PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα πλυντηρίου - Συνδεσμολογία



Στέλιος Χριστοδούλου
29-07-15, 10:23
Χαίρετε στην ομήγυρη,

Εχω παρακολουθήσει-διαβάσει σχετικά θέματα (εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73101&page=2), εδώ (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=62691&page=2)κλπ) προ ετών αλλά η δική μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική, ο κινητήρας που θέλω να χρησιμοποιήσω έχει 6 καλώδια, έχουν αρίθμηση 1-6 και ανά ζεύγη συνδέουν τα εξής:
1-2, ψιλά, κίτρινα καλώδια που καταλήγουν στην πίσω πλευρά του κινητήρα μάλλον σε αυτό που καλείται ταχογεννήτρια
3-4, μεσαίας διαμέτρου καλώδια, που καταλήγουν στις 2 ψήκτρες ("καρβουνάκια"), άρα συνδέουν τον ρότορα
5-6 χονδρύτερα καλώδια που καταλήγουν στα 2, αντιδιαμετρικά τοποθετημένα τυλίγματα του στάτορα (τα οποία προφανώς είναι συνδεδεμένα εν σειρά μεταξύ τους.
- Για την πληρότητα των στοιχείων, το κάθε ζεύγος δεν συνδέεται με τα άλλα = αντίσταση ∞ (άπειρο))
- μεταξύ τους έχουμε:
1-2 -> 96 Ω
3-4 -> 6 Ω
5-6 -> 2 Ω
Επειδή έχω όλο το πλυντήριο (έχει πρόβλημα στην πλακέτα και στην πόρτα), πυκνωτής δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά.
Με στοιχειώδη θεωρητική μελέτη και συνδέοντας:
3 -> φάση
4-5 βραχυκύκλωμα
6 -> Ν
ο κινητήρας στρέφεται, με δύναμη, στην 1 φορά, και:
4 -> φάση
3-5 βραχυκύκλωμα
6 -> Ν
ο κινητήρας στρέφεται στην αντίθετη φορά.

Μένει λοιπόν το ερώτημα:
- Πως μπορώ να μεταβάλλω τις στροφές; και σε ποιο εύρος μπορώ να τις μεταβάλλω με ασφάλεια; Η χρήση που θέλω, δεν αφορά σε μεγάλη ισχύ, η ισχύς του κινητήρα πλυντηρίου υπερκαλύπτει κατά πολύ τις δικές μου ανάγκες, μπορώ λοιπόν να "ρίξω" -με σχετική ασφάλεια- τις στροφές κατά πολύ; (π.χ. στις 5-10 σ.α.λ.) όπως σε ένα σύγχρονο ηλεκτρικό δράπανο) και -αν ναι- πως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

elektronio
29-07-15, 11:23
Για τόσο χαμηλές στροφές πρέπει να χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε μειωτήρα στροφών.
Αν το μοτέρ έχει 3000 σαλ με ένα μειωτήρα 1/100 σε φουλ στροφές θα έχεις 30 σαλ. Με κάποια ηλεκτρονική ρύθμιση αν κατέβεις στις 500 σαλ στο μοτέρ στον μειωτήρα θα έχεις 5 σαλ
Αν δεν βάλεις μειωτήρα στις πολύ χαμηλές στροφές που θέλεις δεν θα έχει καθόλου ροπή.

Εννοείται ότι πρέπει να μετρήσεις τις αρχικές στροφές για να επιλέξεις κατάλληλο μειωτήρα.

Στέλιος Χριστοδούλου
29-07-15, 12:19
Για τόσο χαμηλές στροφές πρέπει........ Με κάποια ηλεκτρονική ρύθμιση........ κατάλληλο μειωτήρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση, μια μείωση 1/5 = 1/10 είναι σχετικά εύκολο να βάλω. Αλλά θα ήθελα να δω το θέμα από την "ανάποδη" δλδ πόσο χαμηλά μπορώ να κατέβω με ηλεκτρονικό τρόπο για να δω τι επιπλέον "μηχανική" μείωση θα χρειαστώ. Οπως έγραψα το θέμα της ροπής δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

FILMAN
30-07-15, 14:42
Η σύνδεση που έκανες ήταν σωστή.

