PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση inverter δυκτιου από γεννήτρια??



ads_pap
02-08-15, 01:48
ΚΑΛΉΣΠΕΡΑ σε όλο το το forum!!!
Ήθελα να μάθω εάν θα μπορέσω να φορτησω ένα grid inverter sma 11kw μονοφασικο με τάση ισοδου 350-800v από μια γεννήτρια 12.5kwa τριφασικη 50hz.
Δεν με ενδιαφέρει να μετατρέψω ολόκληρη την ισχύ αλλά έστω ένα 50%...ευχαριστώ προκαταβολικα...

leosedf
02-08-15, 11:09
Να φορτίσεις????
Η είσοδος του inverter σου είναι DC.


Δοκίμασε το, βάλε χοντρά καλώδια χωρίς ασφάλεια.:lool:

klik
02-08-15, 12:45
Αλλα να εχεις και καμερα να γράφει! Εκτος απο dc , oι inverter δουλευουν με ρευμα βραχυκυκλωματος... αρα σμπαμ στη γενητρια. Οσο για το φορτιση ποιος ξερει τι εννοείς. ..

genesis
02-08-15, 12:51
Όχι δεν γίνεται. Αν το δοκιμάσεις κινδυνεύεις.
Εκτός αν ακολουθήσεις τις συμβουλές των προηγουμένων οπότε αν τη γλυτώσεις μπορεί να βγάλεις καλά φράγκα στο youtube.

leosedf
02-08-15, 13:11
Και εννοείται ο inverter έχει δυο καλώδια για είσοδο άρα θα συνδέσεις τις τρεις φάσεις της γεννήτριας στο ένα καλώδιο και τον ουδέτερο στην άλλη. :lool::lool:

ads_pap
02-08-15, 23:01
To ξέρω ότι ο inverter θέλει dc...επίσης η γεννήτρια μου έχει και μονοφασικη έξοδο στα 7.5kva..στην ουσία θέλω να μετατρέψω το ac της γεννήτριας σε dc (ίσως με κάποιον ανωρθωτη)και να αυξηθεί η τάση ώστε να λειτουργήσει ο inverter.. (πιθανόν με αύξηση στροφών στη γεννήτρια ή με μετασχηματιστη).
Οταν λέω να φόρτιση ο inverter εννοώ να ενχύση την ενέργεια της γεννητριας στο δυκτιο ..


ευχαριστώ για τις προτροπές κάποιον αλλά δεν θα πάρω!!!!

pstratos
03-08-15, 01:00
Στο δυκτιο της ΔΕΗ η του σπιτιού σου?

Τι ακριβώς θες να πετύχεις? Να καις καύσιμο και να παράγεις ρεύμα για να το πουλάς π'ισω στον ΑΔΜΗΕ πχ? ('αστω μπαίνεις μέσα, το ΗΖ σου κοστίζει ~1Euro/kwh)

Να ξεφωρτώνεις αιχμές ζήτησης γιατι δε σου φθανει η ισυς του δυκτιου ('εχεις μικρές ασφ'αλειες πχ) - θες άλλου τύπου inverter

Να σταθεροποιείς - μεταβάλεις την τάση της γεννήτριας πχ από 50hz-->60Hz? «νομίζω τα SMA inverters θέλουν και είσοδο απο δύκτιο και συγχρονιζουν μαζί του

Αν δε μας πεις τι ακριβως προβλημα θες να λύσεις δυσκολα θα παρεις σοβαρη απάντηση, εκτως αν θέλεις να λύσουμε προβλήματα σεξουαλικής φύσης, που έχουμε phd :001_tt2:

ads_pap
03-08-15, 13:25
Η γεννήτρια περιστρέφετε με( δωρεαν) ενεργεια απο έναν υδρομυλο (νεροτριβη) στον οποίο υπάρχει σύστημα net metering με φωτοβολταικα 4kw.λόγο κλίσης τον πανελ και μικρής ηλιοφανιας η κατανάλωση είναι μεγαλητερη της παραγωγής..τα πάνελ αλλά και το inverter (sma grid tie)μου έμειναν από ένα φωτοβολταικο παρκο που είχα κάνει!!!

