδα....

(βλέπε προηγούμενο ποστ)

Σας χαιρετώ.

Ο Βάρναλης θα διαφωνούσε μαζί μου σε αυτό που ενσωμάτωσες?

Α... ΚΑΛΑ!!!
Χαιρέτα μας (τον Πλάτανο) !!!

tsimpidas
06-07-15, 13:26
Ο στρουθοκαμηλισμός είναι η αντίδραση εκείνη κατα την οποία όταν έρχονται να σου πάρουν τη γη και το νερό εσύ βάζεις το κεφαλι στην τρούπα σου και νομίζεις ότι κρύβεσαι ενώ
την ίδια ώρα έχεις τουρλώθεί κανονικά έτοιμος για βούρτσισμα.
ΕΙΤΕ ΝΑΙ , ΕΙΤΕ ΟΧΙ
δώθηκε και ΓΗ και Υδωρ.
Το ΝΑΤΟ θα σου παρει την καρπαθο για βαση, (ΓΗ) και η ΕΕ των ιδρωτα σου για νερό (ΥΔΩΡ) μέσω του καινουριου μνημονίου.

Μεγάλε αχρωματίστε Ελληνα.

Τι χρώμα είχε για σενα ένα δημοψήφισμα, που ότι και να απαντούσες θα είχε για σένα σκλαβιά και καταπίεση?

Τι χρώμα έχει για σενα το καινουριο μνημόνιο.???

Τι χρώμα έχουν για σένα οι ΞΕΝΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ μέσα στην ίδια σου την πατρίδα. ΔΙΑΦΑΝΟ ???????


Αιδώς Αργείοι

Με ζήλο στα σχολειά της προδοσίας
του σάπιου αιώνα σέπεται η γενιά
χαίρονται της σκλαβιάς την ξεγνοιασιά
και τρέμουν του λαού την παρουσία.

Κι αν στα βουνά κραξΆ η τρομπέτα ανάστα
θα τρέξουν τον οχτρό να διπλαρώσουν
να ξαναδέσουν τη φτωχιά πατρίδα
κι όσοι απροσκύνητοι όλους ντουφεκίδι.

Μακρυγιάννη οι πληγές σου από τα βόλια
τρέχαν αίματα και όμπυο όλο ζωής
μα τώρα διπλοτρέχουνε πατέρα
της ψυχής σου οι πληγές από ντροπή.

Κ.Βάρναλης.






εκει στο ΚΚΕ το εχετε καψει το μυαλό απο τους μπαφους......

μπερδευετε την αναρχία με την θεωρια, και στο κατω-κατω, ΠΟΙΟΥΣ αντιπρόσωπευετε ??

ο αναρχικος =ειναι εναντια σε καθε αρχη, η ελλαδα χρειάζεται [και εχει] κυβέρνηση που αντιπροσοπευει την
πλειοψηφία,,
η Κυβερνηση για να λειτουργήσει χρειάζεται αστυνομία-στρατο-οικονομια-ΚΑΙ ΣΥΜΑΧΟΥΣ μιας και δεν ειμαστε η υπερδυναμη
της εποχής του Αγαμέμνονα ή του Μεγα Αλεξανδου.


δεν ειστε καλύτεροι απο τους δοσιλογους του ποταμιού, μιας και οι κινησεις σας
αποδυναμωνουν το συμφερον της χωρας.



ειστε οι ''χρήσιμοι ηλίθιοι'' του Σταλιν.
[Ο Σταλιν ομως πεθανε,, αναρωτηθητε ποιον ευνωητε με την ηλιθιότητα σας.]

SRF
06-07-15, 13:29
εκει στο ΚΚΕ ...


Μπορούμε ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μην το¨"μετατρέψουμε" σε ΠΟΛΙΤΙΚΟ? ΟΛΟΙ ΜΑΣ?
Αν μπορείς ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ, σε παρακαλώ, διέγραψε τα σχετικά...

bolsevikos
06-07-15, 13:49
Αγαπητέ Τσιμπίδα και λοιποί φίλοι.
επειδή δεν θα κρατηθεί το θέμα χωρίς να ξεφύγουμε από οτι βλέπω. Μιας και ξέρεις από μπάφους εγώ θα το λήξω εδώ με ένα στοίχο από τον επίσης αξεπέραστο Μάρκο Βαμβακάρη....

"Κι εσύ βρε Στάλιν αρχηγέ του κόσμου το καμάρι,
όλοι οι εργάτες σ' αγαπούν γιατί είσαι παλικάρι.''

Καλησπέρα.

jimnaf
06-07-15, 15:56
58368

O X I .......... Ελευθερία ή θάνατος

58367

tsimpidas
06-07-15, 18:03
Μπορούμε ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μην το¨"μετατρέψουμε" σε ΠΟΛΙΤΙΚΟ? ΟΛΟΙ ΜΑΣ?
Αν μπορείς ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ, σε παρακαλώ, διέγραψε τα σχετικά...


απλα θα κανω ''τουμπεκι''


μια παραθεση = http://www.slang.gr/lemma/17953-xrisimos-ilithios

lepouras
06-07-15, 20:00
καλά. μιας και το οχι επικράτησε επομένως δεν θα με κατηγορήσεις ότι προσπαθώ να το αλλάξω, θα σου πω το εξής. ΑΝ κάποτε ανακαλύψεις ότι το όχι τελικά το στρώσανε αυτοί του ναι για να νομίζεις ότι ήταν δικιά σου επιλογή ίσως αντιληφθείς ότι τελικά μπορεί να απευθυνόταν περισσότερο σε εσένα ο Λένιν. και αν σου φαίνεται βλακεία αυτό που λέω θα σε βοηθούσε ίσως να ψάξεις πώς και γιατί παίζοντας με την ψυχολογία σου και πιέζοντας σε τόσο απροκάλυπτα για το ναι αντέδρασες. φυσικά δεν έχει νόημα το αν έχω δίκιο ή όχι διότι η μνήμη του κόσμου είναι πάντα κοντή. οπότε και να το ανακαλύψεις κάποτε ούτε θα θυμάσαι αυτή την συζήτηση.
πάντως με παραξενεύει γιατί τόσο μένος όλοι με αυτό το 5%. τόσο πολύ σας χαλά τελικά όλους?
θα αναγνωρίσω μια μ@λ@κί@ του ΚΚΕ.
που ενώ το τραβά ο οργανισμός του κόσμου δεν τους τραβά και αυτό ένα δούλεμα να ανεβάσει τα ποσοστά του. έχετε δίκιο. μαλακίες κάνει.
κάθετε και λέει τη θα γίνει σε 2 και 5 και 10 χρόνια. αφού το βλέπεις βρε. το σήμερα τους νοιάζει. σήμερα χάσανε την δουλειά τους μισθούς και τις συντάξεις. τη τους λες εδώ και 20 χρόνια για μαστριχ και μ@λ@κίες. μήπως κατάλαβαν ότι με πρόσχημα τα μνημόνια αυτό τους πέρασαν?
οχί. συμφωνώ. να εξαφανιστεί από προσώπου γης. τότε θα έρθει η ευημερία στην γη.

bolsevikos
07-07-15, 11:44
well said, brother lepouras.
Βλέπω είσαι κ εσύ με τρία ν.
χαχα!

lepouras
07-07-15, 13:08
well said, brother lepouras.
Βλέπω είσαι κ εσύ με τρία ν.
χαχα!

θα έχουμε πρόβλημα γιατί περισσεύει μόνο ένα. οπότε πρέπει να βρεθεί και άλλος Γιάννης με ένα ν :lool:

chris73
07-07-15, 13:49
'Οταν έπρεπε να πούμε ΟΧΙ, σε:
-πιστωτικές,
-κακγουριές,
-καρναβάλια του σαββατόβραδου,
-γλειψήματα και σκυψήματα,
-πονηριές και ελληναριές,
-εξυπνάδες και επιδείξεις προς τον δίπλα μας,
-ακόμη και σε φόρουμ που τα κάναμε καφενεία
και τόσα άλλα που η λίστα δεν θα τελειώσει ποτέ

Τότε εμείς λέγαμε ΝΑΙ.
Τώρα με το αυγό στον κώλο γιατί δεν κάναμε τίποτα έως τώρα (λίγο- λίγο, ότι ο κάθε ένας μπορούσε να κάνει από τη θέση του ή να μάθει στα παιδιά του), θέλουμε να το παίξουμε επαναστάτες ψηφίζοντας μην ξέροντας τι, είτε είναι ναι είτε όχι.

Καθόλου υπερήφανος δεν νοιώθω για όλα αυτά, και ντρέπομαι ακόμη περισσότερο αν ξαφνικά όπου με βολεύει αρχίζω να θυμάμαι Λεωνίδες γιατί τίποτα άλλο δεν έχω να προτάξω.
Σιγά τα καλσόν μωρέ, σιγά...

SRF
07-07-15, 15:34
'Οταν έπρεπε να πούμε ΟΧΙ, σε:
-πιστωτικές,
-κακγουριές,
-καρναβάλια του σαββατόβραδου,
-γλειψήματα και σκυψήματα,
-πονηριές και ελληναριές,
-εξυπνάδες και επιδείξεις προς τον δίπλα μας,
-ακόμη και σε φόρουμ που τα κάναμε καφενεία
και τόσα άλλα που η λίστα δεν θα τελειώσει ποτέ

Τότε εμείς λέγαμε ΝΑΙ.
Τώρα με το αυγό στον κώλο γιατί δεν κάναμε τίποτα έως τώρα (λίγο- λίγο, ότι ο κάθε ένας μπορούσε να κάνει από τη θέση του ή να μάθει στα παιδιά του), θέλουμε να το παίξουμε επαναστάτες ψηφίζοντας μην ξέροντας τι, είτε είναι ναι είτε όχι.

Καθόλου υπερήφανος δεν νοιώθω για όλα αυτά, και ντρέπομαι ακόμη περισσότερο αν ξαφνικά όπου με βολεύει αρχίζω να θυμάμαι Λεωνίδες γιατί τίποτα άλλο δεν έχω να προτάξω.
Σιγά τα καλσόν μωρέ, σιγά...

