PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με λειτουργία θερμοπομπού μετά από βραχυκύκλωμα-κάψιμο βύσματος τροφοδοσιας



dpa2007
12-08-15, 12:28
Καλησπέρα στο φόρουμ,είχαμε δανείσει σε φίλη έναν θερμοπομπό Atlantic.
Μετά από ένα χρόνο περίπου μας είπε ότι δεν λειτουργεί και ήθελε την απόδειξη αγοράς ώστε να τον στείλει αντιπροσωπεία.
Επέμεινα και μας τον έφερε πίσω,όπου από την φωτογραφία αποδεικνύεται ότι είχε καεί το βύσμα.
Άλλαξα δύο βύσματα δεν λειτουργεί ο θερμοπομπός.
Επιμένει να τον πάει στην αντιπροσωπεία στην Αθήνα(από εκεί κατάγεται και ανεβοκατεβαίνει).
Έχει νόημα να τον πάει ή να ζητήσω αποζημίωση;
Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.
59004

Prezonautis
12-08-15, 14:07
Αν έβαλες χέρι και έκοψες το καλώδιο για να αλλάξεις την πρίζα δεν πιστεύω να τον αντικαταστήσουν στην αντιπροσωπεία ή να στον πιστόσουν.
Από την άλλη παίζει να έχει και πρόβλημα η πρίζα που συνδέει τον θερμοπομπό, η κοπέλα που τον είχε, αν το έβαζε σε μια συγκεκριμένη και την έκανε την ζημιά απο εκείνη την πρίζα. Αλλιώς το καλώδιο του θερμοπομπού ήταν ελαττωματικό. (Καθόλου απίθανο)

Edit: Αυτό το κάψιμο στην σούκο την πρίζα το έπαθε απο κακή σύνδεση του καλωδίου, (δεν ήταν καλα βιδομένο..)

street
12-08-15, 14:21
συτο με την αποζημιωση δεν τα καταλαβα απο που θα την ζητησεις ?

αν εχει εγγυηση που μαλλον δεν εχει και χαλασε με ορθη χρηση το πας , απ οτι ειδα ειναι καλη μαρκα και πιθανπν να σε καλυπτει και εκτος εγγτησης για επισκευη με χρεωση λογικα ... να διαβασεις τους ορους της εγγυησης λεπτομερως ... μπορει να μην επιτρεπουν το κοψιμο το φις τροφοδοσιας ασχετα αν χαλασε και ασχετα αν φταιει η πριζα που μπαινει ( πιο πιθανο ) , αν απλωνε ρουχα επανω παλι δεν καλυπτετε ακομα και εντος εγγυησης ασχετα που λεει οτι εχει ασφαλεια για τετοιο λογο ,

γνωμη μου παντο σε κανα γειτονιακο μαγαζακινα στο φτιαξουν με κανα 20σαρι και τελος ..

dpa2007
12-08-15, 14:23
συτο με την αποζημιωση δεν τα καταλαβα απο που θα την ζητησεις ?

αν εχει εγγυηση που μαλλον δεν εχει και χαλασε με ορθη χρηση το πας , απ οτι ειδα ειναι καλη μαρκα και πιθανπν να σε καλυπτει και εκτος εγγτησης για επισκευη με χρεωση λογικα ... να διαβασεις τους ορους της εγγυησης λεπτομερως ... μπορει να μην επιτρεπουν το κοψιμο το φις τροφοδοσιας ασχετα αν χαλασε και ασχετα αν φταιει η πριζα που μπαινει ( πιο πιθανο ) , αν απλωνε ρουχα επανω παλι δεν καλυπτετε ακομα και εντος εγγυησης ασχετα που λεει οτι εχει ασφαλεια για τετοιο λογο ,

γνωμη μου παντο σε κανα γειτονιακο μαγαζακινα στο φτιαξουν με κανα 20σαρι και τελος ..

Από την κοπέλα που τον χρησιμοποιούσε.
έχει νόημα;

dpa2007
12-08-15, 14:25
συτο με την αποζημιωση δεν τα καταλαβα απο που θα την ζητησεις ?

