PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΙ - ΑΕΙ Ηλεκτρονικών Μηχανικών .



kostas13122
06-08-15, 15:17
Καλησπέρα σας . ενδιαφέρομαι να βρώ τα βιβλια για την ειδικοτητα : Ηλεκτρονικων μηχανικων σε ΤΕΙ και ΑΕΙ . Δεν εχω τελειώσει ΤΕΙ ...θα το ήθελα αλλα . εχω τελειώση ΕΠΑΛ . Η γνωση στην ειδικότητα με ενδιαφέρει παρα πολυ. εχω ψάξει σε Forum και στο edu.klimaka. και δεν εχω βρει κατι .. μίπως μπορειτε να μου πειτε ή αμα εχετε ατομο που τα εχει για να τα αγοράσω ?

tasosmos
06-08-15, 16:38
Οταν λες να βρεις τα βιβλια;
Δεν υπαρχει κατι στανταρ απο το υπουργειο οπως στα ΕΠΑΛ, σε Πανεπιστημια/ΤΕΙ πλεον υπαρχει συνηθως λιστα με 2-3 βιβλια ανα μαθημα και ο φοιτητης επιλεγει αυτο που θελει με βαση το τι θα προτεινει ο καθηγητης ή αν ξερει καποιο απο αυτα.

Μπορεις να δεις πχ εδω: http://www.teiath.gr/stef/electronics/categories.php?id=12494&lang=el στο περιγραμμα του καθε μαθηματος τα προτεινομενα βιβλια (στο τελος) και να τα αναζητησεις στους αντιστοιχους εκδοτικους οικους ή στο ιντερνετ.

Υπ'οψιν ομως οτι αυτα τα βιβλια μπορει να ειναι πολυ ακριβα. Τα φθηνοτερα εχουν 20€ και τα "καλα"-γνωστα-φρεσκα φτανουν μεχρι 200€ εκαστο σε μερικες περιπτωσεις.

kostas13122
06-08-15, 17:33
καταλαβα.... Σε ευχαριστώ πολλυ ! Τάσο .

elektronio
06-08-15, 20:29
Κώστα η γνώση στα ηλεκτρονικά είναι αρκετά δύσκολο να αποκτηθεί μόνο με διάβασμα. Χρειάζεται παράλληλα να κάνεις και πράξη αυτά που διαβάζεις κάνοντας πειραματικά κυκλώματα, αλλά και πάλι θεωρώ ότι είναι αρκετά δύσκολο χωρίς καθοδήγηση (από καθηγητές). Εξαρτάται βέβαια και από το επίπεδο που θέλεις να αποκτήσεις αλλά όταν μιλάς για βιβλία ΤΕΙ - ΑΕΙ ακούγεται ανεβασμένο (το επίπεδο).

Αν το ενδιαφέρον είναι για να ασχολείσαι με τα ηλεκτρονικά μπορείς να ξεκινήσεις με ένα υποτυπώδες εργαστήριο να κάνεις κάποια εύκολα κυκλώματα και παράλληλα να διαβάζεις και να μαθαίνεις από τα λάθη και από τις επιτυχίες.

Αν το ενδιαφέρον είναι να ασκήσεις το επάγγελμα του ηλεκτρονικού θα πρέπει να φοιτήσεις σε σχολή για να αποκτήσει γνώσεις που διαφορετικά θα σου χρειαστεί πολύ περισσότερος χρόνος να μάθεις και πιθανόν μα ημι-μάθεις και επιπλέον θα πάρεις πτυχίο που σε νομιμοποιεί να ασκείς το επάγγελμα.

kostas13122
06-08-15, 21:16
φιλε μου :

ΕΠΑΛ :

Πτυχιο 1: 2012 : Ηλεκτρονικος Υπολογιστικων συστηματων και δικτυων

Πτυχιο 2: 2013 : Ηλεκτρονικος Συστηματων Επικοινωνιων

+ παραλληλα μεχρι το 2015 ειχα 6 μηνες πιστοποιημενη εργασιακη εμπειρια + παραλληλα οτι μαθένο ( ασχολουμε με ολα τα ειδη Ηλεκτρονικων απο 15 χρονων )

Απλα θελω να μάθω περισσοτερα . Δεν μπορω να αρκεστο σε αυτα που ειδη ξέρω ( οχι απο school ) !

Δεν μπορω να παο σε ανωτερο επιπεδο ΤΕΙ γιατι δεν μου αρεση η Γλώσσα και τα μαθηματικα . οταν εγραψα πανελληνιες ειχα στα μαθηματα ειδικοτητας

15+17 στο τελικο .. τωρα ! αποφαση ειναι δικη μου απλα θελω να πάρω γνώμη γιαυτο ήθελα τα βιβλια πιο πολλυ . !

jakektm
06-08-15, 22:22
'''''τωρα ! αποφαση ειναι δικη μου απλα θελω να πάρω γνώμη γιαυτο ήθελα τα βιβλια πιο πολλυ . !''''



αν υπαρχει η δυνατοτητα να σπουδασεις, καντο.
Και εγω στα 12 μου εκανα την πρωτη κατασκευη(δεν δουλεψε ποτε!!) , πηγα ΤΕΛ (απολυτηριο 19,7) και απο εκει ΤΕΙ και τελος!

Αν ''μετανιωνω'' για κατι, ειναι που δεν μπορουσα απο ΤΕΛ να παω ΑΕΙ.

Fire Doger
06-08-15, 22:26
Η γλώσσα οκ δεν θα σ χρειαστεί, όσο για τα μαθηματικά, δεν είναι οτι θα χρειαστεί να αρχισεις να λύνεις ποτε με το χέρι, αλλα για να καταλαβεις αυτά που λένε τα βιβλία θα πρέπει να ξέρεις τι παίζει.

