PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΥΚΝΩΤΗΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΙΚΟ ΜΟΤΕΡ



marder
21-07-15, 20:28
Εάν υποθέσουμε ότι υπάρχει πυκνωτής χαλασμένος, χωρητικότητας 16μF σε ηλεκτρικό μοτέρ, μπορούμε να τον αλλάξουμε με πυκνωτή 12μf ή 20μf αν φυσικά δεν βρούμε τον ίδιο?. Και τι είναι προτιμότερο, ο λίγο μεγαλύτερος ή ο λίγο μικρότερος??

draco1
21-07-15, 21:43
Εάν υποθέσουμε ότι υπάρχει πυκνωτής χαλασμένος, χωρητικότητας 16μF σε ηλεκτρικό μοτέρ, μπορούμε να τον αλλάξουμε με πυκνωτή 12μf ή 20μf αν φυσικά δεν βρούμε τον ίδιο?. Και τι είναι προτιμότερο, ο λίγο μεγαλύτερος ή ο λίγο μικρότερος??

Ίσος ο μεγαλύτερος

FILMAN
23-07-15, 10:17
Τον αλλάζεις με έναν ίδιο, ούτε μεγαλύτερο, ούτε μικρότερο...

marder
23-07-15, 12:18
Τον αλλάζεις με έναν ίδιο, ούτε μεγαλύτερο, ούτε μικρότερο...
Ναι συμφωνώ. Αυτό είναι το σωστό. Απλώς αν δεν μπορέσω να βρώ τον ίδιο, τι είναι προτιμότερο???

GR_KYROS
23-07-15, 12:24
Θα προτιμούσα τον 20
Έτσι και αλλιώς η χωρητικότητα δεν είναι απόλυτη (έτος κατασκευής, αξιοπιστία κατασκευαστή......)

FILMAN
23-07-15, 12:26
Έψαξες και δεν βρήκες 16μF; Διότι είναι πολύ συνηθισμένη χωρητικότητα. Αν δεν βρεις μπορείς να βάλεις δύο των 8μF παράλληλα ή ένα των 12μF που είπες (αλήθεια βρήκες 12μF και όχι 12.5μF; ) παράλληλα με έναν των 4μF, κ.ο.κ.

FILMAN
23-07-15, 12:31
Θα προτιμούσα τον 20
Έτσι και αλλιώς η χωρητικότητα δεν είναι απόλυτη (έτος κατασκευής, αξιοπιστία κατασκευαστή......)
Βρε Βαγγέλη ακόμα και +/- 10% να είναι η ανοχή, ο 16μF θα έχει μέγιστη τιμή 17.6μF! Τα 20μF ως προς τα 16μF είναι +25%!

Το μοτέρ δεν δουλεύει σωστά αν έχει μικρότερο ή μεγαλύτερο πυκνωτή, θέλει τον δικό του, το να ρωτάμε ποιο από τα δύο είναι καλύτερο είναι σαν να ρωτάμε τί είναι καλύτερο, να βάλω το δεξί μου χέρι στην φωτιά, ή το αριστερό μου...

GR_KYROS
23-07-15, 12:35
Αυστηρά θεωρητικά ίσως έχεις δίκιο
Αλλά εγώ θα τον έβαζα:001_smile:
γιατί ξέρω ότι χρησιμοποιείτε μόνο στην εκκίνηση