Καταννοώ ότι ΕΣΥ για να είσαι τόσο βέβαιος, τα έκανες ΟΛΑ αυτά! Προσωπικά ΔΕΝ ΕΙΧΑ/ΕΧΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ήδη από το 1992!!! Χρεωστική είχα/έχω που πληρώνει ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ!!! Επίσης δεν έκανα ούτε "διακοποδάνεια" ούτε "πάρτυ στις Σεϋχέλλες" τόσο σαββατόβραδου όσο και καθημερινών !
Πιθανόν καλά κάνεις να΄ντρέπεσαι κρίνων ΕΞ' ΙΔΙΟΥ ΤΑ ΑΛΛΩΤΡΙΑ!!!
Προσωπικά έχω ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ γιατί ψήφισα ΟΧΙ! Στο επέδειξα λίγο παραπάνω! Μπορεί να διαφωνείς, πράγμα που σέβομαι απολύτως... αλλά το να επιχειρείς την δική σου ντροπή πεπραγμένων σου να την γενικεύεις, είναι ολίγον... "ΕΦΙΑΛΤΙΚΟΝ" !!!

chris73
07-07-15, 15:45
...κάθε ένας καταλαβαίνει ότι θέλει/τον βολεύει...

SRF
07-07-15, 16:00
...κάθε ένας καταλαβαίνει ότι θέλει/τον βολεύει...
Σαφέστατα! Και καθείς μπορεί να είναι υπερηφάνος ή να ντρέπεται από τον εξ' αυτού βίο του!!!

GeorgeVita
07-07-15, 17:39
Οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν κεφαλαία γράμματα (ακόμα και όταν δεν φώναζαν!). Φωτό από επίσκεψη επιτόπου.
Η επιγραφή:
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=58381&d=1436279811

tomhel
08-07-15, 00:02
'Οταν έπρεπε να πούμε ΟΧΙ, σε:
-πιστωτικές,
-κακγουριές,
-καρναβάλια του σαββατόβραδου,
-γλειψήματα και σκυψήματα,
-πονηριές και ελληναριές,
-εξυπνάδες και επιδείξεις προς τον δίπλα μας,
-ακόμη και σε φόρουμ που τα κάναμε καφενεία
και τόσα άλλα που η λίστα δεν θα τελειώσει ποτέ

Τότε εμείς λέγαμε ΝΑΙ.
Τώρα με το αυγό στον κώλο γιατί δεν κάναμε τίποτα έως τώρα (λίγο- λίγο, ότι ο κάθε ένας μπορούσε να κάνει από τη θέση του ή να μάθει στα παιδιά του), θέλουμε να το παίξουμε επαναστάτες ψηφίζοντας μην ξέροντας τι, είτε είναι ναι είτε όχι.

Καθόλου υπερήφανος δεν νοιώθω για όλα αυτά, και ντρέπομαι ακόμη περισσότερο αν ξαφνικά όπου με βολεύει αρχίζω να θυμάμαι Λεωνίδες γιατί τίποτα άλλο δεν έχω να προτάξω.
Σιγά τα καλσόν μωρέ, σιγά...

Αδερφε τα ειπες ολα , ετσι οπως ΕΙΝΑΙ..!!!!!
Απλα ντρεπομαι και εγω μαζι σου γιατι και τωρα στα τελευταια μας ΔΕΝ μπορουμε να ανοιξουμε τα στραβα μας και να δουμε οτι τα εχουμε κανει ολα μπουρδελο ...
Η μονη μας στρατηγικη και παιδεια μας ειναι ο εθνικος διχασμος στο εσωτερικο , και το κουγκι στο εξωτερικο..!!!
Τα 'δικα μας παιδια' στους μεσα , και το 'οταν τρωγατε βελανιδια' στους εξω...!!!!
Ετσι για μαγκια , για να μην αναλαβουμε για ακομα μια φορα τις ευθύνες μας..
Για να βρουμε καποιον αλλον που φταιει και να πεταξουμε εκει το μπαλακι..
Φταίει η ΕΚΤ ,η Μερκελ , η Λαγκαρντ , ο Ντραγκι και ο Μπομπ Σφουγκαρακης..

Ετοιμαστείτε για τα χειροτερα , γιατι τα αξιζουμε 1000%...
Καληνυχτα σας...!!!

tomhel
08-07-15, 01:31
Καταννοώ ότι ΕΣΥ για να είσαι τόσο βέβαιος, τα έκανες ΟΛΑ αυτά! Προσωπικά ΔΕΝ ΕΙΧΑ/ΕΧΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ήδη από το 1992!!! Χρεωστική είχα/έχω που πληρώνει ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ!!! Επίσης δεν έκανα ούτε "διακοποδάνεια" ούτε "πάρτυ στις Σεϋχέλλες" τόσο σαββατόβραδου όσο και καθημερινών !
Πιθανόν καλά κάνεις να΄ντρέπεσαι κρίνων ΕΞ' ΙΔΙΟΥ ΤΑ ΑΛΛΩΤΡΙΑ!!!
Προσωπικά έχω ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ γιατί ψήφισα ΟΧΙ! Στο επέδειξα λίγο παραπάνω! Μπορεί να διαφωνείς, πράγμα που σέβομαι απολύτως... αλλά το να επιχειρείς την δική σου ντροπή πεπραγμένων σου να την γενικεύεις, είναι ολίγον... "ΕΦΙΑΛΤΙΚΟΝ" !!!


Εγω ειχα πιστωτικη και την εχω εξοφλήσει , ειχα δανειο στεγαστικό και το εχω εξοφλήσει και αυτο , το αυτοκινητο μου το αγορασα με δανειο και το εχω και αυτο εξοφλημένο , αλλα απο το 2010 και μετα ενω ειμαι μισθωτός των 1000 ευρω , εγω και η οικογένεια μου εχουμε πληρώσει σε φορους ( άμεσους , και εννοω εφορια ) το 47% των εισοδημάτων μου/μας...
Ακόμα πληρώνω ρυθμίσεις απο το 2013 και δεν ξερω που θα με παει και εαν θα μπορεσω να σταθώ στα πόδια μου..

Εγω ψήφησα ΝΑΙ , και το εκανα αυτο γιατι οπως λεω πιο πάνω ΠΛΗΡΩΝΩ για τα λαθη μου...

Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου σαν πολίτης που στο παρελθον στήριζα με την ψηφο μου τον δικομματισμό που μας εφερε σε αυτο το τελμα..

Ψήφισα ΝΑΙ , γιατι πιστευω οτι ο μοναδικος δρομος για να ΜΗΝ δω την χωρα μου σμπαραλια - ειναι να ειναι δυνατή μεσα στην Ευρωπη και οχι μια βαλκανικη παρείσακτη και πετάμενη - ξεπεσμένη αποικία ενχωριων και ξενων ολιγαρχων..
Αλλα οπως και να εχει το θεμα , ασχετα με το πως το βλεπω εγω η εσυ τι ειναι αυτο που σε κανει να θεωρείς τον εαυτο σου καλύτερο η πιο "ηθικότερο" εξ'ημων ετσι ωστε να πιστευεις οτι το ΟΧΙ σου ειναι και ηθικα αλλα και ιστορικα μεγαλύτερο η ισχυρότερο απο το ΝΑΙ των άλλων συμπολιτών σου ..!!
Ειναι πραγματικα ΑΣΤΕΙΟ να παραλληλιζεις την κατασταση που ζουμε σημερα με την ιστορικη μαχη του ΛΕΩΝΙΔΑ και των ΠΕΡΣΩΝ...
ΛΕΩΝΙΔΑΣ Vs ΞΕΡΞΗΣ / ΤΣΙΠΡΑΣ Vs MERKEL.....
Αυτο και εαν ειναι 'ΕΦΙΑΛΤΙΚΟΝ"...


Αναλογίσου και εσυ τα σφαλματα σου , και σαν πολιτης , σαν εργαζόμενος ,σαν ψηφοφορος και σαν φορολογουμενος και μην ψαχνεις να βρεις άλλοθι στους βιους των προγονων σου..
Αυτοι έγραψαν την δικη τους ιστορια μεσα στους αιωνες για να τους εχουμε εμεις σαν παράδειγμα σημερα...
Αλλωστε αυτοι τοτε δεν ειχαν ενναλακτικες.....Η ταν η επι τας...
Εμεις εχουμε εναλλακτικες...και αυτες ειναι μεταρυθμισεις...
Να αλλαξουμε το κρατος και την δομη της κοινωνιας μας , να γινουμε περισσότερο φιλελεύθεροι και λιγότερο κρατικοδιαιτοι , να εκμεταλευτουμε τις Ευρωπαικες επιχορηγισεις και να γινουμε πιο οργανωμένοι και παραγωγικοί...
Αυτα θελει η Ευρωπη και οχι τα αντισταθμιστικα ( φοροι - χαρατσια , ΕΝΦΙΑ κ.τλ ) που μας εχουν επιβάλλει εδω και 5 χρονια οι ΣαμαροΒενιζελοι για να μην χασουν τα κοματοσκυλα τους...
Δεν φταιει το Ευρω που εχουμε φτάσει στο τερμα , εμεις φταίμε που δεν λεμε να αλλαξουμε..!


Ας κανουμε και εμεις κατι σημερα για να μας εχουν τα παιδια και τα εγγονια μας σαν παράδειγμα στο αυριο...
Τα κουγκια , οι μαγκιες και οι λεωνιδες παντως να ξερεις και να ξερετε θα ειναι μεν παραδειγμα ΑΛΛΑ προς αποφυγην..!!!!

jimnaf
08-07-15, 01:46
Αδερφε τα ειπες ολα , ετσι οπως ΕΙΝΑΙ..!!!!!
Απλα ντρεπομαι και εγω μαζι σου (Καθίστε να ντρεπόσαστε μαζί) γιατι και τωρα στα τελευταια μας ΔΕΝ μπορουμε να ανοιξουμε τα στραβα μας και να δουμε οτι τα εχουμε κανει ολα μπουρδελο ...

