PDA

Επιστροφή στο Forum : ATMEL store και Τελωνειο !



SProg
04-08-15, 13:25
Σημερα μιλουσα με εναν φιλο και μου ζητουσε πληροφοριες για ποιον debugger για AVR να παρει και απο που. Με ρωτησε για το επισημο site της ATMEL και το online store. Οποτε μοιραζομαι και εδω την ιστορια , ισως αποτρεψει καποιους απο τζαμπα λεφτα:


Ειχα για καιρο τον 'κλόνο' JTAG ICE για να προγραμματιζω/debugg τον ATmega32. Θελωντας να αγορασω τον αυθεντικο μιας και ασχολουμαι, ειπα να αγορασω απο το επισημο Site.Ειχα βρει αρκετα στο ebay, με ελαχιστα μεταφορικα αλλα ηθελα κατι καινουργιο και να ξερω 100% οτι δουλευει.


Αγορασα εναν τον JTAG ICE (αν θυμαμαι καλα) απο το επισημο site και πληρωσα αλλα 30-40 euro μεταφορικα οπως ζητηθηκε

...

Μετα απο 15 μερες, ερχεται ενα μηνυμα στο κινητο.Κατι για εκτελωνισμο. Μαλιστα τους λεω, και τι ποσο θα πρεπει να καταβαλω;
Και μου απαντανε 130eu. Ωραια , κρατηστε το εκει.


Φυσικα τα λεφτα που πληρωσα στο site χαθηκαν. Και αν θυμαμαι επισης καλα, η αποστολη γινοταν απο Μαλαισια.Δεν ηξερα, δεν ρωταγα;
Ελπιζω να αποτρεψω καποιους απο τυχον ιδιο λαθος.

SV1JRT
04-08-15, 14:04
.

ΔΕΝ ήξερες, - ΔΕΝ ρώταγες ??

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64159&highlight=%F4%E5%EB%F9%ED%E5%DF%EF

.

SProg
04-08-15, 14:13
Καλησπερα κυριε Σωτηρη. Πεσαμε στην ιδια παγιδα βλεπω.


Δεν ηξερα οτι κανουν αποστολη απο Μαλαισια. Πιστευα οτι εχουν και εδω αποθηκες στην Ευρωπη.Δυστηχως την πατησαμε.


Εχω μεινει οποτε με τον 'κλονο' , και οταν θελω debugg κανω με το Atmel Studio 4.18 :/




Τους εστειλα email να παρω πισω να λεφτα μου , τα μεταφορικα ας πανε χαλαλι. Αλλα δεν πηρα απαντηση.




Τελικα βρηκατε λυση;

bchris
04-08-15, 14:31
Συγγνωμη, αλλα αυτο ειναι απαραδεκτο απο μεριας ATMEL.
Εγω εχω παρει 10αδες πραγματα απο ΤΙ, (και MAXIM τωρα που το σκεφτομαι), ολα εχουν ερθει απο USA και σε ολα, τα εξοδα τελωνειου ηταν καλυμενα.
Φυσικα πληρωνω μεταφορικα, αλλα μεχρι εκει.

Αλλο ενα μειον για μενα στην ATMEL (την εχω που την εχω στην μπουκα...)

SProg
04-08-15, 14:38
Χρηστο δεν περιμενα τετοιο καπελο. Δεν ξερω αν ειναι θεμα της εταιριας ή του Ελληνικου τελωνειου.

