PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα ενισχυτη ηχου



DriverKiller
14-08-15, 23:05
Καλησπέρα αυτο το σχέδιο http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=59020&d=1439569830&thumb=1 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=59020&d=1439569830) είναι από ένα kit audio που έχω και θέλω να σας ρωτήσω αν γίνετε να αντικαταστήσω το tda2030 με ένα lm1875 πιστεύω ότι γίνετε...αν ναι πρέπει να κάνω κάποιες άλλες αλλαγές σε κάποια αντίσταση η στην τάση τροφοδοσίας?η τάση είναι 39v dc alla oxi όχι συμμετρική

Dbnn
14-08-15, 23:53
Θα έλεγα να βρεις ενα πιο σοβαρό κύκλωμα φίλε μου. Αυτό το πράγμα δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά και δεν θα βγάλει ούτε ικανοποιητικό ήχο.

DriverKiller
15-08-15, 00:44
Θα έλεγα να βρεις ενα πιο σοβαρό κύκλωμα φίλε μου. Αυτό το πράγμα δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά και δεν θα βγάλει ούτε ικανοποιητικό ήχο.

Εντάξει ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο και έχω φτιάξει και άλλους διαφορους ενισχυτές απλός θέλω να προσπαθήσουμε όσο μπορούμε να βελτιώσουμε και το συγκεκριμένο kit έστω και λίγο....αυτό που ρώτησα εγώ γίνετε τελικά ξέρει κάποιος?

Dbnn
15-08-15, 01:49
Εντάξει ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο και έχω φτιάξει και άλλους διαφορους ενισχυτές απλός θέλω να προσπαθήσουμε όσο μπορούμε να βελτιώσουμε και το συγκεκριμένο kit έστω και λίγο....αυτό που ρώτησα εγώ γίνετε τελικά ξέρει κάποιος?

Μα αυτό σου εξηγώ, ότι και να κάνεις, δεν θα το βελτιώσεις.
Κάνε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ και εδω μέσα και θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις.
Αυτές οι τοπολογίες του στύλ, βάζω ενα tda να πάρω την τάση και γύρω του τρανζίστορ BJT για να πάρω αμπέρ ήταν μόνο σε μερικά κιτ της παλιάς σχολής και μετά ψαχνόμασταν γιατί καιγόντουσαν τα ηχεία μας χωρίς λόγο. και δεν καιγόντουσαν απο την τόση δύναμη.
Απλά λίγο dc στην έξοδο, λίγο τα ic και τα τρανζίστορ να δουλεύουν για πάρτη τους.... Δεν ήθελε και πολύ.

DriverKiller
15-08-15, 10:12
Μα αυτό σου εξηγώ, ότι και να κάνεις, δεν θα το βελτιώσεις.
Κάνε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ και εδω μέσα και θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις.
Αυτές οι τοπολογίες του στύλ, βάζω ενα tda να πάρω την τάση και γύρω του τρανζίστορ BJT για να πάρω αμπέρ ήταν μόνο σε μερικά κιτ της παλιάς σχολής και μετά ψαχνόμασταν γιατί καιγόντουσαν τα ηχεία μας χωρίς λόγο. και δεν καιγόντουσαν απο την τόση δύναμη.
Απλά λίγο dc στην έξοδο, λίγο τα ic και τα τρανζίστορ να δουλεύουν για πάρτη τους.... Δεν ήθελε και πολύ.

Δεν νομίζω μη πυκνωτή στην έξοδο να σου κάψει το ηχείο αλλα δεν επιμένω κιόλας αφού λες ότι ήδη έχει γίνει ευχαριστώ πάντως

DriverKiller
16-08-15, 20:41
αυτό τουλάχιστον βρε αδέρφια είναι καλό?59042

chip
16-08-15, 22:27
γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι με lm3886?

DriverKiller
16-08-15, 23:20
γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι με lm3886?

