PDA

Επιστροφή στο Forum : Στροφόμετρο (απο e-bay China) σε παπί Innova 125



innova
30-07-15, 18:55
Αγόρασα αυτό:http://www.ebay.co.uk/itm/201358650648?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
και θα ήθελα συμβουλές για το πως θα το συνδέσω στο παπί -με καρμπυρατερ- ή σε άλλο μηχανάκι (γνωστός μου το έβαλε σε 2κύλινδρο), επειδή δεν έχω διαβάσει ακόμη πως δουλεύει-πιστεύω να βρω κάτι στο διαδίκτυο).
Εκτός των 2 καλωδίων (κοκκινο-μαυρο) που έχει για το φωτισμό του που μάλλον στον διακόπτη θα πάνε και αυτά,
έχει και άλλα τρία (έχει και φωτο στο link παραπανω):
1)black line lock positive electrode,
2) green line lock negative electrode,
3) yellow line contacts signal, and some models need to attach high voltage signal line.

Δοκίμασα τροφοδοτώντας το με εξωτερική μπαταρία αυτοκινήτου και με τυλιγμένο το κίτρινο καλώδιο στο μπουζοκαλώδιο, αλλά όπως διάβασα σε μοτο-φόρουμ, πρέπει να είναι συνδεδεμένο στα ηλεκτρικά του παπιού για να "καταλάβει" τις στροφές.

Ένα θέμα ακόμη που δεν καταλαβαίνω είναι αν παίρνει ρεύμα από θετικό παλμό ή CDI (και τί σημαίνουν αυτά τα δύο....:blushing: )
Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι για να διαβάσω και να μάθω πως λειτουργεί το σύστημα, αν κάποιος έχει κάποιο link...:saad:

πχ αυτό αν και λίγο παλιό: http://www.opelgt.com/forums/1e-other-electrical-gauges-instrument-panel/6701-how-does-tachometer-work.html

michaelcom
30-07-15, 20:33
στο ματι το συνδεεις

Να σε ρωτησω κατι ασχετο το paypal ανοιξε?

Dbnn
30-07-15, 21:45
στο ματι το συνδεεις

Να σε ρωτησω κατι ασχετο το paypal ανοιξε?

Ή στο μάτι ή στο + του πολλαπλασιαστή που έρχεται το σήμα απο την ηλεκτρονική.
Επίσης πρέπει να ξέρεις αν είναι για 2κύλινδρο, μονοκύλινδρο, τετρακύλινδρο κλπ αλλιώς τσάμπα παιδεύεσαι.
Με πηνίο στο μπουζοκαλώδιο δεν θα σου δουλέψει ποτέ.

1)black line lock positive electrode, = θετικό απο μπαταρία ή διακόπτη.
2) green line lock negative electrode, = γείωση (σασί)
3) yellow line contacts signal, and some models need to attach high voltage signal line. (μάτι ή + πολλαπλασιαστή)

innova
31-07-15, 00:57
στο ματι το συνδεεις

Να σε ρωτησω κατι ασχετο το paypal ανοιξε?

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες!

Μπα... έχουμε μέλλον νομίζω! Είναι το τελευταίο πράγμα που είχα παραγγείλει προ μηνός και ήρθε προχθές.
Στο paypal ούτε να μπώ να δω το λογαριασμό μου με αφήνει! Και δεν έχουν και ένα ενημερωτικό μήνυμα...

Θάθελα 2 διευκρινίσεις:
1) Ποιό είναι το "μάτι" ;
2) Πως θα βρώ το + του πολλ/στή;

Dbnn
31-07-15, 01:48
το μάτι θα το βρεις στο βολάν. όπως κάθεσαι στο παπί το βολάν είναι αριστερά κ πρεπει να λύσεις το καπάκι να το βρεις. για να βρεις τον πολλαπλασιαστή απλα ακολουθεις το μπουζοκαλωδιο και τον βρησκεις. κανει σωμα πανω στο σασί και έχει ενα καλώδιο που παει στην ηλεκτρονικη. βέβαια χωρίς ίχνος ειρωνείας. μήπως να πας σε εναν ηλεκτρολόγο να στο συνδέσει;;
στο λέω γιατί αμα δεν ξέρεις τι κ που είναι μάτι και πολλαπλασιαστής μπορεί να κανεις χοντρή ζημιά και οι ηλεκτρονικές των ινοβα δεν είναι και φθηνές.
ενα άλλο που δεν μας ειπες, είναι ψεκαστο δηλαδή injection η καρμπυρατέρ;