Και δυστηχως τετοια εργαλεια δεν ειναι να τα παιρνεις απο Εbay.

plouf
04-08-15, 17:47
ρε παιδια κανενα ΕΛΛΗΝΙΚΟ Τελωνειο δεν μπορει να το πληρωσει ο αποστολεας κατα την αποστολη
το κοστος του εδω τελωνειο το αποφασιζει ο ελληνας εκτελωνιστης αναλογα διαφορα πραγματα

οποιοι δεν πληρωσαν απλα ηταν τυχεροι και τους τα περασαν ετσι !

chip
04-08-15, 18:44
όχι, το κόστος δεν το αποφασίζει ο εκτελωνιστής (που τον βάζεις εσύ), ο εκτελωνιστής κάνει τη διαδικασία. Το κόστος βασίζεται στα τιμολόγια που συνοδεύουν το προϊόν. Αν βέβαια δεν συνοδεύεται από τιμολόγια ή αμφισβητείται το ποσό από τις τελωνειακές αρχές τότε οι τελωνειακοί υπάλληλοι (κρατικοί υπάλληλοι) ορίζουν την αξία του εμπορεύματος βάση της οποίας θα γίνει ο εκτελωνισμός.

Γίνεται να πληρώνονται από τον αποστολέα οι δασμοί χαρακτηριστικό παράδειγμα με την εταιρεία shipping forwording που παρέχει και το ebay και μπορούν οι δασμοί να πληρωθούν από πριν.

Το τελωνείο απλά θέλει να εισπράξει οπότε αν ο μεταφορέας έχει συμφωνία με τον αποστολέα μπορεί να γίνει η συναλλαγή....

Dbnn
04-08-15, 19:15
Εγώ βασικά δεν μπόρεσα ουτε free sample να πάρω απο αυτους.... Είδα κ για Μαλαισία κάπου σερφαροντας και το άφησα ως έχει. Αλήθεια γιατί δεν δίνουν free sample; μου λένε οτι δεν έχω εταιρικό email αν θυμάμαι καλά.

SProg
04-08-15, 19:43
Δεν ξερω παιδια τι ακριβως παιζει αλλα ξενερωσα.


Αναγκαστικα μετα παμε στο Ebay, site μου δεν ειναι οτι πιο αξιοπιστο για τετοιες αγορες...

xlife
04-08-15, 19:53
Πάντως τα 5-7 χρόνια που γενικά ψωνίζω απ έξω επιλέγω μόνο Ευρώπη... εντάξει είναι πιό ακριβά, αλλά δεν υπάρχει τελωνείο, έχω εγγύηση μέχρι τώρα καλής επικοινωνίας(τα περισσότερα είναι και φυσικά καταστήματα και μπορείς να συνεννοηθείς τηλεφωνικά) και το κυριότερο χρόνος αποστολής.. το max ήταν 10 μέρες, αλλα το min ήταν 2 μέρες (την επόμενη που το παρήγγειλα είχα χαρτί ταχυδρομείου στην πόρτα.. απλά συνέπεσαν όλα τα χρονικά πολύ καλά...)

Δημήτρηςκα
04-08-15, 19:55
Την πάτησα όπως και συ πριν ένα χρόνο.

chip
04-08-15, 20:05
Εγώ βασικά δεν μπόρεσα ουτε free sample να πάρω απο αυτους.... Είδα κ για Μαλαισία κάπου σερφαροντας και το άφησα ως έχει. Αλήθεια γιατί δεν δίνουν free sample; μου λένε οτι δεν έχω εταιρικό email αν θυμάμαι καλά.

o σκοπός των εταιρειών δεν είναι να δίνουν free Sample επειδή είναι καλοί αλλά γιατί θέλουν να σχεδιαστεί ένα προϊόν που μετά θα πουλήσει πολλές χιλιάδες τεμάχια ή και εκατομμύρια τεμάχια.... ένας εύκολος τρόπος για να ξεχωρίσει μία εταιρεία που έχει πιθανότητες να σχεδιαστεί εμπορικό προϊόν είναι αυτός που ζητάει τα δείγματα να έχει εταιρικό Email (άρα θα πάνε σε εταιρεία και όχι σε ιδιώτη για προσωπική χρήση).

