PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία μοτερ ανεμιστήρα εξωτερικης μονάδας air condition



cocopa
22-07-15, 18:19
Καλησπέρα, άλλαξα το μοτέρ του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας ενός A/C αλλά το καινούριο έχει 4 καλωδιάκια (αντί για 3 που ειχε το παλιό) και δεν ξέρω που να τα συνδέσω.
Έχω επισυνάψει φωτογραφίες από α) την κλέμα με τα καλώδια της εξωτερικής μονάδας
58628
β) το διάγραμμα καλωδιωσης της εξωτερικής μονάδας,
58629
γ) το διάγραμμα καλωδίωσης του παλιού μοτέρ
58630
και δ) το διάγραμμα καλωδίωσης του νέου μοτέρ.
58631

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

georgegr
22-07-15, 18:50
Το μπλε στον παλιό είναι το άσπρο στον καινούργιο.
Το κίτρινο στον παλιό είναι το μαύρο στον καινούργιο.
Το κόκκινο είναι κοινό και στους δυο.

cocopa
22-07-15, 19:02
Γιωργο, ευχαριστω για την απάντηση!
Το πορτοκαλί στο καινούριο όμως που το συνδέω?

georgegr
22-07-15, 19:24
Δεν τα έχω μπροστά μου.
Όπως τα βλέπω θα το άφηνα εκτός.

el greco 1
22-07-15, 19:29
το πορτοκαλι στον ουδετερο δεν το εχει συνδεμενο?

cocopa
22-07-15, 20:29
Δηλαδή το πορτοκαλί να το συνδέσω στο Ν στην κλέμα? (πρώτη θέση της κλέμας στη φωτογραφία).

el greco 1
22-07-15, 21:02
εγω ετσι θα το συνδεα.

FILMAN
23-07-15, 10:34
Δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα.

Το μαύρο του καινούριου μοτέρ θα πάει στη θέση του κίτρινου του παλαιού μοτέρ (κλέμα αρ. 3)
Το άσπρο του καινούριου μοτέρ θα πάει στη θέση του μπλε του παλαιού μοτέρ (ουδέτερος, κλέμα Ν)
Ο πυκνωτής θα συνδεθεί ανάμεσα στο κόκκινο και το πορτοκαλί του καινούριου μοτέρ καταργώντας κάθε σύνδεση με τα μπλε καλώδια που είχε πριν.

haris_216
28-08-20, 23:15
Παλιό το νήμα αλλά είπα να μην ανοίξω νέο για παρεμφερή ερώτηση.
Λοιπόν, βρέθηκε στα χέρια μου μοτέρ ανεμιστήρα εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού (μάλλον από παλιό Panasonic).
Παραδόξως το μοτέρ επάνω δεν έχει κανένα στοιχείο (ταμπελάκι ή χτυπημένο κωδικό) κι έτσι δεν ξέρω πως να το συνδέσω (έχει 3 καλώδια. κόκκινο, μαύρο, άσπρο).
Έχει κανείς κάποια ιδέα περί της συνδεσμολογίας; Ή ενδεχομένως τι μετρήσεις θα έπρεπε να κάνω για να δούμε ποιο καλώδιο κάνει τι;

jenny
29-08-20, 00:35
Λογικά το λευκό θα είναι το κοινό στα τυλίγματα, μέτρησε με το λευκό κοινό σε συνδυασμό με το μαύρο (1η ταχύτητα) και με το κόκκινο (2η ταχύτητα).
Δε γνωρίζω τα μοτέρ των κλιματιστικών αλλά υποθέτω.
Μπορεί εσύ να βρεις άλλο συνδυασμό σε αντίσταση.

