PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ηλεκτρονικό ballast...



SpirosArfara
20-07-15, 15:05
Καλησπέρα. Έχω δύο προβλήματα με το ηλεκτρονικό ballast της Philips (HF-P 2 14-35 TL5 HE III IDC είναι το μοντέλο).
α.) Το πρώτο είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχει καεί στην είσοδό του και στον μεγάλο πυκνωτή στην μέση της πλακέτας.
β.) Το δεύτερο είναι ότι σε μια εγκατάσταση μου βγάζει το σώμα του ballast με την γη περίπου 160V.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Ή μήπως έχετε καμιά ιδέα από τι μπορεί να προέρχονται τα προβλήματα?5859658597

FILMAN
20-07-15, 15:13
α) Έχει καεί τί;

β) Το μεταλλικό του σώμα γιατί δεν το γείωσες;

SpirosArfara
20-07-15, 15:32
α) Έχει καεί τί;

β) Το μεταλλικό του σώμα γιατί δεν το γείωσες;

α) Το κάψιμο φαίνεται στις φωτο που έχω επισυνάψει.
β) Το μεταλλικό του σώμα είναι βιδωμένο πάνω σε μεταλλική επιφάνεια η οποία γειώνεται κανονικά.

Τα δύο προβλήματα είναι σε διαφορετικές εγκαταστάσεις.

FILMAN
20-07-15, 15:48
α) Αν είναι μόνο αυτό που φαίνεται στις φωτο τότε ίσως δεν περιλαμβάνεται καμμένο εξάρτημα, απλώς συνέβη σπινθήρας μεταξύ γειτονικών σημείων της πλακέτας στα οποία υπήρχε υψηλή τάση. Αν καθαρίσεις καλά τα σημεία αυτά και ξαναπεράσεις ένα χέρι τις κολλήσεις δεν λειτουργεί;

β) Προφανώς είναι αδύνατον το μεταλλικό του σώμα να είναι γειωμένο και εντούτοις να εμφανίζει τάση 160V σε σχέση με τη γείωση - δηλαδή σε σχέση με τον εαυτό του, έτσι δεν είναι;

SpirosArfara
20-07-15, 16:15
Το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα,θα το δοκιμάσω και θα δω.Για ποιό λόγο να γίνεται αυτό;το έχω αντικαταστήσει και δουλεύει κανονικά.Μήπως έχουν βγει προβληματικά τα συγκεκριμένα;
Όταν το έχω γειωμένο λογικό είναι να μην μετράω τάση.(δεν πέφτει όμως και το διαρροής!!!)Και όταν το έχω στον αέρα το ballast μετράω τάση 160V περίπου.
Εάν έχω διαρροή από την έξοδο του ballast πέφτει το διαρροής;Στην έξοδο τι τάση λειτουργίας πρέπει να έχει το ballast;

FILMAN
20-07-15, 16:26
Το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα,θα το δοκιμάσω και θα δω.
Ποιο πρώτο δεν έχεις δοκιμάσει;

Για ποιό λόγο να γίνεται αυτό;
Επειδή η μόνωση των σημείων εκεί δεν είναι καλή ή έχει μπει μέσα υγρασία, σκόνες, έντομα, κ.λ.π.

το έχω αντικαταστήσει και δουλεύει κανονικά.
Ποιο έχεις αντικαταστήσει;


Όταν το έχω γειωμένο λογικό είναι να μην μετράω τάση.(δεν πέφτει όμως και το διαρροής!!!)Και όταν το έχω στον αέρα το ballast μετράω τάση 160V περίπου.
Δεν βλέπω πού είναι το παράξενο!


Εάν έχω διαρροή από την έξοδο του ballast πέφτει το διαρροής;Στην έξοδο τι τάση λειτουργίας πρέπει να έχει το ballast;
Αν η έξοδος του ballast είναι γαλβανικά απομονωμένη από την είσοδο τότε δεν μπορεί να έχεις διαρροή. Αν δεν είναι απομονωμένη μπορεί να έχεις (π.χ. από φθαρμένο καλώδιο που πάει στις λάμπες) αλλά το αν θα πέσει το ρελέ διαρροής δεν το ξέρω και πιθανόν να εξαρτάται και από ποιο καλώδιο είναι η διαρροή (να μην πέφτει δηλαδή με διαρροή σε οποιοδήποτε καλώδιο εξόδου), καθώς και τον τύπο του ρελέ (~, A, B). Η έξοδος του ballast έχει υψηλή τάση (μερικές εκατοντάδες V) σε υψηλή συχνότητα.

