PDA

Επιστροφή στο Forum : ουδετερωση-αμεση γειωση



koutsos
18-08-15, 12:21
Καλημερα,
Ψάχνοντας και διαβάζοντας στο ιντερνετ-βιβλία, διαβάζω συνέχεια οτι απαγορεύετε η συνύπαρξη ουδετερωσης με άμεση γείωση... Πουθενά ομως δεν εχω βρει το γιατι, ουτε ρωτοντας φιλους ηλεκτρολογους (ειτε απο ΤΕΙ ειτε απο πανεπιστημιο)..

(για να ειμαι σιγουρος οτι τα εχω καταλαβει σωστα):
ουδετερωση= γίνετε απ τη ΔΕΗ ενωση μεταξυ ουδετερου κομβου και γης καθως και στα σπιτια παλι απ τη ΔΕΗ, η συνδεση στο μπαροκιβωτιο, του ουδετερου αγωγου με το ηλεκτρόδιο γειωσης (το οποιο εχει τοποθετησει ο ηλεκτρολογος)??
αμεση γειωση= ο ουδετερος κομβος της ΔΕΗ δεν συνδεετε πουθενα με τη γη, φτανει στο μετρητη του σπιτιου-μπαρα ουδετερου στον πινακα και η μπαρα γειωσης του πινακα ειναι συνδεδεμενη απ ευθειας με ηλεκτρόδιο γειωσης??

Η αλήθεια είναι οτι εχω αρκετες ερωτήσεις πανω στο θεμα γειωσεων, δεν μπορω να το αποσαφηνίσω το θεμα ακομα και θα θελα αν καποιος εχει ορεξη να με βοηθησει...

george33
18-08-15, 19:53
Εγω πήρα το βιβλίο της ελεμκο για τις γειωσεις και τα εξηγεί όλα πολύ ωραία και αναλυτικά.
Υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία βέβαια, αλλά εγώ το συγκεκριμένο που πήρα μου έλυσε πολλές απορίες.

koutsos
18-08-15, 21:04
Καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ την απάντηση..
Το βιβλίο αυτό που μπορώ να το βρω?? Η αλήθεια ειναι ότι όσο ρωτάω τόσο καταλαβαίνω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν και με μπερδεύουν περισσότερο, οποτε θα το διαβάσω σίγουρα...

nikos1
18-08-15, 23:23
Το ISBN του βιβλίου υπάρχει ? Ευχαριστώ Νίκος.

electro65
19-08-15, 17:52
Καλημερα,
Ψάχνοντας και διαβάζοντας στο ιντερνετ-βιβλία, διαβάζω συνέχεια οτι απαγορεύετε η συνύπαρξη ουδετερωσης με άμεση γείωση... Πουθενά ομως δεν εχω βρει το γιατι, ουτε ρωτοντας φιλους ηλεκτρολογους (ειτε απο ΤΕΙ ειτε απο πανεπιστημιο)..

(για να ειμαι σιγουρος οτι τα εχω καταλαβει σωστα):
ουδετερωση= γίνετε απ τη ΔΕΗ ενωση μεταξυ ουδετερου κομβου και γης καθως και στα σπιτια παλι απ τη ΔΕΗ, η συνδεση στο μπαροκιβωτιο, του ουδετερου αγωγου με το ηλεκτρόδιο γειωσης (το οποιο εχει τοποθετησει ο ηλεκτρολογος)??
αμεση γειωση= ο ουδετερος κομβος της ΔΕΗ δεν συνδεετε πουθενα με τη γη, φτανει στο μετρητη του σπιτιου-μπαρα ουδετερου στον πινακα και η μπαρα γειωσης του πινακα ειναι συνδεδεμενη απ ευθειας με ηλεκτρόδιο γειωσης??

Η αλήθεια είναι οτι εχω αρκετες ερωτήσεις πανω στο θεμα γειωσεων, δεν μπορω να το αποσαφηνίσω το θεμα ακομα και θα θελα αν καποιος εχει ορεξη να με βοηθησει...