Ναι εσύ μπορεί να τα έκανες μπουρδέλο ......... αν και νομίζω ότι σε έκαναν μπουρδέλο.


Η μονη μας στρατηγικη και παιδεια μας ειναι ο εθνικος διχασμος στο εσωτερικο , και το κουγκι στο εξωτερικο..!!!
Τα 'δικα μας παιδια' στους μεσα , και το 'οταν τρωγατε βελανιδια' στους εξω...!!!!

Ετσι για μαγκια , για να μην αναλαβουμε για ακομα μια φορα τις ευθύνες μας..
Για να βρουμε καποιον αλλον που φταιει και να πεταξουμε εκει το μπαλακι..

Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι,αλλά αφού τους παίρνεις όλους μπάλα θα σου πω ότι δεν μεγάλωσα και πάντρεψα τρία παιδιά με κόπο , αγωνίες, ανέχεια , στερήσεις και ότι άλλο βάζει ο νους σου για να μου λέει το κάθε μαλ.....νο ότι είμαι ανεύθυνος.


Φταίει η ΕΚΤ ,η Μερκελ , η Λαγκαρντ , ο Ντραγκι και ο Μπομπ Σφουγκαρακης..

Όχι φταίω εγώ που μας έβαζαν να πετάμε το γάλα , τα πορτοκάλια, τα μανταρίνια , τα ροδάκινα , κρέατα , αυτοκίνητα και ότι άλλο παράγαμε για να ζουν αυτοί καλά και εμείς με ημερομηνία λήξης.
Και αν μου πεις γιατί τα πέταγες, θα σου πω ότι αν δεν τα πέταγα μου έβαζαν πρόστιμο γιατί ξεπέρασα το όριο παραγωγής που είχαν βάλει.




Ετοιμαστείτε για τα χειροτερα , γιατι τα αξιζουμε 1000%...Εσύ και οι όμοιοι σου.

Έχω συνηθίσει φιλαράκο στα δύσκολα και δεν παίρνω χαμπάρι από απειλές από καμία σαύρα.



Καληνυχτα σας...!!! Καλό ξημέρωμα :thumbdown:




Σε ένα θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου ........ δεν υπάρχουν Έλληνεςστην Ελλάδα πιά. ............¶ντε σου δίνω ένα 3%.

tomhel
08-07-15, 01:59
jimnaf....

Χερομαι που με λες μαλ...ακα , και σου εύχομαι στα ύστερα σου ( αφου μπορεσες να μεγαλώσεις 3 παιδια και να τα παντρέψεις κιολας ) να εχεις ακομα την ιδια δύναμη να στέκεστε στις ουρες των ΑΤΜ για το 120αρι , αλλα και να αντέχεις να συντηρείς τον εαυτο σου και τα παιδια σου ακομα και στην δύσκολη...
Αν δεν εχεις αναγκη απο τις ευχες μου , μαλλον εισαι απο τους ευνοουμενους του συστηματος που δεν τραβάνε ζορι με τα capital control...εχεις κανει τα κουμαντα σου...;)

Το ΜΟΝΟ που ΔΕΝ σου ευχομαι , ειναι να αρρωστήσεις...!!!
Εχω δικο μου άνθρωπο άρρωστο , που πια δεν μπορει να βρει φαρμακα απο το κρατος , και μια ζωη δούλευε και πλήρωνε εισφορές..!!!!
Αλλα δεν εχει πλεον και λεφτα , γιατι κατι λιγα που ειχε για μια δυσκολη στιγμη δεν μπορει να τα παρει..!!!
Αλλα ΕΣΥ αφου εισαι συνηθισμένος στα δυσκολα , θα το ξεπεράσεις ....!!!!

Κριμα μονο για τα χρονια σου και τις βρισιες σου στις επιστεφω στα περιφανα ριτιδιασμενα μουτρα σου...!!!

Υγ*** Ειμαι στα σαραντα μου , και εαν αξίζουμε αυριο να ζησουμε στην ανεχεια και στην δυστυχια ειναι γιατι η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΓΕΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΟΜΟΙΟΙ ΣΑΥΡΙΤΕΣ , μας φερανε απο την δεκαετια του '80 εδω που ειμαστε...
Αυτοι πεταγανε τα γαλατα , αυτοκινητα , μανταρινια...
Αυτοι βουταγανε τις επιδοτήσεις της ΕΟΚ και τις κανανε βιλλες, αυτοκινητα , γουστα..!!
Αυτοι επένδυαν στα χρηματιστηρια και στις φουσκες...
ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ κυριε δεινοΣΑΥΡΕ...
ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΟΜΟΙΟΙ...

Περήφανα γηρατειά της ΚΛΑΔΙΚΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ..!!!!

SRF
08-07-15, 03:28
1. Εγω ειχα πιστωτικη και την εχω εξοφλήσει , ειχα δανειο στεγαστικό και το εχω εξοφλήσει και αυτο , το αυτοκινητο μου το αγορασα με δανειο και το εχω και αυτο εξοφλημένο ,

2. αλλα απο το 2010 και μετα ενω ειμαι μισθωτός των 1000 ευρω , εγω και η οικογένεια μου εχουμε πληρώσει σε φορους ( άμεσους , και εννοω εφορια ) το 47% των εισοδημάτων μου/μας...

3. Ακόμα πληρώνω ρυθμίσεις απο το 2013 και δεν ξερω που θα με παει και εαν θα μπορεσω να σταθώ στα πόδια μου..

4. Εγω ψήφησα ΝΑΙ , και το εκανα αυτο γιατι οπως λεω πιο πάνω ΠΛΗΡΩΝΩ για τα λαθη μου...

5. Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου σαν πολίτης που στο παρελθον στήριζα με την ψηφο μου τον δικομματισμό που μας εφερε σε αυτο το τελμα..

6. Ψήφισα ΝΑΙ , γιατι πιστευω οτι ο μοναδικος δρομος για να ΜΗΝ δω την χωρα μου σμπαραλια - ειναι να ειναι δυνατή μεσα στην Ευρωπη και οχι μια βαλκανικη παρείσακτη και πετάμενη - ξεπεσμένη αποικία ενχωριων και ξενων ολιγαρχων..

7. Αλλα οπως και να εχει το θεμα , ασχετα με το πως το βλεπω εγω η εσυ τι ειναι αυτο που σε κανει να θεωρείς τον εαυτο σου καλύτερο η πιο "ηθικότερο" εξ'ημων ετσι ωστε να πιστευεις οτι το ΟΧΙ σου ειναι και ηθικα αλλα και ιστορικα μεγαλύτερο η ισχυρότερο απο το ΝΑΙ των άλλων συμπολιτών σου ..!!

8. Ειναι πραγματικα ΑΣΤΕΙΟ να παραλληλιζεις την κατασταση που ζουμε σημερα με την ιστορικη μαχη του ΛΕΩΝΙΔΑ και των ΠΕΡΣΩΝ...
ΛΕΩΝΙΔΑΣ Vs ΞΕΡΞΗΣ / ΤΣΙΠΡΑΣ Vs MERKEL.....
Αυτο και εαν ειναι 'ΕΦΙΑΛΤΙΚΟΝ"...


9. Αναλογίσου και εσυ τα σφαλματα σου , και σαν πολιτης , σαν εργαζόμενος ,σαν ψηφοφορος και σαν φορολογουμενος και μην ψαχνεις να βρεις άλλοθι στους βιους των προγονων σου..


10. Αυτοι έγραψαν την δικη τους ιστορια μεσα στους αιωνες για να τους εχουμε εμεις σαν παράδειγμα σημερα...
Ας κανουμε και εμεις κατι σημερα για να μας εχουν τα παιδια και τα εγγονια μας σαν παράδειγμα στο αυριο...
Τα κουγκια , οι μαγκιες και οι λεωνιδες παντως να ξερεις και να ξερετε θα ειναι μεν παραδειγμα ΑΛΛΑ προς αποφυγην..!!!!


Ας τα πάμε με την σειρά!!!
1. Εύγε! Που είναι το πρόβλημα λοιπόν με όσα έγραψα? Είπα εγώ ότι σε κατακρίνω που ΕΞΟΦΛΗΣΕΣ ότι με ΜΕΤΡΟ έκανες? Ο "συντροπαλός" σου αν δεν το αντελήφθεις ΔΕΝ εννοούσε "εσένα" και ούτε εγώ βεβαίως! Κάτι 'άλλο" υποννοούσε, ξαναμελέτησέ το!!!

2. Ενώ πιστεύεις ότι εγώ "είμουν αμέτοχος" εφοριακά? Μάλιστα!!! 47% είπες? Μάλιστα! ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ "ΕΦΟΡΙΑΚΕΣ" ΘΕΣΕΙΣ? Πάρε εσύ το 64% το δικό μας (οικογενιακό όπως το δικό σου) και αναλαμβάνω το δικό σου με μιάς!!! Εγώ δεν αναφέρθηκα σε τέτοια θέματα... γιατί ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ότι ΟΛΟΙ μας, μισθωτοί, βιοτέχνες, ελ.επαγγελματίες, ΚΑΤΑΣΦΑΓΗΚΑΜΕ μέσω της ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΟΥ ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ! Πρόσεξε... να το επανάλαβω... ΟΛΟΙ ΜΑΣ! ΟΙΛΟΙ ΜΑΣ! Εκτός αν δούμε ότι είμαστε εντός των 2000 "ΕΛΛΗΝΩΝ" που έχουν διυλΗστήρια, τράπεζες, κλπ "ελέω Θεού" προσόντα!!!