Λοιπόν σε μέρες χωρίς ήλιο πως θα μπορούσα να ρίξω την γεννήτρια στο inverter και από κι στο δίκτυο.
Οι κατανάλωσης θα είναι παντα μεγαλητερες από την παραγωγή και η επιπλέον θα καλύπτονται από την δεη με το φωτοβολταϊκό.

Ελπίζω να εξήγησα για ποιο λόγο θέλω να μάθω τι πρέπει να κάνω για να συνδεθούν μεταξύ τους.

vasilllis
03-08-15, 15:24
ενα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ανορθωση με αμφιβολα αποτελεσματα + οτι γραφεις voltage input:350-800v
Το αλλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αλλαγη γενητριας με dc.

ads_pap
04-08-15, 22:15
Τελικά βρε παιδιά ξέρει κάποιος εάν μπορεί να γίνει εφικτό αυτό που ρωτάω????

micalis
04-08-15, 23:17
Τελικά βρε παιδιά ξέρει κάποιος εάν μπορεί να γίνει εφικτό αυτό που ρωτάω????
Τι ρωτας?.

ads_pap
04-08-15, 23:40
Αυτό που ρωτάω ειναι πως μπορεί η ενέργεια που παράγετε από μια γεννητρια να μετατραπη σε dc να ανέβει η τάση και να περάσει στο δίκτυο της ΔΕΗ μέσο ενός dc-ac inverter δυκτιου.
Ελπίζω τώρα να γίνομαι κατανοητός...

lepouras
05-08-15, 08:57
να στο πω απλά. ζητάς αν ξέρει κανένας ( άρα αν έχει δοκιμάσει, πετύχει, κλπ) να κλέψει πουλώντας διαφορετικά παραγόμενο ρεύμα από αυτό που έχει συμφωνήσει με την ΔΕΗ. εσύ τη θεωρείς ? να βγει και να πει πως το έκανε? τα πράγματα είναι απλά. κάνε ανόρθωση με τριφασική γέφυρα και μερικά γουρούνια πυκνωτές για καμιά εξομάλυνση και θα βγάλει πάνω από 400-500. αν καταφέρεις και δεν έχεις κυμάτοση ή το ινβερτερ μπορεί να τις ανεχτεί τότε συγχαρητήρια πέτυχες.
οπότε ρώτα ή διάβασε τις προδιαγραφές του μηχανήματος σου και ίσως βγάλει άκρη.
ΑΛΛΑ.
ΑΝ εσύ έχεις κλείσει συμβόλαιο για πχ τα 4 κιλοβατ που λες ότι έχεις άρα στην καλύτερη να δεχτεί η ΔΕΗ τις μέγιστες αντίστοιχες κιλοβατώρες που συμφωνήσατε και ξαφνικά τον άλλο μήνα δει τα 5πλάσια τη σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα κάνουν έλεγχο?
επίσης τη σε κάνει να πιστεύεις ότι με συμβόλαιο για Φ/Β θα τους πουλάς και το βράδυ ρεύμα και δεν θα σε καταλάβουν?
και ένα που δεν ξέρω ας μας το απαντήσει κάποιος.
αν σε τσιμπήσουν ποια είναι η τιμωρία?

ads_pap
05-08-15, 16:20
Δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω κάποια παρανομια.το συμβόλαιο της δεη είναι για αυτοπαραγωγή.
Δεν πουλάω πουθενά ρεύμα. ...
Ρωτάω θεωρητικά εάν είναι εφικτο για να δω το κόστος σε υλικά.(ανωρθωση, πυκνότητες κτλ!!) και να δω τι χρειζεται για αδεια αυτοπαραγωγής από μικρό υδροηλεκτρικο!!!

lepouras
05-08-15, 16:30
Δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω κάποια παρανομια.το συμβόλαιο της δεη είναι για αυτοπαραγωγή.
Δεν πουλάω πουθενά ρεύμα. ...
Ρωτάω θεωρητικά εάν είναι εφικτο για να δω το κόστος σε υλικά.(ανωρθωση, πυκνότητες κτλ!!) και να δω τι χρειζεται για αδεια αυτοπαραγωγής από μικρό υδροηλεκτρικο!!!
κάτσε βρε παλικάρι γιατί μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε όταν λες .