Τώρα για τα βιβλία δεν γίνεται να αρχίσεις να διαβαζεις και να τα μαθεις, το 90% είναι εγκυκλοπαίδειες, εμάς τουλάχιστον μας δίνουν τα πάντα σε σημειωσεις χειρόγραφες και μας λένε αυτά βρίσκονται τάδε σελίδες, αν θέλουμε να ψαξουμε κατι...

Για να καλυψεις την ύλη που θες χρειαζεσε ολα τα βιβλια, και θα σου βγει πανάκριβα.
Πχ. Ηλεκτρονική: 1200 σελίδες και εχει μονο διόδους, τρανζιστορ, ενισχυτές, τελεστικούς, λιγο ταλαντωτές και σταθεροποιητές. Τιμή 100€ *στο κράτος, λιανική......
Βάλε βιβλιο για ψηφιακά, για τηλεπικοινωνίες με ολα τα παρελκόμενα των RF, για ισχύος, για μΕ, για σχεδιαση κυκλωματων.
Αυτά καθαρά ηλεκτρονικα, μετά για φτάσεις το επίπεδο θες ΣΑΕ, μετρολογία κ.α

Και μόλις τα μάθεις ολα αυτά έχεις άλλα τόσα να μάθεις εμπειρικά και πρακτικά.
Μην νομιζεις οτι απ τις σχολές βγαινουν ετοιμοι ηλεκτρονικοι.

Εφόσον είσαι του κλάδου, κ με αυτόν τον τρόπο δεν θα πάρεις καποιο χαρτί, θεωρώ πως θα κερδισεις πολλά περισσότερα με ενα εργαστήριο, και ακόμα περισσότερα δίπλα σε εναν φτασμενο ηλεκτρονικο.
Θα μπορουσες να βρείς κάποιον να βοηθάς και να σου μαθαίνει, μετά θα είναι παιχνιδακι να τα googlαρεις και να διαβασεις ολο το θεωρητικό κομάτι.

Το ιδανικό βέβαια ειναι μια σχολή!

Μπράβο για το ενδιαφέρον σου, σου εύχομαι να μάθεις ολα οσα αναζητας :)

SProg
07-08-15, 00:08
Εμεις απο θεμα ΣΑΕ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΑΕ, Ψηφιακα ΣΑΕ κτλ ημασταν φισκα. Και πολλα μαθηματικα. Δε ξερω τι κανουν στο ηλεκτρονικης αλλα αν γραψεις τιτλους ισως δω τι εχω ακομα. Δανεικα φυσικα.


ΥΓ τυχαια παλια κοιτουσα και του Μalvino κανει 100+eu..αντε να το παρεις καθαρα απο τη τσεπη σου.

chip
07-08-15, 11:10
τι λές τώρα....
διάβασα οτι κάνει 100+ και λέω εε... υπερβολές είδε το ποιο ακριβό βιβλιοπωλείο και δεν το ψαξε? και μπαίνω στον tziola kai βλέπω τιμή 150,62 ευρώ!!! έλεος!!! :001_huh:

καλά έχουμε ξεφύγει νομίζω....

tasosmos
07-08-15, 15:30
τι λές τώρα....
διάβασα οτι κάνει 100+ και λέω εε... υπερβολές είδε το ποιο ακριβό βιβλιοπωλείο και δεν το ψαξε? και μπαίνω στον tziola kai βλέπω τιμή 150,62 ευρώ!!! έλεος!!! :001_huh:

καλά έχουμε ξεφύγει νομίζω....


Ειδικα για την ελληνικη εκδοση της μεγαλης Ηλεκτρονικης του Μαλβινο δεν εδινα ουτε 30€, ειναι πολυ για τα μπαζα η μεταφραση...

SProg
07-08-15, 15:32
Chip , με μια προχειρη ερευνα στα βιβλια που ειχα στο ραφι πανω απο το κεφαλι μου:



Συγχρονα συστηματα αυτοματου ελεγχου - Dorf 11η εκδοση -105eu

Συστηματα αυτοματου ελεγχου - Μαλατεστας - 80 eu

Ηλεκτρικες μηχανες - Chapman- 50eu

Ηλεκτρονικη - Malvino 7η εκδοση - 130+ eu


Ηλεκτρικες εγκατατασεις καταναλωτων μεσης και χαμηλης τασης - Ντοκοπουλος - 35eu

Μη γραμμικα συστηματα αυτοματου ελεγχου και βελτιστος ελεγχος - Vincent - 25 eu

Εισαγωγη στη ρομποτικη - Craig - 35 eu

Συστηματα επικοινωνιας - Haykin - 30eu

Ψηφιακα ηλεκτρονικα - Leach + Malvino - 40eu

Ηλεκτρονικα ισχυος - Μανιας - 33 eu

Ψηφιακη πεξεργασιας σηματος - Hayes - 25 eu

Προγραμματιζοντας τον μΕ 8051 - Predko - 26eu

Εισαγωγη στην ασαφη λογικη - Θεοδωρου - 40eu

Διαμορφωση και μεταδοσης σηματων - Κωττης - 30eu



Σε αλλα η τιμη ειναι προσιτη σε αλλα ειναι φωτια.Με τα 4 πρωτα φυσικα να ειναι τα κορυφαια στο αντικειμενο τους.
Ισως για αυτο η τιμη ξεφευγει. ΔΕΝ πουλαω κανενα, αλλα μπορω να διευκολυνω καποιον με δανεισμο.


YΓ τα αγοραζουν στα ιδρυματα μεταφρασμενα/πανακριβα γιατι δεν επιτρεπεται να παρουν βιβλιο σε αλλη γλωσσα.