Ηλεκτρονικά μπορείς να τον κάνεις μέχρι και να σταματήσει. Το θέμα είναι ότι λίγο πριν από αυτό δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου ροπή, εκτός αν φτιάξεις κλειστό σύστημα ελέγχου αξιοποιώντας το σήμα της ταχογεννήτριας, αλλά δεν θα είναι απλό.

Για αρχή μπορείς να κάνεις έλεγχο με κάποιο dimmer για επαγωγικά φορτία.

Στέλιος Χριστοδούλου
30-07-15, 15:37
Η σύνδεση ...... Ηλεκτρονικά μπορείς να τον κάνεις μέχρι και να σταματήσει....... αν φτιάξεις κλειστό σύστημα ελέγχου αξιοποιώντας το σήμα της ταχογεννήτριας, αλλά δεν θα είναι απλό (1) ......Για αρχή μπορείς να κάνεις έλεγχο με κάποιο dimmer για επαγωγικά φορτία (2).
Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ για την απάντηση!
(1) Υπάρχει κάποιο κύκλωμα - σχέδιο κλπ έτοιμο ; αν και καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι εύκολο γιατί θα πρέπει να ξέρουμε τι και πως "βγάζει" η ταχογεννήτρια.
(2) Και εδώ, υπάρχει κάτι έτοιμο ; με τι στοιχεία και πως συνδέεται; Εν σειρά στην παροχή;
Οσον αφορά στην ροπή, μπορώ να ξεκινώ τον κινητήρα σε λογικές στροφές και φορτίο και να μειώνω τις στροφές μετά, έτσι και αλλιώς δεν έχω φορτίο ιδιαίτερο. Κατ' ουσίαν είναι το τύμπανο του πλυντηρίου άδειο αφού θέλω να φτιάξω μια πειραματική διάταξη.

FILMAN
30-07-15, 15:54
1) έτοιμο, όχι. Τουλάχιστον δεν έχω εγώ κάτι.

2) Ναι αυτό υπάρχει έτοιμο και θα το συνδέσεις σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που (λογικά) θα το συνοδεύει.

Στέλιος Χριστοδούλου
30-07-15, 16:05
1) έτοιμο, όχι. Τουλάχιστον δεν έχω εγώ κάτι.

2) Ναι αυτό υπάρχει έτοιμο και θα το συνδέσεις σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που (λογικά) θα το συνοδεύει.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
Θα κοιτάξω τι θα βρω (ήδη κοίταξα-κοιτάω), υποθέτω ότι ο κινητήρας μου δεν είναι παραπάνω από 1,5 ΗΡ (1 KW), -δεν γράφει κάτι πάνω- και θα ενημερώσω.

Fire Doger
02-08-15, 14:50
Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση:
Με το dimmer δεν θα έχει πρόβλημα? Λογο του απότομα κομμένου ημιτόνου δεν θα τρελαθουν τα τυλίγματα? Αν οχι στις πολύ χαμηλές στροφές αν κωβει στις 90 μοίρες που έχει peak?
Ενας γνωστος χρησιμοποιουσε dimmer (δεν ξερω αν ηταν επαγωγικο) στις σουβλες στην ψησταρια και καθε λιγο επερνε το μοτερ στο χερι μεχρι που έβαλε inverter.Το dimmer για επαγωγικό φορτίο είναι τόσο διαφορετικο? Σε μοτεράκι 10W με ενα φτερο μονο δούλευε μια χαρά αλλα σε 1kW?