αν εχει εγγυηση που μαλλον δεν εχει και χαλασε με ορθη χρηση το πας , απ οτι ειδα ειναι καλη μαρκα και πιθανπν να σε καλυπτει και εκτος εγγτησης για επισκευη με χρεωση λογικα ... να διαβασεις τους ορους της εγγυησης λεπτομερως ... μπορει να μην επιτρεπουν το κοψιμο το φις τροφοδοσιας ασχετα αν χαλασε και ασχετα αν φταιει η πριζα που μπαινει ( πιο πιθανο ) , αν απλωνε ρουχα επανω παλι δεν καλυπτετε ακομα και εντος εγγυησης ασχετα που λεει οτι εχει ασφαλεια για τετοιο λογο ,

γνωμη μου παντο σε κανα γειτονιακο μαγαζακινα στο φτιαξουν με κανα 20σαρι και τελος ..

και εγώ την ίδια άποψη έχω.
Ο θερμοπομπός αγοράστηκε χωρίς φις,μόνο καλώδιο από Θεοδουλίδη (http://www.e-theodoulidis.gr/),αυτός μας παρέπεμψε στην αντιπροσωπεία γιατί είμαστε εντός εγγύησης.

FILMAN
12-08-15, 14:33
Καταρχήν για το ότι έλιωσαν τα φις δεν φταίει το μηχάνημα, αλλά η χαλαρή σύνδεση των καλωδίων στο φις και / ή η χαλαρή σύνδεση του φις με την πρίζα ή οι οξειδωμένες επαφές τους. Συνεπώς η αντιπροσωπεία δεν φταίει σε τίποτα ως προς αυτό, ιδιαίτερα εφόσον το μηχάνημα επωλήθη χωρίς φις.

Τώρα για το ότι δεν δουλεύει θέλει κοίταγμα, πολύ πιθανόν να έχει ανοίξει η θερμοασφάλεια που πιθανότατα θα έχει μέσα...

street
12-08-15, 15:34
Από την κοπέλα που τον χρησιμοποιούσε.
έχει νόημα;

τωρα εδω ειναι λιγο λεπτο το θεμα :biggrin:.... χμμμ , θα σου απαντησω ως επαγγελματιας , εγω θα τα ζηταγα τα λεφτα και χωρις πολλα πολλα , ...



Ο θερμοπομπός αγοράστηκε χωρίς φις

εχει ενα κουτακι ( πλαστικο που βγαινει ι εκει που καταληγει το καλωδιο τροφοδοσας ) πλαγως η πισω που μπαινει καλωδιο με κλεμες ? αλαξε το ολο καλωδιο αν δεν το εχεις κανει ...

street
12-08-15, 15:36
αν θελεις φερτο να το φτιαξουμε μαζι παρεουλα ενα απογευματακι , θα φερεις μισο λιτρο γραπα , φυσικα μεζε , ενοειτε οτι θα το ξεβιδβωσεις μοναχος σου και θα το ξανα βιδωσεις παλι , αν δεν ξερεις ... μην στεναχωριεσαι θα σου δειξω :biggrin:

leosedf
12-08-15, 16:09
Δηλαδή street να σου φέρει να φας μόνο :lool::lool:

apilot
12-08-15, 16:22
Όχι μόνο να φάει αλλά και να πιεί.
Αλλά θα του δείξει όμως για να μην στεναχωρηθεί.

street
12-08-15, 17:02
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ,
μπριζολιτσα πανσετουλα θα τα βαλω εγω .. βαζω ψησταρια ανετα και οπουδηποτε , στην γραπα κολησατε ?

elektronio
12-08-15, 17:38
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ,
μπριζολιτσα πανσετουλα θα τα βαλω εγω .. βαζω ψησταρια ανετα και οπουδηποτε , στην γραπα κολησατε ?

Να έρθω εγώ, έχω μια χαλασμένη οθόνη κάνει;
Τσίπουρο δεν έχω αλλά Πλωμάρι του λίτρου υπάρχει....

street
13-08-15, 16:14
Να έρθω εγώ, έχω μια χαλασμένη οθόνη κάνει;

κανει κανει , :lool: ελα ... μονο μην παρεις αμαξι , ειδικα αν κουβαλησεις πλωμαρι .... :001_rolleyes: