PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπτης μιζας



vellamos
14-08-15, 20:35
καλησπερα σας, εχω ενα προβλημα με τον διακοπτη μιζας και θα ηθελα την βοηθεια σας. λοιπον εχω καταργησει τον διακοπτη μιζας και εχω βαλει ενα διακοπτακι αεροπορικου τυπου και ενα start button. Στο διακοπτη εχω συνδεσει απο την μια το ρευμα και απο την αλλη τον ρελε μιζας το γενικο και το καλωδιο που δεινει ρευμα στο button- και στο button την μιζα. Χωρις το σωμα δουλευουν ολα κανονικα αλλα μπουρδουκλωνει και μολις συνδεσω το σωμα το αμαξι σβηνει και σβηνει και το λαμπακι που δειχνει την μπαταρια. το ραδιο ακομα λειτουργει. μετα απο αρκετη ωρα νομιζω πως το προβλημα ειναι οτι στην θεση σταρτ με τις ενωσεις που εχω κανει πρεπει τα 1,2,3,4,5 να ειναι ολα active και ισως βραχυκυκλωνει τον γενικο ρελε γιατι ακουω εναν να πεφτει. Γνωριζετε τι πρεπει να κανω?
59022

hurt30
14-08-15, 21:44
Για να την κάνεις σωστά την δουλειά πρέπει να βάλεις δυο ρελέ. Το ένα ρελέ ανοίγει το καλώδιο στο 2 (αξεσουάρ κλπ κλπ) όσο γυρίζει η μίζα για να μην τραβάνε ρεύμα στην εκκίνηση. Άν έχεις τέρας μπαταρία που να μην έχει θέμα να γυρίζει την μίζα και να έχεις ενεργά και τα αξεσουάρ και υαλοκαθαριστήρες πισω θέρμανση τζαμιου ανεμιστήρα κλπ εντάξει μην το βάλεις.


Μετά ενώνεις 4 και 5 μόνιμα μαζι. Το δεύτερο ρελέ βραχυκυκλώνει το 1 ή το 3 (όποιο είναι πιο χοντρό καλώδιο - νομίζω το 1) και το 4,5 που είναι μαζί. Αν ξεχάσεις να ενώσεις το 4,5 θα ξεκινάει ο κινητήρας αλλά θα σβύνει όταν αφήνεις το κουμπί. Η ένωση 4,5 δεν τραβάει ρεύμα οπότε ενα λεπτο καλώδιο κάνει.
Είναι λίγο επικινδυνο να βάλεις κατευθείαν το κουμπί γιατί σε κάποια Nissan δεν υπάρχει ενδιάμεσο ρελέ και το πηνίο της μίζας πέρνει κατευθείαν από το διακόπτη της μίζας, για αυτο κάνε το καλό και βάλε τα δύο ρελε.

Το έχω κάνει και παίζει χρόνια τώρα.

Υ.Γ Για πιο πολλά στείλε φωτο από τα καλώδια στον κοννεκτορ και το μοντέλο.

vellamos
14-08-15, 21:47
εκτος των ρελε που ηδη υπαρχουν πρεπει να παρω αλλα 2?
ειναι nissan king cab d21 . οσο για τα καλωδια εχεις δικιο δεν ειναι σωστα τα χρωματα. βρηκα ενα σχεδιο στο νετ. αυριο θα βγαλω φωτογραφιες απο ολα οτι εχω κανει και θα στειλω.

hurt30
14-08-15, 22:01
Εννοείς τα ρελέ που είναι ήδη στο αυτοκίνητο; Δεν θα τα πειράξεις αυτά.
Θα δω τα σχέδια για το king cab αλλά μπορώ να σου πω και από την φωτογραφία.

