PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητειται ατομο με οργανα εργαστηριου....



snakepit
07-07-15, 18:59
Παιδια καλησπερα,ζηταω ενα ατομο που να εχει γνωσεις φυσικα ηλεκτρονικων και τα καταλληλα οργανα (τροφοδοτικο παγκου,παλμογραφο κτλ.)για το καλιμπραρισμα ενος μηχανηματος.Θα προτιμουσα απο την ευρυτερη περιοχη δυτικης αττικης,(δυσκολη εποχη για μεγαλες μετακινησεις :P)εγω ειμαι απο Ελευσινα.Για περισσοτερες λεπτομερειες 6971653541 ή ας μου στειλει ενα τηλ. να καλεσω εγω.Ευχαριστω εκ των προτερων Γιωργος.

DIMITRIS______TH______
07-07-15, 22:27
Αν θελεις γραψε και γιατι μηχανημα προκειται θα βοηθουσε πιστευω.

GeorgeVita
07-07-15, 22:31
http://www.modcan.com/mainImages/bphoto/daftpunk.jpg

snakepit
07-07-15, 22:39
Ειναι ενα Analogue Synthesizer και πρεπει να γινει καλιμπραρισμα στα 2 oscillators ετσι ωστε να βγαζουν καποια συγκεκριμενη συχνοτητα σε συγκεκριμενη ταση.Την διαδικασια τη γνωριζω ακριβως,δε θα χρειαστει ψαξιμο.

snakepit
07-07-15, 22:41
GeorgeVita ειναι λιγο ποιο μεγαλο αυτο που εχω....γιαυτο ειπα και για κοντινη περιοχη :P

SV1EDG
07-07-15, 23:24
Φίλε Γιώργο...θα πρέπει να σου πω δυο πραγματάκια για το καλιμπράρισμα.Κατ'αρχήν δώσε μας το PN της συσκευής για να καταλάβουμε καλύτερα για τι πρόκειται.Η κατοχή και μόνο των οργάνων δεν αρκεί αφού χρειάζονται δυο βασικές προυποθέσεις:

1) Θα πρέπει να έχεις την οδηγία διακρίβωσης του κατασκευαστή, η οποία δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει.Αν δεν υπάρχει, βρίσκεις την πλησιέστερη σε λειτουργία συσκευή, με αυτή που θέλεις να ρυθμίσεις και εαν υπάρχει (η οδηγία) την εφαρμόζεις.
2) Ο παλμογράφος, το τροφοδοτικό και τα υπόλοιπα που ζητάς θα πρέπει να είναι διακριβωμένα, προκειμένου να αποτελούν πρότυπα όργανα στις ρυθμίσεις σου.

Αφου αναφέρεις 2 oscillators χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα counter αναφοράς.Αν διαπιστώσεις ότι "χάνει", υπάρχουν σχέδια για να ρυμιστεί ή πάμε βάση εμπειρίας?

chip
08-07-15, 10:51
δε νομίζω οτι θέλει τόσο μεγάλη ακρίβεια και πιστοποιήσεις για να ρυθμίσει αναλογικό συνθεσαϊζερ... με ένα απλό συχνόμετρο και παλμογράφο και ένα απλό πολύμετρο πιστεύω θα είναι εντάξυ.... άλλωστε και στα service manual από τα συνθεσάιζερ της δεκαετίας του 70-αρχες 80 απλού παλμογραφους προτείνουν....

To Συχνόμετρο και απόλυτα σωστή να μην είναι η ένδειξη θα μπορέσει να υπαρχει η σωστή συσχέτηση αναμεσα στις συχνότητες ενώ έτσι κι αλλοιώς στα αναλογικά Synthesizer η συχνότητα έχει απόκλιση από την θεωρητική συχνότητα που έχουν οι νότες λογω του οτι ο όλες οι συχνότητες προκείπτουν με διαίρεση με ακέραιο αριθμό ( ή έστω ,5) από την ίδια συχνότητα με το ολοκληρωμένο TOP OCTAVE DIVIDER

πιθανόν να είναι κανένα σαν το korg polyphonic ensemble που αντι την πολυφωνία να την κάνει με delay line την κάνει με τρεις ταλαντωτές σε πολύ κοντινή συχνότητα

με δύο ταλαντωτές μου παει το μυαλό σε ιταλικα farfisa crumar...

snakepit
08-07-15, 21:36
Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον "ανθρωπος" βρεθηκε και η δουλειτσα εγινε.

Chip το καλιμπραρισμα εχει να κανει ακριβως με αυτο που ειπες για τη διαιρεση των συχνοτητων/νοτων και χρειαζεται για να ειναι οσο το δυνατον ποιο σωστα "κουρδισμενο".

