PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει ασφάλεια για ηχεια?



lefteris251
09-07-15, 21:46
Καλησπερα δεξ ξερω αν τοποθετω σωστα το θεμα αλλα νομιζω ειναι ηλεκτρονικο και όχι ηχητικο. Θελω να προστατέψω 2 ηχεια παθητικα που παιρνουν απο ενισχυτη. Υπαρχει κατι σαν ασφαλεια ωστε αν πάει να καει να κάψει την ασφαλεια και όχι το ηχειό? Μπορω να το τοποθετήσω εξωτερικα στην γραμμη τ καλωδιου?

sakisr
09-07-15, 22:46
Αν τα ηχεια δεν ειναι σωστα ταιριασμενα με τον ενισχυτη μπορει να εχεις προβλημα.
Δε γραφεις ομως χαρακτηριστικα ηχειων και ενισχυτη!
Οι μεθοδοι ειναι πολλοι!Τα βασικα....
Προσεχουμε να μην παραμορφωνουν τα ηχεια οταν παιζουμε με ενταση για να μη τα ''χαλασουμε''.
Αν ειναι επαγγελματικα ενα λιμιτερ πριν το τελικο σωζει τσεπες!
Επισης ενας μικρος ενισχυτης κινδυνευει αν παιζει μεγαλα ηχεια και το αντιθετο!
Οι κορνες προστατευονται με λαμπες ή με θερμοαντιστασεις.
Μπορω να γραψω πολλα, αλλα το βασικο ειναι ο ελεγχος της εντασης!

lefteris251
09-07-15, 23:02
Τα ηχεία είναι αυτα Peavey PVX 15 http://www.thomann.de/gr/peavey_pvx_15_b_stock.htm
Οσο για τον ενισχυτή δεν ξέρω πολλα μου τον χάρησαν ειναι τελικος και πισω διπλα στην παροχή του λέει 850βατ. Δεν ξέρω περισσοτερα. Σκεφτηκα να δίνει τα μισά σε πραγματικα ρμς και διάλεξα τα ηχεια. Είναι καλη επιλογή?

xsterg
09-07-15, 23:04
οπως το αναφερεις δεν γινεται. κανονικα δεν τοποθετειται ασφαλεια σε σειρα με το ηχειο. οι λαμπες σε σειρα με το τουιτερ ειναι μονο για τα βλαχικα πανηγυρια (οποιος ειναι απο χωριο καταλαβαινει τι λεω).
η σωστη λυση ειναι κυκλωμα ελεγχου των τασεων που ηγαινουν στα ηχεια και αποκοπη τους με ρελε. επίσης σωστο ταιριασμα ηχειων - ενισχυτη. οχι παραμορφωσεις και οπως ειπωθηκε ενα λιμιτερ κανει δουλεια.

Panοs
10-07-15, 06:26
Οι λαμπες κανουν δουλεια...πολλα ηχεια pa εχουν λαμπες απ τη μανα τους στις κορνες...
Φυσικα δεν χρισημοποιηεις ρελε...τι θα γινει οταν απο ενα peak τα ρελε σου κοψουν τα ηχεια στην μεση μιας εκδηλωσης?
Στα πανηγηρια συνδεουν τις λαμπες παραλληλα με τα ηχεια στις εξοδους του ενισχυτη και οχι σε σειρα με τις κορνες των ηχειων...

sakisr
10-07-15, 07:38
Πανό με τις λάμπες!Τις βάζουν για προστασία της κόρνας και για φιλτράρισμα της παραμόρφωσης.Επειδή το δοκιμασία, ή διάφορα είναι τεράστια και ειδικά με κλαρίνα και λύρες ποντιακές σε μεγάλες εντάσεις το καταλαβαίνεις.Όσο για τα ηχεία του Λευθερη μια χαρά ειναι, απλά λίγο προσοχή στα γκαζια χρειάζεται.

sakis
15-07-15, 16:45
οπως το αναφερεις δεν γινεται. κανονικα δεν τοποθετειται ασφαλεια σε σειρα με το ηχειο. οι λαμπες σε σειρα με το τουιτερ ειναι μονο για τα βλαχικα πανηγυρια (οποιος ειναι απο χωριο καταλαβαινει τι λεω).
η σωστη λυση ειναι κυκλωμα ελεγχου των τασεων που ηγαινουν στα ηχεια και αποκοπη τους με ρελε. επίσης σωστο ταιριασμα ηχειων - ενισχυτη. οχι παραμορφωσεις και οπως ειπωθηκε ενα λιμιτερ κανει δουλεια.