marder
23-07-15, 13:20
Έψαξες και δεν βρήκες 16μF; Διότι είναι πολύ συνηθισμένη χωρητικότητα. Αν δεν βρεις μπορείς να βάλεις δύο των 8μF παράλληλα ή ένα των 12μF που είπες (αλήθεια βρήκες 12μF και όχι 12.5μF; ) παράλληλα με έναν των 4μF, κ.ο.κ.
Φίλιππα, η ερώτησή μου αυτή τη στιγμή είναι καθαρά θεωρητική. Σκοπεύω να αλλάξω προληπτικά τον πυκνωτή από τον καυστήρα του καλοριφέρ. Τον ίδιο καυστήρα (απο το 1985) έχει ακριβώς κι ο αδερφός μου και παρουσίασε πρόβλημα ο πυκνωτής. Στη συντήρηση που θα κάνω έχω υπολογίσει και την αλλαγή του πυκνωτή. Δεν θυμάμαι χωρητικότητα, αλλά όταν τον έψαχνε ο αδερφός μου, δεν τον βρήκε στην εργοστασιακή τιμή και έβαλε έναν λίγο μεγαλύτερο χωρίς φαινομενικά κανένα πρόβλημα. Η διαφορετική χωρητικότητα φυσικά θα δημιουργήσει και και διαφορετική διαφορά ρευμάτων πρωτεύοντος και δευτερεύοντος πηνίου, ξεφεύγοντας απ το ιδανικό των 90 μοιρών. Γι αυτό ρωτάω σε περίπτωση που δεν μπορέσω να βρω τον ίδιο, τι είναι προτιμότερο, ο λίγο μεγαλύτερος ή ο λίγο μικρότερος. Πιθανόν με το μικρότερο να έχω και μικρότερη ροπή στην εκκίνηση αλλά καλύτερη συνεχόμενη λειτουργία. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ, πάντα με την προυπόθεση ότι δεν θα βρω τον ίδιο

FILMAN
23-07-15, 14:06
Αυστηρά θεωρητικά ίσως έχεις δίκιο
Αλλά εγώ θα τον έβαζα:001_smile:
γιατί ξέρω ότι χρησιμοποιείτε μόνο στην εκκίνηση
Αυστηρά πρακτικά έχεις άδικο
Εγώ δεν θα τον έβαζα :001_smile:
Γιατί ξέρω (και έτσι είναι) πως χρησιμοποιείται όλη την ώρα που δουλεύει το μοτέρ

FILMAN
23-07-15, 14:13
Δηλαδή μιλάμε ότι όχι μόνο δεν έχεις ψάξει να τον βρεις αλλά δεν έχει χαλάσει κιόλας; (!!!) Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Τα 16μF βρίσκονται πανεύκολα, δεν ξέρω γιατί δεν τα βρήκε ο αδερφός σου, πιθανόν μπήκε στο πρώτο μαγαζί που βρέθηκε μπροστά του, ζήτησε τον πυκνωτή αυτόν, δεν τον είχαν, του έδωσαν ένα μεγαλύτερο και του είπαν πως κάνει (σιγά μη τον άφηναν να φύγει). Συγγνώμη αλλά αυτά δεν γίνονται έτσι, δηλαδή θα πάω με το φορτηγό μου στο βενζινάδικο να του βάλω πετρέλαιο και αν ο βενζινάς μου πει ότι δεν έχει πετρέλαιο αλλά μόνο βενζίνη, θα του πω εντάξει, να μου βάλει αμόλυβδη; Αν δεν έχει χαλάσει γιατί να τον αλλάξεις; Και αν έχει χαλάσει γιατί να μην τον βρεις; Και αν δεν τον βρεις γιατί να μη συνδυάσεις διάφορους άλλους πυκνωτές για να βγει η τιμή που πρέπει; Ξεκίνα από το πρώτο και αν, αν, φτάσεις ποτέ στο τρίτο, το κουβεντιάζουμε.

marder
23-07-15, 19:13
Δηλαδή μιλάμε ότι όχι μόνο δεν έχεις ψάξει να τον βρεις αλλά δεν έχει χαλάσει κιόλας; (!!!) Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Τα 16μF βρίσκονται πανεύκολα, δεν ξέρω γιατί δεν τα βρήκε ο αδερφός σου, πιθανόν μπήκε στο πρώτο μαγαζί που βρέθηκε μπροστά του, ζήτησε τον πυκνωτή αυτόν, δεν τον είχαν, του έδωσαν ένα μεγαλύτερο και του είπαν πως κάνει (σιγά μη τον άφηναν να φύγει). Συγγνώμη αλλά αυτά δεν γίνονται έτσι, δηλαδή θα πάω με το φορτηγό μου στο βενζινάδικο να του βάλω πετρέλαιο και αν ο βενζινάς μου πει ότι δεν έχει πετρέλαιο αλλά μόνο βενζίνη, θα του πω εντάξει, να μου βάλει αμόλυβδη; Αν δεν έχει χαλάσει γιατί να τον αλλάξεις; Και αν έχει χαλάσει γιατί να μην τον βρεις; Και αν δεν τον βρεις γιατί να μη συνδυάσεις διάφορους άλλους πυκνωτές για να βγει η τιμή που πρέπει; Ξεκίνα από το πρώτο και αν, αν, φτάσεις ποτέ στο τρίτο, το κουβεντιάζουμε.

