PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμεταδότης για digea



Follow Security
26-08-15, 13:41
Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτήσω επιδη πολλά χωριά στην ζακυνθο δεν εχουν επαρκη λήψη σηματος με παρεμβολές από Ιταλία οι οποίες καθηστουν την λήψη ελληνικών καναλιών αδηνατη αν υπαρχει δυνατότητα για εγκατασταση κάποιου αναμεταδοτη σε ενα κεντρικο σημειο πχ.βουνο για ποιο δυνατη λήψη σηματος.
Να σημειωθεί ότι μετα απο σχετικο τηλ. με digea μου ειπαν οτι πρεπει να αναλαβει ο δήμος για αυτους τους αναμεταδότες

xlife
26-08-15, 13:46
και καλά σου είπαν. Απαγορεύεται η αναμετάδοση digea. Αναλαμβάνει ο Δήμος , και απλά δίνει τη δουλειά στη digea η οποία στη συνέχεια δίνει τη δουλειά σε κάποιον εγκαταστάτη της περιοχής που συνεργάζεται. ο Δήμος είναι υποχρεωμένος να παρέχει χώρο (και ρεύμα?). Δεύτερο πρόβλημα οτι δεν μπορεί ένας ιδιώτης να τοποθετήσει πομπό χωρίς τη σχετική άδεια. Αν υπάρχει πρόβλημα λήψης και ο δήμος δεν συνεργάζεται (έχω ακούσει οτι το κόστος είναι πολλές χιλιάδες ευρώ ) τότε η μόνη λύση είναι δορυφορικά τα κανάλια σε κάθε σπίτι.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
26-08-15, 16:47
και καλά σου είπαν. Απαγορεύεται η αναμετάδοση digea. Αναλαμβάνει ο Δήμος , και απλά δίνει τη δουλειά στη digea η οποία στη συνέχεια δίνει τη δουλειά σε κάποιον εγκαταστάτη της περιοχής που συνεργάζεται. ο Δήμος είναι υποχρεωμένος να παρέχει χώρο (και ρεύμα?). Δεύτερο πρόβλημα οτι δεν μπορεί ένας ιδιώτης να τοποθετήσει πομπό χωρίς τη σχετική άδεια. Αν υπάρχει πρόβλημα λήψης και ο δήμος δεν συνεργάζεται (έχω ακούσει οτι το κόστος είναι πολλές χιλιάδες ευρώ ) τότε η μόνη λύση είναι δορυφορικά τα κανάλια σε κάθε σπίτι.

-Και το κοστος ποιος το πληρώνει?

xlife
26-08-15, 16:52
ο δήμος ... δηλαδή ο κόσμος με τα δημοτικά τέλη. Απ όσο ξέρω δεν μπορεί να πληρωθεί απο τις επιχορηγήσεις του κράτους, και πρέπει να γίνει το έργο αποκλειστικά απο τα δημοτικά τέλη. Εδώ ζορίζονται κάποιοι "φτωχοί" δήμοι που τα έσοδα είναι πενιχρά, και παράλληλα χρειάζονται πολλούς μικρούς αναμεταδότες (ορεινά κτλ)

picdev
26-08-15, 17:00
αν είσαι εγκαταστάτης , άρχισε να βάζεις το δορυφορικό δέκτη edision που έχει το κλειδί για τη digea. 100ε πήρα όλο το πακέτα , το έβαλα στο νησί και ησύχασα

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
26-08-15, 17:06
αν είσαι εγκαταστάτης , άρχισε να βάζεις το δορυφορικό δέκτη edision που έχει το κλειδί για τη digea. 100ε πήρα όλο το πακέτα , το έβαλα στο νησί και ησύχασα

-Προφανώς εννοείς τα κλειδιά BISS.