3. Επίσης πληρώνω του 2013, που συμπεριλήφθηκαν στην ρύθμιση των 100 δόσεων ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΥ 2014! Δηλαδή? ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ? Μήπως νομίζεις ότι μόνο ΈΣΥ πληρώνεις, υποφέρεις στον κόσμο? Όσο και αν δεν το πιστεύεις/βλέπεις ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ!!! Είμαστε ΟΛΟΙ μαζί στο ΠΗΓΑΔΙ!!!


4.& 5. Καλώς έπραξες, ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ και το δικαιούσαι! Δεν έγραψα νομίζω πουθενά ότι ΔΕΝ επρεπε να σου επιτραπεί!!! ΝΟΜΙΖΩ.. ! Τώρα το γιατί το έκανες... είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ θέμα, κρίση, ενοχής ή μη! Το αν έχεις ενοχές... από σφάλματά σου, αυτό το ξέρεις ΕΣΥ και μόνον ΕΣΥ, αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ, και ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝπου δεν γνωρίζεις ΑΝ έκανε τα ίδια με τα δικά, όποια εσύ αναγνωρίζεις ως σφάλματα! Σε αυτό, την κρίση του 'ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΦΑΛΛΑ" είσαι ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ! Δεν δικαιούσαι να μιλάς ΚΑΙ για τον δίπλα σου!
Την ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ σου δεν στην επιβάλλω ποια θα είναι ΕΓΩ ή όιποιος άλλος... ΠΩΣ ΕΣΥ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ ΤΗΝ "ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ" ΟΠΩΣ ΚΡΙΝΕΙΣ? Η λέξη (ε)αυτο-κριτική εξ΄ορισμού της συθέσεώς της ΔΕΝ γίνεται από τους ΑΛΛΟΥΣ προς κάποιον αλλά ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ! Και είναι το μόνο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ (του καθ'ενός ξεχωριστά) ΠΡΟΝΟΜΙΟ ή ΕΛΛΑΤΩΜΑ!!!

Για να το αντιληφθείς καλύτερα... ΙΣΩΣ... εσύ "αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου" που στήριζες δικομματισμό!!! ΟΚ, απέκτησες λοιπόν το ενοχικό σου σύνδρομο, και αυτομαστιγώνεσαι έκτοτε! ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ! ΣΕΒΑΣΤΟΝ!
Εγώ που τελευταία φορά που ψήφισα "δικομματισμό" ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ πρέπει να ήταν το 89 που μετά έγινε "οικουμενική Ζολώτα" γιατί πρέπει ΝΑ ΕΧΩ ΙΔΙΟ ΕΝΟΧΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ? Υο αν εκτός αυτού προσπάθησα και περαιτέρω? ΝΑΙ προσπάθησα... επί αναλήψεως Ολυμπιακών που έτρεχα όλοι περιχαρείς στην Ομόνοια, και εγώ έλεγα σε όσους μου είπαν "πάμε" ότι ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΟΡΤΑΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ!!! Από ΤΟΤΕ!!! Σε γνωστούς μου που ΕΠΑΙΖΑΝ "Ντόου Τζόνυ" και αλλα "εύκολα λεφτά" και μου έλεγαν "μα καλά εσύ δεν παίζεις χρηματιστήριο, τρελλός είσαι" και τους απαντούσα ότι "σε μιά χώρα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ το να ανεβαίνει το χρηματιστήριο... με τέτοιους ρυθμούς, είναι ΑΕΡΟΠΛΑΝΑΚΙ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ ΣΑΝ ΚΑΡΠΟΥΖΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ" !!! Όπερ και εγέννετω... ΕΠΙΣΗΣ!!!
ΕΝΟΧΙΚΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ? ΟΧΙ... λυπάμαι ΔΕΝ ΕΧΩ!!! Είχα ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ πριν φτάσω να σφάλλω για να τα αποκτήσω αργά πολύ αργά!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ!!! Ξέχνα, ξεχαστε λοιπόν. την "συλλογική" σας ευθύνη, που κατ' εμέ (και επειδή έχω μια΄"τάση" να βλέπω - κρίνω "περίεργα" που όμως βγαίνουν σωστά) ΕΠΙΣΗΣ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΥΤΕΥΣΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΕΧΝΑ!

6. Ψήφισες ΝΑΙ γιατί ΠΙΣΤΕΨΕΣ ότι εσύ [εκρινες ορθόν! Αυτό άλλωτσε έκανες και παλαιότερα, τότε που όπως συ έιπας τελικά ΕΣΦΑΛΛΕΣ, και αναγνωρισες πρόσφατα ως "σφάλμα" σου μέσω μιας αυτοκριτικής σου, που σε έθεσε στον "αυτομστιγωμό" οδηγώντας σε στις "ορθότερες" ΠΑΛΙ αποφάσεις? Το σέβομαι... αλλά απλά απορώ γιατί τώρα είσαι ορθότερος από πριν? Έχεις "προ-αυτοκρίνει" ήδη ότι ήταν η σωστή επιλογή σου? Πόσα έτη μετά τα παλαιά σφάλματα (ε)αυτοέκρινες ότι τελικά είχες σφάλλει?

7. Νομίζω ότι εξάγεις συμπεράσματα που είναι αυθαίρετα και εσφαλμενα, από ότι έγραψα! Για ανεδειξε μου που έγραψα ότι το ό,τι ψηφισες είναι μη ηθικόν εξ' ίσου με το, ΟΧΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, αλλά ΞΕΚΑΘΑΡΑ δικό ΜΑΣ ΟΧΙ (εσύ διαχωρίζεις ενώ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΩΝ ΜΑΣ... ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΩΣ ΕΘΝΟΣ! ΜΑΘΕ ΤΙ ΕΣΤΙ Η ΛΕΞΗ ΕΘΝΟΣ ΑΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ!!! ΟΠΩΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΓΡΑΨΑ)! Διαβάζεις πράγματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Μπορεί να "ερμηνεύεις" βέβαια κατά το δοκούν ή κατά την γνωριμη πλέον ( βασει των λεγομένων σου περί σφαλματων σου και αυτοτιμωρίας) δυνατή κρίση σου, και να πιστεύεις (πιστεύεις τελικά εύκολα στην ζωή σου) κάτι τέτοιο!!!

8. Δεν χρειάζεται να "παραλληλίσω" εγώ ΤΙΠΟΤΑ! Ευτυχώς ή ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην περίπτωσή μας... η ΙΣΤΟΡΙΑ ειναι απαοδεδειγμενο ότι έχει την "ιδιότητα" - "τάση" να επαναλαμβάνεται! Εγώ ΔΕΝ κάθομαι στο περιτύλιγμα, στο όνομα... όταν εξετάζω - κρίνω κάτι... πχ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ή ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ενός δικομματισμού που γνωρίζεις πλέον από τα σφάλματά σου! Κοιτάω - εξετάζω την ευρύτερη "εικόνα", το ανάπτυγμα της στιγμής, το αίτιο, την ακολουθία, το χρονικό ιστορικό, την αφορμή και την πράξη!
Αν ξέρεις να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ιστορία ως ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ και όχι ως σχολικό μάθημα εξετάσεων που πρέπει μόνο να ξέρεις ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ και ΤΟ ΕΤΟΣ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ για να "αριστεύσεις" τότε μπορείς να βρεις ΠΟΤΕ Η ΦΥΣΗ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, με "άλλους ηθοποιούς" !!!
Σβήσε τα ονόματα, δες τις αιτίες, τις προθέσεις την ΄κλιμάκωση των δράσεων προ του γεγονότος, τις αφορμές, και την τελικά πράξη που αυτή δημιούργησε την αναγνώριση σε ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΘΕΜΑ κάτι, και μετά ΑΝΤΙΠΑΡΕΒΑΛΛΕ το τότε με το σήμερα!!!
Αν θες το συζητάμε και αναλυτικότερα... αν σου μείνει καμμιά αμφιβολία!!!

9. Έχω αναφερθεί ΕΚΤΕΝΕΣΤΑΤΑ στο 4 & 5 παραπάνω περί της δημιουργίας ή μη "ενοχικών συνδρόμων" από πράξεις που ΔΕΝ έπραξα, επειδή ΕΣΥ πιστεύεις ότι θέλεις για εσένα και το γενικεύεις ως "συλλογική ευθύνη" ! Εσύ ασχολήσου με τα όποια ΕΝΟΧΙΚΑ σου έχεις εαυτο-αναγνωρίσει (εσφαλμένα κατ' εμέ, αλλά δεν έχει νόημα να σε πείσω ότι είσαι ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΛΑΘΟΣ, αφού έτσι ΠΙΣΤΕΨΕΣ ότι πταις και θες/αποδέχεσαι αόκνως να εαυτομαστιγώνεσαι προς τιμωρισμό) και ΜΗΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ στους άλλους την ανάγκη να δημιουργήσουν σώνει και καλά και αυτοί για να μπορείς να αισθανθείς ΕΣΥ καλά κοινωνικά! Το μύθο της κολοβής αλεπούς... δεν θα μου/μας τον επιβάλλεις ως το εκ Θεού ορθόν!

10. Εγώ για τους προγόνους μου είμαι υπερήφανος, για εμάς ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΤΟΣΟ μέχρι την περασμένη Κυριακή!!! Τον λόγο τον έχω επεξηγήσει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ σε προηγοπυεμνο διευκρινιστικό κιόλας προς αποφυγή παρεξηγήσεων μηνυμά μου! Δεν έχει να κάνει ούτε με "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" κλπ ΑΝΟΗΣΙΕΣ! Διάβασε προσεκτικότερα το ΤΙ ανάφερα... και ΙΣΩΣ αντιληφθείς ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ σε διαχρονικούς αιωνίως κύκλους!!!

Καληνύκτα...

tsimpidas
08-07-15, 08:11
''Ετοιμαστείτε για τα χειροτερα , γιατι τα αξιζουμε 1000%.''..Εσύ και οι όμοιοι σου.

Έχω συνηθίσει φιλαράκο στα δύσκολα και δεν παίρνω χαμπάρι από απειλές από καμία σαύρα.