Θα τον αλλάξω οπωσδήποτε. Λειτουργεί 30 χρόνια. Όπως χάλασε του αδερφού μου έτσι θα χαλάσει κι ο δικός μου και σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι θα είναι βράδυ Σαββάτου με -10 βαθμούς. Ήδη εμφάνισε τα πρώτα σημάδια δυσκολίας εκκίνησης. Το πιό πιθανόν είναι να βρω τον ίδιο, απλώς συζητάμε τι είναι προτιμότερο αν δεν βρω ακριβώς τον ίδιο. Όσο για τον συνδιασμό που γράφεις, φυσικά και μπορεί να γίνει, αν ο χώρος το επιτρέπει (που δεν το επιτρέπει).

Κυριακίδης
23-07-15, 20:47
http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_391_858 (μην θεωρηθεί διαφήμιση ... και όλη η γκάμα χωρητικοτήτων βρέθηκε ... και επεξηγηματικά κείμενα)

FILMAN
24-07-15, 09:41
Πάλι μας μπερδεύεις. Τελικά είναι χαλασμένος ή όχι; Αν το μοτέρ δυσκολεύεται να εκκινήσει ίσως φταίει ο πυκνωτής ίσως και όχι (μπορεί το μοτέρ να έχει μηχανικά προβλήματα, να θέλει λίπανση αν έχει κουζινέτα ή να θέλει αλλαγή ρουλεμάν, κ.λ.π.). Γιατί δεν τον μετράς να δεις τί χωρητικότητα έχει; Εγώ στη θέση σου αν ήταν εντάξει ΔΕΝ θα τον άλλαζα. Κανείς δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι ο καινούριος που θα βάλεις δεν θα χαλάσει γρηγορότερα από αυτόν εδώ.

f_chronis
22-08-15, 13:59
Μικρότερος πυκνωτής - μεγαλύτερη αντίσταση στο AC - μικρότερο ρεύμα στο βοηθητικό τύλιγμα - θα πέσουν οι στροφές του κινητήρα έως και μπορεί να μην ξεκινάει.
Μεγαλύτερος πυκνωτής - μικρότερη αντίσταση στο AC - μεγαλύτερο ρεύμα στο βοηθητικό τύλιγμα - θα ανέβουν οι στροφές του κινητήρα έως και κάψιμο του τυλίγματος.

το βοηθητικό τύλιγμα χρησιμοποιείται πολλές φόρες στους ανεμιστήρες για την ρύθμιση στροφών (αλλά πάντα με κάποιο άνω όριο στην χωρητικότητα του πυκνωτή)

Αν δεν βρίσκεις ίδιο πυκνωτή δοκίμασε πχ 2 ή 4 παράλληλους (2 των 8uF ή 4 των 4uF). Ανεβάζεις το κόστος όμως και δεν θα έχεις που να τους στηρίξεις.

Και γω συμφωνώ. Ας τον να χαλάσει πρώτα!

kleidokratorar
10-09-15, 01:14
Ναι συμφωνώ. Αυτό είναι το σωστό. Απλώς αν δεν μπορέσω να βρώ τον ίδιο, τι είναι προτιμότερο???

Εαν το κόστος δεν ειναι μεγάλο κανε αναλογες σιστιχιες πυκνωτων σε σειρα και παραλληλα για να φτασεις στην τελικη στην τιμη που θελεις ή όσο πιο κοντα σε αυτην.