Στέλιος Χριστοδούλου
02-08-15, 15:28
Καλησπέρα,
Εβαλα dimmer (αυτό (http://www.kafkas.gr/proionta/diakoptes-fotismou/atex-palazzoli-master/master-dimmer-pshf-2500w-180-230vac-50hz-leyko_99797/)) κάνει δουλειά και δειχνει αξιόπιστο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω με ασφάλεια τις στροφές κάτω από τις 500-600 σαλ, μετά "μουγκρίζει" πολύ το μοτέρ (αν και το άφησα για λίγο, δεν ζεσταίνεται, ούτε το dimmer ζεσταίνεται - οπως έγραψα το φορτίο είναι ελάχιστο- απλά δεν μου αρέσει το μούγκρσμα που ακούω).
(προφανώς το μοτέρ εκ κατασκευής γυρίζει στις 2800-3000 σαλ, δεν το ξέρω, δεν έχω στροφόμετρο ούτε γράφει κάτι πάνω)
Επομένως θα χρειαστώ μια μηχανική μείωση, ήδη ψάχνω "εντόσθια" από άλλο πλυντήριο για να πάρω τροχαλίες-ιμάντα.

Gaou
02-08-15, 17:20
Καλησπέρα,
Εβαλα dimmer (αυτό (http://www.kafkas.gr/proionta/diakoptes-fotismou/atex-palazzoli-master/master-dimmer-pshf-2500w-180-230vac-50hz-leyko_99797/)) κάνει δουλειά και δειχνει αξιόπιστο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω με ασφάλεια τις στροφές κάτω από τις 500-600 σαλ, μετά "μουγκρίζει" πολύ το μοτέρ (αν και το άφησα για λίγο, δεν ζεσταίνεται, ούτε το dimmer ζεσταίνεται - οπως έγραψα το φορτίο είναι ελάχιστο- απλά δεν μου αρέσει το μούγκρσμα που ακούω).
(προφανώς το μοτέρ εκ κατασκευής γυρίζει στις 2800-3000 σαλ, δεν το ξέρω, δεν έχω στροφόμετρο ούτε γράφει κάτι πάνω)
Επομένως θα χρειαστώ μια μηχανική μείωση, ήδη ψάχνω "εντόσθια" από άλλο πλυντήριο για να πάρω τροχαλίες-ιμάντα.

γειτονοπουλο τροχαλιες δεν νομιζω να βρεις καθότι ο ιμαντας απο ότι εχω δει σε κανα δυο πλυντηρια δενει πάνω στον καδο. τώρα αν θές ιμαντα παιζει να έχω κρατήσει οποτε θα δω και θα σου πώ. ξυλοτορνο φτιαχνεις αν επιτρεπεται ?

elektronio
02-08-15, 17:53
Καλησπέρα,
Εβαλα dimmer (αυτό (http://www.kafkas.gr/proionta/diakoptes-fotismou/atex-palazzoli-master/master-dimmer-pshf-2500w-180-230vac-50hz-leyko_99797/)) κάνει δουλειά και δειχνει αξιόπιστο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω με ασφάλεια τις στροφές κάτω από τις 500-600 σαλ, μετά "μουγκρίζει" πολύ το μοτέρ (αν και το άφησα για λίγο, δεν ζεσταίνεται, ούτε το dimmer ζεσταίνεται - οπως έγραψα το φορτίο είναι ελάχιστο- απλά δεν μου αρέσει το μούγκρσμα που ακούω).
(προφανώς το μοτέρ εκ κατασκευής γυρίζει στις 2800-3000 σαλ, δεν το ξέρω, δεν έχω στροφόμετρο ούτε γράφει κάτι πάνω)
Επομένως θα χρειαστώ μια μηχανική μείωση, ήδη ψάχνω "εντόσθια" από άλλο πλυντήριο για να πάρω τροχαλίες-ιμάντα.

Για να κατέβεις από τις 500 στις 5 θέλεις μείωση 1/100. Με τροχαλίες και ιμάντες δεν μπορείς να το κάνεις (η μεγάλη τροχαλία πρέπει να είναι 100 μεγαλύτερη από την μικρή). Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2-3 επίπεδα μείωσης ή μειωτήρα με γρανάζια.