innova
31-07-15, 02:17
το μάτι θα το βρεις στο βολάν. όπως κάθεσαι στο παπί το βολάν είναι αριστερά κ πρεπει να λύσεις το καπάκι να το βρεις. για να βρεις τον πολλαπλασιαστή απλα ακολουθεις το μπουζοκαλωδιο και τον βρησκεις. κανει σωμα πανω στο σασί και έχει ενα καλώδιο που παει στην ηλεκτρονικη. βέβαια χωρίς ίχνος ειρωνείας. μήπως να πας σε εναν ηλεκτρολόγο να στο συνδέσει;;
στο λέω γιατί αμα δεν ξέρεις τι κ που είναι μάτι και πολλαπλασιαστής μπορεί να κανεις χοντρή ζημιά και οι ηλεκτρονικές των ινοβα δεν είναι και φθηνές.
ενα άλλο που δεν μας ειπες, είναι ψεκαστο δηλαδή injection η καρμπυρατέρ;
Σε ευχαριστώ φίλε Dbnn!
Έλεγα πως θα γλύτωνα τα λυσίματα, ποδιές, καπάκια κλπ συνδέοντας τα +/- σε μια παροχή τύπου αναπτήρα αυτ/του που έχω βάλει και το σήμα να το έπαιρνα επαγωγικά από το μπουζοκαλώδιο.
Όσο για τον ηλεκτρολόγο, έχεις ένα δίκιο αλλά είναι μακριά, άσε που μ'αρέσει να κάνω κάποια πράγματα μόνος μου (όσο μπορώ).
Είναι με καρμπυρατέρ.

Dbnn
31-07-15, 20:14
58793

Το wiring diagram του παπιού σου.
Λύσιμο δεν θα γλυτώσεις.
Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι πες μου να σου σημειώσω τα καλώδια

innova
31-07-15, 23:30
58793

Το wiring diagram του παπιού σου.
Λύσιμο δεν θα γλυτώσεις.
Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι πες μου να σου σημειώσω τα καλώδια

Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα το λύσω να δώ πως είναι ο διακόπτης και το + του πολ/στή, και αν είναι θα ανεβάσω φωτο για επιβεβαίωση.
Λογικά, τα 2 (+) καλώδια δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδεθούν μαζί στη (+) επαφή του διακόπτη όπως αντίστοιχα και τα 2 (-) στο (-) του διακόπτη, σωστά; Ή πρέπει κάποιο (-) να πιάσει σε σασί;

Ρωτάω γιατί στην περιγραφή του, για τη σύνδεση των καλωδίων του φωτισμού αναφέρεται σε positive & negative, ενώ για τα άλλα λέει σύνδεση σε lock positive electrode και lock negative electrode...

Ο σκοπός του είναι μάλλον να μη μένει ανοιχτός ο φωτισμός του οργάνου με κλειστό το διακόπτη, οπότε αν τα βάλω όλα στο διακόπτη, σωστό δεν είναι;

Dbnn
31-07-15, 23:50
Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα το λύσω να δώ πως είναι ο διακόπτης και το + του πολ/στή, και αν είναι θα ανεβάσω φωτο για επιβεβαίωση.
Λογικά, τα 2 (+) καλώδια δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδεθούν μαζί στη (+) επαφή του διακόπτη όπως αντίστοιχα και τα 2 (-) στο (-) του διακόπτη, σωστά; Ή πρέπει κάποιο (-) να πιάσει σε σασί;

Ρωτάω γιατί στην περιγραφή του, για τη σύνδεση των καλωδίων του φωτισμού αναφέρεται σε positive & negative, ενώ για τα άλλα λέει σύνδεση σε lock positive electrode και lock negative electrode...