Η συνύπαρξη των δυο μεθόδων γείωσης απαγορεύεται γιατί στην περίπτωση που θα γίνει μια μεγάλη διαρροή στο κομμάτι που προστατεύεται απο την άμεση γείωση κάποια ποσότητα ρεύματος θα περάσει απο αυτή και θα επιστρέψει μέσω του κομβου γειωσης του ουδέτερου και απο κει περνα στα μεταλλικα μερη των συσκευών που ενδεχόμενα να ερχεται σε επαφή ο άνθρωπος.
Στην περιπτωση που η ταση επαφής θα ειναι πανω απο 50v (ή πάνω απο 30mA) εναλασσόμενο τοτε παμε σε κανονικη ηλεκτροπληξία.

george33
19-08-15, 20:02
Εγω το παρήγγειλα από το ίντερνετ απο το βιβλιοπωλείο παπασωτηριου.

darthtony
19-08-15, 22:03
Η συνύπαρξη των δυο μεθόδων γείωσης απαγορεύεται γιατί στην περίπτωση που θα γίνει μια μεγάλη διαρροή στο κομμάτι που προστατεύεται απο την άμεση γείωση κάποια ποσότητα ρεύματος θα περάσει απο αυτή και θα επιστρέψει μέσω του κομβου γειωσης του ουδέτερου και απο κει περνα στα μεταλλικα μερη των συσκευών που ενδεχόμενα να ερχεται σε επαφή ο άνθρωπος.
Στην περιπτωση που η ταση επαφής θα ειναι πανω απο 50v (ή πάνω απο 30mA) εναλασσόμενο τοτε παμε σε κανονικη ηλεκτροπληξία.


Απο τον ουδετερο έτσι και αλλιως επιστρεφει ρεύμα. Γιατι σε περίπτωση σφάλματος να προκληθεί ανύψωση του δυναμικού του?

koutsos
20-08-15, 11:12
στην αμεση δηλαδη γειωση η ΔΕΗ δηλαδη φερνει τον ουδετερο κομβο χωρις να τον γειωνει μεχρι τα ρολογια των σπιτιων???
αν σ ενα σπιτι (εκτοσ αττικης) κοπει ο αγωγος γειωσης απ το ρολοι της ΔΕΗ μεχρι τον πινακα και ενώσεις απ ευθειας την μπαρα γειωσης του πινακα με ενα ηλεκτροδιο γειωσης ξεχωριστο της πολυκατοικιας, ειναι συνηπαρξη αμεσης γ. με ουδετερωση???

lepouras
21-08-15, 03:14
ότι γίνετε, γίνετε μέχρι τον μετρητή της ΔΕΗ. από εκεί και πέρα για εμάς υπάρχει μόνο ανεξάρτητη γείωση και ουδέτερος.

vasilllis
21-08-15, 11:28
στην αμεση δηλαδη γειωση η ΔΕΗ δηλαδη φερνει τον ουδετερο κομβο χωρις να τον γειωνει μεχρι τα ρολογια των σπιτιων???
αν σ ενα σπιτι (εκτοσ αττικης) κοπει ο αγωγος γειωσης απ το ρολοι της ΔΕΗ μεχρι τον πινακα και ενώσεις απ ευθειας την μπαρα γειωσης του πινακα με ενα ηλεκτροδιο γειωσης ξεχωριστο της πολυκατοικιας, ειναι συνηπαρξη αμεσης γ. με ουδετερωση???
Οχι .η δεη παντα γειωνει τον ουδετερο του μετασχηματιστη με την γη.

koutsos
21-08-15, 13:09
αν η γειωση δεν ειναι καλη (υψηλα ωμ π.χ.) επηρεάζεται η λειτουργια του αντελικτροπληξιακου???

f_chronis
22-08-15, 14:04
To ρελε διαφυγής ανιχνεύει διαφορά μεταξύ που ρεύματος της (ή των) φάσης (ων) και του ουδετέρου. θεωρητικά αν τον αγωγό της φάσης διαρρέει ρεύμα πχ 5Α θα πρέπει να "επιστρέψει" στον ουδέτερο ρεύμα ακριβώς 5Α. Αν εσύ πάς και ακουμπήσεις την φάση τότε μέσω του σώματος σου ένα μέρος του ρεύματος θα πάει στην γη. Αν το ρελέ "δει" ότι αυτό είναι πάνω από 30mA τότε πέφτει. Όπως καταλαβαίνεις εδώ η γείωση "δεν συμμετέχει".
Αν έχεις τώρα μια μεταλλική συσκευή με γείωση και ένα καλώδιο εσωτερικά της ακουμπήσει στο σώμα της συσκευής τότε όλο σχεδόν το ρεύμα από την φάση θα πάει στην γείωση μέσω ενός "ευκολου" δρόμου (χαμηλή αντίσταση). Αυτό θα ενεργοποιήσει το ρελέ αμέσως και εσύ δεν θα διατρέξεις κίνδυνο όταν ακουμπήσεις την συσκευή. Εδώ την θέλεις την γειωση! Αν δεν είναι καλή τότε στο σώμα της συσκευής μπορεί να δημιουργηθεί δυναμικό πάνω από 50V και να την ακούσεις. Αυτό βέβαια και με την προυπόθεση ότι δεν θα πέσει το ρελέ (λόγω δυσλειτουργίας του ή χαμηλού ρεύματος διαρροής)