klik
02-08-15, 20:20
Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση:
Με το dimmer δεν θα έχει πρόβλημα? Λογο του απότομα κομμένου ημιτόνου δεν θα τρελαθουν τα τυλίγματα? Αν οχι στις πολύ χαμηλές στροφές αν κωβει στις 90 μοίρες που έχει peak?
Ενας γνωστος χρησιμοποιουσε dimmer (δεν ξερω αν ηταν επαγωγικο) στις σουβλες στην ψησταρια και καθε λιγο επερνε το μοτερ στο χερι μεχρι που έβαλε inverter.Το dimmer για επαγωγικό φορτίο είναι τόσο διαφορετικο? Σε μοτεράκι 10W με ενα φτερο μονο δούλευε μια χαρά αλλα σε 1kW?
Οχι. Ο τυπος λεγεται universal motor και λειτουργεί με ac ή dc. Αυτος ο τυπος δεχεται οτι εισοδο θελεις. Αυτα που καιγονται ειναι τα synchronus.

FILMAN
03-08-15, 11:25
Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση:
Με το dimmer δεν θα έχει πρόβλημα? Λογο του απότομα κομμένου ημιτόνου δεν θα τρελαθουν τα τυλίγματα? Αν οχι στις πολύ χαμηλές στροφές αν κωβει στις 90 μοίρες που έχει peak?
Ενας γνωστος χρησιμοποιουσε dimmer (δεν ξερω αν ηταν επαγωγικο) στις σουβλες στην ψησταρια και καθε λιγο επερνε το μοτερ στο χερι μεχρι που έβαλε inverter.Το dimmer για επαγωγικό φορτίο είναι τόσο διαφορετικο? Σε μοτεράκι 10W με ενα φτερο μονο δούλευε μια χαρά αλλα σε 1kW?
Καταρχήν τα περισσότερα dimmer είναι leading edge οπότε κόβουν μόνο στο zero crosss, δεν μπορούν να κόψουν στις 90 μοίρες. Όχι δεν θα έχει πρόβλημα, διότι αυτό το μοτέρ μπορεί να τροφοδοτηθεί με ό,τι κυματομορφή θέλεις.

Το μοτέρ της σούβλας του φίλου σου ήταν προφανώς επαγωγικό και γι αυτό έπρεπε να τροφοδοτηθεί αποκλειστικά με ημίτονο.


Καλησπέρα,
Εβαλα dimmer (αυτό (http://www.kafkas.gr/proionta/diakoptes-fotismou/atex-palazzoli-master/master-dimmer-pshf-2500w-180-230vac-50hz-leyko_99797/)) κάνει δουλειά και δειχνει αξιόπιστο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω με ασφάλεια τις στροφές κάτω από τις 500-600 σαλ, μετά "μουγκρίζει" πολύ το μοτέρ (αν και το άφησα για λίγο, δεν ζεσταίνεται, ούτε το dimmer ζεσταίνεται - οπως έγραψα το φορτίο είναι ελάχιστο- απλά δεν μου αρέσει το μούγκρσμα που ακούω).
(προφανώς το μοτέρ εκ κατασκευής γυρίζει στις 2800-3000 σαλ, δεν το ξέρω, δεν έχω στροφόμετρο ούτε γράφει κάτι πάνω)
Επομένως θα χρειαστώ μια μηχανική μείωση, ήδη ψάχνω "εντόσθια" από άλλο πλυντήριο για να πάρω τροχαλίες-ιμάντα.
Το μούγκρισμα είναι από τα 100Hz των παλμών, μη σε ανησυχεί, η ονομαστική ταχύτητα του μοτέρ πρέπει να είναι αρκετά πάνω από τις 10000 RPM, ίσως να πλησιάζει και τις 20000 RPM.

Στέλιος Χριστοδούλου
05-08-15, 22:22
Το μούγκρισμα είναι από τα 100Hz των παλμών, μη σε ανησυχεί, η ονομαστική ταχύτητα του μοτέρ πρέπει να είναι αρκετά πάνω από τις 10000 RPM, ίσως να πλησιάζει και τις 20000 RPM.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Τελικά αντιλήφθηκα και εγώ ότι το μοτέρ πρέπει να "γυρίζει" πολύ γρήγορα, πάνω από τις 10.000 σαλ. Επομένως θα βάλω και άλλη "μηχανική" μείωση. Τα περισσότερα πλυντήρια έχουν μια αρχική μείωση περίπου 1/15 (τροχαλία στο μοτέρ Γ(σσ=διάμετρος, ατυχής απεικόνιση του συμβόλου)˜ περίπου 20 mm, τροχαλία που κινεί το τύμπανο Ø περίπου 300 mm) εχω βρει βολικά εξαρτήματα από άλλο πλυντήριο και θα προσθέσω άλλη μια μείωση 1/15, νομίζω θα είμαι εντάξει.