FILMAN
10-09-15, 12:23
Μεγαλύτερος πυκνωτής - μικρότερη αντίσταση στο AC - μεγαλύτερο ρεύμα στο βοηθητικό τύλιγμα - θα ανέβουν οι στροφές του κινητήρα έως και κάψιμο του τυλίγματος.
Αυτό που έχω μαυρίσει δεν είναι σωστό.

f_chronis
11-09-15, 09:59
Αυτό που έχω μαυρίσει δεν είναι σωστό.

Ναι, μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν το έχω δει στην πράξη. Πάντως το ρεύμα στο τύλιγμα θα αυξηθεί. Σωστά;

SProg
11-09-15, 10:47
ΠΥΚΝΩΤΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ




Οι πυκνωτές λειτουργίας συνδέονται παράλληλα με τα άκρα των δυο περιελίξεων του ηλεκτροκινητήρα και παραμένουν σε τάση σε όλον τον χρόνο λειτουργίας του ηλεκτρκινητήρα. Το έιδος αυτό των πυκνωτών ειναι πολυπροπιλενίου και τοποθετουνται στην εγκατάσταση για να βελτιώσουν τα χαρακτηριστικά λειτουργιας του ηλεκτροκινητήρα του συμπιεστή.
Οι πυκνωτές λειτουργίας είναι μικρότερης τιμής από τους εκκίνησης του ίδιου ηλεκτροκινητήρα. Στους πυκνωτές λειτουργίας πρέπει να προσέχουμε τη συνδεσμολογία έτσι ώστε το άκρο που είναι σημαδεμένο με μία παύλα (-) 'η ένα τόξο (--) να συνδέεται πάντα στη γραμμή τροφοδοσίας του ρεύματος ή στην κύρια περιέλιξη και ποτέ στη βοηθητική.
Μια αντίθετη σύνδεη μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα στον πυκνωτή ή ακόμα και την καταστροφή της βοηθητικής περιέλιξης του ηλεκτροκινητήρα. Η αντικατάσταση γίνεται πάντα με πυκνωτή των αυτών χαρακτηριστικών (ταση και χωρητικότητα).

FILMAN
11-09-15, 11:37
Πάντως το ρεύμα στο τύλιγμα θα αυξηθεί. Σωστά;
Ναι, και επίσης θα αλλάξει και η γωνία του ρεύματος ως προς αυτό του κυρίου τυλίγματος.

midiman
11-09-15, 13:19
Προφανως ολοι εδω μιλουν για θεωριες......εγω το εκαμε στην πράξη 16μF ειναι μια χαρα και δουλευει, αρα λιγο μεγαλυτερος ειναι ΟΚ.

FILMAN
11-09-15, 13:31
Σώπα. Δηλαδή περίμενες να του βάλεις μεγαλύτερο πυκνωτή και να μην γυρνάει έτσι; Ε, τότε και και χαλασμένο πυκνωτή να έχει που το μοτέρ δεν θα έχει ροπή, δεν χρειάζεται αλλαγή, έτσι κι αλλιώς πάλι γυρνάει. Είμαι βέβαιος φυσικά ότι πήρες πρακτικές μετρήσεις με παλμογράφο και είδες ότι με τον μεγαλύτερο πυκνωτή το ρεύμα της βοηθητικής έχει το σωστό πλάτος και τη σωστή γωνία. Τί θέλουν και βγάζουν διάφορους πυκνωτές δεν καταλαβαίνω, δεν βγάζουν μόνο 100μF να τον βάζεις σε όλα τα μοτέρ να ξεμπερδεύεις; Έτσι για να μας παιδεύουν το κάνουν.

tsimpidas
11-09-15, 13:56
Προφανως ολοι εδω μιλουν για θεωριες......εγω το εκαμε στην πράξη 16μF ειναι μια χαρα και δουλευει, αρα λιγο μεγαλυτερος ειναι ΟΚ.


το πρόβλημα με το να βάζουμε λίγο μεγαλύτερο πυκνωτή είναι οτι ας πούμε ότι δουλεύει έτσι ??

αν την επόμενη φορά που την επισκευή την κανει καποιος άλλος με την ιδια λογική τότε η χωρητικότητα του πυκνωτή θα γινει κατά πολυ μεγαλύτερη της απετουμενης με συνέπεια
το μοτέρ να ζεσταίνεται χωρίς φορτιο και να καταστραφεί [φαινομενικά] ετσι, χωρίς λόγο..... εφόσον καεί χωρίς φορτιο ούτε
η επαναπεριελιξη θα σταματήσει την περιπέτεια του ιδιοκτήτη διοτι θα καει ξανα χωρίς εμφανή λόγο και χωρίς φορτιο.


πάντα να προτιμούμε τον πυκνωτή που έχει βάλει ο κατασκευαστης για να μην μπλέξουμε αργότερα.

αντίθετα αν καιει τον πυκνωτή συχνα τοτε πρεπει να μπει μεγαλύτερος διότι ητε απο γήρανση των πηνίων ητε απο λάθος επιλογή μοτέρ στο μηχάνημα μας το μοτέρ παρουσιάζει απώλεια ροπής κατά την απόδοση έργου.

SProg
11-09-15, 14:00
Κανε κατι σωστα απο την αρχη, γιατι αν το κανεις προχειρα/λαθος μπορει να μην φαινεται τωρα αλλα θα φανει..καποια στιγμη.

FILMAN
11-09-15, 14:09
Αν καίει συχνά τον πυκνωτή τότε χρειάζεται πυκνωτής μεγαλύτερης τάσης, όχι μεγαλύτερης χωρητικότητας! Η διάρκεια ζωής ενός πυκνωτή εξαρτάται από την τάση στην οποία λειτουργεί αυτός καθώς και την ποιότητά του. Οι πυκνωτές των κινητήρων χωρίζονται σε κλάσεις A, B, C, D με αντίστοιχες αναμενόμενες διάρκειες ζωής 30000, 10000, 3000 και 1000 ώρες αντίστοιχα αν λειτουργούν στην τάση που γράφουν πάνω τους. Πολλές φορές αναγράφουν περισσότερες κλάσεις και τάσεις π.χ. 400V~: class B, 450V~: class C. Αυτό σημαίνει ότι αν τον δουλεύουμε στα 450V αναμένεται να αντέξει για 3000 ώρες, αλλά αν τον δουλεύουμε σε μικρότερη τάση, στα 400V, θα αντέξει παραπάνω, για 10000 ώρες.

midiman
12-09-15, 16:50
Μεινε φιλε Φιλιππε στις θεωριες και τους παλμογραφους σου η εμπειρια 20χρονων στο επαγγελμα δεν λανθανει λιγο πανω κατω δεν εχει καμια ουσιαστικη αξια.(Δεν ειπα να βαλεις ουτε των 5 ουτε των 45 μικροφαρατ.
Θα σε παρακαλεσω να κοπει η συζητηση εδω.
Να εισαι πιο κοσμιος και ουτε να ειρωνευεσαι.
Οσο αφορα την ηλικια, θα μπορουσε να ημουν πατερας σου.

picdev
12-09-15, 17:21
Μεινε φιλε Φιλιππε στις θεωριες και τους παλμογραφους σου η εμπειρια 20χρονων στο επαγγελμα δεν λανθανει λιγο πανω κατω δεν εχει καμια ουσιαστικη αξια.(Δεν ειπα να βαλεις ουτε των 5 ουτε των 45 μικροφαρατ.
Θα σε παρακαλεσω να κοπει η συζητηση εδω.
Να εισαι πιο κοσμιος και ουτε να ειρωνευεσαι.
Οσο αφορα την ηλικια, θα μπορουσε να ημουν πατερας σου.