έχω φτιάξει και με lm3886 3 ενισχυτές η 4 δεν θυμάμαι καλά όπως και με tda7293 και 7294 ήθελα να πάω και σε transistor

Dbnn
17-08-15, 00:44
έχω φτιάξει και με lm3886 3 ενισχυτές η 4 δεν θυμάμαι καλά όπως και με tda7293 και 7294 ήθελα να πάω και σε transistor

http://sound.westhost.com/project3a.htm

Αξιόλογο κύκλωμα και με εύκολα υλικά. Καταξιωμένο!

sakis
21-08-15, 19:04
και τα δυο προηγουμενα που ανεβασες ειναι αρχαια και θλιβερα ..φιαξε το Ρ3A μια χαρα κυκλωματακι

DriverKiller
22-08-15, 00:23
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς!εγώ πάντως τελικά έφτιαξα το TDA2030A με τα transistor 3 μέρες τώρα δουλεύει παρα πολύ ωραία και με καλο δυνατό ήχο...θα ανεβάσω και φωτογραφίες γιατί περιμένω να μου έρθει ένας διακόπτης και κουμπί για το ποτενσιόμετρο

Dbnn
22-08-15, 00:39
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς!εγώ πάντως τελικά έφτιαξα το TDA2030A με τα transistor 3 μέρες τώρα δουλεύει παρα πολύ ωραία και με καλο δυνατό ήχο...θα ανεβάσω και φωτογραφίες γιατί περιμένω να μου έρθει ένας διακόπτης και κουμπί για το ποτενσιόμετρο


Εξήγησέ μου κάτι, εφόσον είχες σκοπό να το φτιάξεις απο την αρχή, γιατί άνοιξες θέμα για να ρωτήσεις?
Αυτό το πράγμα ΔΕΝ θα δουλέψει ποτέ σωστά. Ναι παίζει, ναι ακούς ήχο, ναι ακούς μουσική αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα δείς πάνω απο 15 βάττ στην έξοδό του και ούτε σωστή απόκριση συχνοτήτων. Μην πω για τις μεταγενέστερες βλάβες!

Makissat
22-08-15, 01:08
Εξήγησέ μου κάτι, εφόσον είχες σκοπό να το φτιάξεις απο την αρχή, γιατί άνοιξες θέμα για να ρωτήσεις?
Αυτό το πράγμα ΔΕΝ θα δουλέψει ποτέ σωστά. Ναι παίζει, ναι ακούς ήχο, ναι ακούς μουσική αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα δείς πάνω απο 15 βάττ στην έξοδό του και ούτε σωστή απόκριση συχνοτήτων. Μην πω για τις μεταγενέστερες βλάβες!
Και εσένα ρε μεγάλε δηλαδή τι σε νοιάζει ποσα watt θα δει? αν θέλει να το φτιάξει και αν λέει ο κατασκευαστής ότι βγάζει 40 watt....εδώ εσύ του έλεγες ότι θα του καούν τα ηχεία και δεν θα δουλεύει καν...και στο κάτω κάτω δεν σου ζήτησε λεφτά για να φτιάξει αυτό (το πράγμα) που λες...

Dbnn
22-08-15, 01:44
Θα έλεγα να βρεις ενα πιο σοβαρό κύκλωμα φίλε μου. Αυτό το πράγμα δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά και δεν θα βγάλει ούτε ικανοποιητικό ήχο.


Μα αυτό σου εξηγώ, ότι και να κάνεις, δεν θα το βελτιώσεις.
Κάνε μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ και εδω μέσα και θα βρείς την απάντηση που ψάχνεις.
Αυτές οι τοπολογίες του στύλ, βάζω ενα tda να πάρω την τάση και γύρω του τρανζίστορ BJT για να πάρω αμπέρ ήταν μόνο σε μερικά κιτ της παλιάς σχολής και μετά ψαχνόμασταν γιατί καιγόντουσαν τα ηχεία μας χωρίς λόγο. και δεν καιγόντουσαν απο την τόση δύναμη.
Απλά λίγο dc στην έξοδο, λίγο τα ic και τα τρανζίστορ να δουλεύουν για πάρτη τους.... Δεν ήθελε και πολύ.


Και εσένα ρε μεγάλε δηλαδή τι σε νοιάζει ποσα watt θα δει? αν θέλει να το φτιάξει και αν λέει ο κατασκευαστής ότι βγάζει 40 watt....εδώ εσύ του έλεγες ότι θα του καούν τα ηχεία και δεν θα δουλεύει καν...και στο κάτω κάτω δεν σου ζήτησε λεφτά για να φτιάξει αυτό (το πράγμα) που λες...

