PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασία λυχνίας σε κλειστό κουτί.



Pmccx
20-08-15, 00:20
Καλησπέρα παιδιά έχω φτιάξει έναν λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών τον οποιο θέλω να τον τοποθετήσω σε ένα κουτί 19''rack 1u.Οι λάμπες που φοράει είναι 2x 6n6 και μια E88CC οι οποιες θα εγκατασταθούν πλαγια.Θέλω να ρωτήσω τι ανοχές έχουν οι λάμπες σε κλειστό χώρο,ποιο είναι το όριο θερμοκρασίας που μπορούν να λειτουργήσουν σωστά.

performer
20-08-15, 09:18
Καλησπέρα παιδιά έχω φτιάξει έναν λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών τον οποιο θέλω να τον τοποθετήσω σε ένα κουτί 19''rack 1u.Οι λάμπες που φοράει είναι 2x 6n6 και μια E88CC οι οποιες θα εγκατασταθούν πλαγια.Θέλω να ρωτήσω τι ανοχές έχουν οι λάμπες σε κλειστό χώρο,ποιο είναι το όριο θερμοκρασίας που μπορούν να λειτουργήσουν σωστά.

Όλες οι λυχνίες δεν λειτουργούν με ασφάλεια τοποθετημένες πλάγια γιατί έτσι δεν απάγεται η θερμοκρασία αλλά και στο ότι μπορεί έτσι να βραχυκυκλώσουν τα πλέγματα τους λόγω διαστολής. Ανέτρεξε στα database των λυχνιών για να δεις εάν μπορούν να τοποθετηθούν πλάγια

Pmccx
20-08-15, 15:12
Αυτό ψάχνω αλλα δεν μπορώ να το βρω...
Γνωρίζετε μέχρι τι θερμοκρασίες μπορούν να παίξουν χωρίς να επηρεάζεται η απόδοση τους και η διάρκεια ζωής.

p.gabr
20-08-15, 17:46
Tο ότι το κουτί θα είναι κλειστό μην φοβάσαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο εσωτερικος αέρας ψύχεται ερχόμενος σε επαφή με το περίβλημα του κουτιού, το κουτί είναι μεγάλο οι παθητικές καταναλώσεις καμιά εικοσαριά βαττ και σίγουρα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα

Αυτό που είπε ο Βασίλης ισχύει, αλλά κυρίως σε μεγάλες λυχνίες όπου οι καταναλώσεις είναι μεγάλες και τα εσωτερικά πλέγματα αρκετά μακριά Εκει υπάρχει κίνδυνος και οδηγίες για την στάση της λυχνίας .

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν μιλούν για θερμοκρασία αλλά για μέγιστη απώλεια ισχύος ,αυτή δηλαδή που "κάθεται επάνω στην λυχνία (ισχύς εισόδου -εξόδου ) αυτό πρέπει να προσέχουμε στις κατασκευές .Κατά τα άλλα εάν είναι μεγάλης ισχύος σου λέει ο κατασκευαστής οδηγίες ψύξης