Μπαίνεις σε όλα τα θέματα ακόμα και 5ετίας και κάνεις κριτική, έφτασες μέχρι να προσβάλλεις το Fillman :lool:, άσε να μαντέψω δεν έχεις τελειώσεις καμία σχολή, κανένα πανεπηστήμιο , δεν έχεις διαβάσει ποτέ Ap-Note και το παίζεις "πρακτικός" Μάστορας. Το ότι δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα ή δεν τα έχεις διαβάσει δεν σημαίνει πως είναι άχρηστα , τα ap note δεν τα γράφουν οι εταιρείες επειδή δεν έχουν τι να κάνουν .
Τα apsolute max ratings δεν υπάρχουν για πλάκα στα datasheet , άσε να μαντέψω δεν χρειάζεται να το διαβάσεις όλα είναι εύκολα και απλά επειδή δεν τα καταλαβαίνω

alpha uk
12-09-15, 19:52
Δέν μπορώ νά καταλάβω γιατί δέν ακούτε κάποιον πού έχει μεγαλύτερη γνώση από εσάς . Αυτά πού γράφει ό Φίλιππος είναι όλα σωστά καί δέν σηκώνουν αμφιβολία. Εμπειρικά μπορεί νά γίνουν πολλά. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Καλό θά είναι νά πείτε ευχαριστώ σέ κάτι πού μαθαίνεται, καί εαν έχετε κάποια αμφιβολία ΔΙΑΒΑΣΤΕ καί κανένα ΒΙΒΛΙΟ

JOUN
12-09-15, 19:56
Δέν μπορώ νά καταλάβω γιατί δέν ακούτε κάποιον πού έχει μεγαλύτερη γνώση από εσάς . Αυτά πού γράφει ό Φίλιππος είναι όλα σωστά καί δέν σηκώνουν αμφιβολία. Εμπειρικά μπορεί νά γίνουν πολλά. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Καλό θά είναι νά πείτε ευχαριστώ σέ κάτι πού μαθαίνεται, καί εαν έχετε κάποια αμφιβολία ΔΙΑΒΑΣΤΕ καί κανένα ΒΙΒΛΙΟ
Κριμα που μπορω να βαλω μονο ενα thumps up φιλε Γιαννη..

FILMAN
14-09-15, 11:30
Μεινε φιλε Φιλιππε στις θεωριες και τους παλμογραφους σου
Μην πανικοβάλλεσαι, δεν θα κατέβω Κύπρο να σου φάω τη δουλειά... :lool:
Ναι θα μείνω στους θεωρητικούς παλμογράφους μου. Εσένα βέβαια σου είναι άχρηστοι, τί να τους κάνεις, αφού γυρνάει, εντάξει είμαστε...

η εμπειρια 20χρονων στο επαγγελμα δεν λανθανει
Εγώ έχω 22 χρόνια εμπειρία οπότε σε περνάω...

λιγο πανω κατω δεν εχει καμια ουσιαστικη αξια.(Δεν ειπα να βαλεις ουτε των 5 ουτε των 45 μικροφαρατ.
Γιατί όχι; 5 κάτω δεν πειράζει, αλλά άλλα 5 πιο κάτω από κει που δεν πειράζει, πειράζει; Πώς γίνεται αυτό; Αν είχες παρατηρήσει ποτέ τα ρεύματα με παλμογράφο θα έβλεπες τη διαφορά, όχι από τα 5 πάνω - 5 κάτω, αλλά από τα δεκαδικά ψηφία! Τί σου λέω τώρα εεε;

Θα σε παρακαλεσω να κοπει η συζητηση εδω.
Δεν το έπιασα αυτό. Αν ήθελες να κοπεί εδώ ας μην έγραφες εσύ.

Να εισαι πιο κοσμιος και ουτε να ειρωνευεσαι.
Σου απάντησα στο στυλ σου. Δεν πιστεύω να μην σου άρεσε;

Οσο αφορα την ηλικια, θα μπορουσε να ημουν πατερας σου.
Αυτό δεν το ξέρω, και ούτε με ενδιαφέρει, ούτε σημαίνει τίποτα. Επειδή θα μπορούσε να ήσουνα πατέρας μου, ξέρεις και καλύτερα ηλεκτρονικά; Ε, τότε ο προπάππος μου ο τσοπάνης ξέρει καλύτερα ηλεκτρονικά και από τους δυο μας.