επίσης στέλνουν δείγματα σε εκπαιδευτικά ιδρύματα ώστε να οι φοιτητές να μάθουν να χρησιμοποιούν τα δικά τους προϊόντα και όταν αποφοιτήσουν και βρουν δουλειά να έχουν περισσότερες πιθανότητες να τα επιλέξουν στα προϊόντα που θα σχεδιάσουν....

λεπτομέρεια... οι εταιρίες πάντα έδιναν δείγματα.. και πριν την εποχή του Internet.....

SProg
04-08-15, 20:14
Οσο ημουν φοιτητης ειχαμε κανει μια κινητη να μας στειλει η ΑΤΜΕΛ κατι ολοκληρωμενα αλλα δεν βγηκε ακρη. Σε καθηγητη με παρε-δωσε και διδακτορικο στο Imperial ομως, εστελναν κανονικα κομματια απο την Texas Instruments.Μαλιστα πολυ συχνα κιολας.Ισως ειναι και θεμα εμπιστοσυνης.Υποθετω σε καθηγητες στελνουν πολυ πιο ευκολα..


Απο συναδελφους που εκαναν Erasmus στη Φιλανδια, η ATMEL εστελνε 'αβερτα' . Οτι ηθελαν απο θεμα μΕ , το προωθουσαν στον καθηγητη και τους τα εστελναν.Ισως καθε ιδρυμα εχει αλλη σχεση, ειδικα του εξωτερικου...

plouf
04-08-15, 21:02
Οσο ημουν φοιτητης ειχαμε κανει μια κινητη να μας στειλει η ΑΤΜΕΛ κατι ολοκληρωμενα αλλα δεν βγηκε ακρη. Σε καθηγητη με παρε-δωσε και διδακτορικο στο Imperial ομως, εστελναν κανονικα κομματια απο την Texas Instruments.Μαλιστα πολυ συχνα κιολας.Ισως ειναι και θεμα εμπιστοσυνης.Υποθετω σε καθηγητες στελνουν πολυ πιο ευκολα..


Απο συναδελφους που εκαναν Erasmus στη Φιλανδια, η ATMEL εστελνε 'αβερτα' . Οτι ηθελαν απο θεμα μΕ , το προωθουσαν στον καθηγητη και τους τα εστελναν.Ισως καθε ιδρυμα εχει αλλη σχεση, ειδικα του εξωτερικου...

μαντεψε γιατι εχει δαιφορα ενας φοιτητης στο πανεπιστημιο μιας χωρας με μεγαλο βαθμο βιομηχανιας ηλεκτρονικων απο οτι σε μας στην Ελλάδα

SProg
04-08-15, 21:15
Δεν εχει νοημα αυτο που λες, δηλαδη θα πρεπει να στελνουν μονο σε Γερμανια/Αγγλια/Σουηδια/Φιλανδια με αυτη τη λογικη;


Δεν ξερω τη σχεση εχουν στο εξωτερικο, ισως να πληρωνει το ιδρυμα ενα μερος του ποσου.Δεν ξερω να στο απαντησω.

Αλλο παραδειγματακι νοοτροπιας εξωτερικου, μιλουσα στο ΑVRfreaks με εναν μου δουλευει σε εταιρια και συγκεκριμενα πανω σε FPGA.. και μου λεει οτι υλικα θελω ειτε ειναι για να κανω κατι σπιτι ειτε για τη δουλεια μπορω και τα αγοραζω με την καρτα της εταιριας.Εχουν ενα οριο αν καταλαβα καθε μηνα και παραγγελνουν απο συγκεκριμενα 1-2 site οτι θελουν. Και πιο συχνα μου λεει απο εδω: uk.rs-online.com (http://uk.rs-online.com)


Ειμαστε δεκαετιες πισω.

plouf
04-08-15, 22:14
εχει νοημα, και γιαυτο εχει διαφορα.

στελνουν και εδω αλλα ξερετε... δεν ειναι κουτοι οι "ξενοι" βλεπουν ενα σωρο να ζητανε samples και παραγωγη στο 0.1% δεν θελει πολυ να καταλαβεις οτι ειμαστε τσαμπατζηδες..

