PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας



DiS83
11-07-15, 22:05
Καλησπέρα

Έχω το πιο κάτω τηλεχειριστήριο
58476

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο κωδικός είναι κυλιόμενος.

Το συγκεκριμένο δουλεύει κανονικά αλλά έχει σπάσει ο κρίκος του και είναι και το μοναδικό που έχω.

Γνωρίζει κάποιος ποιας εταιρείας είναι ;

Θέλω ένα δεύτερο για καβάτζα σε περίπτωση που αυτό χαθεί ή χαλάσει κι ένα "housing" γι αυτό αν υπάρχει μιας και είναι σπασμένο.

Αν δε βρω ίδιο υπάρχει κάποιο universal για κυλιόμενο που αντιγράφει οποιοδήποτε κωδικό ;

744
11-07-15, 22:38
Τα κυλιόμενα είναι για να μην αντιγράφονται.

Το δικό σου δεν ξέρω τι μάρκα είναι αλλά σίγουρα ξέρω ότι είναι κυλιόμενο.

Πιθανόν να βρεις αλλά σε πολύ αλμυρή τιμή.

Άλλη λύση η παράλληλη τοποθέτηση δέκτη με άλλο χειριστήριο. P.M. για περισσότερα.

DiS83
11-07-15, 23:09
Τα κυλιόμενα είναι για να μην αντιγράφονται.

Το δικό σου δεν ξέρω τι μάρκα είναι αλλά σίγουρα ξέρω ότι είναι κυλιόμενο.

Πιθανόν να βρεις αλλά σε πολύ αλμυρή τιμή.

Άλλη λύση η παράλληλη τοποθέτηση δέκτη με άλλο χειριστήριο. P.M. για περισσότερα.

Η αλήθεια είναι ότι βρήκα στα 60€ αλλά είπα μπας και υπάρχει κάτι πιο οικονομικό.

RNR
11-07-15, 23:20
Φιλε μου υπαρχουν με 25 ευρω. Τα οποθα ειναι κυλιομενα και αντιγραφονται. Ο κυλιομενος κωδικος ειναι για μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα και βεβαια αντιγραφονται οταν ερθουν σε επικοθνωνια με τον δεκτη. Βρες το μοντελο του δεκτη σου να δεις πως γινεται η αντιγραφη. Μετα βρες ενα καταδτημα με ηλεκτρονικα ειδη πηγαινε με το κοντρολ σου εκει και ζητα ενα καινιυργιο αντιγραφη του δικου σου. Μετα πηγαινε στον δεκτη σου. Εχει επανω 2 κουμπια ισως και τρια. Πατα οποιο πρεπει να πατησεις και κρατα πατημενο το κουμπι του νεο κοντρολ πιθανως να γινει και η αντιγραφη. Ειδαλλως βρες το μανουαλ και ακολουθαωτις οδηγιες.

Καλο βραδυ

DiS83
11-07-15, 23:24
Φιλε μου υπαρχουν με 25 ευρω. Τα οποθα ειναι κυλιομενα και αντιγραφονται. Ο κυλιομενος κωδικος ειναι για μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα και βεβαια αντιγραφονται οταν ερθουν σε επικοθνωνια με τον δεκτη. Βρες το μοντελο του δεκτη σου να δεις πως γινεται η αντιγραφη. Μετα βρες ενα καταδτημα με ηλεκτρονικα ειδη πηγαινε με το κοντρολ σου εκει και ζητα ενα καινιυργιο αντιγραφη του δικου σου. Μετα πηγαινε στον δεκτη σου. Εχει επανω 2 κουμπια ισως και τρια. Πατα οποιο πρεπει να πατησεις και κρατα πατημενο το κουμπι του νεο κοντρολ πιθανως να γινει και η αντιγραφη. Ειδαλλως βρες το μανουαλ και ακολουθαωτις οδηγιες.

Καλο βραδυ

Είμαι στην επαρχία. Το μοναδικό κατάστημα εδώ μου είπε ότι θα δουλέψει μόνο της ίδιας εταιρίας το οποίο κάνει 60€.

Πείτε μου 1-2 καταστήματα στην Αθήνα ή ιντερνετικά να ψάξω.

thm
12-07-15, 04:08
Το τηλεχειριστήριό σου είναι της Lutec ( http://www.lutec.it/ ) και μάλλον είναι το μοντέλο TRC2 που είναι κυλιόμενου κωδικού KeeLoq στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS. Δεν έχω ιδέα ποιος τα έχει. Είναι πολύ απίθανο η πλακέτα του αυτοματισμού σου να δέχεται άλλα τηλεχειριστήρια KeeLoq (ακόμη και εάν είναι στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS) αλλά δεν αποκλείεται και τελείως. Εάν δεν βρεις αυτό το τηλεχειριστήριο, η καλύτερη εναλλακτική λύση είναι να συνδέσεις εξωτερικό δέκτη τηλεχειρισμού στην πλακέτα του αυτοματισμού σου (ενδεικτική τιμή 25 Ευρώ) που θα λειτουργεί ως ασύρματο μπουτόν με εντολή από τα δικά του τηλεχειριστήρια (ενδεικτική τιμή 15 Ευρώ).

DiS83
12-07-15, 10:56
Το τηλεχειριστήριό σου είναι της Lutec ( http://www.lutec.it/ ) και μάλλον είναι το μοντέλο TRC2 που είναι κυλιόμενου κωδικού KeeLoq στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS. Δεν έχω ιδέα ποιος τα έχει. Είναι πολύ απίθανο η πλακέτα του αυτοματισμού σου να δέχεται άλλα τηλεχειριστήρια KeeLoq (ακόμη και εάν είναι στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS) αλλά δεν αποκλείεται και τελείως. Εάν δεν βρεις αυτό το τηλεχειριστήριο, η καλύτερη εναλλακτική λύση είναι να συνδέσεις εξωτερικό δέκτη τηλεχειρισμού στην πλακέτα του αυτοματισμού σου (ενδεικτική τιμή 25 Ευρώ) που θα λειτουργεί ως ασύρματο μπουτόν με εντολή από τα δικά του τηλεχειριστήρια (ενδεικτική τιμή 15 Ευρώ).

Ευχαριστώ πολύ !

Αυτός είναι ο πίνακας

58489

Μέσα από το κουτί στον τοίχο περνάει καλώδιο σε ένα μπουτόν πιο κάτω για να ανοιγοκλείνει χειροκίνητα.

Άρα υποθέτω έχει έξοδο. Πως το ανοίγω το κουτί για να δω ποιο είναι ;

thm
12-07-15, 15:54
Ο πινακοδέκτης είναι σχεδόν σίγουρα ο TTS1 ή ο TTS1F ( http://www.lutec.it/wp-content/uploads/Istruzioni/Istruzioni%20TTS1.pdf )

Εάν πρόκειται για το μοντέλο TTS1F (αυτό που έχει τον βραχυκυκλωτήρα JP2), ο δέκτης συνδέεται ως εξής:
- Ρεύμα (χαμηλή τάση 12VDC) από τις επαφές #6/+12V και #7/COM
- Εντολή μπουτόν στις επαφές #8/TASTO και #10/COM

Εάν πρόκειται για το μοντέλο TTS1, οι εντολές πάνω/κάτω είναι ξεχωριστές (#9 με #10 και #8 με #10 αντίστοιχα) και με συγκράτηση (η κίνηση γίνεται όσο είναι πατημένο το μπουτόν. Κανονικά, δεν πρέπει να έχεις αυτό τον πίνακα διότι δεν υποστηρίζει σύνδεση φωτοκυττάρων ασφαλείας και άρα είναι ακατάλληλος για εφαρμογή σε γκαραζόπορτα.

