PDA

Επιστροφή στο Forum : "Τέλος" στο μπλόκο για συναλλαγές μέσω καρτών με το εξωτερικό



KOKAR
28-07-15, 12:21
"Τέλος" στο μπλόκο για συναλλαγές μέσω καρτών με το εξωτερικό
http://www.capital.gr/oikonomia/3048218/telos-sto-mploko-gia-sunallages-meso-karton-me-to-exoteriko

SV1GRN
28-07-15, 12:40
"είτε γιατί το διαθέσιμο ημερήσιο όριο ανά τράπεζα (300.000 ευρώ) εξαντλείται πολύ γρήγορα από τις πρώτες πρωινές ώρες" γιατί έτσι; Αν πχ βάλω με πιστωτική μια παραγγελία 20¤ ας την εκτελέσει η τράπεζα την επομένη ημέρα.
Το καλό είναι βέβαια η είδηση που ανέφερες και θα βγουν κανονιστικές εγκύκλιοι σιγά σιγά από την ΤτΕ.

picdev
28-07-15, 12:52
ε ας βάλουν ημερήσιο ή ανά μήνα όριο ανά κάρτα και 50ε το μήνα καλά είναι για τις σαβούρες του ebay

chip
28-07-15, 13:18
είναι λέει γι αυτές τις υπηρεσίες
1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.
2. Πληρωμές ξενοδοχείων.
3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.
4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.
5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).
6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.
7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).
8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

σε καμία απ αυτές δεν περιλαμβάνονται τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα..

πάντως είναι πολύ ελπιδοφόρα η εξέλιξη....

klik
28-07-15, 13:43
Πως θα το διασφαλίζουν; π.χ. με την κάρτα αλληλεγγύης βλέπω στο Σ/Μ να έρχονται όλοι οι (χμμμ) ρομά και πέρνουν μπύρες, ρεντ μπούλια και χαζομάρες.
Θα κόψουν το paypal? θα αναγκάσουν το paypal να μην δέχεται τέτοιου τύπου συναλλαγές; Συνδρομές σε περιοδικά και ψηφιακές παροχές, γίνονται και με paypal!

chip
28-07-15, 14:01
και εγώ έχω τέτοια απορία... η απάντηση που θα μπορούσα να δώσω είναι να σου απελευθερώνουν τη συναλλαγή μετά από αίτηση (ότι θα ταξιδέψεις στο εξωτερικό, ότι έχεις να πληρώσεις νοσήλια ή εκπαιδευτικό ίδρυμα κλπ...)

Βέβαια η υπηρεσίες ψηφιακού περιεχομένου ξεφεύγουν από αυτό που θα χαρακτήριζε κάποιος αναγκαίες.... όχι οτι η τέχνη δεν είναι σημαντική...

SeAfasia
28-07-15, 14:03
γιούπιιιιιιιι....γιούπιιιιιιι......θα αγοράσω απο ebay μοντουλάκι γιούπιιιιιι.....
:lool::lool:

betacord85
28-07-15, 14:08
δηλαδη αν καποιος συναδελφος εχει καποιο μαγαζακι και επισκευαζει κινητα και εχει καμοια 10αρια με σπασμενες οθωνες τι θα κανει θα το κλεισει?πως θα τις φερει απο ebay?εχω επικοινωνια με συναδελφο στην ρουμανια και μου λεει τι ξεφτυλα κυβερνιση βγαλατε?με αυτα τα μετρα που πηρε παει η χωρα σας...

GiwrgosTH
28-07-15, 14:40
Από βδομάδα να περιμένετε να ισχύσει.

street
28-07-15, 15:10
ξεμπλοκαρε το πειπαλ και δεν το πηρα χαμπαρι .... :lool:

εγω θα ηθελα να ξεμπλοκαρει μονο για επιχειρηματιες και εμπορους και οχι για ιδιωτες ! και πριν πειτε για τα εξαρτηματα μιλαω , για κανα 2 χρονια ....

tasosmos
28-07-15, 15:14
Εγω παντως δεν βλεπω να δουλευει ουτε το paypal ουτε απευθειας χρεωστικη καρτα Alpha & Εθνικης...