το θεμα εχει ξανασυζητηθει το θεμα των samples και τελιακ αν το αναλυσεις πολυ τζαμπατζιλικι.
μιλαγε για υλικα 0.1-1 ευρω ως επι το πλειστον κανουμε θεματα γιατι δεν μας στελνουν δωρεαν ο ενας και ο αλλος

chip
04-08-15, 23:33
οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα... στέλνουν όπου θεωρούν οτι θα πάρους τα χρήματα πίσω στο πολλαπλάσιο...
κάποτε η onsemi έκοψε επιλεκτικά την Ελλάδα... λογικό όταν παράγουμε ελάχιστα και καταναλώναμε πολλα sample... ο άλλος έβαζε την Onsemi να του στείλει πακετάκι 50 διοδάκια 1n4007 δηλαδή για να μην πληρώσει αυτός 1 ευρώ η Onsemi πλήρωνε 50 ευρώ κούριερ... Βέβαια η onsemi έδωσε λύση για το πρόβλημα οπου πανεπιστήμια και βιομηχανίες μπορούσαν πλέον να αγοράζουν τις ποσότητες που είχαν ανάγκη από τον τότε τοπικό διανομέα (EBV). Η κίνηση αυτή ήταν επίσης επιλεκτική γιατί κανονικά από τον διανομέα δεν μπορείς να αγοράσεις όσα θέλεις αλλά συσκευασίες (πχ αγόραζες ένα τεμάχιο αντι 28 που ήταν η συσκευασία). Στη συνέχεια αναθεώρησε και έστελνε πάλι δωρεάν δείγματα με την προυπόθεση να πληρώσει ο παραλήπτης την courier (νομίζω αυτό το σενάριο συνεχίζεται).

Μέχρι πριν λιγα χρόνια Η ATMEL απ οσο θυμάμαι ανέθετε στους κατα τόπους αντιπροσωπους (εδώ ήταν η MICRELEC) της για διανομή δειγμάτων... έτσι αυτοί επέλεγαν ποιοι θα πάρουν δείγματα και ποιοι όχι...

Πριν χρόνια είχα παραγγείλει δειγματα από analog devices (με την ιδιότητα μου σαν φοιτητης). Τα δείγματα τότε τα έστελνε η Analog Devices στον τοπικό αντιπρόσωπο (micrelec) και αυτός στη σειρά του τα προοθούσε... με courier βέβαια που έπρεπε να πληρώσει ο παραλήπτης (εγώ)... Όταν έφτασαν τα δείγματα στην micrelec με πήρε λοιπον υπάλληλος από την Micrelec να με ρωτήσει τι τα χρειάζομαι και του είπα την κατασκευή που ήθελα να φτιάξω (πρέπει να του είπα οτι ήταν και για προσωπική χρήση) και μου έκανε παράπονο γιατί λέει τα παρείγγειλα σαν δείγματα ενώ τα έχουν στην αποθήκη τους και θα μπορούσα να εξυπηρετηθώ ποιο γρήγορα (με το να μου τα πουλήσουν) οπότε τους είπα οτι αν τους τα ζητούσα δεν θα μου τα πουλούσαν γιατί πουλούσαν μόνο σε επαγγελματίες (με τιμολόγιο) και μου λεει "ναι σε αυτό έχετε δίκιο". Μετά μου λεει και πως θα τα χρησιμοποιήσετε αφού χρειάζεται αναπτυξιακό εργαλέιο γι αυτά... και του απαντώ το αγόρασα από εσας πριν 3 μήνες... βλέπετε του λέω αναπτυξιακά εργαλεία πουλάτε σε ιδιώτες τα εξαρτηματα δεν τα πουλάτε... α καλά μου λεει...και με ενημέρωσε οτι θα τα έστελνε με ACS...
βγάλε άκρη.....