SpirosArfara
20-07-15, 20:18
[QUOTE=FILMAN;719037]Ποιο πρώτο δεν έχεις δοκιμάσει;

Δεν έχω δοκιμάσει να κολλήσω τα σημεία που υπάρχει το πρόβλημα.


Ποιο έχεις αντικαταστήσει;

Έχω αντικαταστήσει το χαλασμένο ballast με ένα καινούριο και δουλεύει κανονικά,δηλαδή δεν είναι θέμα καλωδίωσης.

Δεν βλέπω πού είναι το παράξενο!

Μετράω μεταξύ γης-σώμα ballast τάση περίπου 160V,όταν αυτό βέβαια δεν είναι σε επαφή με τη γη.Είναι λογικό κάτι τέτοιο;Τα άλλα ballast που βρίσκονται δίπλα από αυτό δεν παρουσιάζουν κάτι τέτοιο,γη-σώμα ballast 0V.(όπως είναι και το λογικό πιστεύω)
Το θέμα είναι για πιο λόγο δεν μου ρίχνει το Δ.Δ.Ε όταν το γειώνω;Και μου το ρίχνει μία φορά στο τόσο(ανα 1-2 εβδομάδες και σχεδόν πάντα όταν ανάβω τα φώτα).

FILMAN
21-07-15, 09:43
Μετράω μεταξύ γης-σώμα ballast τάση περίπου 160V,όταν αυτό βέβαια δεν είναι σε επαφή με τη γη.

Το θέμα είναι για πιο λόγο δεν μου ρίχνει το Δ.Δ.Ε όταν το γειώνω;
Και μου το ρίχνει μία φορά στο τόσο (ανα 1-2 εβδομάδες και σχεδόν πάντα όταν ανάβω τα φώτα)
Όλα αυτά είναι απόλυτα λογικά. Την πλακέτα την έχεις ήδη έξω. Για δες στη γείωση δεν καταλήγει κανένα εξάρτημα; Απλως ενώνεται η κλέμα με το μεταλλικό του περίβλημα; Είμαι 100% βέβαιος ότι εκεί καταλήγει και τουλάχιστον ένας πυκνωτής ο οποίος μπαίνει για αντιπαρασιτικούς λόγους... Άρα το μεταλλικό σώμα δεν είναι απλά στον αέρα ώστε να είναι παράξενο που έχει τάση όταν δεν το γειώνεις...

Το ρελέ διαρροής πέφτει όταν ανιχνεύσει διαφορά στα ρεύματα φάσης και ουδετέρου πάνω από ένα όριο... Τα 160V είναι τάση και όχι διαφορά ρευμάτων... Εσύ προφανώς τη μέτρησες με κάποιο πολύμετρο στην κλίμακα V~ δηλαδή με ένα όργανο με υψηλή αντίσταση εισόδου... Αν δοκίμαζες να μετρήσεις με το πολύμετρο ρυθμισμένο στα mA~ θα έβλεπες ότι δεν θα είχες μεγάλη ένδειξη (και η τάση θα γινόταν 0). Πολύ λογικό λοιπόν να μην πέφτει το ρελέ διαρροής...

Την ώρα που ανάβεις τα φώτα συμβαίνουν διαφορετικά πράγματα, αν πετύχεις το ημίτονο κοντά στο μέγιστο έχεις αυξημένα ρεύματα ζεύξης (το ρελέ διαρροής λόγω ασυμμετρίας των τυλιγμάτων του μπορεί να πέσει και με ίσα αλλά μεγάλα ρεύματα φάσης και ουδετέρου) ή επίσης οι πυκνωτές που πατάνε στη γείωση είναι αφόρτιστοι και άρα για πολύ μικρό χρόνο ουσιαστικά συμπεριφέρονται ως βραχυκύκλωμα διοχετεύοντας ένα ρεύμα στη γείωση και προκαλώντας μια αληθινή διαρροή στην οποία αντιδράει το ρελέ διαρροής.

lepouras
21-07-15, 10:13
Φίλιππε μιλάμε όταν έχει πυκνωτές μόνο ή μπορεί να συμβεί και με τα βαριστορ?
πυκνωτές βάζουν για φίλτρο ενώ βαρικαπ για προστασία ή μπορεί να έχουν και συνδυασμό?
γενικά το ρωτάω για γενικά switching τροφοδοτικά γιατί άλλοτε έχω δει να έχουν το σύμβολο του πυκνωτή και να έχουν βαριστορ