Ηλιας Α
29-08-20, 09:22
Συσκευές που δεν είμαστε σίγουροι για τη σωστή σύνδεσή τους, για να τις δοκιμάσουμε συνδέομε εν σειρά έναν λαμπτήρα ον τάσης ίσης με ον τάσης της της προς δοκιμή συσκευής.

koxlas
29-08-20, 10:00
Συσκευές που δεν είμαστε σίγουροι για τη σωστή σύνδεσή τους, για να τις δοκιμάσουμε συνδέομε εν σειρά έναν λαμπτήρα ον τάσης ίσης με ον τάσης της της προς δοκιμή συσκευής.
Δεν διάβασες πως δεν υπάρχει ταμπελάκι? Με χαμηλή τάση ξεκινάει και ανεβάζει σταδιακά.

Ηλιας Α
29-08-20, 10:07
Δεν διάβασες πως δεν υπάρχει ταμπελάκι? Με χαμηλή τάση ξεκινάει και ανεβάζει σταδιακά.

<<Δεν διάβασες πως δεν υπάρχει ταμπελάκι>> το δίαβασα.
<<Με χαμηλή τάση ξεκινάει και ανεβάζει σταδιακά>>Αν έχει τέτοια συσκευή ν΄ανεβάζει τάση σταδιακά θ΄ήταν το καλύτερο, αλλά δε νομίζω.

koxlas
29-08-20, 10:15
<<Δεν διάβασες πως δεν υπάρχει ταμπελάκι>> το δίαβασα.
<<Με χαμηλή τάση ξεκινάει και ανεβάζει σταδιακά>>Αν έχει τέτοια συσκευή ν΄ανεβάζει τάση σταδιακά θ΄ήταν το καλύτερο, αλλά δε νομίζω.
Ok εμείς ιδέες δίνουμε...

haris_216
01-09-20, 14:50
Δεν διάβασες πως δεν υπάρχει ταμπελάκι? Με χαμηλή τάση ξεκινάει και ανεβάζει σταδιακά.


Υπάρχει λόγος να υποθέσουμε ότι μπορεί η τάση να μην είναι 220? Έχει υπάρξει περίπτωση που μοτέρ ανεμιστήρα εξωτερικής μονάδας να "έπαιζε" σε άλλες τάσεις για κάποιο λόγο;

aris285
01-09-20, 20:11
Υπάρχει λόγος να υποθέσουμε ότι μπορεί η τάση να μην είναι 220? Έχει υπάρξει περίπτωση που μοτέρ ανεμιστήρα εξωτερικής μονάδας να "έπαιζε" σε άλλες τάσεις για κάποιο λόγο;

Αν ειναι απο κλιματιστικο inverter τοτε ειναι και ο ανεμηστηρας inverter τον ξεχωριζεις αν ειναι κεραμικος εξωτερικα. Αν ειναι ετσι δεν γινεται να δουλεψει με ρευμα απ'ευθειας. Αν ειναι απλος τωτε εχει 2 τυλιγματα στο ενα περνει ταση απ'ευθειας και στο αλλο μεσω πυκνωτη οπως σχεδον ολα τα μονοφασικα μοτερ.

haris_216
02-09-20, 09:24
Αν ειναι απο κλιματιστικο inverter τοτε ειναι και ο ανεμηστηρας inverter τον ξεχωριζεις αν ειναι κεραμικος εξωτερικα. Αν ειναι ετσι δεν γινεται να δουλεψει με ρευμα απ'ευθειας. Αν ειναι απλος τωτε εχει 2 τυλιγματα στο ενα περνει ταση απ'ευθειας και στο αλλο μεσω πυκνωτη οπως σχεδον ολα τα μονοφασικα μοτερ.

Εξωτερικά μοιάζει με αυτόν που ποστάρισε ο συνφορουμίτης στο αρχικό post του νήματος (απλό μεταλλικό κέλυφος).

aris285
02-09-20, 12:26
άρα βρίσκεις με το πολυμετρο το πιο καλώδιο είναι common και τον συνδεεις όπως είναι το σχέδιο στο πρώτο ποστ.