DiS83
12-07-15, 16:03
Ο πινακοδέκτης είναι σχεδόν σίγουρα ο TTS1 ή TTS1F ( http://www.lutec.it/wp-content/uploads/Istruzioni/Istruzioni%20TTS1.pdf ) και ο δέκτης συνδέεται ως εξής:
- Ρεύμα (χαμηλή τάση 12VDC) από τις επαφές #6/+12V και #7/COM
- Εντολή μπουτόν στις επαφές #8/TASTO και #10/COM

Ευχαριστώ.

Όποτε ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση ;

Από τη μια μπορώ να βρω το ίδιο τηλεχειριστήριο 50-60€.

Από την άλλη συνδέω άλλο πίνακα με σταθερό κωδικό στην εντολή μπουτόν και παίρνω τα πιο φτηνά τηλεχειριστήρια. Ποσό θα κοστίσουν αυτά ;

Πως ανοίγει το κουτί που έχω ;

Το μαύρο καλώδιο που πηγαίνει προς τα πάνω επικοινωνεί με το ραντάρ που υπάρχει έξω από την πόρτα ;

Πως θα αυξήσω την εμβέλεια του καινούριου τηλεζειριστηρίου ; Τώρα 10-15 μέτρα από την πόρτα το πολύ πιάνει. Τα καινούργια τηλεχειριστήρια θα επικοινωνούν με τον καινούριο πίνακα και δε θα χουν καμία σχέση με αυτό έτσι ; Τα παλιά θα συνεχίσουν να δουλεύουν κανονικά ε;

Με τον σταθερό κωδικό θα έχω θέμα παραβίασης ή όχι ;

Σορυ για τις απορίες αλλά δεν έχω ιδέα.

plouf
12-07-15, 16:12
αν εχεις τοσες αποριες γιατι δεν ζητας απο καποιον που ξερει να το κανει να ησηχασεις και να γλιτωσεις χρονο ?


τεσπα να πω και εγω οτι μαλλον συμφέρει ΝΕΟΣ δεκτης συνδεμενο στο εξωτερικο κουμπι που εχεις
ΥΠΑΡΧΟΥΝ δεκτες κυλιομενου κωδικου σε καλες τιμες

το ΜΑΥΡΟ καλωδιο που πηγαινει προς τα πανω ειναι η κεραια (σοβαρα τωρα ουτε δεν ξερεις? )

το κουτι δεν ξερω πως ανοιγει αλλα ειναι ενα πλαστικο κουτι. δες το προσεκτια και θα καταλαβεις, αν ποιανουν εστω και λιγο τα χερια σου

thm
12-07-15, 16:47
Ενδεικτικές τιμές για εξωτερικό δέκτη και τηλεχειριστήρια ανέφερα ήδη. Στην επαρχία, τα ίδια προϊόντα ίσως είναι λίγο πιο ακριβά. Από την άλλη, για παραγγελία από απόσταση, θα υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος μεταφοράς. Και στις 2 περιπτώσεις όμως, ο δέκτης με 1 τηλεχειριστήριο θα κοστίσουν περίπου 50 Ευρώ. Εάν χρειάζεσαι περισσότερα από 1 επιπλέον τηλεχειριστήρια, με βάση την τιμή που ανέφερες για το τηλεχειριστήριο της Lutec και εφόσον έχεις την πλακέτα TTS1F, συμφέρει να βάλεις εξωτερικό δέκτη. Εάν χρειάζεσαι μόνο 1 τηλεχειριστήριο οι 2 λύσεις είναι σχεδόν ισοδύναμες (αν και με εξωτερικό δέκτη θα έχεις καλύτερη εμβέλεια).

Εάν όταν μιλάς για "ραντάρ" εννοείς τα φωτοκύτταρα ασφαλείας (συνήθως πομπός στην μία κολόνα, σε ύψος περίπου 50 εκ. από το δάπεδο, και δέκτης στην απέναντι κολόνα, στο ίδιο ύψος), τότε έχεις την πλακέτα TTS1F (που είναι καλό) και σωστή εγκατάσταση από πλευράς ασφαλείας (που επίσης είναι καλό). Τα φωτοκύτταρα ασφαλείας προστατεύουν από κλείσιμο της πόρτας ενώ υπάρχει αντικείμενο (όχημα, άνθρωπος) στο άνοιγμα και δεν έχει καμία σχέση με τον τηλεχειρισμό.

Η εμβέλεια των 10-15 μέτρων είναι μικρή και ίσως οφείλεται στο ότι ο δέκτης δεν είναι συντονισμένος στην σωστή συχνότητα (κάποιοι δέκτες έχουν ρυθμιστικό για αυτό τον σκοπό) ή ότι η πλακέτα βρίσκεται σε θέση όπου τα εμπόδια (πχ μεταλλική κουρτίνα ρολλού) και η διαμόρφωση του χώρου (πολλαπλές ανακλάσεις που οδηγούν σε ακυρώσεις σήματος) προκαλούν πρόβλημα λήψης. Ένας εξωτερικός δέκτης καλής ποιότητας πολύ δύσκολα αντιμετωπίζει προβλήματα αποσυντονισμού και, εάν χρειάζεται, πολύ εύκολα μπορεί να εγκατασταθεί σε θέση που έχει καλύτερο σήμα (πχ στην εξωτερική πλευρά του γκαράζ), οπότε πρέπει να έχεις εμβέλεια τουλάχιστον 30-40 μέτρα.

Τα παλιά τηλεχειριστήρια θα εξακολουθήσουν να λειτουργούν κανονικά και εντελώς ανεξάρτητα από αυτά του εξωτερικού δέκτη.

Τα νέα τηλεχειριστήρια δεν είναι υποχρεωτικό να είναι σταθερού κωδικού (αν και τα σταθερού κωδικού είναι συνήθως λίγο φθηνότερα). Μπορείς να βρεις τηλεχειριστήρια κυλιόμενου κωδικού KeeLoq σε τιμή κάτω από 20 Ευρώ.

Το καπάκι πρέπει να είναι κουμπωτό και ίσως ασφαλίζει με κάποια βίδα. Το άνοιγμά του δεν πρέπει να είναι κάτι δύσκολο. Απλά, άνοιξέ το προσεχτικά για να μην κάνεις κάποια ζημιά ή ακουμπήσεις το καλώδιο ρεύματος. Σιγουρέψου όμως ότι έχεις το μοντέλο TTS1F με το jumper JP2 (στο TTS1 η σύνδεση τυπικού δέκτη τηλεχειρισμού δεν είναι τόσο απλή), όπως στις φωτογραφίες του http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55105&p=416968&viewfull=1#post416968

DiS83
12-07-15, 16:59
Ενδεικτικές τιμές για εξωτερικό δέκτη και τηλεχειριστήρια ανέφερα ήδη. Στην επαρχία, τα ίδια προϊόντα ίσως είναι λίγο πιο ακριβά. Από την άλλη, για παραγγελία από απόσταση, θα υπάρχει κάποιο επιπλέον κόστος μεταφοράς. Και στις 2 περιπτώσεις όμως, ο δέκτης με 1 τηλεχειριστήριο θα κοστίσουν περίπου 50 Ευρώ. Εάν χρειάζεσαι περισσότερα από 1 επιπλέον τηλεχειριστήρια, με βάση την τιμή που ανέφερες για το τηλεχειριστήριο της Lutec και εφόσον έχεις την πλακέτα TTS1F, συμφέρει να βάλεις εξωτερικό δέκτη. Εάν χρειάζεσαι μόνο 1 τηλεχειριστήριο οι 2 λύσεις είναι σχεδόν ισοδύναμες (αν και με εξωτερικό δέκτη θα έχεις καλύτερη εμβέλεια).

Εάν όταν μιλάς για "ραντάρ" εννοείς τα φωτοκύτταρα ασφαλείας (συνήθως πομπός στην μία κολόνα, σε ύψος περίπου 50 εκ. από το δάπεδο, και δέκτης στην απέναντι κολόνα, στο ίδιο ύψος), τότε έχεις την πλακέτα TTS1F (που είναι καλό) και σωστή εγκατάσταση από πλευράς ασφαλείας (που επίσης είναι καλό). Τα φωτοκύτταρα ασφαλείας προστατεύουν από κλείσιμο της πόρτας ενώ υπάρχει αντικείμενο (όχημα, άνθρωπος) στο άνοιγμα και δεν έχει καμία σχέση με τον τηλεχειρισμό.

