PDA

Επιστροφή στο Forum : Dimmer της Legrad



lefteris_gr
06-07-15, 17:45
καλησπέρα σας,
έχω ένα πρόβλημα με ένα dimmer της Legrand οταν είχα βάλει λαμπάκια G9 κανονκά ( τα απλά ) μου δούλευε καλά τώρα που του έβαλα λαμπάκια G9 Led αυτό που μου κάνει είναι ότι στο φωτιστικό μου όταν του βάλω τα 7 led και το ένα το απλό λαμπάκι μου δουλεύει καλα αλλα όταν βγάλω το απλό λαμπακι και του βάλω το led αρχιζει και τρεμοπαιζουν όλα μαζι ..
τι μπορέί να έχει?
έβγαλα απο την άλλη πλευρα τον διακόπτη τον απλό που ειχα και στην αλλη ακρη ειχα μονο του το dimmer και παλι τα ιδια οταν εβγαλα το dimmer δενν μου αναβαν καθολου ( πιστευω πως ειχε να κανει με την συνδεσμολογια )..
το dimmer ειναι το 7700 62 της legrand.

IRF
06-07-15, 18:02
Στο dimmer σου υπάρχει κάποιο λάθος σύνδεσης στη θέση ουδέτερου (κόβει ουδέτερο)αντί της φάσης; Δες το κύκλωμα σύνδεσης του

JOUN
06-07-15, 18:34
Τα απλα dimmer δεν μπορουν να συνεργαστουν με λαμπες led μονο πρεπει να υπαρχει και μια συμβατικη στο κυκλωμα.Αν προσεξεις στα χαρακτηριστικα τους θα δεις οτι εχουν μια ελαχιστη ισχυ λειτουργιας,συνηθως της ταξης των 20-30W.Αυτος ειναι ο σημαντικοτερος λογος που δεν δουλευει σωστα.Υπαρχουν και αλλοι λογοι οπως οτι οι λαμπες led εχουν ενσωματωμενο κυκλωμα πηγης σταθερου ρευματος που δεν πολυσυμπαθει της αυξομειωσεις τασης που κανει το dimmer.

Και φυσικα δεν μπορεις να βαλεις λαθος το dimmer γιατι μεσα στο κυτιο του διακοπτη υπαρχει μονο φαση..Αλλα και αναποδα να το εβαζες(στον ουδετερο δηλαδη) παλι τα ιδια θα εκανε..

alpha uk
06-07-15, 18:38
Κοίταξε τα W τού dimmer , min and max. Εάν τά min W είναι περισσότερα από αυτά τού φορτίου τό dimmer δέν λειτουργεί καί τό dimmer πρέπει νά είναι compatible γιά led

lepouras
06-07-15, 20:07
Κοίταξε τα W τού dimmer , min and max. Εάν τά min W είναι περισσότερα από αυτά τού φορτίου τό dimmer δέν λειτουργεί καί τό dimmer πρέπει νά είναι compatible γιά led


το ελάχιστο που δουλεύει το ντιμερ σου είναι 40W και τα λεντ σου πρέπει να είναι dimmable. δηλαδή να μπορούν να ντιμαρηστούν. εσύ τα έχεις ΚΑΙ τα δύο?

FILMAN
07-07-15, 09:42
Όπως είπαν λοιπόν από πάνω τα παιδιά κανένα πρόβλημα δεν έχει το dimmer σου, το ότι τα λαμπάκια δεν άναψαν καθόλου όταν το αφαίρεσες σημαίνει ότι σύνδεσες λάθος τον διακόπτη που έβαλες στη θέση του dimmer (αν έβαλες διακόπτη και δεν άφησες και τα 3 καλώδια στον αέρα περιμένοντας τα φώτα να ανάβουν από τον ...άλλον διακόπτη)

lepouras
07-07-15, 13:21
Φίλιππε νομίζω ότι επειδή είναι ηλεκτρονικό αυτό το ντιμερ έχει θέμα αν δεν δει ωμική αντίσταση και δεν δουλεύει.

FILMAN
07-07-15, 15:19
Γιατί το λες αυτό;

lepouras
08-07-15, 01:28
υποθέτω διότι αν δεν του ανάβει καθόλου με τα λεντ που κανονικά στο τέρμα αναμένω θα έπρεπε να δουλεύει λέω μήπως έχει κάνα τέτοιο εκλεκτή μέσα. επειδή δεν έχει ποτενσιόμετρο για να το βάλεις από την αρχή στο αναμένω. έχω πάντως ένα τέτοιο αν θέλεις το ξεαντεριάζω να το δεις.
http://www.legrandforum.sk/prilohy/1454-770062.pdf

FILMAN
08-07-15, 10:12
Μπα, τα ξέρω αυτά πώς είναι από μέσα, έχω επισκευάσει δυο - τρία, εγώ κατάλαβα ότι δεν του άναψαν τα LED όταν αφαίρεσε τελείως το dimmer και γι αυτό του είπα για λάθος συνδέσεις.