PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ραντάρ με χρονοδιακόπτη



jeronimo
21-08-15, 09:16
Καλημέρα στην παρέα , θα ήθελα μια βοήθεια για σύνδεση ραντάρ με χρονοδιακόπτη .

Έχω τον παρακάτω χρονοδιακόπτη και θέλω να παίρνει εντολή από ένα ραντάρ συναγερμού 12V , με δεδομένο ότι τα περισσότερα ραντάρ έχουν επαφή NC πώς θα σκανδαλίζετε ο χρονοδιακόπτης από το ραντάρ ?

59124

elektronio
21-08-15, 09:41
όταν λες ραντάρ εννοείς ανιχνευτή κίνησης ή οποιαδήποτε παγίδα συναγερμού;

Νομίζω αν αλλάξεις θέση τον διακόπτη με την αντίσταση 100Κ και το συνδέσεις με την NC θα δουλέψει. Το 555 τριγκάρεται με την πτώση του παλμού οπότε η επαφή θα πρέπει να ανοίξει για να ενεργοποιηθεί το timer.

jeronimo
21-08-15, 13:25
Μάρκο ευχαριστώ για την απάντηση θα το δοκιμάσω

jeronimo
21-08-15, 15:27
Μάρκο έκανα την αλλαγή που είπες αλά δυστυχώς δεν έπιασε το κόλπο πρέπει να βρω άλλη λύση

elektronio
21-08-15, 18:03
Μάρκο έκανα την αλλαγή που είπες αλά δυστυχώς δεν έπιασε το κόλπο πρέπει να βρω άλλη λύση

Το δοκίμασα και εγώ και όντως δεν δουλεύει. (λόγω του ότι το πιν 2 μένει συνεχώς γειωμένο)
Μπορείς να βάλεις ένα τρανζίστορ για αντιστροφέα

59128

στο Α βάλε μια αντίσταση 100Κ προς το + και το διακόπτη από το Α στη γη.
Αν ο διακόπτης ανοιγοκλείσει στιγμιαία θα ενεργοποιηθεί η έξοδος για όσο χρόνο είναι ρυθμισμένο το 555.
Αν μείνει ανοικτός για περισσότερο από το χρόνο του 555 τότε η έξοδος θα παραμείνει ενεργοποιημένη για όσο χρόνο ο διακόπτης είναι ανοικτός και θα απενεργοποιηθεί μόλις ο διακόπτης κλείσει.
Δηλαδή ο χρόνος ξεκινάει μόλις ανοίξει ο διακόπτης και όχι μόλις επανέλθει.

jeronimo
21-08-15, 18:10
Θα δοκιμάσω και αυτό το σχέδιο μάλλον είναι αυτό που λες

59129
το βρηκα εδω
http://lookfwd.doit4me.gr/ge99149/electronics/mobilesafe/index.htm

elektronio
21-08-15, 18:28
Αν δεν βάλεις το τρανζίστορ τότε θα ενεργοποιηθεί η μέτρηση του χρόνου μόλις το συνδέσεις στην τάση και το πιθανότερο είναι να λήξει πριν χρειαστεί να ενεργοποιηθεί η έξοδος.

Θα βοηθούσε περισσότερο αν πεις τι θέλεις να πετύχεις οπότε ίσως να σου προτείνουμε και κάποια άλλη εκδοχή από αυτή που σκέφτηκες.

klik
21-08-15, 18:48
Καλημέρα στην παρέα , θα ήθελα μια βοήθεια για σύνδεση ραντάρ με χρονοδιακόπτη .

Έχω τον παρακάτω χρονοδιακόπτη και θέλω να παίρνει εντολή από ένα ραντάρ συναγερμού 12V , με δεδομένο ότι τα περισσότερα ραντάρ έχουν επαφή NC πώς θα σκανδαλίζετε ο χρονοδιακόπτης από το ραντάρ ?

59124
Αντί για S1 θα βάλεις μια αντίσταση 10ΚΩ παράλληλα με έναν πυκνωτή 10nF.
Αντί για 100ΚΩ θα βάλεις την nc επαφή σε σειρά με μια αντίσταση 1ΚΩ.

Όταν έχεις την NC closed, θα είναι high η είσοδος trigger και ο 555 θα έχει ανενεργή έξοδο. Μόλις ανήξει θα έχεις low στην trigger και start timing.

Από το μήνυμα #2 που δοκίμασες, τι συμπεριφορά είχες; Δεν ενεργοποιούταν καθόλου ή ξεκινούσε ενεργοποιημένο;
Να έχεις υπόψιν ότι τα PIR θέλουν έναν αρχικό χρόνο setup μέχρι να λειτουργήσουν αμέσως μετά το power on.

jeronimo
21-08-15, 20:45
Παιδιά θα κάνω δοκιμές και θα σας πω , Μάρκο τίποτα σπουδαίο ο χρονοδιακόπτης θα δίνει ρεύμα σε μια σειρήνα ας πούμε ένας συναγερμός .
(θα τον κάνω δώρο με υλικά που έχω σε μια γυναίκα μεγάλης ηλικίας που μένη μόνη της στο χωριό ) .
Ευχαριστώ .

elektronio
22-08-15, 01:44
Δες εδώ http://www.electroschematics.com/8736/pic-based-security-alarm/ πρέπει να είναι ακριβώς αυτό που θέλεις.
Αν δεν μπορείς να περάσεις το πρόγραμμα στον pic προσφέρομαι να σου το γράψω εγώ στο πικάκι.

Σκόπευα να το φτιάξω και εγώ, απλά δεν έχω προλάβει ακόμη.

jeronimo
22-08-15, 08:09
Μάρκο σε ευχαριστώ για την προσφορά το σκέπτομαι , δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό αν και θα ήθελα να μπορώ να το παλεύω μόνος μου.
Από την άλλη θα μου άρεσε σαν εμπειρία έχεις pm.

elektronio
22-08-15, 14:56
Το έκανα στο breadboard και είναι πολύ καλό.
Κρατάει αρχικό χρόνο περίπου 1 λεπτό μέχρι να ρυθμιστεί το PIR sensor με ένδειξη στο LED (αναβοσβήνει γρήγορα) και μετά είναι σε αναμονή ενεργοποίησης από τον αισθητήρα με ένδειξη στο LED (αναβοσβήνει πολύ αργά). Εφόσον ενεργοποιηθεί, το LED ανάβει σταθερά για όσο είναι ενεργοποιημένο το ρελέ.
Η ευαισθησία και ο χρόνος που παραμένει ανοικτό το ρελέ ρυθμίζονται από τον αισθητήρα.

Αν είχα και δεύτερο μικροελεγκτή θα τον έγραφα για σένα αλλά δυστυχώς έχω μόνο έναν.

jeronimo
22-08-15, 18:46
klik έκανα τις αλλαγές που είπες και δούλεψε όπως ήθελα σε ευχαριστώ .