Καληνυχτα σας...!!! Καλό ξημέρωμα :thumbdown:[/QUOTE]







μπράβο ρε φίλε !!! :thumbup1:


ακουγαμε τους ναιναικιδες ολη την εβδομαδα.. τωρα θα μας τα ζαλισουν και οι φυγόπονοι ?


μπραβο και παλι μπραβο.

chris73
08-07-15, 10:30
Πάντως SRF γιατί παρά όλα αυτά που λες και θέλεις να φαντάζεσαι για το άτομο μου,
-εμένα η εφορία μου χρωστά (έστω και μόνο 23,40ε)
-δεν έχω/ειχα ποτέ κανενός είδους δάνειο
-δεν χρωστάω πουθενά ούτε ένα λεπτό
-ενώ είμουν πάντα μισθωτός και επίσης τα τελευταία χρόνια και μακροχρόνια άνεργος
και πολλά ακόμη που δεν έχω σκοπό να εκθέσω εδώ.

Μήπως δεν σκέφτεσαι πάντα όσο ορθά νομίζεις? Μήπως θέλεις να μιλάς για τους άλλους χωρίς να γνωρίζεις?
"Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Έγραψα ήδη πολλά.

bolsevikos
08-07-15, 11:42
θα έχουμε πρόβλημα γιατί περισσεύει μόνο ένα. οπότε πρέπει να βρεθεί και άλλος Γιάννης με ένα ν :lool:

Υπήρχε ο Κορδάτος, από τον οποίο το έκλεψε κ 58384ο βαρουφακης....εδώ να υπογραμμίσω ότι πέραν αυτού (του ένα ν δηλαδή) καμία σχέση δεν έχει η κορυφή(κορδάτος) με τον απόπατο(βαρουφάκης)

bolsevikos
08-07-15, 11:49
Μου κάνει εντύπωση πάντως.


"Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=375520&postcount=13)


Αδερφέ μου.. μήπως να άλλαζες υπογραφή...?
Εκτείθεσε.

tomhel
08-07-15, 11:50
Γεωργιε ( SRF ) , καλη ειναι η θεωρια που αναπτύσσεις αλλα προσβάλλεις την νοημοσύνη καταρχάς και την δικη σου με αυτα που λες , αλλα και των συνομιλητών σου.. !!!
Καλο ειναι να θεωρεις τον εαυτο σου 'αλάθητο' ολα αυτα τα χρονια , μαντη & προβλεπων τα πασα δεινά , και μπραβο σου λοιπον αν και αυτο θελεις να εισπράξεις..
Δεν μπορεις ομως να μιλας για αλλα προσωπα , να μπερδεύεις το ΕΣΥ με το ΑΥΤΟΙ και το ΕΓΩ με το ΟΙ ΑΛΛΟΙ , και να τους κρινεις με τις δικες σου θεωρίες περι αυτοκριτικής και ηθικής..!!
Γραφεις ολοκληρα σεντονια , αλλα δεν δεχεσε κριτική επι των αναγραφόμενων σου γιατι πολυ απλα δεν μπορει κανεις να σου την επιβάλει οπως λες..

Το δικαίωμα ομως του αλλου να σου αναπτυξει ιδέες πανω σε αυτα που λες μαλλον το εχεις 'γειωμενο'....
Δικαίωμα σου , το καταλάβαμε , σεβαστο...

Δεν μπαίνω στα 'μαθηματα περι ιστοριας' που αναφέρεις , για εμενα ειναι τελειως λαθος και ανεύθυνο να θεωρηθώ ανήμπορος εμπρος σε μια ιστορία που επαναλαμβανετε...
Επιλέγω να πιστεύω οτι την ιστορια ( ειτε αυτη ειναι ατομική , ειτε συλλογική , ειτε Λαικη ) την φτιάχνουν οι άνθρωποι ...
Το γεγονος οτι η ιστορια αποδεδειγμένα επαναλαμβανεται ειναι γιατι οι ανθρωποι επαναλαμβανουν τα ιδια σφάλματα..

leosedf
08-07-15, 11:56
Μου κάνει εντύπωση πάντως.


"Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=375520&postcount=13)


Αδερφέ μου.. μήπως να άλλαζες υπογραφή...?
Εκτείθεσε.
Τα συγκεκριμένα είναι δικά μου λόγια, είναι το θέμα του φόρουμ, αν κοιτάξεις καλά αυτό το θέμα και το "Πάμε για εκλογές" καταλαβαίνεις τι συμβαίνει όταν μπλέκεστε με τα πολιτικά.
Βέβαια εδώ που φτάσαμε δεν μπορεί να μη συζητηθεί, (μόνο στο πάμε εκλογές) αλλά το παρατραβάτε και εδώ.

Οπότε μην ψάχνεις υπογραφές και λεγόμενα για να την πεις σε κάποιον.

CLOCKMAN
08-07-15, 13:13
Πατριώτες, Μην τρωγόμαστε μεταξύ μας. Αυτό θέλουν να πετύχουν, αυτή τη στιγμή όλοι τον πίνουμε. Είτε ναι είτε όχι πρέπει να μείνουμε ενωμένοι για να αντιμετωπίσουμε τον οικονομικό ευρωπαικό φασισμό. Έχουμε μαγαζί γωνία και το έχουν ρημάξει. Ο πλανήτης αυτή την ώρα έχει γίνει πουτάνα και συζητάει συνεχώς για την Ελλάδα. Ανατολή ή Δύση, ιδού η απορία. Και εγώ λέω και πάλι ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ή ΘΑΝΑΤΟΣ. Ούτε ανατολή Ούτε δύση, Ε-ΛΕΥ-ΘΕ-ΡΙ-Α.

moutoulos
08-07-15, 14:53
... η ιστορια αποδεδειγμένα επαναλαμβανεται ειναι γιατι οι ανθρωποι επαναλαμβανουν τα ιδια σφάλματα ...

+1000

Οτι πιο σωστό έχω διαβάσει αυτήν την εβδομάδα. Κανένας όμως δεν το παραδέχεται
γιατί σε κανέναν ανεύθυνο, δεν αρέσει η υπευθυνότητα ...

SRF
08-07-15, 16:30
Μου κάνει εντύπωση πάντως.


"Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=375520&postcount=13)


Αδερφέ μου.. μήπως να άλλαζες υπογραφή...?
Εκτείθεσε.

χμμμ... Εκτίθεμαι? Ή εσύ/εσείς ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ μονο από απ' ότι ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι βλέπετε?
Καλή ανάρτηση - υπόδειξη μου έκανες! ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΟΣΟ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ! Πόσο ψάχνουμε την τρίχα να την κάνουμε τριχιά προκειμένου να τον "εκθέσουμε" χωρίς να ΨΑΞΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ!

Επί της... εκθέσεώς μου λοιπον ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΕ!
Είναι ιστορική αναφορά ΟΧΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ, που ενσωμάτωσα στην υπογραφή μου από το 2010 μετά το πρώτο μνημόνιο, ακριβώς γιατί ΤΟΤΕ αυτό επιβλήθηκε - ειπώθηκε από "σοφούς" όταν ΕΓΩ έγραφα ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΤΙ ΕΠΕΛΑΣΗ ΣΦΑΓΗΣ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΡΗΣΗ!!! Καταλαβαίνω ότι για όσου ΔΕΝ ήταν παρόντες στο φόρουμ τότε ομοιάζει περίεργο! Αν θέλεις να μάθεις ΠΟΙΟΣ το είπε... ΡΩΤΑ και φαντάζομαι θα σου απαντηθεί... από άλλους! Αν όχι... τότε θα στο εξηγήσω εγώ!!!

ΥΓ ! Μόλις είδα ότι δημιουργός της ρήσεως σου ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕ ΕΥΘΑΡΣΩΣ !!! Τώρα ΕΣΥ ΩΣ "ΤΙΜΙΟΣ ΗΘΙΚΟΣ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΣ" ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ επ' αυτού!!!

jimnaf
09-07-15, 00:32
jimnaf....

Χερομαι που με λες μαλ...ακα , και σου εύχομαι στα ύστερα σου ( αφου μπορεσες να μεγαλώσεις 3 παιδια και να τα παντρέψεις κιολας ) να εχεις ακομα την ιδια δύναμη να στέκεστε στις ουρες των ΑΤΜ για το 120αρι , αλλα και να αντέχεις να συντηρείς τον εαυτο σου και τα παιδια σου ακομα και στην δύσκολη...

Ήταν τρόπος του λέγειν και όχι προσωπική επίθεση


Αν δεν εχεις αναγκη απο τις ευχες μου , μαλλον εισαι απο τους ευνοουμενους του συστηματος που δεν τραβάνε ζορι με τα capital control...εχεις κανει τα κουμαντα σου...;)

Το ΜΟΝΟ που ΔΕΝ σου ευχομαι , ειναι να αρρωστήσεις...!!!

Εγώ ΔΕΝ το εύχομαι με όλη μου την καρδιά για όλους.


Εχω δικο μου άνθρωπο άρρωστο , που πια δεν μπορει να βρει φαρμακα απο το κρατος , και μια ζωη δούλευε και πλήρωνε εισφορές..!!!!

Αυτοαναιρείσαι φίλε μου , για πες μας τι έγιναν οι εισφορές οι φόροι κλπ που πλήρωνε;

Αλλα δεν εχει πλεον και λεφτα , γιατι κατι λιγα που ειχε για μια δυσκολη στιγμη δεν μπορει να τα παρει..!!!

Ενώ αν μπορούσε να τα πάρει τώρα, μεθαύριο θα μπορούσε;


Αλλα ΕΣΥ αφου εισαι συνηθισμένος στα δυσκολα , θα το ξεπεράσεις ....!!!!

Ξέρεις γιατί ; Γιατί απλούσταταη ιστορία επαναλαμβάνετε και είμαι προετοιμασμένος , σε αντίθεση με κάποιους που παρατείνουν το μαρτύριο εις βάρος των νεοτέρων.


