PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδήγηση latching relay



kplgr
19-08-15, 11:59
Καλημέρα!

Θέλω να οδηγήσω ένα latching relay (αυτό είναι που λέγεται μανδάλωσης; δεν είμαι σίγουρος) που έχει μόνο ένα πηνίο.

Έχω καταλήξει στο εξής:

59069

Προφανώς, τον ρόλο του ρελέ εδώ παίζουν το πηνίο & αντίσταση που είναι σε σειρά.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι εάν στην συγκεκριμένη περίπτωση (που ουσιαστικά έχω 'γέφυρα' με 2 totem pole) χρειάζεται να βάλω διόδους όπως σε μια κανονική γέφυρα.

Πιστέυω πως δεν χρειάζεται αλλά θα ήθελα μια πιο έμπειρη άποψη!

vikiath
27-08-15, 09:50
Χωρίς να έχω πολυκοιτάξει το σχέδιό σου ρελε μανδάλωσης με ένα πηνίο πρέπει να αντιστρέφεις την τάση για να του αλλάξεις την κατάστασή του . τώρα για την ερώτησή σου δεν κατάλαβα τι θες να πεις τι διόδους και που; Γέφυρα με τρανζίστορ θέλεις (σαν αυτές που οδηγούμε τα μοτέρ) και πάει μια χαρά.
Πες κάτι περισσότερο για το που αντιμετωπίζεις πρόβλημα

SProg
27-08-15, 14:27
Ναι βαλε για τα αναστροφα ρευματα ή καλυτερα βαλε mosfet με in-build body διοδο.

kplgr
28-08-15, 21:46
Δεν είναι H-bridge το σχέδιο, παιδιά... Όχι τουλάχιστον η κλασσική, με PNP πάνω και NPN κάτω, είναι ακριβώς το αντίθετο..

Μήπως δεν είδατε την τοπολογία καλά;

Anyway, εγώ πιστεύω πως δεν χρειάζονται δίοδοι με την τοπολογία που έχω & so far so good, δουλεύει μια χαρά :001_smile:

chip
28-08-15, 22:59
Γέφυρα είναι και χρειάζονται δίοδοι... Οταν δεν μπούν οι δίοδοι δεν σημαίνει οτι θα καεί κάτι αμέσως.... μπορεί να καεί μετά από ένα χρόνο ενώ κανονικά δεν θα καιγόταν ποτέ......