PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για τριφασικό στο σπίτι



Spiroslouis
16-08-15, 04:32
Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω καταρχάς γιατί να έχεις τριφασικό στο σπίτι; (η απάντηση που μπορώ να δώσω είναι μόνο για να έχεις μεγαλύτερο φορτίο να δώσεις ~ εξυπηρετησεις - π.χ. 5 aircontition ανοιχτά μαζί κτλ )

Επιπλέον εκτός από την κουζίνα που μπορεί να δουλέψει είτε σε τριφασικό είτε σε μονοφασικό υπάρχουν άλλες συσκευές; (π.χ. θερμοσίφωνας; )

Τέλος υπάρχει περίπτωση να έχεις εξοικονόμηση ρεύματος(άρα και χρημάτων; ) από την τριφασηκή παραχή; Π.χ. σε κάποια συσκευή που καταναλώνει μεγάλα ρεύματα;

Ευχαριστώ πολύ

kobi
16-08-15, 09:18
Σπύρο καλημέρα.
3Φασικό μπορεί να έχεις στο σπίτι διότι ''δεν θα σε φτάνει'' το ρεύμα του 1Φασικού. Σαν κατανάλωση θα είναι το ίδιο. ίσα ίσα που θα έχεις μεγαλύτερο πάγιο στη δεη με το 3Φασικό. Ηλεκτρικές συσκευές δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες (εκτός από την κουζίνα) που να συνδέονται 3Φασικά, σε οικιακό επίπεδο.

klik
16-08-15, 12:28
δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες (εκτός από την κουζίνα) που να συνδέονται 3Φασικά, σε οικιακό επίπεδο. κλιματιστικα multi (πχ 1 εξωτερικη με 5 εσωτερικες μοναδες), θερμανση πισινας, κεντρικη αντλια θερμοτητας, ασανσερ σε μεζονετες

Spiroslouis
16-08-15, 13:52
Κάποιος φίλος μου έλεγε/λέει ότι έχει τριφασικό στο θερμοσίφωνα και καίει ποιο λίγο. Ενώ, λέει, ότι με μονοφασικό το ρολόι γύριζε σαν τρελό.

Εγώ υποστηρίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. Αυτός ότι απλά καίει λιγότερο με το τριφασικό.(πως γίνεται στα ίδια watt να καις λιγότερο του λέω δεν ξέρω)

Τι πιστεύεται;

Gaou
16-08-15, 16:51
Κάποιος φίλος μου έλεγε/λέει ότι έχει τριφασικό στο θερμοσίφωνα και καίει ποιο λίγο. Ενώ, λέει, ότι με μονοφασικό το ρολόι γύριζε σαν τρελό.

Εγώ υποστηρίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. Αυτός ότι απλά καίει λιγότερο με το τριφασικό.(πως γίνεται στα ίδια watt να καις λιγότερο του λέω δεν ξέρω)

Τι πιστεύεται;

το μονο στο οποίο στεέκει αυτο ειναι ότι εχει πιο μεγάλο θερμοσιφωνα και ζεστενει πιο γρήγορα(που και αυττο σχετικο ειναι . εν πασι περιπτώση εχει ανθρώπους σχετικους εδώ να μας το εξηγησουν). κατα τα αλλα με ιδιο θερμοσιφωνα ιδια καλώδια ιδια τα πάντα αυτο νομιζω ότι δεν στεκει. τριφασικο θα βάλεις αν εχεις αποψη ότι θα χρειστεις πολύ ρευμα. εξαρταται λοιπόν απο τι πραμγατα εχεις στο σπιτι . δηλ. 1 ή δύο ανελκυστήρες 2-4 κουζίνες 2 και περισσότεροι θερμοσίφωνες + αμ αβάλεις και κανενα βαρβάτο εργαλειο στο γκαράζ τότε θέλεις τριφασικο . σε οποιαδηποτε διαφορετική κατασταση πας σε μονοφασικο.
υποψιν ότι στο θέμα κοστους εγκαταστασης και συντήρησης το 3 ειναι πιο ακριβό απο το μονοφασικο.

el greco 1
16-08-15, 17:42
μια τριφασικη αντισταση σε ενα θερμοσυφωνα θα απορωφα ισχυ 6Α ανα φαση. ενω μια μονοφασικη το ιδιο 18Α σε μια φαση.για ρωτα το φιλο να μαs πει πωs γινεται να εχουμε λιγοτερη καταναλωση στο 3φασικο?