η και να περάσει στο δίκτυο της ΔΕΗ .

πως εννοείς να το περάσεις στο δίκτυο της ΔΕΗ ΑΛΛΑ μας λες δεν θα το πουλάς?
και τη θα πει αυτοπαραγωγή? και τα συμβόλαια με την ΔΕΗ για τα φωτοβολταϊκά αυτό είναι αυτοπαραγωγή.
αν εννοείς ΚΑΙ αυτοκατανάλωση του παραγόμενου είναι άλλο θέμα.
θέλεις - έχεις αυτονομηθεί από την ΔΕΗ και θες ρεύμα για την πάρτη σου? γιατί όλα τα άλλα ΔΕΝ είναι αυτό και έχει αυστηρούς κανόνες.

ads_pap
05-08-15, 17:17
Για όσους δεν γνωριζουν το net metering (αυτοπαραγωγή ) μπορείτε να διαβάσετε ένα σχετικό άρθρο
http://www.mp-energy.gr/αυτοπαραγωγη-ενεργειασ/net-metering.html

Αυτό που θελω είναι αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το διάγραμμα, τα υλικά που θα χρειαστώ και που μπορώ να τα προμηθευτώ!!!

lepouras
06-08-15, 12:11
χμμμ ενδιαφέρων. για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου πω διότι απαιτούνται μεγάλης ισχύος εξαρτήματα και δεν το γνωρίζω.

vasilllis
07-08-15, 17:28
Το net metering στην ελλαδα αφορα αποκλειστικά για παραγωγη με φωτοβολταικα και μονο.

Fixxxer
07-08-15, 18:07
Εμενα γιατι μου φαινεται ολιγον παρανομο αυτο?
Δηλαδη το χειμωνα που δεν θα εχεις ηλιοφανεια θα βαζεις τη γεννητρια θα πουλας ρευμα κι εμεις οι μ@λ@κες θα σου την πληρωνουμε...
Συγνωμη αλλα εγω το βλεπω αλλιως...
Πληρωνουμε που πληρωνουμε σε μερικους 55 λεπτα/kwh αν κανουν και π00στιες ζητω που καηκαμε...

lepouras
07-08-15, 19:00
αν κατάλαβα καλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα πρέπει να είναι του πόσες Kwh έκαψες, πόσες παρήγαγες οπότε σου τις αφαιρώ και πληρώνεις την διαφορά. δεν σου αγοράζει η ΔΕΗ το ρεύμα. απλά κάνεις συμψηφισμό. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν νομίζω να σε αφήνει η ΔΕΗ να κάνεις την ανταλλαγή με παραγωγή από ότι θέλεις.

Fixxxer
07-08-15, 19:31
αν κατάλαβα καλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα πρέπει να είναι του πόσες Kwh έκαψες, πόσες παρήγαγες οπότε σου τις αφαιρώ και πληρώνεις την διαφορά. δεν σου αγοράζει η ΔΕΗ το ρεύμα. απλά κάνεις συμψηφισμό. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν νομίζω να σε αφήνει η ΔΕΗ να κάνεις την ανταλλαγή με παραγωγή από ότι θέλεις.


Γιαννη θα δωσω ενα ισως βλακωδες παραδειγμα που μπορει καποιος να κανει παραγωγη συνεισφεροντας σ αυτα των φωτοβολταικων...
Αν εχει για παραδειγμα ο αλλος βαλει ενα χωραφι με Φ/Β μπορει απο το διπλανο χωραφι που εχει γεωτρηση να συνδεσει μια γεννητρια (αφου υπαρχει μοτερ που βγαζει νερο) και με τις στροφες του μοτερ να κοτσαρει ενα μειωτηρα σε μια γεννητρια και να το δινει στο χωραφι με τα Φ/Β μπορει και εμμεσα το βραδυ να φορτιζει τις μπαταριες αν εχει...