GiwrgosTH
28-07-15, 15:29
Εγω παντως δεν βλεπω να δουλευει ουτε το paypal ουτε απευθειας χρεωστικη καρτα Alpha & Εθνικης...
Το γράφω και πιο πάνω, μην περιμένετε από σήμερα, από βδομάδα θα δουλέψει, θα πρέπει πρώτα να γίνουν οι αλλαγές στα συστήματα των τραπεζών.

picdev
28-07-15, 17:18
ξεμπλοκαρε το πειπαλ και δεν το πηρα χαμπαρι .... :lool:

εγω θα ηθελα να ξεμπλοκαρει μονο για επιχειρηματιες και εμπορους και οχι για ιδιωτες ! και πριν πειτε για τα εξαρτηματα μιλαω , για κανα 2 χρονια ....
Όπως και να χει τα ελληνικά μαγαζιά μόνο 7805 πουλάνε ,
Και κανένα hdmi επίχρυσο με διαμάντια που κοστίζει 30ε[emoji1]

υπάρχουν κανα 2 εξαιρέσεις όπως το gbotronics και το acdc που έχουν αρκετά σύγχρονα εξαρτήματα

SeAfasia
28-07-15, 18:17
ερώτηση:
θα επιβληθεί φπα τις συναλλαγές μέσω ebay ή aliexpress ή amazon ή από άλλα online shops εκτός euro$one;
Με τις συναλλαγές εντό€ς euro$one γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει;

street
28-07-15, 18:25
Όπως και να χει τα ελληνικά μαγαζιά μόνο 7805 πουλάνε ,
Και κανένα hdmi επίχρυσο με διαμάντια που κοστίζει 30εhttp://s3.amazonaws.com/tapatalk-emoji/emoji1.png

αχαχαχα , σωστα ...



υπάρχουν κανα 2 εξαιρέσεις όπως το gbotronics και το acdc

και σε ποσο καιρο θα τελιωσει το στοκ ? :wiink:

ιδιος το αcdc που δεν εκανε καν τον κοπο να αλαξει φωτογραφιες που εβαλε στο σιτε τουμε υδατογραφιμα tme ημαρτον ....

street
28-07-15, 18:30
ο πολωνος μου στελνει απ την προηγουμενη βδομαδα πακετα .....

KOKAR
28-07-15, 18:57
το είπε ο chip στο ποστ Νο 5 αλλά απο την χαρά σας δεν διαβάζετε εε? --> http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81848&p=720153&viewfull=1#post720153

είναι λέει γι αυτές τις υπηρεσίες
1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.
2. Πληρωμές ξενοδοχείων.
3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.
4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.
5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).
6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.
7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).
8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

σε καμία απ αυτές δεν περιλαμβάνονται τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα..

street
28-07-15, 19:41
απο την χαρά σας δεν διαβάζετε εε?

μετα ατ 9 εχουμε παρτυ ανιμαλ πραγματικο :lool: γουσταρεις ? χωρις ρουχα με λασπες νερα κλπ ....

eleCtroAsxetos
28-07-15, 19:51
πωπω τι σαβούρα θα αγοράσουμε πάλι ετσι και αρθούν οι αποκλεισμοι...Ειδικά έτσι χαρμάνηδες που είμαστε θα γινουμε σαν τον Λαλακη τον εισαγωμενο!

υγ. φημες λενε οτι με κάποιο τροπο στο banggood πραγματοποιουνται αγορες απευθειας με χρεωστικη καρτα ελληνικη εδω και λιγη ωρα. φημες ή οχι δε μπορω να το προσπαθησω γιατι ενεχει ρισκο η απευθειας αγορα με καρτα

picdev
28-07-15, 19:59
Όπως και να χει τα ελληνικά μαγαζιά μόνο 7805 πουλάνε ,
Και κανένα hdmi επίχρυσο με διαμάντια που κοστίζει 30εhttp://s3.amazonaws.com/tapatalk-emoji/emoji1.png

αχαχαχα , σωστα ...




και σε ποσο καιρο θα τελιωσει το στοκ ? :wiink:

ιδιος το αcdc που δεν εκανε καν τον κοπο να αλαξει φωτογραφιες που εβαλε στο σιτε τουμε υδατογραφιμα tme ημαρτον ....

ο gbotronics φέρνει 2 φορές τη βδομάδα, το μαγαζί του είναι full,
εσύ περίμενε κανένα γέρο να του πουλήσεις vga σε rca converter 50ε ή hdmi σε vga πάλι 50ε, με τέτοιες τιμές δεν αγοράζω απο Ελλάδα ούτε σε 10 ζωές,
στο μόνο μαγαζί που πάει για λύσεις ανάγκης έχει και τη καλύτερη εξυπηρέτηση.
Ούτε ένας να φέρνει bulk καλώδιο hdmi και όλοι να έχουν 20ε καλώδια ,
να ναι καλά οι γέροι.... αλλά και αυτοί ψωφάνε με το καιρό.

Τη τελευταία φορά πλήρωσα για 5 τριμερ ακριβείας και εναν τελεστικό 10ε, μετά απο αυτό ορκίστικα και ρωτάω ποσο κάνει μέχρι και η αντίσταση

SRF
28-07-15, 20:13
Από την ΕΕΡ παντως μοιάζει να πάει να γίνει απελευθέρωση του paypal



ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΜΕΣΩ PAYPAL

Λόγω της κατάστασης στις Τράπεζες στην Ελλάδα δεν είναι προσωρινά δυνατή η καταβολή πληρωμών προς την Ε.Ε.Ρ. μέσω Paypal. Οι συνάδελφοι, που επιθυμούν να πληρώσουν τη συνδρομή τους μέσω web banking στον αριθμό του τραπεζικού λογαριασμού, που τηρεί η Ε.Ε.Ρ., μπορούν να στείλουν e-mail στη διεύθυνση raag-hq@raag.org (https://us-mg6.mail.yahoo.com/neo/b/compose?to=raag-hq@raag.org), για να τους δώσουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Είναι πιθανόν το σύστημα να έχει επανέλθει μερικώς σε κάποιες τράπεζες. και ενδεχομένως σε όλες σύντομα διότι ελήφθη συνδρομή σήμερα μέσω Pay Pal. Καλό είναι να δοκιμάσετε και αν λάβετε μήνυμα ολοκλήρωσης της συναλλαγής τότε όλα είναι εντάξει και πάλι...

thanasis 1
28-07-15, 20:16
ο gbotronics φέρνει 2 φορές τη βδομάδα, το μαγαζί του είναι full...
Τη τελευταία φορά πλήρωσα για 5 τριμερ ακριβείας και εναν τελεστικό 10ε, μετά απο αυτό ορκίστικα και ρωτάω ποσο κάνει μέχρι και η αντίσταση

Το grobotronics εχει και καλες τιμες,δεν αναφερομαι σε ηλεκτρονικα ειδη.
Καλα picdev μην το συζητας καθε φορα που πας σε ενα μαγαζι θα πρεπει να κανεις το σταυρο σου να σε φτανουν τα χρηματα που κρατας πανω σου,παραδειγματα
δυστυχως πολλα.

street
29-07-15, 15:56
ο gbotronics φέρνει 2 φορές τη βδομάδα, το μαγαζί του είναι full,
εσύ περίμενε κανένα γέρο να του πουλήσεις vga σε rca converter 50ε ή hdmi σε vga πάλι 50ε, με τέτοιες τιμές δεν αγοράζω απο Ελλάδα ούτε σε 10 ζωές,
στο μόνο μαγαζί που πάει για λύσεις ανάγκης έχει και τη καλύτερη εξυπηρέτηση.
Ούτε ένας να φέρνει bulk καλώδιο hdmi και όλοι να έχουν 20ε καλώδια ,
να ναι καλά οι γέροι.... αλλά και αυτοί ψωφάνε με το καιρό.