SV1EDG
08-07-15, 22:49
δε νομίζω οτι θέλει τόσο μεγάλη ακρίβεια και πιστοποιήσεις για να ρυθμίσει αναλογικό συνθεσαϊζερ... με ένα απλό συχνόμετρο και παλμογράφο και ένα απλό πολύμετρο πιστεύω θα είναι εντάξυ.... άλλωστε και στα service manual από τα συνθεσάιζερ της δεκαετίας του 70-αρχες 80 απλού παλμογραφους προτείνουν.....

Δεν είπα ότι χρειάζεται πολύπλοκα όργανα αλλά διακριβωμένα όργανα.Το απλό συχνόμετρο και το απλό πολύμετρο θα σου δώσουν και ...απλές ενδείξεις.Ακριβείς ενδείξεις σε καμμία περίπτωση.

Η διαδικασία για την διακρίβωση είναι μια και συγκεκριμμένη.Τώρα αν κάποιος θέλει να την κάνει στο περίπου...οκ...

chip
09-07-15, 12:59
τυπικά έχεις δίκιο!
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ένας σύγχρονος παλμογράφος (πχ RIGOL) που δεν έχει πάθει κάποια βλάβη θα μετράει το ίδιο καλά (και χωρίς διακρίβωση) σε σχέση με έναν φθηνό αναλογικό παλμογράφο του 1975... (πχ ο rigol έχει time base με πλλ και κρύσταλο ενώ ο παλαιός παλμογράφος έχει RC κύκλωμα... ο rigol έχει πολύ λιγότερα ρυθμιστικά στον front end κύκλωμα σε σχέση με ένα παλμογράφο αναλογικό αφού ο ένας έχει διαιρέτη τάσης και trimmer πυκνωτών για αντιστάθμιση ενώ ο RIGOL έχει VGA (ολοκληρωμένο από ενισχυτή ρυθμιζόμενου κέρδους). Άρα πράγματι και ο RIGOL με τον καιρό αποκλίνει από τις σωστές μετρήσεις αλλά λογικά σε λιγότερο ποσοστό σε σχέση με τα κλασικά παλαιά όργανα) )
ενώ και το είδος του μηχανήματος γενικά δεν απαιτεί υψηλή ακρίβεια... γι αυτό και τα περισσότερα αναλογικά Synthesizer μετα το 1975 βασίζονται σε μία κεντρική συχνότητα και διαίρεση αυτής με ολοκληρωμένο top octave divider που δεν μπορεί να δώσει την ακριβή συχνότητα από τις νότες

dalai
09-07-15, 19:20
Χτες τυχαια εβλεπα αυτο
αν και δεν ακουω ελληνικη μουσικη,ποσο μαλλον 50s .Αλλα το τυπας στα πληκτρα μου εκανε μεγαλη εντυπωση ! Μετα διαβασα για αυτον οτι ηταν μεγαλος μαεστρος.Και αυτος σε farfisa επαιζε....

https://www.youtube.com/watch?v=uZ6-2TvoIBA

chip
09-07-15, 19:35
αυτό πρέπει να είναι farfisa compact οπότε θα έχει 12 ταλαντωτές με LC και μετά διαιρέσεις /2 για να βγάλει τις νότες από τις χαμηλότερες οκτάβες... όλα βέβαια με τρανζίστορ γερμανίου συν κάτι από λυχνίες για το κύκλωμα echo....

Thansavv
09-07-15, 19:38
Χτες τυχαια εβλεπα αυτο
αν και δεν ακουω ελληνικη μουσικη,ποσο μαλλον 50s .Αλλα το τυπας στα πληκτρα μου εκανε μεγαλη εντυπωση ! Μετα διαβασα για αυτον οτι ηταν μεγαλος μαεστρος.Και αυτος σε farfisa επαιζε....


Νίκο, άκου κι αυτό του Βασιλειάδη >


https://www.youtube.com/watch?v=16ERURCJzRM&list=RD16ERURCJzRM#t=108

picdev
09-07-15, 19:48
Που τα ξέρεις όλα αυτά ρε chip

chip
09-07-15, 19:58
είναι λίγο αγαπημένο θέμα τα synthesizer οπότε έχω μελετήσει πολλά Service manual από αναλογικά Synthesizer (farfisa, crumar, moog, roland κλπ)...
ένα από τα μελλοντικά Project είναι να κλωνοποιήσω μερικά από τα παλιά κλασσικα μοντέλα... αντικαθιστώντας κάποια από τα εξαρτήματα με ποιο σύγχρονα αλλά χωρίς να αλλάξω τους ήχους
στα υποψήφια μοντελα
farfisa Soundmaker
Crumar multiman S2
moog opus 3
roland juno 60

Τώρα και με τον έλεγχο συναλάγματος που δεν θα μπορούμε να βρίσκουμε σύγχρονα εξαρτήματα (από ebay Κλπ) τα project αυτά γίνονται περισσότερο ελκυστικά....

(είμαι βέβαια ανεπίδεκτος μαθήσεως στη μουσική... έχω τον αδερφό μου όμως που ξέρει να παίζει καλά...)