PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για το Remote control switch garrison



kostasgi
03-08-15, 01:33
Καλησπέρα,
είμαι καινούριος εδώ και ασχολούμε με τα ηλεκτρονικά τελείως ερασιτεχνικά.


Έχω αυτή την συσκευή ,της φωτογραφίας.Φαίνεται και το εσωτερικό και υπάρχουν
και τα χαρακτηριστηκά στο link (http://www.garrison.com.tw/pro/detail.php?pid=77&cid=20&Spup=&Spunder=#point).
58864
Αυτό που ηθελα να ρωτήσω είναι αν καποιος ξέρει να μου πει τι ακριβώς μπορει
να κανει αυτη η συσκευη και πως συνδεεται.
Αυτο που εκανα εγω ειναι να το συνδεσω με μια 12v μπαταρια και προσπαθησα να
τροφοδοτήσω μια λαμπα 12v.H λαμπα άναψε οταν εβαλα σε σειρά το ασπρο και το
πρασινο καλωδιο της συσκευής αλλα δεν δουλευε το on/off.
Φαντάζομαι οτι κατι κανω λαθος ή κάποιο θεμα εχει η συσκευή.Μπορεί να καταλάβει
καποιος απο την φωτογραφια αν πομπος και δεκτης μπορουν να επικοινωνησουν;
Ελπιζω καποιος με γνωσεις ηλεκτρονικών να μπορει να με βοηθησει
Ευχαριστω πολυ

SProg
03-08-15, 01:42
Αν εβαλες τροφοδοσια στο Κοκκινο και Μαυρο καλωδιο και τη λαμπα στο Πρασινο και [Κιτρινο ή Ασπρο] και δεν δουλευει το ON/OFF τοτε
ή ειναι χαλασμενο ή δεν δεχεται το σημα.


Κατι χαζο, μπαταριες εβαλες καινουργιες; Αν ναι , παλμογραφο και ελεγξε αν δεχεται το σημα και επισης αν εκπεμπει.

kostasgi
03-08-15, 02:33
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση και για τον χρόνο σου

'Εβαλα το κόκκινο στον θετικό πόλο μιας μπαταρίας αυτοκινήτου και το μαύρο στον αρνητικό.(Η μπαταρία δείχνει 12v στο πολύμετρο. Θεωρώ είναι καλή.και του πομπού είναι καλή )Μετά μετρώντας το άσπρο ή το κίτρινο με το πράσινο δεν έχει τάση σε κανένα συνδιασμό ,το οποίο είναι λογικό νομίζω.Σε μια από τις συνδέσεις χρησιμοποιώντας το nc καλώδιο η λάμπα ανάβει κατευθείαν αλλά δεν κλείνει από το χειριστήριο.
Γενικά όπως προείπα δεν το κατέχω ιδιαίτερα και θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια.
Για να μην γράφω όλες τις δοκιμές που έκανα μήπως δουλέψει μπορείς να μου πεις πως συνδέεται σωστά;
Ευχαριστώ

elektronio
03-08-15, 07:52
Δώσε μόνο τάση (κόκκινο-μαύρο) στο δέκτη, στήσε αυτί κοντά στο δέκτη και πάτα το ΟΝ - OFF διαδοχικά. Το ρελεδάκι του δέκτη θα πρέπει να ανοιγοκλείσει και αυτό ακούγεται σαν κλικ.
Αν δουλεύει τότε μπορείς να συνδέσεις κάποιο φορτίο για να το χειριστείς με το remote control.
Τα άλλα καλώδια έρχονται από τις επαφές του ρελέ. Αν μετρήσεις τα καλώδια μεταξύ τους με το πολύμετρο θα δεις ότι δύο από αυτά είναι βραχυκυκλωμένα μεταξύ τους. Ένα από αυτά είναι το κοινό που μόλις δουλέψει το ρελέ ενώνεται με την άλλη επαφή. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν βγάλεις την πλακέτα του δέκτη από το κουτί και δεις που συνδέονται τα καλώδια από το βύσμα.

kostasgi
03-08-15, 13:26
Σευχαριστω ηλεκτρόνιο .Δεν ακούγεται κατι κάνοντας αυτο που λες

SProg
03-08-15, 13:42
Κατι χαζο, μπαταριες εβαλες καινουργιες;


Για τον εκπομπο μιλαω

chipakos-original
03-08-15, 13:53
Σευχαριστω ηλεκτρόνιο .Δεν ακούγεται κατι κάνοντας αυτό που λες
Αν τροφοδότησες τον δέκτη αλλά πατώντας το ON - OFF δεν ακούγεται κανένα κλικ ενεργοποίησης του ρελέ τότε σίγουρα υπάρχει θέμα με αυτόν τον πομποδέκτη και δεν μπορείς να προχωρήσεις πιο πέρα. Δύο πράγματα μπορείς να κοιτάξεις το ένα είναι εύκολο αν οι μπαταρίες πομπού και δέκτη είναι καλές. Το δεύτερο που μπορείς να κάνεις είναι με ένα κατσαβίδι RF να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις το μπλέ ρυθμιστικό του πομπού λίγο δεξιά ή λίγο αριστερά μήπως έχει τσουλίσει λίγο η συχνότητά του.Το δεύτερο απαιτεί λίγο εμπειρία για να το κάνεις σωστά.

FILMAN
03-08-15, 14:25
Οι ρυθμίσεις στα dip switches ταιριάζουν μεταξύ τους; Διότι αλλιώς δεν πρόκειται να σου δουλέψει.

kostasgi
03-08-15, 20:10
Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους. Εντόπισα το πρόβλημα.
Μπαταρίες καλές και οι δύο.
Συνδεσμολογία σωστή.
Το θέμα είναι (και γι'αυτό δεν καταλάβαινα τι γίνεται) ότι δουλεύει μόνο όταν πλησιάσω πομπό με δέκτη στο χιλιοστό.
Κόλλησα λοιπόν την άκρη της κεραίας του πομπού στην πλακέτα ,διότι είχε ξεκολλήσει αλλά δεν φαινόταν ,αλλά το
πρόβλημα παραμένει ίδιο.

elektronio
03-08-15, 20:16
Μέτρησε την μπαταρία του πομπού την ώρα που πατάς το κουμπί ώστε να μετρήσεις με φορτίο. Συμβαίνει συνεχώς να δείχνει 12V η μπαταρία χωρίς φορτίο και μόλις πατάς το κουμπί να πέφτει στα 3-6V.

gsouf
03-08-15, 21:40
Τσέκαρε την τάση όπως σου είπαν την ώρα τησ χρήσης αν είναι καινούρια και όντως βυθίζει μάλλον έχεις κάποιο μικοβραχυκύκλωμα!

materatsi
08-08-15, 04:30
Προφανώς απεβίωσε ο πομπός (οι συγκεκριμένοι δέκτες) είναι αθάνατοι.Κάνε μετρήσεις στα εξαρτήματα και ίσως ρύθμιση σε συχνότητα στο χειριστήριο.