vellamos
14-08-15, 22:07
ναι αυτα εννοω. αυριο το πρωι θα βγαλω φωτογραφιες γιατι τωρα ειναι σκοταδια και θα τις στειλω και οποτε μπορεις απαντας. ευχαριστω πολυ

hurt30
14-08-15, 22:19
Στο μοντέλο απο 91-95 δεν έχει σίγουρα ρελέ. Δες και το σχέδιο του. Τι έτος είναι το δικό σου;59023

Μια φώτο θα μας πείσει καθώς αυτά με το ενδιάμεσο ρελέ έχουν λεπτό καλώδιο ενώ τα άλλα χωρίς έχουν χοντρό. Αυτάααα.

vellamos
14-08-15, 22:24
του 89. ειναι ιδιο με αυτο https://www.google.gr/search?q=nissan+d21+89+car.gr&espv=2&biw=960&bih=477&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMItvOh4aWpxwIVJ75yCh3aRgc-#tbm=isch&q=nissan+d21+89+&imgrc=AySBcEClHRLe4M%3A.

μολις ανοιγω τον διακοπτη ακουω ενα τακ(υποθετω ρελες) και παλι μετα 1 ακομα πριν δωσω μιζα.(υποθετω οτι ειναι ρελες δεν ειμαι σιγουρος)

spyrakos 36
15-08-15, 12:29
φιλε καλημερα.επιδεις εχω το ιδιο αμαξι μην πεδεβεσε με ρελεδες κτλ.αλαξε τις επαφες του διακοπτη το κοστος ειναι 20 ευρω.οσο για το τακ τακ που ακους.ηνε το ρελε της προθερμασεως και το θερμικο απο την πομπα. ηνε δυο ρελεδες μαζι στον χορο της μηχανης λιγο πιο πανω απο την μπαταρια

vellamos
15-08-15, 13:16
το προβλημα δεν ειναι το κοστος αλλα η ασφαλεια. ειναι ο δευτερος διακοπτης που αλλαζω γιατι και τις 2 φορες κλειδωσε το τιμονι εν κινησει με αποτελεσμα να βγω απο τον δρομο ευτυχως και τις 2 φορες που πηγαινα σιγα και σταματησα. και επιδη οπως εχουμε ακουσει ολοι οτι τριτωνει το κακο προσπαθω να το αποφυγω βγαζοντας ενελως τον διακοπτη μιζας απο το τιμονι.δεν εχει προβλημα ο διακοπτης αλλα το σιδερακι που κατεβαινει κατω και κλειδωνει το τιμονι.οσο αναφορα τα ρελε ο ηχος ακουγεται κατω απο το τιμονι περιπου διπλα απο το κουτι με τις ασφαλειες.
5903059031

Υ.Γ το αμαξι ειναι 2-λιτρο βενζινα

ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ
16-08-15, 17:36
καλησπερα να ρωτησω κατι? εχω ενα fiat punto και εχω προβλημα με τον διακοπτη σκαλωνη οταν ανοιγω η σβηνω ,θελω να αλαξω τον διακοπτη αλλα εχει εμομπιλαιζερ αν τον αλαξω με αλλον που να εχει εμομπιλαιζερ θα εχει προβλημα με τον εγγεφαλο

george Mp
16-08-15, 19:54
καλησπερα να ρωτησω κατι? εχω ενα fiat punto και εχω προβλημα με τον διακοπτη σκαλωνη οταν ανοιγω η σβηνω ,θελω να αλαξω τον διακοπτη αλλα εχει εμομπιλαιζερ αν τον αλαξω με αλλον που να εχει εμομπιλαιζερ θα εχει προβλημα με τον εγγεφαλοΑν ειναι πρωτης γενειας μπορεις να τον αλαξεις, αν βγαλεις τα πλαστικα θα δεις ενα στρογγυλο πλαστικο δακτυλιδι που απλα παταει πανω στο διακοπτη και βγαζει ενα καλωδιο που κουμπωνει πανω στην πλακετα του ιμομπιλαιζερ, ειναι ανεξαρτητο απο το διακοπτη και πολυ ευκολο να το βγαλεις και να ξαναβαλεις.