PDA

Επιστροφή στο Forum : pwm σε τι συχνοτητα;



vikiath
03-08-15, 19:58
Έχω ένα πρόβλημα σε ένα διάδρομο γυμναστηρίου το μοτέρ ελέγχεται με σύστημα pwm,τα στοιχεία του είναι 200V DC 50/60 HZ (!!) 2,5 hp.Τα 200 volt dc τα έχω, έφτιαξα ένα κύκλωμα pwm στα 52 hz από τις πληροφορίες που είχα στο ταμπελάκι του μοτέρ.
Λειτουργεί πολύ καλά αλλά κάνει, μου λέει αυτός που το έχει, θόρυβο πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι θέλει μεγαλύτερη συχνότητα παλμών αλλά πόσο μεγαλύτερη;

Ξέρει κάποιος κάτι για το τι συχνότητα χρησιμοποιείται σε τέτοια μοτέρ;
Ο διάδρομος είναι της Xtreme stores ( και ο τεχνικός τους μου δήλωσε άγνοια του θέματος –να αγοράσω καινούρια πλακέτα-)

pantelisyzfr1
03-08-15, 20:07
ο δικός μου δουλεύει στους 100Hz

vikiath
03-08-15, 20:24
τα 52 λες να ειναι λοιπόν προβλημα;

SProg
03-08-15, 20:27
Ειναι χαρακτηριστικος ο ηχος οταν οδηγεις DC κινητηρα με χαμηλoτερη συχνοτητα ή με πολυ μικρο κυκλο εργασιας.

Ποιος ειναι το ευρος του κυκλου εργασιας ;

vikiath
03-08-15, 20:39
απο 90% + εως 0%~

SProg
03-08-15, 20:58
Μηπως το κανει στους χαμηλους κυκλους εργασιας <10-15% ?

vikiath
03-08-15, 21:35
οχι μου ειπε γενικα οταν τρέχει εχει ποιό τραχη ήχο(;)

SProg
03-08-15, 21:52
οχι μου ειπε γενικα οταν τρέχει εχει ποιό τραχη ήχο(;)


Μεχρι να απαντησει καποιος ειδικος δεν ειναι κακο να ρωταω :D

Το κανει και χωρις να εχει ατομο επανω; Αυτος που στο ειπε εχει καποιες γνωσεις; Λεω μηπως 1 στο 1.000.000 δεν ειναι ο θορυβος απο τον κινητηρα.

vikiath
03-08-15, 22:09
αντι για φατσα στην προηγούμενη απαντηση ερωτηματικό ηθελα να βάλω . τώρα ο ιδιοκτήτης του διαδρόμου δεν εχει γνώσεις αλλά είναι αυτός που το χειρίζεται υποθέτω οτι θυμάται τι ηχο βγάζει . Με μια επιφύλαξη οτι μου είπε οτι είχε δώσει το μοτέρ για επισκευή παλιά

SProg
03-08-15, 22:19
Απο εμπειρια σε μικρα DC κινητηρακια και μονο, τον ενοχλητικο/χαρακτηριστικο ηχο τον κανουν είτε γιατι η συχνοτητα οδηγησης ειναι πολυ χαμηλη είτε γιατι στους χαμηλους κύκλους οταν πας να τον ξεκινησεις .. το ρευμα των χαμηλων κυκλων δεν δινει την ροπη που θελει για να ξεπερασει τη ροπη αδρανειας.Αν το βοηθησεις λιγο ομως ξεκιναει.Για αυτο συνηθως δινουν εναν μεγαλο κυκλο για μικρο χρονο οταν πανε να τον ξεκινησουν (kick-start) με χαμηλο κυκλο.


Περισσοτερα απο καποιον ειδικο.. ! Λες να εχει θεμα ο κινητηρας ; Παιζει.

vikiath
03-08-15, 22:24
2,5 hp δεν είναι λίγο.. το προηγούμενο κύκλωμα που χάλασε ήταν μια μικρή πλακέτα βουτηγμένη σε ρητίνη δεν θεωρώ ότι είχε τίποτα το σπουδαίο πάνω της

SProg
03-08-15, 22:35
Variable Frequency Drive in Treadmill
A treadmill is common equipment in the modern family and fitness centers. With the belt system controlled by the motor, people can run or walk passively at different speeds. Besides, users can experience different running environment, such as flat land, uphill or variable speed to reach different training purposes, with the auxiliary electronic equipment on the treadmill. Most DC brush motors are used in the VFD system for the past treadmill to save cost.

The characteristics that Gozuk VFD applied in the treadmill are shown in the following:
1) Wider ranges of the carrier frequency: When using the VFD to control the motor, it will have a high-frequency electromagnetic noise. To have a quiet operation at home or fitness center, it reduces the noise by adjusting the carrier frequency of the VFD (http://www.vfds.in/). The max. carrier frequency of Gozuk VFD is up to 15kHz for an unobvious noise.

pantelisyzfr1
03-08-15, 22:43
τα 52 λες να ειναι λοιπόν προβλημα;

δεν ξερό, δοκίμασε και ανέβασε την συχνότητα για να δεις

ποιο κύκλωμα έχεις φτιάξει?

chipakos-original
04-08-15, 09:42
Τα κυκλώματα οδήγησης μοτέρ χρειάζονται υψηλή συχνότητα Switching για να αποφευχθεί ο θόρυβος κατά την λειτουργία τους μεταξύ 10 KHz και 20 KHz είναι ότι πρέπει.

SProg
04-08-15, 10:57
Τα κυκλώματα οδήγησης μοτέρ χρειάζονται υψηλή συχνότητα Switching για να αποφευχθεί ο θόρυβος κατά την λειτουργία τους μεταξύ 10 KHz και 20 KHz είναι ότι πρέπει.

Δημητρη, και εγω την ιδια αποψη εχω.Εκτος και αν ειναι κατι τελειως διαφορετικο..


Πριν δοκιμασεις να αλλαξεις συχνοτητα, δοκιμασε να δωσεις απευθειας 200VDC.Οπως ειπες το μοτερ ειχε και παλια προβλημα και το εστειλε για επισκευη,μηπως ειναι το μοτερ.Αν οχι, αλλαξε συχνοτητα.


Ειναι χαρακτηριστικος ο ηχος χαμηλης συχνοτητας.. παντως οτι project κοιταω τωρα με τετοιους κινητηρες, κανενας δεν δινει συχνοτητα κατω απο 4-5kHz..οι περισσοτεροι μαλιστα κοντα στα 16kHz

vikiath
05-08-15, 00:14
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις .

SProg
06-08-15, 13:26
Μιχαλη, αν βρεις/βρηκες τη λυση πες μας τι εφταιγε τελικα. Ειναι ενδιαφερον το θεμα