ρελε το οποιο κοβει το σημα λογο μεγαλης ισχυος σε επαγγελματικο συστημα δεν παιζει ουτε για αστειο xsterg

sakis
15-07-15, 16:46
Πανό με τις λάμπες!Τις βάζουν για προστασία της κόρνας και για φιλτράρισμα της παραμόρφωσης.Επειδή το δοκιμασία, ή διάφορα είναι τεράστια και ειδικά με κλαρίνα και λύρες ποντιακές σε μεγάλες εντάσεις το καταλαβαίνεις.Όσο για τα ηχεία του Λευθερη μια χαρά ειναι, απλά λίγο προσοχή στα γκαζια χρειάζεται.

Η λαμπα φιλτραρει την παραμορφωση ???? Πως το κανει αυτο ρε μπαρε ?

d.antonis
15-07-15, 20:43
Η λαμπιτσα παντως εχει σωσει κοσμο και κοσμακη δεκαετιες τωρα ,γι'αυτο και τις βαλαν στανταρ σε πολλα κροσοβερ οι εταιριες ηχητικων. Σαφως και δεν φιλτραρει τιποτε αλλα στα γκαζια θα ανεβασει την αντισταση της ( λογικο καθως ειναι ενας γλομπος) και θα αναψει σωζωντας το εκαστοτε ακριβο driver απο υπεροδηγηση. Το βλεπω και στους δικους μου γλομπους ( 12v/21w ) oταν καμμια φορα το παρακανω κι ας εχουν Limiter οι τελικοι μου.

dovegroup
15-07-15, 21:31
Θερμικές ασφάλειες παίδες...θερμικές ασφάλειες...ο πιο απλός τρόπος...αυτό έχω κάνει εδώ και κάτι χρόνια...

Dbnn
18-07-15, 10:22
Θερμικές ασφάλειες παίδες...θερμικές ασφάλειες...ο πιο απλός τρόπος...αυτό έχω κάνει εδώ και κάτι χρόνια...

Θα κόψεις το ηχείο από τον ενισχυτή σε ισχύ πανω απο 100 Βαττ; θέλεις να δεις τον ενισχυτή ποσο ωραίους καπνούς θα βγάλει;

Nightkeeper
19-07-15, 01:22
Θα κόψεις το ηχείο από τον ενισχυτή σε ισχύ πανω απο 100 Βαττ; θέλεις να δεις τον ενισχυτή ποσο ωραίους καπνούς θα βγάλει;

Γιατί το λες αυτό ? Αν δεν έχει ηχείο δεν βγάζει ισχύ , οι καπνοί πως θα βγουν δλδ ??

sakisr
19-07-15, 10:28
Η λαμπα φιλτραρει την παραμορφωση ???? Πως το κανει αυτο ρε μπαρε ?

Αν ποτε παιξεις ιδια ηχεια με και χωρις λαμπα σε μεγαλη ενταση θα καταλαβεις....Μετα απο πολλες δοκιμες κατασταλαξα στο οτι τα πολυ πριμα οργανα (λυρες, κλαρινα, αλλα και μπουζουκια καμμια φορα) βγαινουν καλυτερα αν σε σειρα με τη κορνα βαλλεις λαμπα.Μιλαμε οτι καθε φορα που αναβει η λαμπα ολη η βρωμια που θα περνουσε στη κορνα σταματαει στη λαμπα!Δε ξερω κατα ποσο ειναι αντιεπιστημονικο αλλα τοσα χρονια που το κανω δεν εχω καψει κορνα και εχω βελτιωσει πολυ τον ηχο μου.Παλια ειχαμε μια τουλαχιστον απωλεια σε καθε μεγαλο πανηγυρι...Αρχισα να δοκιμαζω λαμπες οταν φιλοι με Electro Voice και JBL τα οποια ειχαν λαμπες στα crossovers απλα αλλαζαν λαμπες και γω κορνες.
Καθε αποψη δεκτη......

ezizu
19-07-15, 14:14
Προφανώς ο όρος "φιλτράρει την παραμόρφωση" δεν είναι σωστός, επειδή πρώτον, η λάμπα δεν είναι φίλτρο σε καμία περίπτωση και δεύτερον (και κυριότερο), αν το σήμα οδήγησης της κόρνα είναι μικρής ισχύος - τάσεως (δηλαδή ανίκανο να ανάψει την λάμπα), αλλά με αρκετή παραμόρφωση (π.χ. λόγω υπεροδήγησης στην κονσόλα/μίκτη, ή από κακή πηγή σήματος κ.ο.κ.), όλη η παραμόρφωση του σήματος θα περάσει στην κόρνα, χωρίς η λάμπα να μπορεί να φιλτράρει τίποτα.