Η εμβέλεια των 10-15 μέτρων είναι μικρή και ίσως οφείλεται στο ότι ο δέκτης δεν είναι συντονισμένος στην σωστή συχνότητα (κάποιοι δέκτες έχουν ρυθμιστικό για αυτό τον σκοπό) ή ότι η πλακέτα βρίσκεται σε θέση όπου τα εμπόδια (πχ μεταλλική κουρτίνα ρολλού) και η διαμόρφωση του χώρου (πολλαπλές ανακλάσεις που οδηγούν σε ακυρώσεις σήματος) προκαλούν πρόβλημα λήψης. Ένας εξωτερικός δέκτης καλής ποιότητας πολύ δύσκολα αντιμετωπίζει προβλήματα αποσυντονισμού και, εάν χρειάζεται, πολύ εύκολα μπορεί να εγκατασταθεί σε θέση που έχει καλύτερο σήμα (πχ στην εξωτερική πλευρά του γκαράζ), οπότε πρέπει να έχεις εμβέλεια τουλάχιστον 30-40 μέτρα.

Τα παλιά τηλεχειριστήρια θα εξακολουθήσουν να λειτουργούν κανονικά και εντελώς ανεξάρτητα από αυτά του εξωτερικού δέκτη.

Τα νέα τηλεχειριστήρια δεν είναι υποχρεωτικό να είναι σταθερού κωδικού (αν και τα σταθερού κωδικού είναι συνήθως λίγο φθηνότερα). Μπορείς να βρεις τηλεχειριστήρια κυλιόμενου κωδικού KeeLoq σε τιμή κάτω από 20 Ευρώ.

Το καπάκι πρέπει να είναι κουμπωτό και ίσως ασφαλίζει με κάποια βίδα. Το άνοιγμά του δεν πρέπει να είναι κάτι δύσκολο. Απλά, άνοιξέ το προσεχτικά για να μην κάνεις κάποια ζημιά ή ακουμπήσεις το καλώδιο ρεύματος. Σιγουρέψου όμως ότι έχεις το μοντέλο TTS1F με το jumper JP2 (στο TTS1 η σύνδεση τυπικού δέκτη τηλεχειρισμού δεν είναι τόσο απλή), όπως στις φωτογραφίες του http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55105&p=416968&viewfull=1#post416968

Ήσουν παραπάνω από κατατοπιστικός. Υπερκάλυψες τις απορίες μου.

Θα ανοίξω πρώτα το καπάκι να βεβαιωθώ ποιο είναι και μάλλον θα βάλω εξωτερικό δεκτή για μεγαλύτερη εμβέλεια.

Ευχαριστώ πολύ.

maik818
12-07-15, 18:28
Εχω και εγω το ιδιο μαλον φιλε απλος εχει 4 κουμπια και επανω στην πλακετα εχει επιλογη για τον κοδικο η οποια πρεπει να τεριαζει με τον δεκτη, το αντικατεστησα με το rmc610,το μπλε μονο που βρηκα να πιανει απο αποσταση!!!58494

