PDA

Επιστροφή στο Forum : προβολάκια στο αυτοκίνητο!



jean
16-08-15, 05:43
Καλημέρα,
Περνάω κατευθείαν στο θέμα μου,
Έβαλα στο αυτοκίνητό μου προβολάκια, σε παράλληλη σύνδεση απευθείας στην μπαταρία με διακόπτη και ασφάλειαtt (6Α) στον θετικό.
Τα προβολάκια είναι 12V 55Watt.

Όλα καλά, απλά βλέπω οτι ζεσταίνεται αρκετά το καλώδιο,
όχι σε σημείο να μη μπορείς να το πιάσεις, αλλα ζεσταίνετε αρκετά! Είναι λογικό?
Όταν έχω το ένα απο τα δύο, δεν ζεσταίνετε καθόλου, μόλις συνδέσω και το δεύτερο αρχίζει!
Το καλώδιο που χρησιμοποίησα είναι χοντρό, δε ξέρω πόσο, αλλα αρκετά!

Καμιά ιδέα??? :)
Ευχαριστώ!

*Αν υπάρχει καλύτερη ενότητα ζητάω συγνώμη απο την διαχείριση!

leosedf
16-08-15, 10:51
Πόσο χοντρό?

vasilllis
16-08-15, 11:42
Τοσο(με το συμπαθειο) 😃
55w*2 τραβανε 110w και οι δυο αρα κοντα 9Α,οποτε αλλαξε την ασφαλεια σε 10ρα η και 16αρα.
Το καλωδιο πρεπει να αντεχει στην ένταση της ασφαλειας οπως και ο διακοπτης που εχεις βαλει να ειναι για 16Α .Μαλλον εχεις βαλει 2,5ρι και ειναι οριακο για αυτη την δουλεια.

Muttley Black
16-08-15, 12:05
Το σωστό είναι να μπει ένας ρελες. Και δεν θες ούτε ενισχυμένους διακόπτες ούτε να αλλάξεις τα καλώδια σε όλο το κύκλωμα. Παρά μόνο το καλώδιο (+) που θα φεύγει από τον ρελε και θα καταλήγει στα προβολακια. Έχοντας πάρει βέβαια ενισχυμένο ρεύμα για να στείλεις στον ρελε, από την μπαταρία ή την μίζα. Όπου σε βολεύει. Βάζοντας εκεί μια ασφάλεια. Επίσης αν το καλώδιο του σώματος (-) είναι λεπτό, βάλε και εκεί μεγαλύτερη διατομή. 4 το πολύ 6 καρέ καλώδιο για το ενισχυμένο ρεύμα.

Ο διακόπτης σου με λίγα λόγια θα οπλίζει μοναχά τον ρελε. Όπου με την σειρά του θα στέλνει ενισχυμένο ρεύμα στα προβολακια.

Μονο έτσι θα κάνεις σωστή δουλειά.

59032

george Mp
16-08-15, 15:29
Καλημέρα,
Περνάω κατευθείαν στο θέμα μου,
Έβαλα στο αυτοκίνητό μου προβολάκια, σε παράλληλη σύνδεση απευθείας στην μπαταρία με διακόπτη και ασφάλειαtt (6Α) στον θετικό.
Τα προβολάκια είναι 12V 55Watt.

Όλα καλά, απλά βλέπω οτι ζεσταίνεται αρκετά το καλώδιο,
όχι σε σημείο να μη μπορείς να το πιάσεις, αλλα ζεσταίνετε αρκετά! Είναι λογικό?
Όταν έχω το ένα απο τα δύο, δεν ζεσταίνετε καθόλου, μόλις συνδέσω και το δεύτερο αρχίζει!
Το καλώδιο που χρησιμοποίησα είναι χοντρό, δε ξέρω πόσο, αλλα αρκετά!

Καμιά ιδέα??? :)
Ευχαριστώ!

*Αν υπάρχει καλύτερη ενότητα ζητάω συγνώμη απο την διαχείριση!Απο το διακοπτη βαλε αλλο ενα ιδιο καλωδιο, ενα καλωδιο για καθε προβολακι.Το καλωδιο που εβαλες μαλλον ειναι 1,5αρι.Για παροχη στο διακοπτη βαλε μεσω ασφαλειας ενα 2,5αρι.Αν μπορεις να βαλεις ρελε μπορεις να δωσεις ρευμα στο πηνειο του ρελε απο τα φωτα πορειας και σωμα(-) στο αλλο ακρο του πηνειου του ρελε απο τον εξτρα διακοπτη, ετσι οταν θα σβηνεις τα φωτα θα σβηνουν και τα προβολακια.