PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό - αναλογικό μπάλαστ



george33
24-08-15, 12:12
Καλημέρα,ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά ηλεκτρονικού με αναλογικό μπάλαστ και πως τα ξεχωρίζουμε,ποιο είναι ποιο δηλαδή.
Θέλω να αντικαταστήσω κάτι λάμπες σε σκαφάκια φθορίου με λάμπες led.
Μου είπαν στο κατάστημα οτι αλλάζω μόνο το σταρτερ και τίποτα άλλο,εκτός κι αν θέλω περισσότερη οικονομία οπότε πρέπει να αλλάξω και το μπάλαστ αν ειναι ηλεκτρονικό,γιαυτο ρωτάω πως ξεχωρίζεις το ηλεκτρονικο απο το αναλογικο.

vasilllis
24-08-15, 15:06
Ολα πρεπει να τα κατργησεις,ουτε μπαλαστ κρατας ουτε τίποτα.
Για ποιες λαμπες προκειται;μηπως δεν ειναι 220? Και θελουν τροφοδοτικο;

george33
24-08-15, 15:44
Όχι υπαρχουν και λαμπες λεντ που αλλάζεις μόνο το σταρτερ.

george33
24-08-15, 15:50
Το λέω γιατί ρώτησα επίμονα τον πωλητή και ήταν σίγουρος, ότι αλλάζεις μόνο το σταρτερ.

vasilllis
24-08-15, 18:40
Όχι υπαρχουν και λαμπες λεντ που αλλάζεις μόνο το σταρτερ.

Εχεις δικιο.Το κανουν για να αποφυγουν την αλλαγη καλωδιωσης..


ηλεκτρονικο πανω
http://3.bp.blogspot.com/-LahfkPdqHgc/TqVep7vqXqI/AAAAAAAAAZY/Y_ik7X-744I/s1600/ballast.jpg
ξεχωριζει και απο το βαρος .Το παλιου ειναι αρκετα βαρυ.

Εδω λεει οτι χωρις αυτο εχεις και 10% μειωμενη καταναλωση.

george33
24-08-15, 20:27
Ναι αυτο μου είπε και ο πωλητής, αν βγάλω το μπαλαστ εχω εως και 30% μειωση κατανάλωσης.

george33
24-08-15, 20:29
Το έψαξα κι εγώ το θέμα αναλογικό ηλεκτρονικό μπαλαστ. Ξεχωρίζουν και απο την σύνδεση, στο αναλογικο συνδεεις μόνο την φαση, στο ηλεκτρονικο συνδεεις φαση ουδετερο.
Και με το ηλεκτρονικό δεν χρησιμοποιεις τα σταρτερ.Δεν χρειάζονται.

lepouras
24-08-15, 20:36
οι λάμπες λέντ που είναι σαν φθορίου απλά έχουν ενσωματωμένο και το τροφοδοτικό τους.
τα δύο άκρα της λάμπας είναι για τροφοδοσία. στην ουσία αν δώσουμε με χύμα καλώδια φάση από την μία μεριά και ουδέτερο από την άλλη η λάμπα θα ανάψει. το σκεπτικό τους είναι να εκμεταλλευτούμε το σκαφάκι σαν βάση στήριξης και μόνο. οπότε το σταρτερ αν το αφήσουμε απλά θα σκάσει. το μπάλαστ καλό είναι να το βγάζουμε να μην λειτουργεί σαν πρόσθετη κατανάλωση. τώρα αν θα κάνει 10-20-30% οικονομία μπορεί να εξαρτάτε και από την μάρκα και την παλαιότητα του μπαλαστ.

picdev
24-08-15, 21:32
Ξεχασατε να πείτε ότι με τα ηλεκτρονικά μπαλαστ λόγω υψηλής συχνότητας δεν χαλάνε τα νήματα , δεν χρειάζεται στάρτερ επίσης δεν ακούγεται θορυβος. Τα Λεντ δεν έχουν τόση φωτηνοτητα όσο οι λάμπες φθορίου.
Όλα αυτά μαζί κάνουν οικονομία , αν βαλεις και την απόδοση.