thm
12-07-15, 19:05
Εάν το δικό σου τηλεχειριστήριο Μιχάλη είναι της Lutec, έχει 4 κουμπάκια και είναι σταθερού κωδικού, πρέπει να είναι το TDE4 που είναι μαύρο. Το RMC610 της Remocon είναι αντιγραφικό τηλεχειριστήριο σταθερού κωδικού. Το τηλεχειριστήριο που έχει ο DiS είναι, με μεγάλη βεβαιότητα, κυλιόμενου κωδικού (οπότε δεν αντιγράφεται) ούτε μπορεί να συνυπάρχει με σταθερού κωδικού. Στο εγχειρίδιο του πίνακα TTS1/TTS1F (εάν βέβαια είναι αυτός) λέει ότι υποστηρίζει τηλεχειριστήρια είτε σταθερού είτε κυλιόμενου κωδικού (όχι όμως ταυτόχρονα). Αφού ο DiS ήδη έχει τηλεχειριστήρια κυλιόμενου κωδικού που δουλεύουν και εφόσον τα σταθερού κωδικού είναι ένα βήμα προς τα πίσω, δεν είναι καλή ιδέα να πετάξει τα υπάρχοντα, να διαγράψει την μνήμη και να περάσει νέα τηλεχειριστήρια σταθερού κωδικού. Αυτή η διαδικασία δεν θα είναι ούτε σημαντικά φτηνότερη. Για την ιστορία, υπάρχει σχετικό θέμα για τον προγραμματισμό τηλεχειριστηρίων σε τέτοιο πίνακα στο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78999 και υπήρχε μια κάποια δυσκολία στην όλη διαδικασία (επίσης, έχει και αναφορά για το πώς ρυθμίζεται η συχνότητα στον δέκτη για καλύτερη λήψη).

Διόρθωση: στην φωτογραφία σου Μιχάλη βλέπω ότι όντως είναι ίδιο και σε χρώμα και όχι μαύρο όπως περίμενα. Νομίζω πάντως ότι γράφει TDE Rev. 3 στο επάνω δεξιά μέρος του. Αυτό είναι ενδιαφέρον αφού σημαίνει πως πράγματι το τηλεχειριστήριο του DiS δεν αποκλείεται να είναι σταθερού κωδικού, ακόμη και εάν κάποιος του είπε πως είναι κυλιόμενου κωδικού. Φίλε DiS, μπορείς να δεις εάν το τηλεχειριστήριό σου έχει αυτά τα 10 μικροδιακοπτάκια στο κάτω μέρος (η σε ποια θέση είναι ο βραχυκυκλωτήρας JP1 στην πλακέτα)? Εάν ναι, ο Μιχάλης σου έδωσε την σωστή λύση (αγόρασε ένα αντιγραφικό τηλεχειριστήριο όπως αυτό που σου προτείνει).

DiS83
12-07-15, 21:48
Το ότι είναι κυλιόμενου κωδικού μου το είπε ο κλειδαράς που το "διάβασε" όταν του ζήτησα να το αντιγράψει.

Απ΄ότι βλέπω και μου λέτε μάλλον είχε δίκιο.

http://i.imgur.com/vJ6hEws.jpg

Τον πίνακα αύριο ίσως προλάβω να τον ανοίξω.

Αλήθεια, στην πράξη πόσο μπροστά είναι τα κυλιόμενου κώδικα ? Χοντρικά πόσες φορές πιο ασφαλή ? Δεν έχω και κάτι μεγάλης αξίας στο γκαράζ και το αυτοκίνητο είναι πάντα κλειδωμένο και εμποδίζει σχεδόν εξολοκλήρου την πρόσβαση στο βάθος για μεταφορά ας πούμε των πραγμάτων που είναι εκεί. Το χειρότερο παίζει να είναι να μπει καμιά γάτα και να κάνει ζημιά στο αυτοκίνητο και στα πράγματα παρά να κλαπεί κάτι.

Θα ανοίγει και με τους τηλεχειρισμούς των γειτόνων η πόρτα ή απλώς θα είναι πιο ευάλωτη αν κάποιος θελήσει να διαβάσει τον κωδικό και να την ανοίξει ? Αν γίνεται ο πίνακας που έχω σταθερού κωδικού δε θα με πείραζε να τον αλλάξω.

744
13-07-15, 09:42
Το χειριστήριό σου DiS είναι κυλιόμενου με πολύ μεγάλη ασφάλεια.

Δεν σημαίνει όμως ότι αξίζει όσο πουλιέται.

