PDA

Επιστροφή στο Forum : ρελεδάκι οπλίζει από τα 7.5VDC ενώ εγώ 8έλω να μου οπλίζει στα 12Vdc ακριβώς



thodoris1975
13-07-15, 01:43
Καλησπέρα σε όλους.:001_rolleyes:Έχω ενα ρελεδάκι 12VDC και το έχω συνδέσει παράληλα σε ένα module με ultracapacitors (15VDC φορτιζουν πλήρος οι ultracapacitors).Το θέμα είναι ότι θέλω να οπλίζει όταν το module φτάσει στα 12VDC στην φόρτηση.(Γιατί χρησιμοποιώ μια επαφή Ν.Ο. κατα την φόρτιση και το φορτίζω με μια αντίσταση σε σείρα λόγο ότι έχω μικρό Τροφοδοτικό για να μην το κάψη. Όταν φτάσει 12VDC δηλάδη θέλω να οπλίζει και να βγάζει την αντίσταση εκτός λειτουργίας)


Η βασική μου ερώτηση είναι η εξής:

το ρελεδάκι οπλίζει από τα 7.5VDC:bored: ενώ εγώ 8έλω να μου οπλίζει στα 12Vdc ακριβώς .

Ξερει κάποιος να μου περιγάαψει πως θα το κανω ;

picdev
13-07-15, 02:46
πρέπει να χρησιμοποιήσεις τελεστικό, σε συνδεσμολογία συγκριτη,
αντικατέστισε τη r1 η τη r2 με ένα τρίμμερ και θα ρυθμίζεις την ακριβή τάση όπλισης το ρελέ

http://www.circuitstoday.com/voltage-comparator

thodoris1975
13-07-15, 03:20
σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση.θα το δοκιμάσω αύριο κατευθείαν να είσαι καλά φίλε.Εύχομαι το καλύτερο για την χώρα μας.

FILMAN
13-07-15, 12:33
Ή πολύ πιο απλά, μπορείς να δοκιμάσεις ένα ρελέ με μεγαλύτερη τάση λειτουργίας, π.χ. 24V, ή για να μην κάνεις δοκιμές, να συνδέσεις σε σειρά με το πηνίο του ρελέ που ήδη έχεις μια ζένερ 4.3V ή 4.7V... Φυσικά θα βάλεις και μια δίοδο αντιπαράλληλα στο πηνίο του ρελέ...