Κριμα μονο για τα χρονια σου και τις βρισιες σου στις επιστεφω στα περιφανα ριτιδιασμενα μουτρα σου...!!!

Το ότι πάντρεψα παιδιά δεν σημαίνει ότι είμαι γέρος , 15 χρόνια μας χωρίζουν.


Υγ*** Ειμαι στα σαραντα μου , και εαν αξίζουμε αυριο να ζησουμε στην ανεχεια και στην δυστυχια ειναι γιατι η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΓΕΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΟΜΟΙΟΙ ΣΑΥΡΙΤΕΣ , μας φερανε απο την δεκαετια του '80 εδω που ειμαστε...

Τα παιδιά σου τα σκέφτηκες η σε ενδιαφέρει εσύ να περάσεις καλά; ( το 80 ήμουν 20 χρονών)


Αυτοι πεταγανε τα γαλατα , αυτοκινητα , μανταρινια... ναι δεν ήξεραν τι να τα κάνουν και είπαν δε τα πετάμε :biggrin:

Αυτοι βουταγανε τις επιδοτήσεις της ΕΟΚ και τις κανανε βιλλες, αυτοκινητα , γουστα..!! ναι ναι έχει γεμίσει η Ελλάδα βίλλες σαν την δικιά σου ας πούμε

Αυτοι επένδυαν στα χρηματιστηρια και στις φουσκες... ναι ναι ξαφνικά δια του ¶γιου πνεύματος
μάθαμε για το χρηματιστήριο:hahahha:

ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ κυριε δεινοΣΑΥΡΕ...

ΕΕΕΕ φυσικά όχι ΕΣΕΙΣ , εσύ έχεις εξοφλήσει κάρτες , στεγαστικά , αυτοκίνητα , έκανες οικογένεια, παιδιάμε τον μισθό σου ...... τι μισθό έπαιρνες ρε μεγάλε.


ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΟΜΟΙΟΙ...:blink:

Περήφανα γηρατειά της ΚΛΑΔΙΚΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ..!!!!:blink:


Εύχομαι ειλικρινά να είσαι καλά και ευτυχισμένος με την οικογένεια σου.

Προσωπικά ήμουν πάντα ανένταχτος ,αλλά τώρα που το σκέπτομαι με τόσους ηλίθιους γύρω μου θα έπρεπε να είχα μπει στο φαγοπότι.

Και να σκεφτείς ότι με πίεζαν να μπω, για να νοιώθουν αυτοί καλά , αλλά εγώ σκεπτόμουν τα άνεργα παιδιά μου που γαμ...κα να τα σπουδάσω.

Είχα την δυνατότητα, η δουλειά που έκανα μου το επέτρεπε όσο δεν φαντάζεσαι, αλλά προτίμησα τώρα «στα ύστερα» όπως λες να παραιτηθώ 3 χρόνια πριν πάρω σύνταξη για να μην γίνω μέλος του club της φάγνας.

Υγ. Η ιστορία λέει ότι την Κυριακή θα ανακοινωθεί και επίσημα η πτώχευση.

bolsevikos
09-07-15, 12:12
χμμμ... Εκτίθεμαι? Ή εσύ/εσείς ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΛΛΟΥΣ μονο από απ' ότι ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι βλέπετε?
Καλή ανάρτηση - υπόδειξη μου έκανες! ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΟΣΟ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ! Πόσο ψάχνουμε την τρίχα να την κάνουμε τριχιά προκειμένου να τον "εκθέσουμε" χωρίς να ΨΑΞΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ!

Επί της... εκθέσεώς μου λοιπον ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΕ!
Είναι ιστορική αναφορά ΟΧΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ, που ενσωμάτωσα στην υπογραφή μου από το 2010 μετά το πρώτο μνημόνιο, ακριβώς γιατί ΤΟΤΕ αυτό επιβλήθηκε - ειπώθηκε από "σοφούς" όταν ΕΓΩ έγραφα ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΤΙ ΕΠΕΛΑΣΗ ΣΦΑΓΗΣ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΡΗΣΗ!!! Καταλαβαίνω ότι για όσου ΔΕΝ ήταν παρόντες στο φόρουμ τότε ομοιάζει περίεργο! Αν θέλεις να μάθεις ΠΟΙΟΣ το είπε... ΡΩΤΑ και φαντάζομαι θα σου απαντηθεί... από άλλους! Αν όχι... τότε θα στο εξηγήσω εγώ!!!

ΥΓ ! Μόλις είδα ότι δημιουργός της ρήσεως σου ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕ ΕΥΘΑΡΣΩΣ !!! Τώρα ΕΣΥ ΩΣ "ΤΙΜΙΟΣ ΗΘΙΚΟΣ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΣ" ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ επ' αυτού!!!

Δεν νομίζω φίλε.
Αν χρησιμοποιείς φράσεις κάποιου άλλου, οφείλεις να το υποδεικνύεις, ιδιαίτερα όταν τις βάζεις ως υπογραφή σου.
Αν όχι , τότε έχω κάθε δικαιώμα να εντυπωσιαστώ(αρνητικά) από αυτό που διαβάζω. Αν δεν περνάει το μήνυμα που θες σε αυτόν που το διαβάζει, τότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς.
Με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά ο τροχός είναι στρόγγυλος.

bolsevikos
09-07-15, 12:17
@leosedf
Διάβασα μια υπογραφή η οποία κατά την γνώμη μου δεν συνάδει με αυτόν που την φέρει ως υπογραφή.
Κατά την γνώμη μου πάντα.
That;s all. Ας μη το κάνουμε άλλο θέμα.
Είναι κενό περιεχομένου.

SRF
09-07-15, 12:55
Δεν νομίζω φίλε.
Αν χρησιμοποιείς φράσεις κάποιου άλλου, οφείλεις να το υποδεικνύεις, ιδιαίτερα όταν τις βάζεις ως υπογραφή σου.
Αν όχι , τότε έχω κάθε δικαιώμα να εντυπωσιαστώ(αρνητικά) από αυτό που διαβάζω. Αν δεν περνάει το μήνυμα που θες σε αυτόν που το διαβάζει, τότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς.
Με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά ο τροχός είναι στρόγγυλος.

Μάλιστα! το ότι η φράση αυτή

Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=375520&postcount=13)
εμπερικλείεται εντός δύο ιδιατέρων συμβόλων γραφής... που για όσους γνωρίζουν από τροχούς σημαίνουν αυτομάτως ότι δεν μπορούν να τους τετραγωνίζουν αυθαίρετα... εσένα δεν σου λέει τίποτα?
¶σε κατάλαβα! Ένας τυπικός ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΣ ποτέ δεν θα αναγνωρίσει ότι ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ακόμα και αν είναι αυταπόδεικτο & επαναποδεδειγμένο !!! τι μπολσεβίκος θα ήταν?

bolsevikos
09-07-15, 14:48
Δεν νομίζω φίλε.
Αν χρησιμοποιείς φράσεις κάποιου άλλου, οφείλεις να το υποδεικνύεις, ιδιαίτερα όταν τις βάζεις ως υπογραφή σου.
Αν όχι , τότε έχω κάθε δικαιώμα να εντυπωσιαστώ(αρνητικά) από αυτό που διαβάζω. Αν δεν περνάει το μήνυμα που θες σε αυτόν που το διαβάζει, τότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς.
Με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά ο τροχός είναι στρόγγυλος.

Εχεις πολύ δυνατά επιχειρήματα.

bolsevikos
09-07-15, 15:01
Και για να ξεφύγουμε από την άστοχη κατ εμέ υπογραφή σου...


490π.Χ. - 2015μ.Χ !2500 έτη μετά η ΕΛΛΑΣ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!


Σήμερα την 5η ΙΟΥΛΙΟΥ 2015 η ΕΛΛΑΣ, η χώρα της μιάς Ελιάς ριζωμένης μέσα σε ένα μικρό βράχο πνιγμένο από θάλασσα, και λουσμένο στον ήλιο... ΞΑΝΑΔΙΔΑΣΚΕΙ ΑΡΧΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ στον ΚΟΣΜΟ!



Τα λέμε από δευτέρα, είτε με δραχμή, είτε με 3ο μνημόνιο.
Αυτές είναι οι Αρχές ελευθερίας που δίδαξε η Ελλάδα την κυριακή 5η Ιουλιου 2015.
Κάπου εδώ θα σταματήσω τον σχολιασμό σε αυτό το θέμα και κακώς τον άρχισα, δεν έχει κανένα νόημα .
Αφιερωμενο


https://www.youtube.com/watch?v=zo-V-CyAL34

SRF
09-07-15, 15:04
Εχεις πολύ δυνατά επιχειρήματα.
Ευχαριστώ!!!
Δεν μπορώ να ανταποδώσω την φιλοφρόνηση σου αυτή, για την δική σου δυνατή αντίληψη!!!

bolsevikos
09-07-15, 15:08
Ευχαριστώ!!!
Δεν μπορώ να ανταποδώσω την φιλοφρόνηση σου αυτή, για την δική σου δυνατή αντίληψη!!!

Παρακαλώ. Δεν πειράζει. Θα το κάνω εγώ με μια εικόνα που δείχνει τι βλέπει κάποιος
όταν ακολουθεί το λινκ στο επίμαχο σημείο της υπογραφής σου.
5842958429

SRF
09-07-15, 15:22
Παρακαλώ. Δεν πειράζει. Θα το κάνω εγώ με μια εικόνα που δείχνει τι βλέπει κάποιος
όταν ακολουθεί το λινκ στο επίμαχο σημείο της υπογραφής σου.
5842958429

Τίποτα! ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ!!!
Και επειδή είδες αυτό... αντί να ρωτήσεις ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΩ προτίμησες να εξάγεις όποιο ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ συμπερασμα όπως θα σε εξυπηρετούσε...