f_chronis
22-08-15, 14:07
Δηλ με λίγα λόγια όχι δεν τον επηρεάζει άμεσα. Απλά βοηθάει στην γενικότερη ασφάλεια κατά της ηλεκτροπληξίας

george Mp
22-08-15, 14:21
Αν έχεις τώρα μια μεταλλική συσκευή με γείωση και ένα καλώδιο εσωτερικά της ακουμπήσει στο σώμα της συσκευής τότε όλο σχεδόν το ρεύμα από την φάση θα πάει στην γείωση μέσω ενός "ευκολου" δρόμου (χαμηλή αντίσταση). Αυτό θα ενεργοποιήσει το ρελέ αμέσως και εσύ δεν θα διατρέξεις κίνδυνο όταν ακουμπήσεις την συσκευή. Εδώ την θέλεις την γειωση! Συν οτι πιθανον να πεσει η ασφαλεια, και αν το ρελε χαλασει η μονη προστασια ειναι η καλη γειωση για να πεσει η ασφαλεια.

Τέσλα
29-05-16, 12:41
Πηγε ενας ηλεκτρολογος στο σπιτι ενος γνωστου στο Κοριδαλο να του βαλει για 4 διαμερισματα γειωση.
Χρησιμοποιησε συνολικα 3 ραυδους γειωσεις και για τα 4 διαμερισματα
Συνεπως και τα 4 διαμερισματα εχουν την ιδια γειωση (οχι τριγωνο αλλα τις εβαλε τις 3 ραυδους σε σειρα με αποσταση 180cm με 2m περιπου
αποσταση μεταξυ τους).
Πηγα την αλλη μερα για καφε και οπως κοιταζα την δουλεια ειδα οτι στους ραυδους χαλκου εχει χρησιμοποιησει μονο δυο κολαρα συνδεσης και στην μια ραυδο (την μεσαία) απλα ακουμπησε το καλωδιο επανω της και το εθαψε με το χωμα.
Οταν ρωτησε ο φιλος μου γιατι το κανει αυτο του ειπε οτι ετσι αποφευγετε η οξείδωση του χαλκου και οτι στις γειωσεις παντα στην μια ραυδο δεν σφιγκεις το καλωδιο επανω της

vasilllis
29-05-16, 14:53
Aν δεν εχει χωρο για τριγωνο μπορει να να τα βαλει σε σειρα.Γειωση σωστα εκανε ειναι μια για ολα τα διαμερισματα της πολυκατοικιας.Τωρα για το κολαρο ,τι να πω,ασχολιαστο.

Dragonborn
29-05-16, 21:35
Οταν ρωτησε ο φιλος μου γιατι το κανει αυτο του ειπε οτι ετσι αποφευγετε η οξείδωση του χαλκου και οτι στις γειωσεις παντα στην μια ραυδο δεν σφιγκεις το καλωδιο επανω τηςΣίγουρα αυτός ο "μάστορας" προετοιμάζεται για βουλευτική έδρα και υπουργικό θώκο.

lepouras
30-05-16, 13:14
βρε Κώστα στο έχουμε πει και σε άλλα θέματα. γιατί πρέπει να γυρνάς τα πάντα στο πολιτικό? δεν σου φτάνουν δύο που υπάρχουν?

rfc
30-05-16, 19:26
Εγω παιδια πηγα σε σπιτι και βρηκα στο πινακα γεφυρα μεταξυ ουδετερου γειωσης. Την εβγαλα και συνεχισε κανονικα να εχει ρευμα το σπιτι. Οταν ρωτησα τον ιδιοκτητη μου ειπε οτι το ειχε κανει ενας ηλεκτρολογος παλαιοτερα για καλυτερα. Ετσι του ειπε.

Για ποιο λογο?

vasilllis
30-05-16, 20:55
Γιατι θελουν ενα ραβδι να στρωσουν.

el greco 1
30-05-16, 21:22
αρα στον πινακα δεν υπηρχε ρελε διαφυγης γιατι αν με τη γεφυρα υπηρχε δεν θα εμενε ποτε ON!!

JOUN
30-05-16, 21:48
@vasilimertzani: Ποσα thumbs up να βαλω..Μονο ενα μπορω.Αντε με την μαλακια του καθενος..

vasilllis
31-05-16, 09:19
Βαζω εγω :)

rfc
31-05-16, 14:09
Οχι δεν ειχε ρελε διαφυγης και το γνωριζω οτι δεν επιτρεπεται ηε γεφυρωση στο πινακα. Με ποια λογικη να το θεωρουσε καλυτερα? Μηπως για μικροτερη ωμικη?

vasilllis
31-05-16, 15:36
μπορει να εχει και ρελε αν εχει κανει γεφυρα πριν το ρελε.
Δημητρη τωρα προσπαθεις να μπεις στο μυαλο του να καταλβεις γιατι το εκανε?Πιστευεις δηλαδη οτι εκανε ωμομετρηση στην γειωση και την βρηκε με μεγαλη αντισταση(που προφανως αντι να τρεχει καλωδια τριγωνα γειωσεως κλπ,προτιμησε να κανει γεφυρα)?

Dragonborn
31-05-16, 15:50
Εγω παιδια πηγα σε σπιτι και βρηκα στο πινακα γεφυρα μεταξυ ουδετερου γειωσης. Την εβγαλα και συνεχισε κανονικα να εχει ρευμα το σπιτι. Οταν ρωτησα τον ιδιοκτητη μου ειπε οτι το ειχε κανει ενας ηλεκτρολογος παλαιοτερα για καλυτερα. Ετσι του ειπε. Για ποιο λογο?Υπάρχει πιθανότητα το σπίτι να είναι εντελώς αγείωτο και ο ηλεκτρολόγος να έφτιαξε μια ψευδο-ουδετέρωση. Συνηθίζεται σε παλαιές πολυκατοικίες.

FILMAN
31-05-16, 15:59
Ακόμα και στις πιο παλιές είχαν γείωση στο δίκτυο υδρεύσεως, συνήθως η γείωση της κουζίνας συνδεόταν με την υδραυλική εγκατάσταση του νεροχύτη με 6άρι καλώδιο και από κει ένα 1.5άρι ή 2.5άρι έφερνε τη γείωση στον πίνακα για να τη μοιράσει στις υπόλοιπες πρίζες - όσες από αυτές είχαν γείωση και δεν ήταν διπολικές... Ο θερμοσίφωνας εγειώνετο τοπικά στις σωληνώσεις του.

rfc
31-05-16, 18:27
Παιδια δε μιλαω για αθηνα, μιλαω για επαρχια με ουδετερωγειωση. Η πολυκατοικια ειναι 15ετιας με αρκετα καλη γειωση ..... οχι στην υδρευση οπως εσεις στην αθηνα.

Το μονο λογο που βρισκω για να το κανει, ειναι να ειχε μικροτερη ωμικη

alpha uk
31-05-16, 21:35
Ο μόνος λόγος πού τό έκανε είναι διότι ο άνθρωπος είναι παντελώς άσχετος (δολοφόνος των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων) δέν έχει νά κάνει τίποτα μέ μικρότερη ωμική

lepouras
01-06-16, 11:40
Παιδια δε μιλαω για αθηνα, μιλαω για επαρχια με ουδετερωγειωση. Η πολυκατοικια ειναι 15ετιας με αρκετα καλη γειωση ..... οχι στην υδρευση οπως εσεις στην αθηνα.

Το μονο λογο που βρισκω για να το κανει, ειναι να ειχε μικροτερη ωμικη
εφόσον είναι έτσι και αλλιώς στο ρολόι ποιο το νόημα να γίνει και στον πίνακα? δεν υπάρχει δικαιολογία.