Spiroslouis
16-08-15, 17:50
μια τριφασικη αντισταση σε ενα θερμοσυφωνα θα απορωφα ισχυ 6Α ανα φαση. ενω μια μονοφασικη το ιδιο 18Α σε μια φαση.για ρωτα το φιλο να μαs πει πωs γινεται να εχουμε λιγοτερη καταναλωση στο 3φασικο?


Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Εγώ του λέω αν έχεις μια συσκευή που καταναλώνει Υ ενέργεια και είναι ικανή να δουλέψει και με μονοφασικό και με τριφασικό θα καταναλώσει την Υ ενέργεια όπως και να έχει. Απλά στο τριφασικό θα την καταναλώσει από 3 διαφορετικές φάσεις ενώ από στο μονοφασικό από μια. Το ρεύμα όμως αθροιστικά είναι το ίδιο.

xrhstosmp
16-08-15, 20:59
Προφανώς ο φιλος σου κοιτάει την ταχυτητα που περιστρεφεται ο δισκος του μετρητη και πιστευει οτι επειδή ο δισκος του τριφασικου του μετρητη του περιστρεφεται πιο αργα απι εναν άλλον μονοφασικο καιει λιγοτερα. Καπου στο μετρητη ομως αναγραφει τις στροφές ανα kWh που αν στον τριφασικο ειναι πχ 150στρ/kWh και στον μονοφασικο 400στρ/kWh oτριφασικος θα περιστρεφεται σαφως λιγοτερο για την ίδια κατανάλωση

gregpro
16-08-15, 23:57
Τριφασικό δε βάζεις για να συνδέσεις τριφασικές συσκευές (άντε καμιά κουζίνα) αλλά λόγω μεγαλύτερων φορτίων. Π.χ. το μονοφασικό σηκώνει φωτισμό 6 δωματίων,θερμοσίφωνα,κουζίνα,πλυντήριο ρούχων και πιάτων (και μάλιστα όχι όλα μαζί). Το τριφασικό το βάζεις όταν έχεις περισσότερα φορτία. Π.χ.στο σπίτι της γιαγιάς μου, που έχουμε μεγάλα φορτία ( Θερμοσίφωνας 4 κιλοβατ, κουζινα 8-10 κιλοβατ,πλυντήριο 3 κιλοβατ,φωτισμό και πρίζες σε 7 δωμάτια. Τρεις θερμοσυσσωρευτές 5-6 κιλοβάτ ο καθένας και άλλους τρεις 4 κιλοβατ.) Σύνολο περίπου 45 κιλοβατ (45.000 βατ αν λειτουργήσουν όλα μαζί π.χ. το χειμώνα. Όπως βλέπεις, είναι μεγάλα φορτία, και χρειάζονται τριφασικό. Επίσης η ζέστη των θερμοσυσσωρευτών είναι άφθονη το χειμώνα, παρ'όλο που τους λειτουργούμε πάντα στη μέση και είναι φθηνότερη από το πετρέλαιο. Όσο για τις στροφές του μετρητή, είναι αυτό που έγραψε ο Χρήστος παραπάνω. Όσο για την οικονομία που ρώτησες, πέρα από τη θέρμανση δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ελπίζω να βοήθησα και συγγνώμη για τη μακρυγορία.

lepouras
17-08-15, 04:22
σε ένα μονοφασικό έχουμε μέγιστη ισχύ(που μπορούμε να τραβήξουμε) περίπου 8 Kw ενώ στο τριφασικό 24.
υπάρχει φυσικά και το ενισχυμένο μονοφασικό που είναι στα 63Α οπότε είναι σαν αν έχουμε τις δύο από τις 3 φάσεις αλλά σε μονοφασικό και είναι φθηνότερο το ρολόι(ως εγγύηση που πληρώνουμε για την τοποθέτησή του στην ΔΕΗ). είναι υπέρ αρκετό να καλύψει ένα σπίτι εκτός αν έχουμε και θέλουμε απαιτητικές συσκευές όπως είπε ο klik. για τον μετρητή είναι αυτό που είπε ο Χρήστος (xrhstosmp)

Spiroslouis
17-08-15, 14:29
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Νομίζω μας κάλυψαν οι απαντήσεις σας.