Εν πάση περιπτώση και εγώ το ίδιο chip χρησιμοποιώ στα κυλιόμενα όπως φαντάζομαι και η μισή γή. Αλλά ο καθένας βάζει τα δικά του κλειδιά κρυπρογράφησης οπότε το δικό μου δεν μπορεί να παίξει στον δικό σου δέκτη και ανάποδα. Θα πρέπει τα κλειδιά (που είναι φυσικά κρυφά) να είναι παρόντα και στο Τηλεχειριστήριο αλλά και στον Δέκτη.

Η διαφορά στην τιμή από τα απλά παιζει στο ευρώ. Ψηφίζω κυλιόμενο ασυζητητί. Τα απλά μπορεί να συμπέσουν και με κάποιο γείτονα.

Αν έχεις φωτοκύτταρα στην πόρτα σου τότε είναι πολύ απλή η αναβάθμιση με άλλο δέκτη. Αλλιώς θα χρειαστείς επιπλέον και ένα απλό μετασχηματιστή 240/12 χωρίς καν ανόρθωση (την κάνει ο δέκτης)

DiS83
13-07-15, 10:53
Το χειριστήριό σου DiS είναι κυλιόμενου με πολύ μεγάλη ασφάλεια.

Δεν σημαίνει όμως ότι αξίζει όσο πουλιέται.

Εν πάση περιπτώση και εγώ το ίδιο chip χρησιμοποιώ στα κυλιόμενα όπως φαντάζομαι και η μισή γή. Αλλά ο καθένας βάζει τα δικά του κλειδιά κρυπρογράφησης οπότε το δικό μου δεν μπορεί να παίξει στον δικό σου δέκτη και ανάποδα. Θα πρέπει τα κλειδιά (που είναι φυσικά κρυφά) να είναι παρόντα και στο Τηλεχειριστήριο αλλά και στον Δέκτη.

Η διαφορά στην τιμή από τα απλά παιζει στο ευρώ. Ψηφίζω κυλιόμενο ασυζητητί. Τα απλά μπορεί να συμπέσουν και με κάποιο γείτονα.

Αν έχεις φωτοκύτταρα στην πόρτα σου τότε είναι πολύ απλή η αναβάθμιση με άλλο δέκτη. Αλλιώς θα χρειαστείς επιπλέον και ένα απλό μετασχηματιστή 240/12 χωρίς καν ανόρθωση (την κάνει ο δέκτης)

Φωτοκύτταρο υπάρχει, αν και νομίζω ότι είναι χαλασμένο, και ο πίνακας τελικά χωρίς το καπάκι είναι κάπως έτσι

5849758498

Το +12V και το COM δεν είναι αυτά που χρειάζονται ;

aktis
13-07-15, 12:05
Τα τηλεχειριστήρια με σταθερό κωδικό κάνουν μόνο για απλες χρήσεις , κουδούνια , τηλεχειριζόμενες λάμπες και τα τηλεκατευθυνόμενα του jumbo ! . Τα προτιμούν μερικοί γιατί αντιγράφονται εύκολα ... αλλά αν ειναι ετσι , ειναι οικονομικότερο να αφηνει κανεις το αυτοκινητο στον δρομο ... παρα στο γκαραζ . Απο πλευράς τιμης (τα κυλιωμενου κωδικου -keeloq ) , κανονικά δεν έπρεπε να κανουν πάνω απο 15 -20 ευρω λιανική . Αυτά πρέπει να τα κοιτάζει ο πελάτης πριν την αγορά του πακέτου ... δέκτης , κλειδιά.

Συμπλήρωμα ...
Πόσο ασφαλές είναι το keeloq
πρακτικά το απλό έχει 1000 κωδικούς ( αρκει να βαλεις τα διακοπτακια στην ιδια θεση ) το keeloq δισεκατομμύρια
Θεωρητικά και το keeloq ειναι τρωτό ....

Using only 10000 euro, an attacker can purchase a cluster of 50 dual core computers that will find the secret key in about two days !!
http://www.cosic.esat.kuleuven.be/keeloq/

744
13-07-15, 14:24
Ναι τα 12 κάνουν για την τροφοδοσία του εξωτερικού δέκτη.

Γενικά αυτό που βλέπω είναι μια πολύ κακή υλοποίηση πίνακα...