Τη τελευταία φορά πλήρωσα για 5 τριμερ ακριβείας και εναν τελεστικό 10ε, μετά απο αυτό ορκίστικα και ρωτάω ποσο κάνει μέχρι και η αντίσταση

δεν συμφωνω ακη ,.... πελατες ειναι ολοι σε ενα καταστημα ειτε ειναι 10-15-20-50-100 χρονων ... ενταξει εσενα δεν σου αρεσει οπως και ολους μας , το πληρωσα που λες ειναι καπως μιας και ολοι μας πληρωνουμε ! ετοιμασου οπου ναναι να ξανα πληρωνεις τετοια καταστηματα εκτος και μετακομισεις καμια βουλγαρια πχ .... μια χαρα τιμες ειναι για εδω ελλαδα το vga rca 50ευρο και κλπ , με δασμους φπα και εγγυηση το πιο βασικο 2 χρονια , σε ενα προποτζιδικο ειχα βαλει κατι παπαριες απ το εμπαι , σε ενα μηνα , τριιιν τηλ , δυο οθονες εκτος .... στον επομεν αλλες δυο εκτος , ειχα παρασυρθει βλεπεις και εγω με τα σκουπιδια , το αντοιστιχο προιον πωλειτε σε ολη την ευρωπη στην ιδια τημη , ααα και κατι αλλο , εγω κονβερτερ καποιος γερος δεν ειδα να αγοραζει , το μονο που ειδα να αγοραζουν ηταν δεκτες εμπεγκ για τα μπαουλα τους ...

να σε πω κατι ρε συ ακη και με ολο τον σεβασμο... με το σκεπτικο σου ...ρε αρχοντα , να τα κλεισουμε ρε αδερφε ! εγω στα αρχιδια μου , αυτοδημιουργητος ειμαι μεγαλε , ποτε δεν κρεμαστηκα απ τα παπαρια του μπαμπα μου ουτε και τ μανας μου , ( συχωρεμενοι πλε ) διαφημιστικα μοιραζα για να παρω για την πτυχιακη μου κατι εξαρτηματα τοτε , και θα μου πεις εσυ ? για να σε δω σε δικια σου επιχειρηματικη κινηση και τα λεμε μετα αδερφε ....

street
29-07-15, 16:12
παρεμποπτοντος ... κυριακη πρωι μαλλον θα ανεβω βουλγαρια ....

info@kalarakis.com
29-07-15, 17:51
όσοι έχετε pay-pal μπορείτε να κάνε έμβασμα από χώρα εκτός Ελλάδας στο λογαριασμό σας και να αναλώνετε απο εκει
το μόνο που θέλει είναι ταξιδάκι στο εξωτερικο
εναλλακτικά μπορείτε και με προπληρωμενη visa
θέλει και αυτή ταξιδάκι στους γείτονες

hitech444
04-08-15, 22:31
Δεν ξερω αν είμαι λιγο off-topic αλλά βλέπω την Westen Union που διαφημιζεται... Γνωρίζει κανείς κάτι;

moutoulos
04-08-15, 23:15
Κοίτα αυτό:
http://www.westernunion.gr/WUCOMWEB/staticMid.do?method=load&countryCode=GR&languageCode=el&pagename=HomePage

Λυπάται λέει ...
58887

.::Nikos::.
04-08-15, 23:18
Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, αλλά από ότι καταλαβαίνω εδώ και λίγες μέρες δε θα έπρεπε να υπάρχει θέμα με αγορές προς το εξωτερικό. Στην περίπτωση μου όμως έχω πρόβλημα με το aliexpress όταν προσπαθώ να πληρώσω με debit master card της eurobank. Γιατί συμβαίνει αυτό;

chip
05-08-15, 00:01
γιατι να μην υπάρχει πρόβλημα?
Είναι συγκεκριμένες οι υπηρεσίες που μπορείς να πληρώνεις με την κάρτα σου (ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα, δίδακτρα κλπ...) και σε αυτές δεν περιλαμβάνονται οι αγορές ηλεκτρονικών....

info@kalarakis.com
05-08-15, 14:15
street
είναι ανοικτές οι τράπεζες στη γείτονα την Κυριακή?
αν πας για prepayed visa ξέρεις πόσο χρόνο θέλει η έκδοση της από εκεί την παίρνεις αμέσως?
(για να υπολογίσω τα έξοδα ταξιδιού)