Ο σκοπός του είναι μάλλον να μη μένει ανοιχτός ο φωτισμός του οργάνου με κλειστό το διακόπτη, οπότε αν τα βάλω όλα στο διακόπτη, σωστό δεν είναι;

Ακριβώς, σου λέει να πάρεις γραμμή απο τον κεντρικό διακόπτη (κλειδαριά (lock)) για να σβήνει και να ανάβει ο φωτισμός και το όργανο μαζί με το κλειδί, μιας και δεν έχει ξεχωριστή παροχή για τον φωτισμό του όργανου.
Θα βρείς το καλώδιο που είναι διακοπτόμενη τάση στον διακόπτη του τέστιν, βγάζω κλειδί δεν έχει τάση, γυρνάω κλειδί έχει τάση και θα συνδέσεις το possitive του όργανου εκεί, το negative κάπου πάνω στο σασί ή σε πράσινο καλώδιο γείωσης (δες το πρώτα με πολύμετρο οτι είναι όντως γείωση στο σασί) και το κίτρινο στο + του πολλαπλασιαστή.

Όπου κολλήσεις εδώ είμαστε, οι φωτό πάντα βοηθάνε!

innova
09-08-15, 16:38
58961
Αν κατάλαβα καλά, το + του πολλ/στή είναι το μπουζοκαλώδιο! (αφού το ρεύμα που φτιάχνει ο πολλ/στής έρχεται από αυτό το καλώδιο, πηδάει το διάκενο του μπουζί -κάνοντας τον σπινθήρα - και προσγειώνεται στο σώμα (γείωση) που είναι το σπείρωμα στον κύλινδρο...)

innova
09-08-15, 16:44
58962
Εδώ συμβαίνει το εξής: Πήγα να μετρήσω τα 2 αυτά κόκκινα καλώδια και όσο είναι κλειστός ο διακόπτης δείχνουν 12,7 volt. Μόλις τον ανοίξω, μηδενίζονται τα volt!.

(άκυρο: ΔΕΝ Παίζει ρόλο αν το κλειδί είναι μέσα στην κλειδαριά.

EDIT: Δυστυχώς αυτά τα 2 κόκκινα (με λίγο μαύρο) καλώδια είναι και τα 2 + και με το σώμα δείχνουν 12+ volt με το διακόπτη ανοικτό, μόνο. Από ποιο να πάρω το + ? Μήπως να πάρω από τα πράσινα της κόρνας;

Dbnn
09-08-15, 17:39
Φιλέ μου το θετικό του πολλαπλασιαστή είναι το καλώδιο που παει σε αυτον. Όχι το μπουζοκαλωδιο.
Το πλην είναι το σωμα του.

innova
09-08-15, 19:01
Φιλέ μου το θετικό του πολλαπλασιαστή είναι το καλώδιο που παει σε αυτον. Όχι το μπουζοκαλωδιο.
Το πλην είναι το σωμα του.

Δηλ. στη φωτογραφία (της προηγούμενης σελίδας) εσύ το βλέπεις; Γιατί αν δεν το βλέπεις, πρέπει να ξηλώσω κι'άλλο και δεν ξέρω αν θα το κάνω.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

edit: Μάλλον κάνω λάθος αλλά το καλώδιο που πάει στον πολλ/στή (το + δηλαδή) τί σήμα θα δώσει για τον αριθμό των στροφών; δεν είναι 12V και ο πολλ/στής θα το κάνει κάποιες χιλιάδες ;

Dbnn
09-08-15, 19:09
Φιλε μου στον πολλαπλασιαστή βλέπω ενα καλώδιο εγώ. Τι χρωμα είναι δεν ξέρω γιατί ειναι μέσα σε λαστιχένιο σωληνάκι.

Βγαλτον απο την θέση του και δες ο ίδιος. Κατα 99.9% βγαίνει ενα μονο καλώδιο που παει στην ηλεκτρονική.
Το μπουζοκαλωδιο μην το λαμβανεις υποψιν.
Οι πολλαπλασιαστές στα πάπια κανουν σωμα στο σασί, βγάζουν ενα καλώδιο που παει ηλεκτρονική και το κλασικό μπουζοκαλωδιο.

Dbnn
09-08-15, 19:11
Το + για το όργανο θα το πάρεις απο ενα καλώδιο του κεντρικού διακόπτη που όταν θα εχεις το κλειδί στο ΟΝ θα έχει τάση 12 βολτ.
Κάτι άλλο, το όργανο είναι για μονοκύλινδρο; γιατί αν είναι για παραπανω κυλίνδρους τοτε δεν θα σου δουλέψει ποτε.

innova
09-08-15, 20:07
Το + για το όργανο θα το πάρεις απο ενα καλώδιο του κεντρικού διακόπτη που όταν θα εχεις το κλειδί στο ΟΝ θα έχει τάση 12 βολτ.
Κάτι άλλο, το όργανο είναι για μονοκύλινδρο; γιατί αν είναι για παραπανω κυλίνδρους τοτε δεν θα σου δουλέψει ποτε.