vasilllis
08-08-15, 23:59
Γιαννη θα δωσω ενα ισως βλακωδες παραδειγμα που μπορει καποιος να κανει παραγωγη συνεισφεροντας σ αυτα των φωτοβολταικων...
Αν εχει για παραδειγμα ο αλλος βαλει ενα χωραφι με Φ/Β μπορει απο το διπλανο χωραφι που εχει γεωτρηση να συνδεσει μια γεννητρια (αφου υπαρχει μοτερ που βγαζει νερο) και με τις στροφες του μοτερ να κοτσαρει ενα μειωτηρα σε μια γεννητρια και να το δινει στο χωραφι με τα Φ/Β μπορει και εμμεσα το βραδυ να φορτιζει τις μπαταριες αν εχει...
Όταν δεν μπλέκεται η δεη τότε μπορεί να κάνει ότι θέλει.οταν όμως μπλεκεις net metering κλπ δυστυχώς άδεια πέρα από φωτοβολταικα σε ιδιώτη δεν δίνει και από την στιγμή που παράγεις με άλλο μέσο εκτός φωτοβολταικα δεν έχει άδεια.

Fixxxer
09-08-15, 10:04
Βασιλη φυσικα μιλαω για εμπλοκη της ΔΕΗ...
Μονος σου φτιαξε και πυρηνικο εργοστασιο...

sv2
21-06-16, 17:57
Τι τον μπλέκεται τον άνθρωπο με διάφορα το ερώτημα είναι πως να μετατρέψει την έξοδο της γεννήτριας σε συνεχές και αυτό γίνεται με μια τριφασική γέφυρα ανόρθωσης σύμφωνα με την ισχύ της γεννήτριας θα πρέπει να έχει την αντοχή και σε αμπέρ συν ένα κατάλληλο πυκνωτή και το ρίχνει σε ένα ελεύθερο στρινκ του ινβερτερ

Panoss
21-06-16, 18:40
Αλέκο..δεν ξέρω αν το πρόσεξες...η ερώτηση έγινε...πέρσι...

tsimpidas
21-06-16, 19:07
Τι τον μπλέκεται τον άνθρωπο με διάφορα ........
θα πρέπει να έχει την αντοχή..........
και το ρίχνει σε ένα ελεύθερο στρινκ του ινβερτερ


ενα ελεύθερο στρινγκ είναι αέναη δύναμη από μόνο του !!!

https://www.google.gr/search?q=string&rlz=1C1ASRM_enGR658GR659&espv=2&biw=1164&bih=817&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjHgpXKvrnNAhWEJ8AKHcCmAYYQ_AUIBigB#imgd ii=3yny4HEdJfV4IM%3A%3B3yny4HEdJfV4IM%3A%3B3KxuNgM YZTLVsM%3A&imgrc=3yny4HEdJfV4IM%3A



οσο για το ερωτημα που τέθηκε πριν εναν χρόνο.. ο τυπος ήθελε να δουλεύει μια γεννήτρια και
να πουλάει το ρευμα.. αφού πλήρωνε τα καύσιμα ποσα χρήματα θα του μένανε στο τέλος ??

vasilllis
21-06-16, 22:27
που τα ξεθαβεται αυτα???
αφου λεει στο ποστ 8 οτι η γεννητρια παιρνει δωρεαν ενεργεια απο το νερο.
Επισης η απαντηση που εδωσε ο ανθρακωρυχος εχει ξανααπαντηθει στο ποστ 9.

lepouras
21-06-16, 22:47
που τα ξεθαβεται αυτα???

λόγο ζέστης σκάβουν να βρουν δροσιά υπόγεια και πέφτουν επάνω τους.:001_tt2:


αφου λεει στο ποστ 8 οτι η γεννητρια παιρνει δωρεαν ενεργεια απο το νερο.
Επισης η απαντηση που εδωσε ο ανθρακωρυχος εχει ξανααπαντηθει στο ποστ 9.
καλά τη σου κάνει παράξενο. εδώ άλλοι μιλάνε την ίδια ημέρα και παρόλα αυτά δεν συνεννοούνται γιατί κανείς τους δεν διαβάζει τη είπε ο προηγούμενος. και εσύ θέλεις από περσινό θέμα να βγάλεις άκρη?:lool: