PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού



dog80
24-08-15, 23:08
Ώρες ώρες οι υπάλληλοι των καταστημάτων ηλεκτρολογικού υλικού με κάνουν να αμφιβάλλω για τις γνώσεις μου.

Πχ ζητάω σήμερα μικροαυτόματο 16Α και ο υπάλληλος κατάλαβε αυτόματο για φώτα κλιμακοστασίου. Του το είπα ασφάλεια για να καταλάβει

Μια άλλη φορά ζητάω καλώδιο 3 επι 2,5 μονόκλωνο και μου φέρνει 3 χ 2,5 πολύκλωνο. Του το είπα ΝΥΜ για να καταλάβει.

¶λλη φορά ζητάω καλώδιο "οχτάρι" (http://www.laserkos.gr/img/p/8/6/2/862-large_default.jpg). Έκανα δεκα ώρες να του περιγράφω πώς είναι μέχρι να καταλάβει και να μου το φέρει. Η πλάκα είναι οτι το καλώδιο ήταν συσκευασμένο, και πάνω στην ετικέτα η περιγραφή ήταν "οχτάρι" :lool:


Τελικά εγώ τα λέω λαθος ή οι υπάλληλοι δέν ξέρουν τί τους γίνεται?

xlife
24-08-15, 23:25
Με 400 και 500 ευρώ περιμένεις να πάνε γνώστες του αντικειμένου? Έχω φτάσει στο σημείο να μπαίνω πίσω απο πάγκο καταστήματος να πάρω αυτά που ήθελα γιατί αν περίμενα να μου τα δώσουν θα έκλεινα 24ωρο όρθιος

Dbnn
25-08-15, 01:22
Με 400 και 500 ευρώ περιμένεις να πάνε γνώστες του αντικειμένου? Έχω φτάσει στο σημείο να μπαίνω πίσω απο πάγκο καταστήματος να πάρω αυτά που ήθελα γιατί αν περίμενα να μου τα δώσουν θα έκλεινα 24ωρο όρθιος

Έχω δει και αλλους με περισσότερα ευρώ να μην ξέρουν την τύφλα τους και να επιμένουν στο λάθος τους.
Προσωπικά με εξοργίζει η ξερολίαση που αυτός ξέρει οτι το εξάρτημα που του ζητάω δεν θα κανει γιατί αυτό οου μου προτείνει είναι δοκιμασμένο και και και και....
Την άγνοια ή την ημιμάθεια ή και την αμάθεια ακόμα τα συγχωρώ.

Αυτό το κάνω πολλές φορες σε καταστήματα που πάω συχνα και με ξέρουν. Ειτε ηλεκτρονικάδικα, ειτε ηλεκτρολογικά είδη, ακόμα και σε σιδηροπωλεία να πάρω βίδες και στόκο.

ninolas
25-08-15, 08:07
και εγώ το έχω παρατηρήσει !
σε διάφορα καταστήματα !

apilot
25-08-15, 08:40
Παιδιά δεν ξέρω για Αθήνα εδώ Θεσσαλονίκη τα περισσότερα καταστήματα Ηλεκτρολογικού υλικού οι υπάλληλοι γνωρίζουν καλά το αντικείμενο στο οποίο δουλεύουν.
Λίγα είναι τα μαγαζιά που πάς να αγοράσεις κάτι και σε κοιτάει ο υπάλληλος σαν χαζός.

lepouras
25-08-15, 10:23
όλα είναι σχετικά. εξαρτάτε από το κατάστημα τους υπαλλήλους ακόμα και από τον φόρτο εργασίας που έχει το κατάστημα.
εξηγούμε.
κατάστημα. περισσότερο συναντάμε την ξέρωλίαση του <<δεν υπάρχει, τη είναι αυτό κλπ>> σε μικρά καταστήματα συνοικιακά που πουλάνε 5-10 πραγματάκια συνηθισμένα οπότε ότι άγνωστο(η και γνωστό) που δεν έχουν το αναγάγουν στο δεν υπάρχει , δεν σου κάνει αυτό πάρε άλλο, αυτό που έχω είναι καλύτερο.
υπάλληλός.
εξαρτάτε από την όρεξη, γνώση, εμπειρία, χρόνια στην δουλειά ή και όλα μαζί. καμιά φορά σε (και συνηθέστερο εκεί) τα μεγάλα καταστήματα(αλυσίδες καταστημάτων) στέλνουν και υπαλλήλους σε σεμινάρια εταιριών για να γνωρίσουν και να ξέρουν να πουλάν τα προϊόντα τους καλύτερα.
φόρτος καταστήματος.
μεγάλα καταστήματα που έχουν πολλούς πελάτες και συνεχή φόρτο είναι συνηθέστερο οι υπάλληλοι να έχουν αντιμετωπίσει και συναντήσει πολλά παράξενα υλικά περίεργες περιγραφές με αποτέλεσμα να κατανοούν καλύτερα την όποια δικιά μας περιγραφή(που μπορεί να θεωρούμε σωστή ή και να είναι σωστή)οπότε είναι ευκολότερη η εξυπηρέτηση.
συμπέρασμα. αν θέλουμε και εμείς να εξυπηρετηθούμε καλύτερα καλό είναι να έχουμε υπόψιν που μπαίνουμε και σε ποιόν μιλάμε και να χρησιμοποιούμε τις συνηθέστερες λέξεις φράσεις περιγραφές ώστε να μην ταλαιπωρούμαστε.
πχ
μικροαυτόματο 16Α
πες μια αυτόματη ασφάλεια 16Α κατευθείαν
καλώδιο 3 επι 2,5 μονόκλωνο
πες ΝΥΜ (ή ΝΥΥ) 3Χ2.5 κατευθείαν
καλώδιο "οχτάρι" (http://www.laserkos.gr/img/p/8/6/2/862-large_default.jpg)
μπορείς να συμπληρώσεις<< είναι αυτό που κουμπώνει για ρεύμα στα κασετόφωνα>> και θα καταλάβει.
στα ποιο εξειδικευμένα καλό είναι να πάρουμε τον κατάλογο να καταγράψουμε τον κωδικό της εταιρίας και να του λέμε κατευθείαν << θέλω της τάδε μάρκας το τάδε με κωδικό τάδε>> για να μην μας έρθει(που συνήθως δεν το έχουν και παραγγέλνετε) λάθος αντικείμενο και μετά βρίζουμε.
αυτά τα απλά καθημερινά πράγματα.:lool:

chip
25-08-15, 10:58
όταν ήμουν φοιτητής είχε χαλάσει μία ¨ασφάλεια¨ στον πίνακα και πήγα και
ζήτησα μία ασφάλεια 10Α και
μου φαίρνει μία τικώμενη
του λέω όχι τέτοια...
μου λέει αυτό είναι η ασφάλεια 10Α
όχι του λέω θέλω με διακόπτη
μου λέει διακόπτη θέλεις η ασφάλεια
λέω ασφάλεια με διακόπτη
ααα μου λέει μικροαυτόματο θέλεις
μμμ.. έμεινα να τον κοιτάζω λίγο και να σκέφτομαι
πάει μου φέρνει έναν μικροαυτόματο και μου λέει αυτό είναι ασφάλεια (την τικόμενη) αυτό είναι μικροαυτόματος...
εε αυτό θέλω του λεω...

λίγα χρόνια μετά πάω στην πόλη που ζω στο συνεταιρισμό ηλεκτρολόγων
1 μικροαυτόματο του λέω στα 10Α
με κοιτάζει παραξενεμένος... τι θέλεις μου λέει
1 μικροαυτόματο του ξαναλέω στα 10Α
γελάει και μου λέει πρόσφατα τελείωσες τη σχολή (εννοούσε ηλεκτρολόγων)?
Δεν έχω τελειώσει του λέω σχολή ηλεκτρολόγων και συνεχίζω... μικροαυτόματο δεν το λένε?
εεε ασφάλεια μου απαντά το λένε στην αγορά... εγώ μου λέει έχω να το ακούσω μικροαυτόματο από τη σχολή....

Sted
25-08-15, 11:27
Αυτο το κλασσικο "δεν υπάρχει" εχει καταντήσει τόσο αηδιαστικό που τους δείχνω φωτογραφίες και απορούνε.

Με τους μικροαυτοματους πάντως έχουν πλακα και στις καμπύλες όταν ζητάς καποια συγκεκριμένη. Π.χ. Για να πάρεις εναν ABB K16Α πρεπει να πεις "διακόπτη κίνησης 16Α" κλπ. Κ = κίνησης. Δεν μιλάω για άλλες εταιρίες που φέρνουν μονο Β και αν θες C κοιτάν πάλι περιεργα ακόμα και στον κατάλογο να είναι.

Πλέον όπως ειπατε μπαίνω απο πίσω και εγώ και ψωνίζω σαν το καρφουρ.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

dog80
25-08-15, 13:25
Είναι περίεργο γιατι σαν μικροαυτόματους τα αναφέρουν και στους καταλόγους.

Επιπλέον "ασφάλεια" είναι πολύ γενικό και μπορεί να σημαίνει χίλια δυο πράγματα. Αντίθετα μικροαυτόματος σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο και κανονικά δέν θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η σύγχυση

lepouras
25-08-15, 13:43
βρε καλά τα λέτε αλλά ας πάει κάποιος και να ζητήσει ένα
H07V-U ή H05VV-U ή J1VV-U
να δούμε τη γέλιο έχει να πέσει :lool:

thanasis 1
25-08-15, 13:59
Γιανννη καπως ετσι φανταζομαι την σκηνη


http://www.dailymotion.com/video/xwgvhg_%CF%87%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%AC% CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%81%C F%8C%CE%BB_shortfilms

:lool::lool::lool:

sotron1
25-08-15, 14:06
Σε μεγάλο κατάστημα επώνυμο ηλεκτρολογικού υλικού έδειξα έναν Siemens διακόπτη διαρροής, και είπε ο υπάλληλος ότι δεν έχει τον ίδιο αλλά έχει σε SCHNEIDER, οπότε τον ρώτησα για τα χαρακτηριστικά εάν είναι τα ίδια και δεν ήξερε να μου απαντήσει, το μόνο που μού είπε είναι ότι έχει 2 μοντέλα το φτηνό και το ακριβό.
Με αποτέλεσμα να φύγω να φάω μία μέρα να διαβάσω από τον κατάλογο την διαφορά του φτηνού με του ακριβού και να ξαναπάω με τον κωδικό της SCHNEIDER. Θα μπορούσε να τους φέρει να δω εγώ την διαφορά ή να φωνάξει κάποιον πιο ειδικό, εάν Siemens και SCHNEIDER είναι ίσια σε ηλεκτρικά χαρακτηριστικά, μέγεθος, κλπ. Μου αρέσει όμως ( τον φτηνό θέλεις ή τον ακριβό).

ninolas
25-08-15, 14:23
βρε καλά τα λέτε αλλά ας πάει κάποιος και να ζητήσει ένα
H07V-U ή H05VV-U ή J1VV-U
να δούμε τη γέλιο έχει να πέσει :lool:

και έτσι πάει ο μικροαυτόματος που είναι ασφάλεια με διακόπτη ή απλή ασφάλεια ή όπως θες τέλος πάντων !! :laugh:

street
25-08-15, 17:55
θελεις το κινεζικο η το γερμανικο ιταλικο αμερικανικο κλπ κλπ ??? :lool:



υσ το οχταρι εγω το ξερω ως " οχταρακι καλωδιο τροφοδοσιας "
διαφορατικα καλωδιο οχταρι λες του συναγερμου :biggrin:

street
25-08-15, 18:06
Μια άλλη φορά ζητάω καλώδιο 3 επι 2,5 μονόκλωνο και μου φέρνει 3 χ 2,5 πολύκλωνο. Του το είπα ΝΥΜ για να καταλάβει.

τολμησες και εσυ να πεις μονοκλωνο αντι νυμ σε ανθρωπο που ειναι μπρουκλης ... απορω πως δεν σε πηραν στο κυνηγι με τ πετρες και τα ροπαλα καημενε :lool: αχαχαχαχ

Dbnn
25-08-15, 20:42
Δεν θα ξεχάσω εναν υπάλληλο ο Θεός να τον κάνει στον Βενιέρη.
Έκλεινε θυμάμαι στις 4 το κατάστημα και πηγαίνω στις 2.30 να πάρω κάτι αντιστάσεις ενός τετάρτου γύρω στα 50 τεμάχια και 10 τρανζίστορ.
Είχε μέσα τα κλασικά παππούδια (5 στον αριθμό) που ψάχνουν πχ ενα βύσμα κεραίας, ενα universal τηλεκοντρόλ κλπ
Μόλις βλέπει το χαρτί ο τύπος παίρνει ανάποδες και μου λέει με ύφος ανάλογο παρακαλώ: ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΕΡΧΕΣΑΙ?

Και μετά σαν τον θέμη μάνεση, όχι πως γουστάρω την μανούρα δηλαδή αλλά σε ήπιο τόνο του είπα ότι τώρα σχόλασα και βρήκα χρόνο, θα πάω αλλού να εξυπηρετηθώ και τελείωσε το θέμα.
Εγώ προσωπικά ένιωσα προσβολή και ντροπή μαζί. Σκέφτηκα να παω στον ίδιο τον βενιέρη να του άλλαζα τα φώτα του "ευγενέστατου" υπαλλήλου αλλά έδωσα τόπο στην οργή και δεν ξαναπάτησα. Όπως και δεν πρόκειται να παω αν δεν αλλάξει υπαλλήλους.
Γιατί ρε φίλε και εμένα η δουλειά μου είναι να πηγαίνω τα σουβλάκια στον κόσμο, πολλές φορές είμαι και βιδωμένος και δεν γουστάρω. Δεν βγάζω τα νεύρα μου στον πελάτη.

sotron1
25-08-15, 22:30
Δεν θα ξεχάσω εναν υπάλληλο ο Θεός να τον κάνει στον Βενιέρη.
Έκλεινε θυμάμαι στις 4 το κατάστημα και πηγαίνω στις 2.30 να πάρω κάτι αντιστάσεις ενός τετάρτου γύρω στα 50 τεμάχια και 10 τρανζίστορ.
Είχε μέσα τα κλασικά παππούδια (5 στον αριθμό) που ψάχνουν πχ ενα βύσμα κεραίας, ενα universal τηλεκοντρόλ κλπ
Μόλις βλέπει το χαρτί ο τύπος παίρνει ανάποδες και μου λέει με ύφος ανάλογο παρακαλώ: ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΕΡΧΕΣΑΙ?

Και μετά σαν τον θέμη μάνεση, όχι πως γουστάρω την μανούρα δηλαδή αλλά σε ήπιο τόνο του είπα ότι τώρα σχόλασα και βρήκα χρόνο, θα πάω αλλού να εξυπηρετηθώ και τελείωσε το θέμα.
Εγώ προσωπικά ένιωσα προσβολή και ντροπή μαζί. Σκέφτηκα να παω στον ίδιο τον βενιέρη να του άλλαζα τα φώτα του "ευγενέστατου" υπαλλήλου αλλά έδωσα τόπο στην οργή και δεν ξαναπάτησα. Όπως και δεν πρόκειται να παω αν δεν αλλάξει υπαλλήλους.
Γιατί ρε φίλε και εμένα η δουλειά μου είναι να πηγαίνω τα σουβλάκια στον κόσμο, πολλές φορές είμαι και βιδωμένος και δεν γουστάρω. Δεν βγάζω τα νεύρα μου στον πελάτη.

Φίλε μου ειδικά αυτοί μου θυμίζουν τους δημοσίους υπαλλήλους, ωράριο 8-4, χαλαροί χωρίς άγχος, μείνει δεν μείνει ο πελάτης ευχαριστημένος καρφάκι δεν τους καίγεται.

sotron1
25-08-15, 22:35
Είναι και κάποιο άλλο κατάστημα στα Δυτικά προάστια. Εάν πέσεις στους παλαιούς υπαλλήλους ,ότι και να ζητήσεις από ηλεκτρονικά εξαρτήματα σου λένε δεν έχουμε, χωρίς καν να κοιτάξουν.

Dbnn
26-08-15, 00:51
Και μετα κλαίγονται οτι δεν έχουν δουλειά. Μωρέ να ναι καλά ο κινέζος!!
Λες και αυτοι πουλάνε μέσα απο τα εργοστάσια.

JOUN
26-08-15, 16:22
βρε καλά τα λέτε αλλά ας πάει κάποιος και να ζητήσει ένα
H07V-U ή H05VV-U ή J1VV-U
να δούμε τη γέλιο έχει να πέσει :lool:

Να δεις που το εγραψα ετσι στην ΥΔΕ και ο υπαλληλος της ΔΕΗ που το ειδε το κοιτουσε σαν να εβαλα οπτικη ινα αντι για καλωδιο..

picdev
26-08-15, 16:57
στα νότια τουλάχιστον ο μόνος που έχει πολύ δουλειά επειδή έχει άριστη εξυπηρέτηση είναι ο Καραχρήστος, παλεάς κοπής επαγγελματίας και καλός άνθρωπος,
την ίδια φιλοσοφία έχουν όσοι δουλεύουν εκεί , ο γιός του και οι υπάλληλοι , για αυτό ότι ώρα και να πας ακόμα και αν έχει 3 υπαλλήλους πίσω απο το πάγκο περιμένεις σε ουρά.
Απο ηλεκτρονικά οκ έχει μείνει στα παλιά άλλωστε πιο πολύ για κανένα βύσμα ή μπαταρίες είναι όπως όλα αυτά τα μαγαζιά.
Μετά κάτι άλλοι εκεί γύρω σε κοιτάνε με μισό μάτι και νομίζουν ότι δουλεύουν στη Νάσα, ονόματα δεν λέμε ....

Dbnn
26-08-15, 17:19
στα νότια τουλάχιστον ο μόνος που έχει πολύ δουλειά επειδή έχει άριστη εξυπηρέτηση είναι ο Καραχρήστος, παλεάς κοπής επαγγελματίας και καλός άνθρωπος,
την ίδια φιλοσοφία έχουν όσοι δουλεύουν εκεί , ο γιός του και οι υπάλληλοι , για αυτό ότι ώρα και να πας ακόμα και αν έχει 3 υπαλλήλους πίσω απο το πάγκο περιμένεις σε ουρά.
Απο ηλεκτρονικά οκ έχει μείνει στα παλιά άλλωστε πιο πολύ για κανένα βύσμα ή μπαταρίες είναι όπως όλα αυτά τα μαγαζιά.
Μετά κάτι άλλοι εκεί γύρω σε κοιτάνε με μισό μάτι και νομίζουν ότι δουλεύουν στη Νάσα, ονόματα δεν λέμε ....

Γιατί να μην λέμε ονόματα?

Όταν κάποιος είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και κάνει την δουλειά του τον επικροτούμε και τον συστήνουμε? Ναι.
Δεν βρήσκω λόγο να μην γίνεται το αντίθετο για τα λαμόγια και τους ανήξερους που κοιτάνε την αρπαχτή.

ninolas
27-08-15, 19:17
στα νότια τουλάχιστον ο μόνος που έχει πολύ δουλειά επειδή έχει άριστη εξυπηρέτηση είναι ο Καραχρήστος, παλεάς κοπής επαγγελματίας και καλός άνθρωπος,
την ίδια φιλοσοφία έχουν όσοι δουλεύουν εκεί , ο γιός του και οι υπάλληλοι , για αυτό ότι ώρα και να πας ακόμα και αν έχει 3 υπαλλήλους πίσω απο το πάγκο περιμένεις σε ουρά.
Απο ηλεκτρονικά οκ έχει μείνει στα παλιά άλλωστε πιο πολύ για κανένα βύσμα ή μπαταρίες είναι όπως όλα αυτά τα μαγαζιά.
Μετά κάτι άλλοι εκεί γύρω σε κοιτάνε με μισό μάτι και νομίζουν ότι δουλεύουν στη Νάσα, ονόματα δεν λέμε ....
επειδή λίγο πολύ εκεί πάω και παίρνω ηλεκτρονικά είδη
καλός είναι και έχουν και 2-3 γνώσεις μπορούν να σου δώσουν και καμιά συμβουλή !
αλλά μέχρι εκεί

dog80
22-09-15, 10:19
Σημερινό:

Πάω και λέω στον πωλητη οτι θέλω να φτιάξω ηλεκτρολογικό πίνακα σε ξύλινη επιφάνεια και θέλω σκέτη ράγα DIN.

OK, όλα καλά, πάει και μου τη φέρνει.

Μετά του λέω θέλω μπάρα ουδετέρου και γείωσης. Με ρωτάει για τριφασικό ή μονοφασικό πίνακα?

Εγώ :confused1: :confused1: :confused1: αλλά του λέω για μονοφασικό.

Πάει πίσω και μου φέρνει χτένια γεφύρωσης :lool:

moutoulos
22-09-15, 12:43
ζήτησα μία ασφάλεια 10Α ... του λέω θέλω με διακόπτη
μου λέει διακόπτη θέλεις η ασφάλεια
λέω ασφάλεια με διακόπτη
ααα μου λέει μικροαυτόματο θέλεις
μμμ.. έμεινα να τον κοιτάζω ...



https://www.youtube.com/watch?v=5m8Tu6PzwEY

:lool: http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/lol.gif http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/lol.gif http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/lol.gif http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/lol.gif

elektronio
22-09-15, 15:08
Παιδιά μην το ψάχνετε και πολύ, τα τζιμάνια δεν κάθονται πίσω από τον πάγκο να φέρνουν από την αποθήκη πρίζες και ασφάλειες...

DGeorge
22-09-15, 15:26
.....video.....:lool:Με συγχωρεί η χάρη σου, φίλε Γρηγόρη, πήγαινες γυρεύοντας!...... (Εκτός αν κι εγώ δεν κατάλαβα....) Αυτό, που ζήταγες, κάποτε το άκουγα 'στην πιάτσα' ως "Ασφαλειοδιακόπτη", και κάποτε άλλοτε ως "Αυτόματη Ασφάλεια" (όχι τήξεως).
Αν ο υπάλληλος είχε μάθει από τον 'μάστορα', ότι αυτό λέγεται "μικροαυτόματος", "μεγαλοαυτόματος", ή ό,τι άλλο φαντάζεσαι, εσύ οφείλεις να συμφωνήσεις!:biggrin:
(Πάντως, σήκωνε η περίσταση, να τον ρωτούσες: "Πώς είναι ο μεγαλοαυτόματος;"):hahahha:

Παιδιά μην το ψάχνετε και πολύ, τα τζιμάνια δεν κάθονται πίσω από τον πάγκο να φέρνουν από την αποθήκη πρίζες και ασφάλειες...Με την ανεργία, που υπάρχει; Τα τζιμάνια κάνουν μέχρι και τελείως άσχετες δουλειές (αν βρουν)....

el greco 1
22-09-15, 22:05
εγω παλι δεν καταλαβα τον dog80 σε πια παραγραφο κατα ΕΛΟΤ 384 αναφερει τον ξυλινο πινακα.

dog80
23-09-15, 00:14
εγω παλι δεν καταλαβα τον dog80 σε πια παραγραφο κατα ΕΛΟΤ 384 αναφερει τον ξυλινο πινακα.

Αυτό που σκοπεύω να φτιάξω είναι μια κατασκευή για την επίδειξη του πώς λειτουργεί ο ΔΔΕ και θα το παρουσιάσω σε κάποιο απο τα βίντεο μου. Ουσιαστικά θα είναι μία ξύλινη τάβλα πάνω στην οποία θα βιδώσω δύο ράγες DIN και θα φτιάξω μία απομίμηση ηλεκτρολογικού πίνακα, ο οποίος θα τροφοδοτείται απο μια πρίζα και θα έχει τα βασικά ραγουλικά, δηλαδή ενας γενικός διακόπτης, μια γενική ασφάλεια, ένας ΔΔΕ, ένας μικροαυτόματος και ενδεικτικές λυχνίες.

Προφανώς αυτή η κατασκευή δέν θα είναι σύμφωνη με το HD 384.

nikknikk4
23-09-15, 00:15
Σημερινό:

Πάω και λέω στον πωλητη οτι θέλω να φτιάξω ηλεκτρολογικό πίνακα σε ξύλινη επιφάνεια και θέλω σκέτη ράγα DIN.

OK, όλα καλά, πάει και μου τη φέρνει.

Μετά του λέω θέλω μπάρα ουδετέρου και γείωσης. Με ρωτάει για τριφασικό ή μονοφασικό πίνακα?

Εγώ :confused1: :confused1: :confused1: αλλά του λέω για μονοφασικό.

Πάει πίσω και μου φέρνει χτένια γεφύρωσης :lool:

μηπως νομιζε οτι του εκανες πλάκα ?

και σου εκανε κι εκεινος ?

cococrops
02-10-15, 15:11
το καλυτερο θα ηταν να μπαιναμε οι ηλεκτρολογοι- πελατες στους διαδρομους να παιρναμε οτι θελαμε και να πηγαιναμε στο ταμειο και να πληρωναμε!!και ποιο γρηγορα θα γινοταν και δεν θα μας εσπαγαν τα νευρα χαχαχαχα

Prezonautis
02-10-15, 15:41
Όπως τα Leroy Merlin, αλλά δεν έχουν ποικιλία... Και από εξυπηρέτηση για τον π...... καβάλα στο άι-κίντο.

SProg
02-10-15, 18:44
Πηγα πριν 3 ωρες να παρω το παρακατω socket απο τον Μηντσιουλη στη Θεσσαλονικη:

http://i58.tinypic.com/e8vn2e.jpg


Ο νεαρος που δουλευε μου λεει ειναι λιγο ακριβο...

(στο μυαλο μου περιμενα να ακουσω κανα 2-3euro μιας και development boards στο internet με τετοια socket κανουν το πολυ 5euro, ε αντε λεω να κανει 2eu και ας μου φορεσει και 1eu καπελο..)

Μου λεει μισο λεπτο, ρωταει εναν αλλο πωλητη αν ισχυει η τιμη που γραφει πανω και του απανταει "Oχι ειναι παλια τιμη, δωστο ενα 10ρικο "


Φυσικα και του ειπα οτι δεν θα το παρω, και αστειευομενος μου απανταει "Και καλα ειναι..πανω εγραφε 24eu"


Aυτοι ειναι δυστηχως οι ελληνες μαγαζατορες.Δυστηχως.


Αγορασα 5 κομματια απο internet τελικα με 1.5eu το κομματι.

http://www.banggood.com/1-Pc-40P-40-Pin-ZIF-ZIP-IC-Tester-Board-Socket-Multifunction-p-917514.html

sotron1
02-10-15, 18:50
το καλυτερο θα ηταν να μπαιναμε οι ηλεκτρολογοι- πελατες στους διαδρομους να παιρναμε οτι θελαμε και να πηγαιναμε στο ταμειο και να πληρωναμε!!και ποιο γρηγορα θα γινοταν και δεν θα μας εσπαγαν τα νευρα χαχαχαχα

Έτσι είναι το κατάστημα Conrad στην Γερμανία super market ηλεκτρονικών-ηλεκτρικών εξαρτημάτων, από αντιστάσεις μέχρι PLCs, εργαλεία, όργανα, τα διαλέγεις μόνος σου και τα πάς στο ταμείο για πληρωμή.

GeorgeVita
02-10-15, 18:53
Πηγα πριν 3 ωρες να παρω το παρακατω socket ...
http://i58.tinypic.com/e8vn2e.jpg

http://gr.rsdelivers.com/product/3m/240-1280-00-0602j/3m-2401280-254mm-pitch-straight-40-way-through-hole-zif-ic-dip-socket-1a/8271421.aspx

sotron1
02-10-15, 19:03
Για ηλεκτρονικούς-ηλεκτρολόγουσς κολλημένους σαν και μένα εκεί είναι ο παράδεισος , αφού μπορείς να αγγίξεις -€“ δοκιμάσεις τα πάντα πριντα αγοράσεις και υπόψη για να το γυρίσεις θέλεις αρκετές ώρες. Επίσης έχουν και υλικά για αερομοντελισμό, εξαρτήματα για μηχανουργική κατεργασία , ώστε εάν ασχολείσαι, να φτιάξεις robot από το μηδέν.
Ο κατάλογος του με τα υλικά έτοιμα προς αγορά και όχι παρήγγειλετο , ήταν 3 δάκτυλα πάχος το 1991.

Prezonautis
02-10-15, 19:15
Έτσι είναι το κατάστημα Conrad στην Γερμανία super market ηλεκτρονικών-ηλεκτρικών εξαρτημάτων, από αντιστάσεις μέχρι PLCs, εργαλεία, όργανα, τα διαλέγεις μόνος σου και τα πάς στο ταμείο για πληρωμή.

Αυτό θα έγραφα για παράδειγμα αλλά λέω άστο γιατί είναι στο εξωτερικό.
Τρομερό κατάστημα και πάρα πολύ εξυπηρετικοί!!!

Θα πάω ξανά τον Νοέμβριο Μόναχο, για την ορκωμοσία της Γυναίκας μου. Ετοίμασα την λίστα με τα ψώνια από τώρα. :001_tt2:
Σκέτος παράδεισος... αλλά τσιμπημένες λίγο οι τιμές τους σε διάφορα προϊόντα που έχουμε και εμείς εδώ.
Αυτό που μου άρεσε ήταν τα Πολύμετρα αραδιασμένα επάνω στα ράφια... :001_smile:

SProg
02-10-15, 19:17
Η rsdelivers (http://gr.rsdelivers.com/product/3m/240-1280-00-0602j/3m-2401280-254mm-pitch-straight-40-way-through-hole-zif-ic-dip-socket-1a/8271421.aspx) γενικα πιανει ... στις τιμες. Το ιδιο driver το εδιναν Αγγλια για 3eu και εδω 5eu.

Μπορεις να μου εξηγησεις την διαφορα που μπορει να εχουν στη σχεδιαση/υλικο για να εχουν διαφορα 20eu ?

nestoras
02-10-15, 19:24
Η rsdelivers (http://gr.rsdelivers.com/product/3m/240-1280-00-0602j/3m-2401280-254mm-pitch-straight-40-way-through-hole-zif-ic-dip-socket-1a/8271421.aspx) γενικα πιανει ... στις τιμες. Το ιδιο driver το εδιναν Αγγλια για 3eu και εδω 5eu.

Μπορεις να μου εξηγησεις την διαφορα που μπορει να εχουν στη σχεδιαση/υλικο για να εχουν διαφορα 20eu ?

Είναι σαν να ρωτάς γιατί η πένσα knipex έχει 30¤ ενώ από τον "πάγκο" μπορείς να πάρεις και με 1μιση ευρώ... :-)

GeorgeVita
02-10-15, 19:30
Μπορεις να μου εξηγησεις την διαφορα που μπορει να εχουν στη σχεδιαση/υλικο για να εχουν διαφορα 20eu ?
Αρχικά οι βάσεις ZIF κατασκευάζονταν από εταιρείες τύπου 3M και οι αγοραστές στην Ελλάδα ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού!
Στη συνέχεια, η ανάπτυξη firmware έγινε πιο λαϊκό σπορ, η ζήτηση ανέβηκε παγκοσμίως και εμφανίστηκαν "second sources", πάλι "επώνυμοι".
Σήμερα, που όλα σχεδόν τα chipάκια προγραμματίζονται (εφόσον δεν βάλεις ICSP), η κατανάλωση είναι μεγάλη και υπάρχουν κατασκευαστές υλικών "προγραμματισμού και δοκιμών" σε όλο το ποιοτικό φάσμα. Μια βάση ZIF για κάποιους είναι συρματάκια και ελατήρια, ενώ για άλλους πιο σύνθετα εργαλεία. Η τελική τιμή προσδιορίζεται από όλους τους παράγοντες που γνωρίζεις (π.χ. υλικό και χώρα κατασκευής). Στα τοπικά καταστήματα αυτά τα εξαρτήματα έχουν μείνει από παλαιότερες παραγγελίες. Μέχρι "χθες" δεν τα ζητούσε κανείς, σήμερα λόγω CC κάποιοι τα ζητούν πάλι και το κατάστημα προσπαθεί να ξεπουλήσει με ζημιά το παλαιό stock. Ζημιά πάντα με την τιμή αγοράς του. Ως αγοραστής, αν δεν πρόκειται για υλικό αναγνωρισμένης ποιότητας (από εσένα) προχωράς στην συμφέρουσα αγορά.

Αν το εξάρτημα στο κατάστημα ήταν 3M, ακόμη και σήμερα στην Digikey (όχι μόνο RS) κοστίζει ¤20-30.
http://www.digikey.com/product-detail/en/240-1280-00-0602J/3M4002-ND/95274
http://www.digikey.com/product-detail/en/240-1288-00-0602J/3M4006-ND/229812

Κάτι παρόμοιο ισχύει και με όλα τα εργαλεία, όπως αναφέρει ο Παναγιώτης (nestoras).

picdev
02-10-15, 19:30
http://gr.rsdelivers.com/product/3m/240-1280-00-0602j/3m-2401280-254mm-pitch-straight-40-way-through-hole-zif-ic-dip-socket-1a/8271421.aspx

http://www.tme.eu/en/details/ds1044-400g/test-sockets/connfly/

SProg
02-10-15, 19:33
Παναγιωτη εκει παει αλλου και ειναι φυσικη η διαφορα τιμης.


Στο socket της RS βλεπω:



Contact Material-Beryllium Copper
Contact Plating- Gold over Nickel









Φυσικα και ειναι απο καλυτερο υλικο αλλα παλι η διαφορα τιμης μου φαινεται τεραστια.Στο BangGοοd ουτε καν αναφερει λεπτομερειες..


Πως τα 24eu εγιναν 10eu ; Με τη λογικη δωσ'τα να φυγουν γιατι θα καθονται πολλα χρονια στο ραφι ;

sotron1
02-10-15, 19:44
Αυτό θα έγραφα για παράδειγμα αλλά λέω άστο γιατί είναι στο εξωτερικό.
Τρομερό κατάστημα και πάρα πολύ εξυπηρετικοί!!!

Θα πάω ξανά τον Νοέμβριο Μόναχο, για την ορκωμοσία της Γυναίκας μου. Ετοίμασα την λίστα με τα ψώνια από τώρα. :001_tt2:
Σκέτος παράδεισος... αλλά τσιμπημένες λίγο οι τιμές τους σε διάφορα προϊόντα που έχουμε και εμείς εδώ.
Αυτό που μου άρεσε ήταν τα Πολύμετρα αραδιασμένα επάνω στα ράφια... :001_smile:

Ζηλεύω. :drool:

picdev
02-10-15, 20:01
Και στο site. Tou mar τόσο το έχει 10¤

RAFAHL
03-10-15, 00:39
χαχα αι εγω σχεδον επαθα κατι παρομοιο .... παω και λεω θελω μια ραγα din της εξηγησα εκει που κουμονουν οι ασφαλειες ... και μου λεει μονοφασικη η τριφασικη ... και της λεω μονοφασικη ..(γιατι υπαρχει και τριφασικη ) ??? και μου φερνει γεφυρα ... και της εξηγω οτι θελω τραγα αυτη που κουμπονουν οι ασφαλειες πανω ... και μετα μου λεει ααααα τωρα καταλαβα .. δεν εχω λεει ... και κατελιξα να παρω καινουργιο εξωτερικο πινακα ... που εκανα και την δουλεια μ !!
Σημερινό:

Πάω και λέω στον πωλητη οτι θέλω να φτιάξω ηλεκτρολογικό πίνακα σε ξύλινη επιφάνεια και θέλω σκέτη ράγα DIN.

OK, όλα καλά, πάει και μου τη φέρνει.

Μετά του λέω θέλω μπάρα ουδετέρου και γείωσης. Με ρωτάει για τριφασικό ή μονοφασικό πίνακα?

Εγώ :confused1: :confused1: :confused1: αλλά του λέω για μονοφασικό.

Πάει πίσω και μου φέρνει χτένια γεφύρωσης :lool:

nestoras
03-10-15, 09:34
χαχα αι εγω σχεδον επαθα κατι παρομοιο .... παω και λεω θελω μια ραγα din της εξηγησα εκει που κουμονουν οι ασφαλειες ... και μου λεει μονοφασικη η τριφασικη ... και της λεω μονοφασικη ..(γιατι υπαρχει και τριφασικη ) ??? και μου φερνει γεφυρα ... και της εξηγω οτι θελω τραγα αυτη που κουμπονουν οι ασφαλειες πανω ... και μετα μου λεει ααααα τωρα καταλαβα .. δεν εχω λεει ... και κατελιξα να παρω καινουργιο εξωτερικο πινακα ... που εκανα και την δουλεια μ !!

????
Δεν είχε στα Χανιά ράγα;

lepouras
03-10-15, 11:26
????
Δεν είχε στα Χανιά ράγα;
μπααααααα μάλλον το κατάστημα δεν θα είχε. ε και κλασικά θα άρχισε. δεν υπάρχουν, είναι ειδικά με παραγγελία κλπ κλπ

nestoras
03-10-15, 11:29
μπααααααα μάλλον το κατάστημα δεν θα είχε. ε και κλασικά θα άρχισε. δεν υπάρχουν, είναι ειδικά με παραγγελία κλπ κλπ

Αχαχα, δεν ξέρω ρε συ, όσες φορές ζήτησα μόνο ένα κομμάτι (ρετάλι) μου το έδωσαν τζάμπα. Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση επειδή είναι πολύ κλασσικό αναλώσιμο (σαν να ζητάς 1μισάρι καλώδιο δηλαδή).

SProg
03-10-15, 11:54
Eιμαι γενικα δυσαρεστημενος και προκατειλημμενος με το παραπανω μαγαζι, πηγαινω μονο οταν δε βρω κατι αλλου.

lepouras
03-10-15, 11:58
μην πιάνεσαι από αυτό. πάντα θα υπάρχουν καταστήματα που σέβονται τον πελάτη και φυσικά περισσότερο τον επαγγελματία και άλλα που κάνουν αρπαχτές. παράδειγμα στην περιοχή μου με κατάστημα με ηλεκτρονικά κεραίες κλπ κλπ που 4 φισάκια F και 2 συνδέσμους ζήταγε 10ευρώ. ε έχει καταντήσει σε λίγο να βάλει και τυρόπιτες μπας και δει πελάτη στο μαγαζί του.:lool:

αλλού κατάστημα ηλεκτρολογικό μικρό που πήγε συνάδελφος να πάρει 2 μέτρα 3Χ6 για να συνδέσει μια κουζίνα επειδή δεν ήθελε να τρέξει μακριά να αγοράσει και σκέφτηκε<< ε δίπλα είναι ας δώσω και 1-2 ευρώ παραπάνω μην φάω την μέρα μου>> και του ζήταγε 25 ευρώ. εκεί να δεις γέλια. να του λέει ο δικός μου<< δεν κατάλαβες. δεν θέλω να αγοράσω το στροφείο αλλά μόνο 2 μέτρα.>> ο άλλος να επιμένει ότι τόσο κοστίζει και να του ξαναλέει<< δεν σου ζήτησα να συνδέσεις την κουζίνα αλλά να αγοράσω 2 μέτρα καλώδιο>> τελικά έπεσε στα 15 ευρώ αλλά δεν ασχολήθηκε άλλο ο δικός μου και σηκώθηκε και έφυγε και πήγε αλλού.
γενικά αυτές οι νοοτροπίες και τακτικές δεν αλλάζουν δυστυχώς στην Ελλάδα.

Fixxxer
03-10-15, 12:24
Σε γνωστο καταστημα κανει κατω απο 2 ευρω το μετρο κι αυτος ηθελε 25¤?
Στο υπουργειο οικονομικων επρεπε να ηταν...
:lool:

lepouras
03-10-15, 15:12
καλά. εδώ υπάρχει κατάστημα που ακόμα ο κόσμος το έχει ψηλά και το διαφημίζει και πουλά το hager το ΔΔΕ 2Χ40 90ευρό και αν του πεις ότι είσαι ηλεκτρολόγος σου κάνει έκπτωση χοντρικής. δηλαδή 75ευρό :lool:. και αυτός δουλεύει ακόμα φουλ στην λιανική.
μου είχε ζητήσει κάποτε που ήθελα 2 σωληνωτές ιωδινης 300βατ 22 ή 24 ευρώ. και του λέω << τη λες? ηλεκτρολόγος είμαι δεν είμαι κάνας άσχετος>> και μου απαντά << ααααα αν είναι έτσι θα στις αφήσω 18 γιατί είναι καλή μάρκα... είναι φιλιπς και είναι ακριβές>> :hahahha: και φεύγω και πάω στον Σημάτο στο Παγκράτι και λέω στο παιδί μέσα που το ήξερα << δεν με ξέρεις, με μισείς και είμαι πελάτης λιανικής.πές μου μια τιμή για αυτές.>> και μου λέει.<< ρε Γιάννη πάνω από 4 ευρώ την μία δεν μπορώ να την βάλω, μέχρι εκεί μπορώ να την σηκώσω>>
πάω σε μια πελάτησα που είχε δύο φωτιστικά με τέτοιες λάμπες.
http://www.eshopelectric.gr/products/lampthres/lampthras-alogonoy-halogen-par-i-lux/lampthres-par30/2198-lampthras-alogonoy-halogen-par30-50w-e27

και μου λέει αν μπορούμε να κάνουμε κάτι γιατί όταν καίγοντε οι λάμπες είναι πάρα πολύ ακρυβές να τις αγοράσει. τις λέω <<σιγά μορές πόσο τις πέρνεις>> και μου λέει ότι τις έχει βρεί μόνο σε αυτόν και τις αγοράζει 25 ευρώ την μία γιατί είναι ιδική παραγγελία :confused1:. και πάω μέχρι την ΣΕΗΛΕ και τις φέρνω 5 και τις δίνω την απόδειξη. ε χρειάστηκα μισή ώρα να την σηνεφέρω από το εγκεφαλικό:biggrin:.

άσε γιατί αν αρχίσουμε να λέμε ιστορίες με αυτά που έχουμε συναντήσει θα πρέπει να πάμε στο λίγο γέλιο και να το κάνουμε πολύ γέλιο.:biggrin:

nestoras
03-10-15, 15:21
καλά. εδώ υπάρχει κατάστημα που ακόμα ο κόσμος το έχει ψηλά και το διαφημίζει και πουλά το hager το ΔΔΕ 2Χ40 90ευρό και αν του πεις ότι είσαι ηλεκτρολόγος σου κάνει έκπτωση χοντρικής. δηλαδή 75ευρό :lool:. και αυτός δουλεύει ακόμα φουλ στην λιανική.
μου είχε ζητήσει κάποτε που ήθελα 2 σωληνωτές ιωδινης 300βατ 22 ή 24 ευρώ. και του λέω << τη λες? ηλεκτρολόγος είμαι δεν είμαι κάνας άσχετος>> και μου απαντά << ααααα αν είναι έτσι θα στις αφήσω 18 γιατί είναι καλή μάρκα... είναι φιλιπς και είναι ακριβές>> :hahahha: και φεύγω και πάω στον Σημάτο στο Παγκράτι και λέω στο παιδί μέσα που το ήξερα << δεν με ξέρεις, με μισείς και είμαι πελάτης λιανικής.πές μου μια τιμή για αυτές.>> και μου λέει.<< ρε Γιάννη πάνω από 4 ευρώ την μία δεν μπορώ να την βάλω, μέχρι εκεί μπορώ να την σηκώσω>>
άσε γιατί αν αρχίσουμε να λέμε ιστορίες με αυτά που έχουμε συναντήσει θα πρέπει να πάμε στο λίγο γέλιο και να το κάνουμε πολύ γέλιο.:biggrin:

Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο στις επαρχικές πόλεις υπάρχουν τέτοια καταστήματα... :-)
Είχα ξανααναφέρει το παράδειγμα με τις 10 αντιστάσεις που τις πλήρωσα 2¤... Αναλογικά είναι πολύ μεγαλύτερο το "πιάσιμο"!! :-)