Ανέφερα οτι δεν θα δουλεύει καν και οτι θα του κάψει τα ηχεία αμέσως?
Εγώ είδα τι κάνουν αυτά τα κυκλώματα πάνω σε πάγκους με παλμογράφο.... Όποιος έχει απορίες ας τα φτιάξει και τα λέμε.
Και σε εξομοιωτή να τα βάλω, θα βαρέσει μπιέλα ο εξωμοιωτής ....Μεγάλε

chip
25-08-15, 11:13
αρκετά watt περισσότερα θα τα πάρει... και δεν θα καεί... άλλωστε το προτείνει ο ίδιος κατασκευαστής του ολοκληρωμένου... αλλά δεν θα είναι και ποιοτικό το αποτέλεσμα για τα σημερινά δεδομένα...
Αυτά τα κυκλώματα απευθύνονται περισσότερα για ενισχυτές τηλεοράσεων, ενισχυτές από καμία ηλεκτρική κιθάρα έστω και για καμία μικροφωνική εγκατάσταση (όχι για μουσική)

sakis
25-08-15, 13:45
Ας βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα Τελος παντω ο ανθρωπος εκανε μερικα ερωτηματα και τελικα αποφασισε να κανει το συγκεκριμενο κυκλωμα ...Μην ξεχναμε οτι το κυκλωμα και ευκολο ειναι στην κατασκευη αλλα οτι και πολλοι απο εμας ξεκινησαν με πολυ χειροτερα κυκλωμτα για πρωτες κατεασκευες ...


Το ΤDA αν και πολυ αρχαιο στον παγκο με ωμικο φορτιο και ημιτονα στην εισοδο του εχει μαλλον εντυπωσιακες επιδοσεις ...Σε πραγματικες καταστασεις οπου το φορτιο ειναι επαγωγικο δλδ ηχεια με καλωδια , και η εισοδος μουσικη και οχι μια συχνοτητα μονη της τοτε επεμβαινουν οι μηχανισμοι ασφαλειας του TDA και περιοριζουν το αποτελεσμα ενω εισαγουν τεραστια παραμορφωση .

Αρα ο σχεδιαστης σωστα σκεφτηκε να προσθεσει δυο εξωτερικα τρανζιστορ ωστε να δωσει αυτο που το περιβλημα του TDA δεν μπορει να δωσει : ΡΕΥΜΑ !!!

Οποτε αν καποιος βαλει ενα σοβαρο τροφοδοτικο με τουλαχιστον 10.000 ufd για τους δυο ενισχυτες , αλλαξει τον πυκνωτη εξοδου που ειναι πολυ φτωχος στα 1000uf προσθεσει σε αυτον και ενα bypass τυπου 1,0ufd , χρησιμοποιησεις υλικα γενικα καλης ποιοτητας , επαρκη τροφοδοσια τουλαχιστον 200w Μ/Σ προσθεσει και εναν καλο πυκνωτη εισοδου και ενα φλτρακι RF που λειπει απο το κυκλωμα τοτε μπορει και να αρχισεις να κανεις δουλεια ....


Στο συγκεκριμενο κυκλωμα λογω τοπολογιας και πυκνωτη εξοδου υπαρχουν πολλες αρμονικες και μια ιδιαιτερη χροια η οποια θα δωσει αυτο που λεμε πλουσιο ηχο που θα εχει σχεδον λαμπατες παραμορφωσεις ενω για την απλοτητα του κυκλωματος ο ενισχυτης αυτος προσφερει ενα ιδιαιτερο kick και ατακα ...Ολα τα παραπανω συνοδευονται και με αρκετη παραμορφωση απο καποια ισχυ και πανω , μακραν μεγαλυτερη απο τα σημερινα κυκλωματα αλλα οχι τοσο κακη ωστε να μην ακουγεται τουλαχιστον αξιοπρεπως .

Επισης λογο επισης του συγκεκριμενου κυκλωματος ο ενισχυτης εχει πολυ καλη ικανοτητα οδηγησης θα ελεγα ισως και καλυτερη απο το 3886 πλην ομως οπως ξαναειπα και πιο πανω η παραμρφωση θα ερθει πολυ πιο γρηγορα .