FILMAN
21-07-15, 11:02
Το βαρίστορ (όχι βάρικαπ) δεν άγει αν η τάση στα άκρα του δεν υπερβεί ένα όριο. Με τον πυκνωτή δεν συμβαίνει αυτό.

alpha uk
21-07-15, 11:41
Καλημέρα Γιάννη ,καλημέρα Φίλιππα, καλημέρα στήν παρέα .Φίλιππα Μπορείς νά αναφερθεις λίγο αναλυτικότερα γιά τό ημίτονο( γιατί τό ημίτονο νά φτάσει στό μέγιστο ,ό λόγος τής ασυμμετρίας, πώς να αποφευχθεί) γνωρίζω δέκα πράγματα , αλλά καλό είναι νά μάθουν καί άλλοι, Ελπίζω νά μήν σέ κουρασω

SpirosArfara
21-07-15, 11:54
Υπάρχουν εξαρτήματα πάνω στην πλακέτα τα οποία γειώνονται. Οπότε είναι απολύτως λογικό αυτό που λες και συμφωνώ απόλυτα. Όμως γιατί να το κάνει σε μια συγκεκριμένη εγκατάσταση και με ταλαιπωρεί εδώ και μερικούς μήνες, από την πρώτη ημέρα λειτουργίας μέχρι κ σήμερα, μια στο τόσο να μου ρίχνει το διαρροής και όταν πάω εκεί να μην βρίσκω τίποτα. Έχω και άλλες παρόμοιες εγκαταστάσεις και σε καμία δεν μου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα, μόνο η συγκεκριμένη για την οποία μιλάμε.

FILMAN
21-07-15, 13:58
Καλημέρα Γιάννη ,καλημέρα Φίλιππα, καλημέρα στήν παρέα .Φίλιππα Μπορείς νά αναφερθεις λίγο αναλυτικότερα γιά τό ημίτονο( γιατί τό ημίτονο νά φτάσει στό μέγιστο ,ό λόγος τής ασυμμετρίας, πώς να αποφευχθεί) γνωρίζω δέκα πράγματα , αλλά καλό είναι νά μάθουν καί άλλοι, Ελπίζω νά μήν σέ κουρασω
Γεια σου Γιάννη.

Την ώρα που πατάει το διακόπτη για να ανάψει τα φώτα είπα ότι μπορεί να πετύχει το ημίτονο κοντά στο μέγιστο και να του κάνει αυτά που είπα. Νομίζω ότι αν έλεγχε τα φώτα π.χ. με ένα zero crossing SSR δεν θα είχε αυτό το πρόβλημα.

Για ποια ασυμμετρία λες;

FILMAN
21-07-15, 13:59
Υπάρχουν εξαρτήματα πάνω στην πλακέτα τα οποία γειώνονται. Οπότε είναι απολύτως λογικό αυτό που λες και συμφωνώ απόλυτα. Όμως γιατί να το κάνει σε μια συγκεκριμένη εγκατάσταση και με ταλαιπωρεί εδώ και μερικούς μήνες, από την πρώτη ημέρα λειτουργίας μέχρι κ σήμερα, μια στο τόσο να μου ρίχνει το διαρροής και όταν πάω εκεί να μην βρίσκω τίποτα. Έχω και άλλες παρόμοιες εγκαταστάσεις και σε καμία δεν μου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα, μόνο η συγκεκριμένη για την οποία μιλάμε.Πόσα φωτιστικά έχει η καθεμιά από αυτές τις εγκαταστάσεις και τί άλλες συσκευές (με πυκνωτές φίλτρων ως προς γη) υπάρχουν;

SpirosArfara
21-07-15, 14:37
Πόσα φωτιστικά έχει η καθεμιά από αυτές τις εγκαταστάσεις και τί άλλες συσκευές (με πυκνωτές φίλτρων ως προς γη) υπάρχουν;

Μπορει να υπάρχουν και 20 ballast ανά εγκατάσταση. Είναι σε νησίδες με επαγγελματικά ψυγεία, τα οποία λειτουργούν μόνιμα, και τα φώτα σβήνουν το βράδυ και ανάβουν το πρωι.
Είναι 4-5 ψυγεία που παίρνουν από ένα διαρροής και το καθενα έχει 4 ballast για 1 ή 2 λάμπες.