δείγματα πρέπει να ζητάμε μόνο όταν δεν μπορούμε να τα προμηθευτούμε, ή έστω αν είναι ιδιαίτερα ακριβά και είναι για κάποιο πτυχιακή... προσέχοντας πάντως να είναι κάτι που πραγματικά το έχουμε ανάγκη και όχι... άντε βάλε και αυτό και το άλλο...

chip
04-08-15, 23:42
.. και μου λεει οτι υλικα θελω ειτε ειναι για να κανω κατι σπιτι ειτε για τη δουλεια μπορω και τα αγοραζω με την καρτα της εταιριας.Εχουν ενα οριο αν καταλαβα καθε μηνα και παραγγελνουν απο συγκεκριμενα 1-2 site οτι θελουν. Και πιο συχνα μου λεει απο εδω: uk.rs-online.com (http://uk.rs-online.com)



είναι πιθανόν το αφεντικό του να μην ξέρει οτι πάει εξαρτήματα και στο σπίτι...
επίσης είναι πιθανόν να είναι μία κίνηση του αφεντικού στα πλαίσια της αυτοεκπαίδευσης... και των γνώσεων που αποκτά ο υπάλληλός του από τα προσωπικά project του....

SProg
05-08-15, 02:16
το θεμα εχει ξανασυζητηθει το θεμα των samples και τελιακ αν το αναλυσεις πολυ τζαμπατζιλικι.
μιλαγε για υλικα 0.1-1 ευρω ως επι το πλειστον κανουμε θεματα γιατι δεν μας στελνουν δωρεαν ο ενας και ο αλλος


Οι τιμες που αναφερεις ειναι για αντιστασεις και πυκνωτες.Υλικα που δεν αξιζει να περιμενουμε ουτε 1 μερα.
Και δεν μιλαμε για το οικονομικο κομματι μονο, καποια πραγματα δεν τα εβρισκες κιολας τοσο ευκολα.

Για τετοια ολοκληρωμενα μιλαμε,δεν βρηκα ακριβως το μοντελο αλλα ειναι παρομοιο:

http://www.vnsky.com/parts/1312533/ACPL-C79A-000E.html?gclid=CjwKEAjwxYGuBRCtoqjkrIPDqDwSJAAnd-rCP5u3aq_lXYNuyxOy3SAqljffe7LTGLcduiYLo4r4yxoCsqvw _wcB


Απο την ATMEL ειχαμε ζητησει τοτε καποιον debugger για το εργαστηριο , παρολο που ο καθενας ειχε και επρεπε να εχει τον δικο του 'κλονο' για καθε εργαστηριακη ασκηκη.Αλλιως δεν θα εβγαζες ποτε ακρη με την ΑSM του.

Δε νομιζω να ηταν κοστος για την ATMEL ενας debugger για ολοκληρο εργαστηριο.Που να ζητουσαμε καμια 10αρια.
Kαι θα ερχοταν σε διευθυνση της σχολης και θα εμενε στο εργαστηριο.



είναι πιθανόν το αφεντικό του να μην ξέρει οτι πάει εξαρτήματα και στο σπίτι...
επίσης είναι πιθανόν να είναι μία κίνηση του αφεντικού στα πλαίσια της αυτοεκπαίδευσης... και των γνώσεων που αποκτά ο υπάλληλός του από τα προσωπικά project του...