Απλά αυτό που κάνει η λάμπα, με απλά λόγια, είναι το εξής:
όσο η ισχύς (κυρίως η τάση) του σήματος, που οδηγεί την κόρνα, είναι σε τέτοιες τιμές που δεν είναι ικανές να ανάψουν την λάμπα, τότε απλά η λάμπα συμπεριφέρεται σαν μια μικρή αντίσταση (της τάξεως περίπου του 0,5-1,5Ω) σε σειρά με την κόρνα. Άρα η ισχύς του σήματος που "καταναλώνεται στην λάμπα" (δηλαδή η πτώση τάσης πάνω στην λάμπα) είναι πολύ μικρή, οπότε σχεδόν όλη η ισχύς του σήματος οδήγησης πηγαίνει στην κόρνα.
Όταν τώρα η ισχύς του σήματος που οδηγεί την λάμπα αυξηθεί σε τέτοιο βαθμό, ώστε η λάμπα να ανάψει, τότε η ωμική αντίσταση της λάμπας μεγαλώνει, άρα καταναλώνει κάποια ισχύ από το σήμα οδήγησης της κόρνας πάνω της ( δηλαδή μεγαλώνει η πτώση τάση πάνω στην λάμπα ).
Αυτό σημαίνει ότι η ισχύς που πηγαίνει τελικά στην κόρνα έχει μειωθεί, λόγω της λειτουργία της λάμπας.

Από το σημείο τώρα που θα ξεκινήσει να ανάβει η λάμπα (λόγω της στάθμης της τάσεως του σήματος οδήγησης της κόρνας) μέχρι το σημείο που θα καεί η λάμπα ( λόγω π.χ. του ότι η στάθμη του σήματος οδήγησης ξεπέρασε, γενικά, τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της λάμπας ), η αντίστασή της αυξάνεται και η αύξηση αυτή είναι ανάλογη με την αύξηση του σήματος οδήγησης της κόρνας (οπότε μειώνεται ανάλογα και η τάση αλλά και το ρεύμα του σήματος οδήγησης, που θα πάει τελικά στην κόρνα).

Συνοψίζοντας, με μικρή ισχύς σήματος οδήγησης της κόρνας, η λάμπα παραμένει σβηστή, άρα είναι μικρή και η ωμική αντίστασή της, η οποία είναι σε σειρά με το σήμα οδήγησης, οπότε είναι μικρή και η πτώση τάσης πάνω στην λάμπα, άρα είναι σχεδόν μηδενική και η "μείωση" του σήματος, που οδηγεί τελικά την κόρνα.
Όταν το σήμα οδήγησης έχει τέτοιες τιμές ώστε η λάμπα ανάψει, τότε μεγαλώνει και η ονομαστική αντίσταση της λάμπας, οπότε η πτώση τάσης πάνω της αυξάνεται (άρα αυξάνεται και η ισχύς που καταναλώνει η λάμπα πάνω της) , οπότε η ισχύς του σήματος οδήγησης που πηγαίνει τελικά στην κόρνα είναι "μειωμένη" , άρα και ο κίνδυνος να καταστραφεί η κόρνα (λόγω μεγάλης ισχύος) είναι αρκετά μικρότερος .

Σάκη (sakisr ) για αυτόν ακριβώς το λόγο, οι κόρνες των ηχείων σου προστατεύονται, από τα όργανα (και τις δυναμικές τους ιδιαίτερα στα live) που αναφέρεις.
Μάλλον ο όρος "περιοριστής ισχύος σήματος οδήγησης της κόρνας ηχείου" είναι πιο κοντά στην λειτουργία της λάμπας, για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

sakisr
19-07-15, 16:28
Αυτο ηθελα να πω κι εγω φιλε Σηφη αλλα εχει ζεστη και ηταν πολυ το γραψιμο....Εβαλα λαμπες γιατι τα crossovers μου ειχαν αντιστασεις PTC και συνεχεια λογω υψηλης θερμοκρασιας εκοβαν τις κορνες...Τεσπα... εχω τεσσερα χρονια να καψω κορνα και αυτο σημαινει μεγαλη εξοικονομηση χρηματων.Ασε που πηρα και φετουλες με λιμιτερ και ετσι η προστασια ειναι δεδομενη...Ευχαριστω!

street
20-07-15, 12:51
πληροφοριακα απλος να αναφερω οτι υπαρχει ενα κυκλωμα σματ κιτ το 1016 ....
http://www.smartkit.gr/loudspeaker-protection-unit-m.html :001_smile:
λεει οτι κανει εως 100w για σπιτιου ηχεια ... χρησιμοποιει ενα ρελε με 2α επαφες ενα cd4069 και εχει ρυθμιση ευαισθησιας ....
αν ενδιαφερετε κανεις εχω το περιοδικο που το παρουσιασε ( ηλεκτρονικα κιτ κατασκευες , μαιος 1996 τευχος ενα ) να σκαναρω το αρθρο :biggrin: