Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : απο 12 σε 20v... σταθερα A?



giannaras13
19-08-15, 11:21
Γεια σας..εχω μια ιδεα αν παρω τον μετασχηματιστη απο ενα τροφοδοτικο υπολογιστη και μετα χρησιμοποιησω ενα πολλαπλασιαστη τασης θα αλλαξει η ισχυ μετα(A) ? το τροφοδοτικο δινει 16 Α

nikosp
19-08-15, 11:35
Κατ΄αρχήν δέν λές εάν θέλεις 20 βόλτ συνεχες η εναλασσόμενο
Για να γίνει αυτό εάν μιλάμε για εναλλασόμενο κατα την γνώμη μου θέλεις έναν μετασχηματιστή από 12 βόλτ στα 20 βόλτ κατασκευασμένο κατάλληλα(παραγγελία)
Εάν ξεκινάς όμως από 12 βόλτ συνεχές τότε θα πρέπει να κατασκευάσεις έναν inverter στο πρωτεύων και θα χρειαστής πάλι μετασχηματιστή κατάλληλο για τα 20 βόλτ
Ο πολλαπλασιαστής τάσης στην καλύτερη περίπτωση δέν προκαλεί απώλεια ισχύως(θεωρητικά) οπότε εάν ανεβάσεις την τάση τα αμπέρ.....
Βρέστο μόνος σου

giannaras13
19-08-15, 11:42
Κατ΄αρχήν δέν λές εάν θέλεις 20 βόλτ συνεχες η εναλασσόμενο
Για να γίνει αυτό εάν μιλάμε για εναλλασόμενο κατα την γνώμη μου θέλεις έναν μετασχηματιστή από 12 βόλτ στα 20 βόλτ κατασκευασμένο κατάλληλα(παραγγελία)
Εάν ξεκινάς όμως από 12 βόλτ συνεχές τότε θα πρέπει να κατασκευάσεις έναν inverter στο πρωτεύων και θα χρειαστής πάλι μετασχηματιστή κατάλληλο για τα 20 βόλτ
Ο πολλαπλασιαστής τάσης στην καλύτερη περίπτωση δέν προκαλεί απώλεια ισχύως(θεωρητικά) οπότε εάν ανεβάσεις την τάση τα αμπέρ.....
Βρέστο μόνος σου

η εξοδος ειναι dc.. αρα τα A λογικα θα ειναι 16 και μετα την αυξηση της τασης..

kplgr
19-08-15, 11:46
Δηλαδή εάν έχεις διαθέσιμο ένα τροφοδοτικό που δίνει 12V και έως 16A (έχουμε και λέμε, 12V x 16A = 192 Watt) εσύ θα μπορέσεις να τα μετατρέψεις σε 20V με διαθέσιμα, πάλι, έως 16A;

Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά Γιάννη...

Τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά μέρη του κυκλώματος θα αντέχουν τα 16A, σαν κατασκευή, αλλά που ακριβώς θα βρεθεί η επιπλέον ισχύς; (καθ'ότι 20V x 16A > 12V x 16A)

giannaras13
19-08-15, 13:05
ηρεμηστε παιδια...φυσικα και ξερω την μετατροπη σε watt ... μαλιστα σε πιο παλιο θεμα την εχω αναφερει πειδη ειχα εργασια (ακομα και στο τροφοδοτικο εχει πααδειγμα σε 3v 5.5 v κλπ με την αλλαγη των Α)... εγω τα Α εννοουσα..... και επειδη μου ειπε οτι θα μεινουν σταθερα το πηρα ως δεδομενο..τα Α ηθελα..συγγνωμη :saad:

leosedf
19-08-15, 14:26
Step up converter θα βάλεις απλά (κανέναν από ebay) αλλά δε θα πάρεις 16Α αλλά π.χ. 10-12 max.

kplgr
19-08-15, 14:29
Γιάννη, μιλώντας γενικά, ισχύει το εξής:

Αν έχεις μια πηγή η οποία μπορεί να σου παρέχει ισχύ N Watt, ό,τι μετατροπή και εάν κάνεις από την πηγή και μετά θα έχεις λιγότερη διαθέσιμη ισχύ λόγω απωλειών.

Στην καλύτερη (ιδανική/μη ρεαλιστική) περίπτωση θα είχες διαθεσιμα, πάλι, τα Ν watt με τα οποία ξεκίνησες.

Εφ'όσον ξεκινάς με 192Watt διαθέσιμα, με ένα ποσοστό απόδοσης (συντελεστή απόδοσης, αν προτιμάς) γύρω στο 85% που είναι γενικά αισιόδοξο νούμερο για ιδιοκατασκευή, μπορείς να υπολογίσεις χοντρικά το μέγιστο ρεύμα που θα μπορείς να τραβήξεις μετά την όποια μετατροπή: Ι = 192 x 0.85 / (volt)

πχ για 20V βγαίνει ~8A

giannaras13
19-08-15, 23:43
ενταξει παιδια το καταλαβα :) θα παρω μια πλακετα οπως αυτη που λεει ο leosedf αλλα θα φτιαξω και με διοδους απλα για την εμπειρια :)