Τα Λεντ δεν έχουν ούτε στάρτερ ούτε μπαλαστ ένα τροφοδοτικό μονο, θα πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά για να πάρεις καλά Λεντ με καλό τροφοδοτικό , δεν νομίζω να σε συμφερει , καλύτερα ηλεκτρονικό μπαλαστ

george33
25-08-15, 07:38
Τι εννοείς "τα λεντ δεν έχουν τόση φωτεινότητα όσο οι λάμπες φθορίου",αν αντικαταστήσω μια φθορίου 1500 lm με μια λεντ 1500 lm την ίδια φωτεινότητα δεν θα έχω;

picdev
25-08-15, 10:08
Έχε σχέση ή διάχυση του φωτός που έχου όλες οι λάμπες εκτός των Λεντ , επίσης για να πάρεις αντίστοιχη φωτηνοτητα πιο πολλά λεφτά , είναι ασύμφορο μερικές φορες και δεν ξέρω τι εγγύηση έχεις και αν θα προλάβει να κανείς απόσβεση

Sted
25-08-15, 11:38
Δηλαδή λέτε οτι καλύτερα να προτιμήσουμε τα απλά κλασσικά φθορίου απο το να βάλουμε Led; Μέχρι τέλος του ετους θα παρω για εμένα 8-9 στεγανά 2x58w.

Κάπου ειχα διαβάσει γενικα πολλά θετικά για τα ηλεκτρονικά ballast αλλα δεν μπορω να τα βρώ.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

chip
25-08-15, 13:26
δεν ξέρω τι γίνεται με το τι κυκλοφορεί στο εμπόριο για αντικατάσταση των λαμπών φθορίου αλλά όσον αφορά της λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας (που βασίζονται σε φθορίου) μία μία που χαλάει στο σπίτι τις αντικαθιστώ με Led που βγάζουν το ίδιο ή περισσότερο φως, έχουν χαμηλότερη κατανάλωση (μισή) και από τις αρχές του 2014 που άρχισα την αντικατάσταση δεν έχει καεί ούτε μία (αντίθετα με τις εξοικονόμησης που κάποιες καίγονταν και στο 3μηνο).
Φυσικά το κόστος για Led είναι σημαντικά μεγαλύτερο (ακόμα και 2 πλάσιο).

Τα κλασικά chock στις φθορίου έχουν το καλό ότι είναι εφόρου ζωής... μπορεί να το έχει και 30 και 40 χρόνια... αντίθετα τα ηλεκτρονικά είναι δεδομένο οτι θα χρειαστούν αλλαγή (αναμενόμενο αφού έχουν ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές)

lepouras
25-08-15, 13:34
το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. τα λεντ σαφώς έχουν πολύ καλύτερη απόδοση σε λόγο ισχύ φωτεινότητα από όλα τα είδη λαμπτήρων μέχρι στιγμής. αν είναι να βάλεις φθορίου καλύτερα με ηλεκτρονικά αλλά και αυτά καλό είναι να μπαίνουν επώνυμα για να μην έχεις παρατράγουδα. πχ κυκλοφορούν πολλά φθηνά που έχουν κάτι κινέζικους που όταν καεί η λάμπα καίγεται και το μπαλαστ. μπορεί να σου βρομίσουν το δίκτυο με θόρυβο κλπ. συνήθως δύσκολα βρίσκουμε σε καλή τιμή φθηνό σκαφάκι με επώνυμο μπαλαστ οπότε αγοράζουμε ένα απλό(με σιδηροπυρήνα) και έναν επώνυμο χύμα και κάνουμε την μετατροπή εμείς. αλλιώς όταν μας καεί ο φθηνός κινέζικος δεν ασχολούμαστε να τον φτιάξουμε αλλά βάζουμε κατευθείαν καλό.
αν πχ διαβάσεις της οσραμ τη περιέχει το ηλεκτρονικό της θα δεις ότι είναι ολόκληρη επιστήμη.
γενικά τα ηλεκτρονικά τα προτιμάμε κυρίως για το στροβοσκοπικό φαινόμενο που λόγο συχνότητας χτυπάει στα μάτια και αν δουλεύεις αρκετές ώρες κάτω από αυτή σου κουράζει τα μάτια(και το μυαλό) ενώ τα ηλεκτρονικά δουλεύουν την λάμπα σε αρκετά KHz οπότε είναι πολύ ποιο καθαρός και ξεκούραστος ο φωτισμός. μην προτιμάτε απευθείας φωτισμό στο σημείο εργασίας αλλά κυρίως με διάχυση περιμετρικά(πχ όπως ο κρυφός φωτισμός) . και όταν υπάρχει ανάγκη να έχουμε φωτισμό συγκεντρωμένο στο αντικείμενο εργασίας (πχ πλακέτα ) να εξασφαλίζετε ότι δεν είναι σκοτεινός ο υπόλοιπος χώρος γιατί κουράζετε η κόρη του ματιού σε κάθε κίνηση που αλλάζουμε οπτικό σημείο και ανοιγοκλείνει για να ρυθμίζει την φωτεινότητα που λαμβάνει και κατά συνέπεια και εμείς. οπότε πρέπει να έχουμε πάντα σωστά φωτισμένο τον χώρο μας ανεξάρτητα αν πρέπει να συγκεντρώσουμε λίγο παραπάνω στο αντικείμενο εργασίας.