Αλήθεια εκεί στο κΩμ(μ)α σου έτσι κάνετε σε όσα δεν αντιλαμβάνεστε? τι ρωτώ, έτσι εξηγούνται άπαντα τελικά!!!

leosedf
09-07-15, 15:26
Αυτό είναι το ζόρι σου εσένα? Πιθανότατα μαζί με άλλα άσχετα να καθαρίστηκε και αυτό το θέμα όπως και με τις ευχές κλπ. Παλιά θέματα.

bolsevikos
09-07-15, 15:27
Επειδή δεν νιώθω καμία ανάγκη να απαντήσω στην ξεφτιλισμένη επίθεση που κάνεις στο ΚΚΕ (πλεον καταλάβαμε όλοι)
θα σου δείξω μόνο ένα δείγμα ,των αρχών ελευθερίας που μας τσαμπούνισες για να καταλάβουν όλοι περί τίνος πρόκειται.

Να χαίρεσαι τη στάση σου, μεγάλε Ελλην.


Τα μέτρα
Το νέο βαρύ πακέτο θα συνοδευθεί με νέα υφεσιακά μέτρα τα οποία θα φτάνουν τουλάχιστον τα 10δισ ευρώ. Αν και ο κατάλογος των μέτρων δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί, πληροφορίες αναφέρουν ότι η ελληνική πρόταση περιλαμβάνει:



ΦΠΑ 13% για ξενοδοχεία και βασικά τρόφιμα και 23% για την εστίαση και όλα τα υπόλοιπα τρόφιμα
αν και η Αθήνα επιμένει στη διατήρηση της έκπτωσης 30% του ΦΠΑ στα νησιά του Αιγαίου, οι δανειστές φαίνεται ότι απαιτούν την κατάργηση της, όπως και των υπόλοιπων εξαιρέσεων που προβλέπει ο ΦΠΑ
αύξηση στην προκαταβολή φόρου εισοδήματος των επιχειρήσεων στο 100%, σταδιακά από το 2016
κατάργηση της προνομιακής φορολόγησης των αγροτών σταδιακά έως το τέλος του 2017
μείωση των στρατιωτικών δαπανών κατά 200εκατ ευρώ το 2016 και 400 εκατομμύρια το 2017
ΕΝΦΙΑ ως το 2016 τουλάχιστον, με σταθερό στόχο είσπραξης 2,65 δισ ευρώ ετησίως
εφαρμογή του νέου Ασφαλιστικού από τον Οκτώβριο του 2015, αφού πρώτα θα έχουν ολοκληρωθεί οι αναλογιστικές μελέτες
αναστολή της εφαρμογής της ρήτρας βιωσιμότητας και μηδενικού ελλείμματος τουλάχιστον μέχρι την εφαρμογή του νέου Ασφαλιστικού
σταδιακή κατάργηση του ΕΚΑΣ μέχρι το τέλος του 2019, και στη συνέχεια αντικατάσταση του από το εγγυημένο εισόδημα
σταδιακή κατάργηση από την 31η Οκτωβρίου 2015 και έως το τέλος του 2017 όλων των φόρων υπέρ τρίτων
αναστολή των κυβερνητικών σχεδίων για τις αλλαγές στα εργασιακά και νομοθέτηση του νέου πλαισίου το φθινόπωρο του 2015
άμεση εφαρμογή των συστάσεων που περιλαμβάνονται στην πρώτη εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ και αφορά τουριστικά καταλύματα, τουριστικά λεωφορεία, άδειες φορτηγών, οικοδομή κλπ
εφαρμογή των συστάσεων της δεύτερης εργαλειοθήκης του ΟΟΣΑ
άνοιγμα επαγγελμάτων για συμβολαιογράφους, λογιστές, δικαστικούς επιμελητές κλπ.
υλοποίηση προγράμματος ιδιωτικοποιήσεων. Συγκεκριμένα ο ΑΔΜΗΕ θα διαχωριστεί μεν από τη ΔΕΗ, αλλά θα παραμείνει κατά πλειοψηφία υπό κρατική κυριότητα.

leosedf
09-07-15, 15:36
1)Το ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ξεφτίλες έτσι κι αλλιώς.
2) Κατάντησε θέμα πολιτικής συζήτησης οπότε το κλειδώνουμε? Αποφασίστε.

bolsevikos
09-07-15, 15:40
2)Αν και νόμιζα οτι θεμα με τίτλο πάμε για εκλογές είναι πολιτική συζήτηση εκ φύσεως
εγω θα πάω πάσο και δεν θα απαντήσω ούτε καν στο 1). Δεν εχει νόημα πλέον. Δεν είχε εξ αρχής.

Πάσο.

SRF
09-07-15, 15:43
Επειδή δεν νιώθω καμία ανάγκη να απαντήσω στην ξεφτιλισμένη επίθεση που κάνεις στο ΚΚΕ (πλεον καταλάβαμε όλοι)
θα σου δείξω μόνο ένα δείγμα ,των αρχών ελευθερίας που μας τσαμπούνισες για να καταλάβουν όλοι περί τείνως πρόκειται.

Να χαίρεσαι τη στάση σου, μεγάλε Ελλην.


Τα μέτρα
Το νέο βαρύ πακέτο θα συνοδευθεί με νέα υφεσιακά μέτρα τα οποία θα φτάνουν τουλάχιστον τα 10δισ ευρώ. Αν και ο κατάλογος των μέτρων δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί, πληροφορίες αναφέρουν ότι η ελληνική πρόταση περιλαμβάνει:



ΦΠΑ 13% για ξενοδοχεία και βασικά τρόφιμα και 23% για την εστίαση και όλα τα υπόλοιπα τρόφιμα
αν και η Αθήνα επιμένει στη διατήρηση της έκπτωσης 30% του ΦΠΑ στα νησιά του Αιγαίου, οι δανειστές φαίνεται ότι απαιτούν την κατάργηση της, όπως και των υπόλοιπων εξαιρέσεων που προβλέπει ο ΦΠΑ
αύξηση στην προκαταβολή φόρου εισοδήματος των επιχειρήσεων στο 100%, σταδιακά από το 2016
κατάργηση της προνομιακής φορολόγησης των αγροτών σταδιακά έως το τέλος του 2017
μείωση των στρατιωτικών δαπανών κατά 200εκατ ευρώ το 2016 και 400 εκατομμύρια το 2017
ΕΝΦΙΑ ως το 2016 τουλάχιστον, με σταθερό στόχο είσπραξης 2,65 δισ ευρώ ετησίως
εφαρμογή του νέου Ασφαλιστικού από τον Οκτώβριο του 2015, αφού πρώτα θα έχουν ολοκληρωθεί οι αναλογιστικές μελέτες
αναστολή της εφαρμογής της ρήτρας βιωσιμότητας και μηδενικού ελλείμματος τουλάχιστον μέχρι την εφαρμογή του νέου Ασφαλιστικού
σταδιακή κατάργηση του ΕΚΑΣ μέχρι το τέλος του 2019, και στη συνέχεια αντικατάσταση του από το εγγυημένο εισόδημα
σταδιακή κατάργηση από την 31η Οκτωβρίου 2015 και έως το τέλος του 2017 όλων των φόρων υπέρ τρίτων
αναστολή των κυβερνητικών σχεδίων για τις αλλαγές στα εργασιακά και νομοθέτηση του νέου πλαισίου το φθινόπωρο του 2015
άμεση εφαρμογή των συστάσεων που περιλαμβάνονται στην πρώτη εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ και αφορά τουριστικά καταλύματα, τουριστικά λεωφορεία, άδειες φορτηγών, οικοδομή κλπ
εφαρμογή των συστάσεων της δεύτερης εργαλειοθήκης του ΟΟΣΑ
άνοιγμα επαγγελμάτων για συμβολαιογράφους, λογιστές, δικαστικούς επιμελητές κλπ.
υλοποίηση προγράμματος ιδιωτικοποιήσεων. Συγκεκριμένα ο ΑΔΜΗΕ θα διαχωριστεί μεν από τη ΔΕΗ, αλλά θα παραμείνει κατά πλειοψηφία υπό κρατική κυριότητα.




Μάλλον νομίζεις ότι ψήφισα "ΝΑΙ", ακριβώς όπως 'νομίζει' και η κυβέρνηση του ΣΦΥΡΙΖΑ!!!
Μην ανησυχείς... εγω "ΟΧΙ" ψήφισα... όπως και ένα 61.3%... καί ΣΥΝΤΟΜΑ ο ΤΣΙΠΡΑΣ όσο και ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΤΟ "ΚΑΤΑΠΙΕΙ" ... που ούτε ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ "ΟΧΙ" ... θα το αντιληφθεί στο σβέρκο του!!! Εσύ... της δυνατής αντίληψης εξυπνάδες σου... μπορείς να τις εκφράζεις ελεύθερα... ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ πρόβλημά μου ΚΑΘΟΛΟΥ!

SRF
09-07-15, 15:46
2)Αν και νόμιζα οτι θεμα με τίτλο πάμε για εκλογές είναι πολιτική συζήτηση εκ φύσεως
εγω θα πάω πάσο και δεν θα απαντήσω ούτε καν στο 1). Δεν εχει νόημα πλέον.

Πάσο.

Τώρα κατάλαβα!!! Πέραν της αδυναμίας αντιλήψεως της υπογραφής, είχες επίσης την αντίληψη ότι γράφεις στο νήμα που 'πάμε για εκλογές' αντί του πραγματικού εδώ!

ΤΕΡΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΣ βρε παιδί μου!!! Τί να λέμε!!!

SRF
09-07-15, 15:49
1)Το ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ξεφτίλες έτσι κι αλλιώς.
2) Κατάντησε θέμα πολιτικής συζήτησης οπότε το κλειδώνουμε? Αποφασίστε.

Έτσι που ΣΚΟΠΙΜΑ το οδηγήσαν οι "ενοχλημένοι" ΚΚΕδες επειδή ΘΙΧΤΗΚΑΝ γιατί αναφέρθηκα σε ΕΛΛΗΝΙΚΗ - ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (κάνει ΤΖΙΖ στον χώρο τους, όταν έχει εντός του αυτές τις λέξεις ένα κέιμενο) κάνε ότι κρίνεις ορθότερον!!!

bolsevikos
09-07-15, 15:57
Για να τελειώνουμε. Αφού θες να έρπεσαι, θα στα πω στη λάσπη.