Αρα με λιγη προσπαθεια τελικα το κυκλωμα αυτο ειναι οριακα αξιοπρεπεστατο και δεν θα ειναι καθολου ασχημο για μια πρωτη κατασκευη με πολυ χαμηλο βαθμο δυσκολιας ...\

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

sakis
25-08-15, 13:48
Θα φανει παραξενο σε μερικους αλλα μολις προχτες ενας απο του πολυ καλους σχεδιαστες στο ξενο φορουμ ψαχνεται με αυτο το κυκλωμα με ανατρεπτικο τροπο ...Προφανως το TDA ειναι ποοοοοολυ ξεχασμενο αλλα αυτος κατι ειδε σε αυτο που δεν εχουν δει αλλοι

Σε λιγες μερες θα ξερουμε αν βγει κατι ενδιφερον

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

ninolas
25-08-15, 14:33
και αν δεν κάνεις και τα πειράματα σου πως θα μάθεις ?
εγώ θέλω εάν μπορείς να ανεβάσεις σχέδιο !
σίγουρα θα μπορούσε να φτιάξει και καλύτερο ενισχυτή αλλά στα πειράματα μαθαίνεις !

Σάκη όταν λες ανατρεπτικό τρόπο τι εννοείς ?

Dbnn
25-08-15, 20:47
Παιδιά αυτό το κύκλωμα δεν θα πάρει ποτέ την δύναμη που φαντάζεται ο κάθε άνθρωπος οτι θα του δώσει.

Εγώ όταν είχα φτιάξει παρόμοιο κύκλωμα το δούλευα συμμετρικά.
Και με 2 δευτερεύον μετασχηματιστή. ένα τύλιγμα είχα για να δίνω +/-20volt στο TDA και ένα άλλο τύλιγμα να δίνω +/- 30volt στα "εξόδου".

Πάλι δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα γιατί με έκοβαν οι προστασίες του TDA.
Και γενικά αυτό το κύκλωμα θυμάμαι οτι ταλάντωνε αβέρτα για χαβαλέ.
Ναι ΑΝ σου πετύχει ακούς απλά μουσική.
Αλλά δεν είναι κάτι στο οποίο θα βρείς δύναμη και καθαρό ήχο σε σχέση με εναν τρανζιστορικό.

Ακρίτας
25-08-15, 22:33
Θυμήθηκα πού το είχα δει.

Designs to Avoid (http://sound.westhost.com/amp_design.htm#nogood)

chip
26-08-15, 19:07
Παιδιά αυτό το κύκλωμα δεν θα πάρει ποτέ την δύναμη που φαντάζεται ο κάθε άνθρωπος οτι θα του δώσει.

Εγώ όταν είχα φτιάξει παρόμοιο κύκλωμα το δούλευα συμμετρικά.
Και με 2 δευτερεύον μετασχηματιστή. ένα τύλιγμα είχα για να δίνω +/-20volt στο TDA και ένα άλλο τύλιγμα να δίνω +/- 30volt στα "εξόδου".

Πάλι δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα γιατί με έκοβαν οι προστασίες του TDA.
Και γενικά αυτό το κύκλωμα θυμάμαι οτι ταλάντωνε αβέρτα για χαβαλέ.
Ναι ΑΝ σου πετύχει ακούς απλά μουσική.
Αλλά δεν είναι κάτι στο οποίο θα βρείς δύναμη και καθαρό ήχο σε σχέση με εναν τρανζιστορικό.

Τι εννοείς διαφορετικές τροφοδοσίες? αν το TDA2030 είχε διαφορετική τροφοδοσία δεν θα υπήρχει η πτώση τάσης στις αντιστάσεις που υπάρχουν σε σειρά με την τροφοδοσία την οποία βλέπουν τα εξωτερικά τρανζίστορ και ενισχύουν....
Η δεν κατάλαβα κάτι καλά ή η μετατροπή που έκανες κατέστρεψε όλη τη λειτουργία του κυκλώματος και γι αυτό δεν είχες καλά αποτελέσματα...