PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με RADIO- CD σε VW POLO



christakosxo
16-07-15, 15:02
Γεια σας ! Στην προσπαθεια μου να συνδεσω ενα SONY RADIO CD παρατηρησα τα εξης :

1) To radio cd δεν δουλευε γιατι δεν υπηρχε ταση στα καλωδια της τροφοδοσιας ( το προβλημα εντοπιζεται στο καλωδιο του + γιατι με δοκιμη που εκανα με αλλο καλωδιο κατευθειαν απο το + της μπαταριας και τη ιδια γειωση το ραδιο δουλεψε ) .Επισης παρατηρησα οτι το καλωδιο του + εχει αγωγιμοτητα με το + της μπαταριας , πως γινεται τωρα να μην εχει ταση στα ακρα της τροφοδοσιας αφου δεν ειναι κομμενο το καλωδιο του + ;

2) Ανοιγοντας την μπαταρια ειδα αυτο που σας δειχνω στη φωτο http://postimg.org/image/gagm6v9o7/
το καλωδιο που αναχωρει για τα + στο πανω μερος στο καπακι της μπαταριας ακουμπαγε στην μπαταρια και ειχε λιωσει !
γιατι εγινε αυτο ;

3) Επισης στο καπακι της μπαταριας που ειναι καποιες ασφαλειες οπως δειχνω στη φωτο http://postimg.org/image/uaediouj3/
παρατηρησα οτι χωρις τις ασφαλειες τα ακρα καθε ασφαλειας ειναι βραχυκυκλωμενα ! αυτο δεν θα επρεπε σωστα ; υπαρχει καποιο κυκλωματακι σε αυτην την ασφαλειοθηκη ; για ποιο λογο χρησιμοποιουνται αυτες οι ασφαλειες ;

ninolas
16-07-15, 15:31
1) μπορεί να έχει καεί η ασφάλεια
2) κάπου αλλού μπορεί να ακούμπαγε που είχε υψηλή θερμοκρασία (δεν έχω άλλη λογική απάντηση)
3)μήπως αυτές οι ασφάλειες δεν είναι κανονικές αλλά ανταλακτικές? για κοίτα καλύτερα εάν έχει καλωδίωση από κάτω ή άνοιξε την ασφαλειοθήκη να δεις τι γίνετε μέσα
εσύ πως το είδες ότι είναι βραχυκυκλωμένα ?

christakosxo
16-07-15, 23:37
1) Αν ειχε καει η ασφαλεια δεν θα σφυριζε το beeper ...οπως τωρα! πως γινεται αυτο ;

3) το ενα ακρο σε καθε θεση που μπαινει η καθε ασφαλεια ειναι συνδεδεμενο στο + , απο το αλλο ακρο σε καθε θεση που μπαινει η ασφαλεια φευγει και απο ενα καλωδιο ! με το beeper ειδα οτι ειναι βραχυκυκλωμενα ! δεν μου φαινεται καθολου λογικο αυτο ! ειναι ;

Gaou
17-07-15, 09:03
1)

3) το ενα ακρο σε καθε θεση που μπαινει η καθε ασφαλεια ειναι συνδεδεμενο στο + , απο το αλλο ακρο σε καθε θεση που μπαινει η ασφαλεια φευγει και απο ενα καλωδιο ! με το beeper ειδα οτι ειναι βραχυκυκλωμενα ! δεν μου φαινεται καθολου λογικο αυτο ! ειναι ;

αυτο το ειχα δει και στο δικο μουτο vw και δεν μπορεσα να το εξηγήσω. το αμαξι σου τι μοντέλο ειναι?

christakosxo
17-07-15, 10:11
του 2003 ειναι το στρογγυλοφαναρο ! τι μπλεξιμο ειναι αυτο τωρα ; :saad:

HERBIE
17-07-15, 10:51
Για να δουλέψει το ράδιο χρειάζεται 3 βασικά στοιχεία 1 + από μπαταρία , 1 + από διακόπτη και τρίτον 1 γη κάνε λοιπόν αυτό τον έλεγχο και τα ξανασυζητάμε τα πράγματα .


ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ

christakosxo
17-07-15, 11:15
τον εχω κανει αυτον τον ελεγχο φιλε μου το προβλημα ειναι στο + της μπαταριας .. τα προβληματα αναφερονται στο 1) και στο 3) στο πρωτο ποστ που εχω κανει

HERBIE
17-07-15, 15:57
Έχεις κοιτάξει τις ασφάλειες (όχι αυτές που έχει η μπαταρία)



ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ ΤΟΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ

george Mp
17-07-15, 18:26
Στην ασφαλειοθηκη (επειδη δεν φαινεται απο κατω) μαλλον η μια πλευρα απο τις ασφαλειες ειναι ενωμενες και παιρνουν παροχη απο ενα χοντρο καλωδιο(μαλλον το κοκκινο), στη μεσαια θεση ειναι αναμονη και απο την αλλη πλευρα ειναι οι εξοδοι(παροχες).Στη φισα που εχει για το ραδιοσιντι ενδεχεται να φερνει μονο μια γειωση ρευμα μονιμο, φωτισμο, εντολη κεραιας(ρευμα απο το ραδιοφωνο) και ενα καλωδιο με ''ψηφιακη εντολη'' ανοιγματος διακοπτη και οχι κανονικο απλο ρευμα απο διακοπτη.Σ'αυτη την περιπτωση δινεις ρευμα μονιμο και στα δυο καλωδια του ραδιοσιντι και κοιταζεις αν εχει καποιο επιλογεα το ραδιοσιντι στις οδηγιες συνδεσης του.Το καλωδιο που φαινεται γδαρμενο ή καμενο πρεπει να το προσεξεις ιδιαιτερα γιατι εγινε, να το αντικαταστησεις αν ειναι αναγκαιο ή να το μονοσεις και να σιγουρευτεις οτι δεν θα ξαναγινει.

christakosxo
18-07-15, 15:08
Ετσι εναι Γιωργο αλλα οι εξοδοι ειναι βραχυκυκλωμενοι με τη πλευρα των ασφαλειων που ειναι ενωμενες με το κοκκινο καλωδιο + . Πως ειναι δυνατον αυτο ; ειναι δυνατον να συνδεονται παραλληλα οι ασφαλειες ;

Ετσι ερχονται τα καλωδια και δουλευουν ολα εκτος απο το καλωδιο του + , το οποιο ειναι συνδεδεμενο με το + της μπαταριας αλλα δεν δινει διαφορα δυναμικου με την γειωση ! αυτο παλι πως γινεται ;

george Mp
18-07-15, 16:30
Ετσι εναι Γιωργο αλλα οι εξοδοι ειναι βραχυκυκλωμενοι με τη πλευρα των ασφαλειων που ειναι ενωμενες με το κοκκινο καλωδιο + . Πως ειναι δυνατον αυτο ; ειναι δυνατον να συνδεονται παραλληλα οι ασφαλειες ;

Ετσι ερχονται τα καλωδια και δουλευουν ολα εκτος απο το καλωδιο του + , το οποιο ειναι συνδεδεμενο με το + της μπαταριας αλλα δεν δινει διαφορα δυναμικου με την γειωση ! αυτο παλι πως γινεται ;Αν μπορουσες να ανεβασεις καμια φωτογραφια απο κατω απο την ασφαλειοθηκη και απο τις φισες για το ραδιοσιντι.Στην ασφαλειοθηκη κατω απο το τιμονι ή οπου την εχει τσεκαρες αν εχει καμια καμενη ασφαλεια;Το καλωδιο της γειωσης(-) ειναι ενταξει;Το χοντρο καλωδιο ειναι καμενο ή γδαρμενο επειδη τριβοταν καπου;