490π.Χ. - 2015μ.Χ !2500 έτη μετά η ΕΛΛΑΣ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!


Σήμερα την 5η ΙΟΥΛΙΟΥ 2015 η ΕΛΛΑΣ, η χώρα της μιάς Ελιάς ριζωμένης μέσα σε ένα μικρό βράχο πνιγμένο από θάλασσα, και λουσμένο στον ήλιο... ΞΑΝΑΔΙΔΑΣΚΕΙ ΑΡΧΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ στον ΚΟΣΜΟ!
!!!

.
Εντάξει με τις πλατες της κυβερνησης. Μην το διαλαλείτε κι όλας.Ντροπή.


ΚΑλο απόγευμα και καλό μας μνημόνιο.

bolsevikos
09-07-15, 16:01
2)Αν και νόμιζα οτι θεμα με τίτλο πάμε για εκλογές είναι πολιτική συζήτηση εκ φύσεως
εγω θα πάω πάσο και δεν θα απαντήσω ούτε καν στο 1). Δεν εχει νόημα πλέον. Δεν είχε εξ αρχής.

Πάσο.


Ζητώ συγνώμη απο τους συντονιστές-διαχειριστές για το λάθος.
Το πάσο ισχύει γενικά.
Κατάλαβα ότι με όλα αυτά που γίνονται αρχίζει και μπαχαλεύει (και με τη δικιά μου συμβολή) ένα κατά τα άλλα πολύ χρήσιμο site-forum.

jimnaf
09-07-15, 23:52
1)Το ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ξεφτίλες έτσι κι αλλιώς.
2) Κατάντησε θέμα πολιτικής συζήτησης οπότε το κλειδώνουμε? Αποφασίστε.


Όχι Κώστα άστο κατά την γνώμη μου .



δείτε λοιπόν τι συνέβαινε το 1996

58444

Spark
10-07-15, 00:05
Παρακολούθησα χθες την αισχρή επίθεση που δέχθηκε ο Πρωθυπουργός της Χώρας μου, στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, από μέρους συγκεκριμένων Ευρωβουλευτών, συγκεκριμένων παρατάξεων και συγκεκριμένων Χωρών. Και ξέρετε δεν είναι αυτά που λέει κάποιος αλλά ο τρόπος που τα λέει. Και ο τρόπος που τα είπαν στον Έλληνα πρωθυπουργό και κατΆ επέκταση σε μας τους Έλληνες, ήταν αλαζονικός, εκδικητικός και πάνω απΆ όλα πλημυρισμένος με μίσος. Αισθάνθηκα τόσο άσχημα που κάθισα και σκέφθηκα.....

Σκέφτηκα τους χιλιάδες χαμένους αξιοπρεπείς Έλληνες συμπατριώτες μου που δεν άντεξαν στην πίεση της ταπείνωσης, της αναξιοπρέπειας, της πείνας και της ανέχειας και έδωσαν τέλος στη ζωή τους.

Σκέφθηκα τους εκατοντάδες χιλιάδες πεινασμένους Έλληνες συμπατριώτες μου, που ξυπνάνε το πρωί και δεν έχουν ένα Ευρώ στην τσέπη τους και συνωστίζονται στις ουρές των κοινωνικών συσσιτίων για ένα πιάτο φαγητό.

Σκέφτηκα τους εκατοντάδες χιλιάδες άνεργους Έλληνες συμπατριώτες μου που τους στέρησαν τη δυνατότητα συμμετοχής στην εργασία και στην δημιουργία και συνωστίζονται στις ουρές του ΟΑΕΔ για να λάβουν το πενιχρό επίδομα της ανεργίας.

Σκέφτηκα τους εκατοντάδες χιλιάδες άνεργους Έλληνες συμπατριώτες, νεαρούς επιστήμονες, που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν την Ελλάδα μας για να ζητήσουν αλλού ευκαιρίες να αξιοποιήσουν τις επιστημονικές τους δυνατότητες.

Σκέφτηκα τα εκατομμύρια συνταξιούχους, στην πλειοψηφία τους γέροντες και ανήμπορους, Έλληνες συμπατριώτες μου, να συνωστίζονται καθημερινώς στις ουρές των ΑΤΜ, για να πάρουν ελάχιστο μέρος από την έτσι κιΆ αλλιώς πενιχρή σύνταξή τους.

Σκέφτηκα τα εκατομμύρια εργαζόμενους Έλληνες συμπατριώτες μου που δουλεύουν κάτω από άθλιες εργασιακές συνθήκες, χωρίς ωράρια και στοιχειώδεις κανόνες εργασίας και πληρώνονται όποτε ο εργοδότης τους αποφασίσει και αφού θα του περισσέψουν από τη χλιδάτη ζωή του στις διάφορες Μυκόνους.

Σκέφτηκα... Σκέφτηκα... Σκέφτηκα...

Σκέφτηκα τους προγόνους μου, αυτούς που έχτισαν Παρθενώνες και δίδαξαν τον πολιτισμό σΆ αυτούς όλους που τώρα μας κουνάνε επιδεικτικά και επικριτικά το δάκτυλο.

Σκέφτηκα τους Ήρωες νεκρούς μας, στον Μαραθώνα, στις Θερμοπύλες, στο Μεσολόγγι, στην Τριπολιτσά, στο Αφιόν Καραχισάρ, στο Σαραντάπορο, στο Τεπελένι, στα οχυρά του Ρούπελ,, που έδωσαν τη ζωή τους για την αξιοπρέπεια, για την Ελευθερία.

Σκέφτηκα πως στο DNA μας σαν Έλληνες έχουμε το Θούριο του Ρήγα Φεραίου

«Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή»

Και αποφάσισα

Καλύτερα φτωχός αλλά Υπερήφανος και Αξιοπρεπής παρά χορτάτος αλλά υπόδουλος και ταπεινωμένος.


Αργύριος Ανδριώτης
Απόστρατος Αξιωματικός

DGeorge
16-07-15, 21:22
Για να τελειώνουμε. Αφού θες να έρπεσαι, θα στα πω στη λάσπη.......Αδελφέ, ΣυνΈλληνα, φίλε Γιάννη! Πολλή Καλησπέρα σου!
Αν το θελήσεις, δέξου τις πλέον καλοπροαίρετες προτάσεις (μου) ενός συνForumίτη σου!:
1) Μείνε -όσο μπορείς- μακρυά από τον φανατισμό! Ο φανατισμός αφορά όλα: ...Από ποδοσφαιρικές/αθλητικές μέχρι κομματικές ομάδες!
2) Ο φανατισμός σε βάζει να αναφέρεσαι χωρίς νόημα: α) Το ρήμα είναι έρπω και όχι έρπομαι!!!! β) 'θα στα πω στη λάσπη'.... Θα τα πεις (στα) σε 'εμένα', ή στη λάσπη; Τι εννοείς; Και....Βασικά ηρέμησε! Μπορείς να είσαι βέβαιος ότι βρίσκεσαι μεταξύ φίλων!:biggrin:

............2) Κατάντησε θέμα πολιτικής συζήτησης οπότε το κλειδώνουμε? Αποφασίστε.Φίλε Κωνσταντίνε θα τα πω σε' σένα μιας κι εσύ τα έγραψες. Ας τα έχουν όμως υπ'όψιν και τα υπόλοιπα παιδιά της Διαχείρισης. -Πιστεύω- ότι θα σας δώσει πολύ ισχυρή υπεράσπιση σχετικά με το SITE-Forum σας/μας, απέναντι στον κάθε αγράμματο χαρτογιακά, ο οποίος θα επιχειρήσει να 'σας τραβήξει το αυτί'!

Ζητώ προκαταβολικά Συγγνώμη για όσα -πολλά- ίσως γράψω!
Αν ο χαρτογιακάς αγράμματος υπαλληλίσκος του κερατά δεν γνωρίζει την Βασικότατη ειδοποιό διαφορά μεταξύ Πολιτικής και Κομματικής (συζήτησης) αυτό είναι δικό του πρόβλημα! Να πάει πίσω στα θρανία, να τη μάθει (τη διαφορά)!
Η Πολιτικήσυζήτηση έχει να κάνει με την Πόλι, που μας γέννησε και μας μεγάλωσε. Αξιωθήκαμε και γίναμε Πολίτες της, αφού πρώτα γίναμε Οπλίτες της!!!!
Στην Πόλι της Αθήνας, Πολίτης θα αξιωνόταν μόνον ο Νέος, ο οποίος υπηρέτησε ως Οπλίτης!
Ασύλληπτη Ελληνική Γλώσσα!!!! Δύο αρχικά γράμματα δημιούργησαν δύο λέξεις, με την μία να είναι προαπαιτούμενη της δεύτερης!!!
Ας ξέρει λοιπόν ο κάθε μ@λ@κοπίτουρας, που θα έρθει να σας 'ελέγξει', ότι Πολιτική συζήτηση σημαίνει συζήτηση για την Πατρίδα μας και μόνο! Απαγόρευση συζήτησης για την Ελλάδα μας, δεν είχε τολμήσει/διανοηθεί να κάνει ούτε η Χούντα!!!

Σχετικά με Κομματική συζήτηση.... Θα συμφωνήσω ότι ίσως ένα σχετικό Θέμα, να είναι οριακό (ποσοτικά) σε Site-Forum με τελείως άσχετο (με τα κομματικά θέματα) αντικείμενο. Αυτό θα το κρίνετε εσείς, βάσει του Νομικού Καθεστώτος/Κανονισμού για άδεια ύπαρξης του Site-Forum.

Αλλά, αν βρεθεί κανείς, να σας 'τη πει' για 'Πολιτικές Συζητήσεις' στείλτε τον αδιάβαστο:biggrin: