PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρας σε τηλεκατευθυνομενο σκαφακι!!



georvlac2
26-08-15, 16:14
Καλησπερα.Ειμαι νεος στο forum και ελπιζω να εκανα στη σωστη κοινοτητα post τους θεματος μου
Λοιπον,εχω ενα φιλο που ασχολειται με το ψαρεμα ο οποιος απο την στερια βαζει το παραγαδι πανω σε ενα τηλεκατευθυνομενο σκαφακι και το παει στα ανοιχτα της θαλασσας.
Αυτη τη διαδικασια την κανει με τηλεχειρισμο.
Στο προβλημα μας τωρα:
Θελει να προσθεσει αλλον ενα τηλεχειρισμο που θα ενεργοποιει εναν αισθητηρα ο οποιος θα ειναι πανω στο σκαφακι και με το πατημα ενος κουμπιου η με καποιο χρονοδιακοπτη να αφηνει το βαριδι που εχει το παραγαδι να πεσει μεσα στη θαλασσα
Αν εχεις καποιος καποια ιδεα ας την μοιραστει μαζι μου.
(εχω σκεφτει να βαλω ενα χρονοδιακοπτη σε εναν αισθτηρα ο οποιος θα ειναι στην ουσια ενας γατζος που θα απελευθερωνει το βαριδι)
Ευχαριστω

leosedf
26-08-15, 17:55
Να χρησιμοποιήσει έξτρα κανάλι στον τηλεχειρισμό του και να οδηγήσει ένα servo κανονικά.

picdev
26-08-15, 19:05
Τι αισθητήρα θα βάλει ? Μήπως κάτι δεν λες καλά?

sotron1
26-08-15, 19:35
Τι τάση έχει το σκαφάκι ;

IRF
26-08-15, 21:11
Το μάζεμα όταν πιάσει τα ψάρια πώς γίνεται από τη στεριά;με μοτεράκι; το σκαφάκι πόσα εκατοστά-μέτρα είναι;
όλο; ο τηλεχειρισμός όπως τα λες ακούγεται σαν να θέλεις να ψαρέψεις με δυναμίτη. Παραγάδι με τηλεχειρισμό για ποιο λόγο; έχει καρχαρίες;το μάζεμα πως θα γίνει με τηλεχειρισμό; σε κουβάρι;

xlife
26-08-15, 21:19
Κάντε το πιο αμερικάνικο ... θα τρίβουν τα μάτια τους οι "παλιοί" ψαράδες


https://www.youtube.com/watch?v=qsnb0LfP-4o

georvlac2
27-08-15, 00:32
θα σας δωσω ολες τις πληροφοριες αυριο..ποσσα μετρα .ποσσα βολτ και τι ακριβως θελει να κανει να μη γινει καποιο μπερδεμα.Οι παλιοι ψαραδες θα τριβουν τα ματια μονο αν εχει αποτελεσμα ολο αυτο(δηλαδη να πιασει ψαρια)
ευχαριστω

IRF
27-08-15, 08:00
Μην ξεχάσεις να υπολογίσεις την ισχύ του "κινητήρα", γιατί τα ψάρια θα τα πιάσεις ζωντανά; Επίσης τα ψάρια όταν αγκιστρώνονται συνηθίζουν να κάνουν χαμό και υπάρχει περίπτωση μπλεξίματος της πετονιάς στην προπέλα. Εκτός αν θα ψαρέψεις αθερίνα-γαύρο!!!!!!!!!!!!! άντε και σπάρους -γοβιούς με παραγάδι με το πολύ δέκα αγκίστρια. Πες καλύτερα θα αμολήσεις μια πετονιά με ένα αγκίστρι, τι το λες παραγάδι. Εκτός αν πρόκειται για βαρκάκι μισό μέτρο τουλάχιστο που να μην παθαίνει τίποτα σε πλήρη βύθιση και πάλι έχεις πρόβλημα ισχύος κινητήρα ακόμα και με ένα λαβράκι να πιάσεις(ζωντανό φυσικά). Αν μιλάς για βενζινοκίνητο τότε θα έχεις μόνο την απαιτούμενη ισχύ με ηλεκτρικό μοτέρ δύσκολα.

vikiath
27-08-15, 08:07
έχω ακούσει για τέτοια σκαφακια και όλα λειτουργούν με χρονοδιακόπτες ακόμα και η απομάκρυνση από την στεριά και η επιστροφή γίνεται με μηχανισμό τύπου χρονοδιακόπτη προκειμένου να μη μπορεί το Λιμενικό να συνδυάσει το κάτοχο με το παραγάδι....

lepouras
27-08-15, 10:41
είναι συνήθης πρακτική( και έχει γίνει μόδα) να ψαρεύουν παραγάδι από την στεριά με αυτό τον τρόπο. βάζουν το σκαφάκι να το τραβήξει καμιά 150-200 μέτρα μέσα αμολά το βαρίδι και το γυρνάνε. άλλοι βάζουν και μηχανισμό για μαλάγρομα και καμιά φορά αντί να παιδεύονται να πετάξουν πολύ μακριά με το καλάμι το βαρίδι βάζουν το βαρκάκι να το πάει μακριά και μετά κάνουν το μάζεμα.
για κάποιους έχει γίνει επικερδές άθλημα και τα πουλάνε 500-700 ευρώ(χωρίς το χειριστήριο) και μερικά τέτοια τερτίπια σαν εξτρά αξεσουαρ.
Κωνσταντίνε μιας και το κατέχεις δεν φτιάχνεις μερικά να τα οικονομήσεις? αν τους βάλεις και καμερούλα για να βλέπουν που είναι το δίνεις εύκολα και χιλιάρικο:lool:
σημειωτέων τα μισά από αυτά τα κόλπα είναι παράνομα και αν τους πιάσει το λιμενικό εκτός από τα πρόστιμα τους τα κατάσχει όλα.

geob
27-08-15, 11:06
Πω πω καταστροφολογοι είμαστε ωρες ωρες. (Δυναμίτες, αθερίνες, φαλαινοκαρχαρίες) όπως σου είπε ο leosedf ένα έξτρα κανάλι με ένα Σέρβο θα βάλεις. Αισθητήρας που λες είναι αυτο που "διαβάζει" κάτι όχι αυτό που κάνει κάποια κίνηση ίσως... Εγώ θέλω να ρωτησω, ωραία το άφησε το βαρίδι ποιος θα το ξανά σηκώσει το ίδιο το βαρκακι ή από έξω? Γιατί αν ψαρεψεις σε άμμο θα έρθει εξω αλλά σε βράχια δε το βλέπω..

kalarakis
27-08-15, 11:10
Λίγα λόγια για τα ψαράδικα βαρκάκια.
Βαρκάκι μήκος 80εκ
δύο μπαταρίες 12ν παράλληλα. ενεργοποήση με σερβομηχανισμό ο οποίος από την μια μερία πατά διακόπτη για να πάει μπρόστά και από την άλλη διακόπτη για να πάει πίσω. Ταχύτητα σταθερή. Μοτερ συνήθως ένα αερομοντελιστικό "starter"
Αφήνει το παραγάδι που τραβά με δευτερο σερβο σε "σύρτη".
Ιστίο 40εκ στο οποίο ανεβαίνει η κεραία του δέκτη. επίσης εκεί τοποθετούνται τα φωτα ναυσιπλοίας για να βλέπεις που πάει το βαρκάκι
τη νύκτα.Προφανώς τοβαρκάκι είναι στεγανό και όσος χώρος έχει πεπισέψει έχει γεμιστεί με αφρο ωστε το όλο σύσνολο να μην βηθίζεται.
Τα μοντερνα βαρκάκια έχουν και GPS για να επιστρέφουν μόνα τους στο σημείο αναφοράς τους.

kalarakis
27-08-15, 11:12
Πω πω καταστροφολογοι είμαστε ωρες ωρες. (Δυναμίτες, αθερίνες, φαλαινοκαρχαρίες) όπως σου είπε ο leosedf ένα έξτρα κανάλι με ένα Σέρβο θα βάλεις. Αισθητήρας που λες είναι αυτο που "διαβάζει" κάτι όχι αυτό που κάνει κάποια κίνηση ίσως... Εγώ θέλω να ρωτησω, ωραία το άφησε το βαρίδι ποιος θα το ξανά σηκώσει το ίδιο το βαρκακι ή από έξω? Γιατί αν ψαρεψεις σε άμμο θα έρθει εξω αλλά σε βράχια δε το βλέπω..


από τη στερία το τραβάς
μετά ξαναδένεις όσα αγκίστρια έχουν φύγει

kostas_dh
27-08-15, 12:01
Αυτός ο μηχανισμός είναι που χρειάζεσαι: http://hobbyking.com/hobbyking/store/__13365__HobbyKing_Glider_Nose_Tow_Line_Release_11 _7x42mm_.html

georgegr
27-08-15, 15:04
Το είχα πρωτοδεί πριν από καμιά εικοσιπενταριά χρόνια στην νότια Κρήτη.
Ήταν ένας μπάρμπας που κάθε σούρουπο έκανε αυτή τη δουλειά χωρίς σκαφάκι αλλά με ένα μεγάλο φελιζόλ.
Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι αλλά αυτό που θυμάμαι είναι ότι έπαιζα με ένα πολυεστερικό θερμικό τότε και όταν το είδε του γύρισε το μυαλό... τώρα κατάλαβα το λόγο:lool:

georvlac2
28-08-15, 14:41
Καλησπερα σας
λοιπον,το σκαφακι θα ειναι 1 μετρο μηκος και 25 εκατοστα πλατος
θελω να κανει τις εξης κινησεις:μπροστα πισω.δεξια αριστερα,και να αφηνει το παραγαδι
Θα το χειριζομαστε απο τη στερια,οταν φτασει στη επιθυμητη αποσταση θα παταει τον χειρισμο και θα αφηνει το παραγαδι εκει που θελει.Μετα το σκαφακι θα γυριζει πισω στη στερια .Και το παραγαδι θα το τραβαμε πισω εμεις με τα χερια μας
Σκεφτομαι να βαλω 12 βολτ μπαταρια γιατι θα εχει και το βαρος απο το παραγαδι που θα τραβαει