f_chronis
25-08-15, 16:12
Ξεχασατε να πείτε ότι με τα ηλεκτρονικά μπαλαστ λόγω υψηλής συχνότητας δεν χαλάνε τα νήματα , δεν χρειάζεται στάρτερ επίσης δεν ακούγεται θορυβος. Τα Λεντ δεν έχουν τόση φωτηνοτητα όσο οι λάμπες φθορίου.
Όλα αυτά μαζί κάνουν οικονομία , αν βαλεις και την απόδοση.

Τα Λεντ δεν έχουν ούτε στάρτερ ούτε μπαλαστ ένα τροφοδοτικό μονο, θα πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά για να πάρεις καλά Λεντ με καλό τροφοδοτικό , δεν νομίζω να σε συμφερει , καλύτερα ηλεκτρονικό μπαλαστ

Θα βρεις πιο εύκολα ποιοτικές λάμπες φθορίου με πραγματικές προδιαγραφές (lumen και όχι "lumen"). Επίσης οι καινούριες λάμπες Τ5 σε συνδυασμό με ηλεκτρονικά ballast είναι πολύ πιο αποδοτικές. Οι παλιές χοντρές T8 (αν υπάρχουν ακόμα) υστερούσαν.

vasilllis
25-08-15, 16:26
Ξεχναμε το βασικότερο ολων.τον υδραργυρο!!!
Οποτε καλο ειναι σιγα σιγα να αρχιζουμε να απομακρυνομαστε απο αυτη την τεχνολογια..
Επισης απο οσο θυμαμαι η τεχνολογια led εχει την καλυτερη αποδοση lumen/w ,αν και το κοστος ειναι σημαντικα ακριβοτερο.
Τελος καλυτερα να προτιμαμε λαμπα με ξεχωριστο τροφοδοτικο,αντεχει περισσοτερο.

picdev
25-08-15, 16:40
τελευταία κυκλοφορούν πολύ καλές λάμπες λεντ, συγκεκριμένα hipower led και φοτίζουν αρκετά αλλά αμβιλάω για το ποιοτικό των τροφοδοτικών τους.
επίσης το λεντ χρειάαζεται επαρκή ψύξη ,
αν έβαζα λεντ θα προτιμούσα ξεχωριστό βιομηχανικού τύπου τροφοδοτικό πχ μάρκας meanwell με όλες τις προστασίες για να μην καεί το led μαζί με το τροφοδοτικό.
Οι t5 είναι πολύ φτηνές και μηκρές , τις προάλες με 20ε πήρα 1.5 μέτρο σκαφάκι με λάμπα μαζί και προφανώς έχει ηλεκτρονικό μπαλαστ

vasilllis
25-08-15, 18:06
τελευταία κυκλοφορούν πολύ καλές λάμπες λεντ, συγκεκριμένα hipower led και φοτίζουν αρκετά αλλά αμβιλάω για το ποιοτικό των τροφοδοτικών τους.
επίσης το λεντ χρειάαζεται επαρκή ψύξη ,
αν έβαζα λεντ θα προτιμούσα ξεχωριστό βιομηχανικού τύπου τροφοδοτικό πχ μάρκας meanwell με όλες τις προστασίες για να μην καεί το led μαζί με το τροφοδοτικό.
Οι t5 είναι πολύ φτηνές και μηκρές , τις προάλες με 20ε πήρα 1.5 μέτρο σκαφάκι με λάμπα μαζί και προφανώς έχει ηλεκτρονικό μπαλαστ


στο 1,20 http://e-damianakis.gr/fotistika/category-34/fwtistiko-led-t5-14w-120cm-v-tac-thermo-leyko-3000k.html

george33
26-08-15, 10:28
Μπορεί να εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς κάνει το μπαλαστ, είναι μετασχηματιστης;
Ο ρόλος του ποιος είναι στο κύκλωμα;

chip
27-08-15, 11:21
το κλασικό είναι ένα πηνίο. Στο άναμα της λάμπας το starter κλίνει το κύκλωμα με αποτέλεσμα την θέρμανση των νημάτων και την αύξηση του ρεύματος. Στη συνέχεια το Starter ανήγει οπότε λόγω της απότομης μεταβολής του ρεύματος το μπαλαστ (chock) παράγει αιχμή υψηλής τάσης και ανάβει η λάμπα. Από εκεί και πέρα το μπάλαστ φροντίζει για να τροφοδοτείται η λάμπα με χαμηλότερη τάση μέσω της πτώσης τάσης πάνω στο πηνίο του μπάλαστ.

george33
27-08-15, 12:23
Δηλαδή μετά το άναμμα λειτουργεί σαν μ/σ . Οταν λες τροφοδοτεί την λάμπα με χαμηλότερη τάση, πόση ακριβώς εννοείς? 230 Δεν θέλει η λάμπα για να ανάβει;

lepouras
27-08-15, 12:46
για την ακρίβεια (αν θυμάμαι καλά ) λειτουργεί σαν περιοριστής ρεύματος για την λάμπα μετά που θα ανάψει..

chip
27-08-15, 13:49
μετά το άναμα λειτουργεί σαν αντίσταση σε σειρά αλλά επειδή έχει επαγωγική φύση δεν υπάρχει απώλεια ενέργειας.
Νομίζω είναι σωστό το σχόλιο του Γιάννη (lepoura) ως προς το ότι έχει το χαρακτήρα περιορισμού ρεύματος και όχι λειτουργίας σε κάποια χαμηλότερη τάση.... άλλωστε αν ήταν για χαμηλότερη τάση δεν θα έβαζαν στο Αμερικάνικο δίκτυο των 110v.

Δεν έχω μετρήσει ποτέ αλλά νομίζω οτι πρέπει να είναι κάπου εκεί λίγο πάνω από τα 100V....

vasilllis
27-08-15, 17:04
μετά το άναμα λειτουργεί σαν αντίσταση σε σειρά αλλά επειδή έχει επαγωγική φύση δεν υπάρχει απώλεια ενέργειας.
Νομίζω είναι σωστό το σχόλιο του Γιάννη (lepoura) ως προς το ότι έχει το χαρακτήρα περιορισμού ρεύματος και όχι λειτουργίας σε κάποια χαμηλότερη τάση.... άλλωστε αν ήταν για χαμηλότερη τάση δεν θα έβαζαν στο Αμερικάνικο δίκτυο των 110v.

Δεν έχω μετρήσει ποτέ αλλά νομίζω οτι πρέπει να είναι κάπου εκεί λίγο πάνω από τα 100V....
Δεν ζεσταινεται?

chip
27-08-15, 19:32
πράγματι υπάρχει απώλεια ενέργειας πάνω στην ωμική αντίσταση που έχει το chock αλλά αναφερόμουν στην θεωρητική λειτουργία του κυκλώματος ότι δηλαδή όταν περιορίζεις το εναλλασσόμενο ρεύμα με πηνίο δεν έχεις απώλεια ενέργειας (θεωρώντας ότι το πηνίο είναι ιδανικό και έχει μηδενική ωμική αντίσταση)

f_chronis
27-08-15, 20:56
Το μπαλλαστ είναι ένα απλό πηνίο με σιδηροπυρήνα. Στη θεωρία το πηνίο παρουσιάζει αντίσταση στο εναλλασσόμενο ρεύμα ίση με 2*π*f*L όπου π=3,14 f=50hz για εδώ και L η αυτεπαγωγή σε H ή mH. Αυτή η αντίσταση δεν έχει απώλειες (κατά κάποιο τρόπο επιστρέφει το ρεύμα στην πηγή).

Στην πράξη τώρα. Επειδή το πηνίο φτιάχνεται από σύρμα δεν είναι ιδανικό έχει και ωμική αντίσταση. Αν πάρεις ένα πολύμετρο την μετράς εύκολα. Λόγω αυτής και μόνο της ωμικής αντίστασης ζεσταίνεται.

Βάζω πχ http://sound.westhost.com/lamps/fluoro-lamps.html παράγραφος 2:

Η ωμική αντίσταση του μπαλαστ είναι 105Ω και η επαγωγική 2*3,14*50Hz*2,11Η=662Ω!

Γενικά ρίξε μια ματια στην σελίδα. Είναι αρκετά καλή