Για τον φίλο Παύλο-Gaou (γειτονόπουλο; Πεντελιώτης; ), όχι δεν φτιάχω ξυλότορνο. Μια πειραματική διάταξη φτιάχνω για να πάρω μερικές μετρήσεις για τις οποίες θέλω μια περιστροφή της τάξης του 0,5 έως 4 στροφές ανά δευτερόλεπτο, νομίζω με τις 2 τροχαλίες και το dimmer θα τα καταφέρω.
Το όλο θέμα αφορά σε σύστημα με χρήση RFID (στην συχνότητα των UHF) και σε σωστή, απροβλημάτιστη, αναγνώριση γρήγορα κινούμενων tags. Αν κάποιος φίλος νομίζει ότι είναι καλός γνώστης επ' αυτού, ας στείλει πμ. Φυσικά μπορούμε να ανοίξουμε και σχετικό θέμα στα "Ηλεκτρονικά" αλλά ας περάσω πρώτα από το αρχικό/"μηχανικό" στάδιο και βλέπουμε.

gsouf
05-08-15, 22:59
Να ρωτησω αφου ειναι universal γιατι να μην βαλει ενα μετασχηματιστη με πιο χαμηλη ταση και μτα ανορθωση και να το δουλεψει σαν dc αφου ουτως η αλλιως για πειραματικη διαταξη το θελει φιλος

sotron1
06-08-15, 06:23
Οχι. Ο τυπος λεγεται universal motor και λειτουργεί με ac ή dc. Αυτος ο τυπος δεχεται οτι εισοδο θελεις. Αυτα που καιγονται ειναι τα synchronus.

Τα universal είναι αυτά με ψήκτρες, έτσι δεν είναι ;

Στέλιος Χριστοδούλου
06-08-15, 09:33
Να ρωτησω αφου ειναι universal γιατι να μην βαλει ενα μετασχηματιστη με πιο χαμηλη ταση και μτα ανορθωση και να το δουλεψει σαν dc αφου ουτως η αλλιως για πειραματικη διαταξη το θελει φιλος

Το σχόλιο του gsouf με κάνει και μένα να ρωτήσω αν απλά θα μπορούσα να το τροφοδοτήσω με πολύ χαμηλότερη τάση DC δλδ με 12V ή 24V (από ΙΧ ή φορτηγό) χωρίς πρόβλημα και αν ναι, τι αποτέλεσμα θα είχε αυτό στην ταχύτητα περιστροφής.

FILMAN
06-08-15, 13:24
Να ρωτησω αφου ειναι universal γιατι να μην βαλει ενα μετασχηματιστη με πιο χαμηλη ταση και μτα ανορθωση και να το δουλεψει σαν dc αφου ουτως η αλλιως για πειραματικη διαταξη το θελει φιλος
Επειδή το να βάλει dimmer είναι πιο εύκολο και φτηνό.
Αφού δουλεύει και με εναλλασσόμενο γιατί να κάνει ανόρθωση όπως είπες;

Το σχόλιο του gsouf με κάνει και μένα να ρωτήσω αν απλά θα μπορούσα να το τροφοδοτήσω με πολύ χαμηλότερη τάση DC δλδ με 12V ή 24V (από ΙΧ ή φορτηγό) χωρίς πρόβλημα και αν ναι, τι αποτέλεσμα θα είχε αυτό στην ταχύτητα περιστροφής.
Προφανώς με πολύ χαμηλή τάση θα έχει πολύ μειωμένη ροπή και θα γυρνάει πολύ αργά ή ίσως και καθόλου (ειδικά με τα 12V)