Επειδή θέλω να μάθω πως δουλεύει: Ο πολλ/στής φτιάχνει το ρεύμα σε πολλά βολτ και το στέλνει στην ηλεκτρονική για να το μοιράσει στους κυλίνδρους με χρονική σειρά ανάλογα με το κάθε πότε βλέπει το μάτι το ΑΝΣ;

Λέει πως κάνει για όλα!!!

διόρθωση:

Μήπως δηλ. πρέπει όλοι να το βάζουν στο μάτι ώστε να δείχνει πόσες φορές το λεπτό γυρνάει ; (που είναι οι διπλάσιες από τους σπινθήρες του μπουζί, και που άσχετα με τον αριθμό των κυλίνδρων ίδιες είναι οι rpm, απλά γίνονται και σε 2, 3 ή όσους κυλίνδρους.)


από http://beru.federalmogul.com/sites/default/files/ti07_ignition_coils_el_2013.pdf έτσι, πληροφοριακά για όποιον διαβάζει το θέμα και δεν είναι γνώστης:

Μέτρηση σπινθήρων F = (σ.α.λ. Γ— αριθμός κυλίνδρων) / 2

Για παράδειγμα:
4-κυλ. 4-χρονος κινητήρας, στροφές 3.000 σ.α.λ.
Μέτρηση σπινθήρων = (3.000 Γ— 4 ) / 2 = 6.000 σπινθήρες / λεπτό

Για μια διανυθείσα απόσταση 30.000 km με μέσες στροφές κινητήρα
3.000 σ.α.λ. και μέση ταχύτητα 60 km/h, ο υπολογισμός είναι
45.000.000 σπινθήρες ανά πολλαπλασιαστή!

Dbnn
10-08-15, 00:03
To μάτι είναι τοποθετημένο επάνω στο βολάν, το βολάν έχει μια ακίδα να το πω απλά που λέει στο μάτι οτι εκεί είναι το ΑΝΣ (άνω νεκρό σημείο), δηλαδή το σημείο όπου γίνεται η ανάφλεξη (κοινώς αβάνς (advance, ignition timing κλπ)).
Το μάτι λοιπόν εφόσον λάβει αυτό το σήμα απο αυτή την ακίδα (που στην ουσία είναι ένα κομμάτι μέταλλο και το μάτι είναι ενας μαγνητικός διακόπτης) δίνει στην ηλεκτρονική εντολή να στείλει ρεύμα στον πολλαπλασιαστή ώστε να γίνει η ανάφλεξη στον κύλινδρο.

Ο πολλαπλασιαστής είναι ενα πηνίο υψηλής τάσης που δέχεται τάση με παλμούς. Μια εντολή στο μάτι, ένας παλμός στον πολλαπλασιαστή.

για να πάρεις μια ιδέα δες μερικά βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=0yK3Opq_i0M
https://www.youtube.com/watch?v=1lZqsZq23pU

Και εδώ είναι το κλασικό σύστημα με πλατίνες.
https://www.youtube.com/watch?v=W94iksaQwUo

Το ότι κάνει για όλα δεν μου λύνει το πρόβλημά μου εμένα να σου πω την αλήθεια.
Το μονοκύλινδρο κάνει 1 ανάφλεξη ανα εντολής ματιού να το πω απλά, το δικύλινδρο κάνει 2, το τετρακύλινδρο 4 κλπ...

vasilllis
10-08-15, 12:25
Οσους κυλινδρους και να εχει, απο το ματι καθε μια στροφή του στροφαλου θα περναει μια φορα.οποτε την ιδια ενδειξη θα παρει.
Το ιδιο ισχυει αν παρει ενδειξη απο πολλαπλασιαστες.
Οσους κυλίνδρους και να εχει ενα σπινθηρισμο θα κανει ο κυλινδρος/ανα δυο στροφες τωρα.
Εξαιρουνται μηχανες που έχουν ενα πολλαπλασιαστη ανα δυο κυλίνδρους.

vasilllis
11-08-15, 20:18
Για την ακρίβεια γίνεται το αντίθετο.οταν διέρχεται από το μάτι το δόντι αυτό του βολάν,τότε διακόπτεται το + στον πολλαπλασιαστή .