Απο περιεργεια και μονο του εστειλα και μου απαντησε οτι ειναι σαν κονδυλι που παρεχει η εταιρια σε οσους ασχολουνται με το σχεδιαστικο και προγραμματιστικο κομματι.Καποιου ειδους σπρωξιμο να ασχοληθεις και εκτος δουλειας.Αλλα ειναι για συγκεκριμενα site και φυσικα με οριο τα 60eu το μηνα.Δεν ειναι τοσο το ποσο, οσο η νοοτροπια.

chip
05-08-15, 10:32
θα έπρεπε να είχε κάνει ο υπεύθυνος καθηγητής αίτημα για δωρεά στην ATMEL ενημερώνοντας για τα εργαστήρια που κάνει και τις ανάγκες του εργαστηρίου. Φυσικά στο αίτημα θα ανέφερε οτι αν παρασχεθεί βοήθεια από την ΑΤΜΕΛ (δωρεά) θα δημοσιεύονταν και ευχαριστία για την χορηγία στη σελίδα του εργαστηρίου... Με τέτοιο τρόπο θα είχε πολύ μεγάλες πιθανότητες να δωρηθούν debugger για κάθε θέση εργασίας.....

Αν η ATMEL δεν ανταποκρίνονταν θα έπρεπε να απευθυνθεί σε άλλη εταιρεία όπως η TI που έχει οργανωμένο University Program και θεωρώ σίγουρο οτι θα προμήθευε 10-20 σετ από αναπτυξιακά εργαλεία.... (φυσικά τέτοια κίνηση προϋποθέτει ότι οι εκπαιδευτές θα πρεπε να καθίσουν να εκπαιδευτούν στους νέου μικροελεγκτές που θα έβαζαν στο πρόγραμμα σπουδών)

SProg
05-08-15, 11:40
Καλημερα Chip,

ειχαν γινει ενεργειες αλλα δεν βγηκε πουθενα.Οποτε προμηθευτηκαν ολοι με 'κλονους' των 7eu και λυθηκε το θεμα .

Aλλος καθηγητης που ανεφερα, η TI του εστελνε καθε εβδομαδα ειτε μΕ οταν ζητουσε για πτυχιακες ειτε υλικα.


Θα μου πεις τι ειναι 20-30eu να δωσεις για να αγορασεις κατι για τη πτυχιακη σου, αλλα ειχαμε και ατομα σε τραγικη οικονομικη κατασταση.

chip
05-08-15, 13:48
Η κάθε εταιρεία έχει την δική της πολιτική... η TI πχ που ανέφερες στέλνει πολύ ποιο εύκολα από την ATMEL.
μάλιστα η TI έχει και το university program στο οποίο μπορούν να απευθυνθούν τα πανεπιστήμια και να τους στείλει αναπτυξιακά εργαλεία... βέβαια πιθανόν και η TI κατά καιρούς να θέλει να προωθεί συγκεκριμένα είδη... πχ μπορεί άλλο διάστημα να θέλει να προσφέρει DSP αναπτυξιακά εργαλεία και σε άλλο διάστημα μικροελεγκτές...

να σημειωθεί οτι στο university Program η ΤΙ έχει και μηχανικούς για να βοηθούν... πχ μπορεί κάποιος να τους κάνει ερωτήσεις για το πως θα κάνει το τάδε... πως θα προγραμματίσει την τάδε λειτουργία στο DSP κλπ...

Επίσης και η ALTERA βοηθάει. Αλλά τονίζω πρέπει να έχει email που να περιγράφει τι θέλει να κάνει κάποιος με αυτά.. πχ να πει οτι θα κάνει το τάδε μάθημα που θα έχει τόσες θέσεις εργασίας και γι αυτό ζητάει τόσα τεμάχια κλπ...
Καλό είναι βέβαια την επιστολή να την στείλεις ο καθηγητής του τομέα και όχι απλά κάποιος διδάσκον του τομέα...
Φυσικά όταν φτάσουν στην Ελλάδα μπορεί να τύχει να χρειαστεί να πληρωθεί κάποιο ποσό (είτε μεταφορικά... είτε ΦΠΑ...) που δεν μπορώ να διανοηθώ να μην πληρωθούν.... Ξέρω περιπτώσεις που καθηγητές πλήρωσαν κάποιες δεκάδες ίσως και λίγες 100δες ευρώ από την τσέπη τους για να παραληφθεί ο εξοπλισμός (δωρεάς) πολλών χιλιάδων ευρώ...