PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία φωτοκύτταρου με προβολάκι



paulk
28-08-15, 21:24
Λοιπόν θέλω να συνδέσω ένα φωτοκύτταρο με ένα προβολάκι...
http://www.emimikos.gr/EL-PIR-30/
Θα περιγράψω πως το έχω σκεφτεί και θα μου πείτε αν είναι σωστό.
Ξεκινάω ένα δίκλωνο καλώδιο από το προβολάκι το οποίο θα καταλήγει στο μπουάτ από το μπουάτ θα βγαίνει ένα τρίκλωνο καλώδιο και θα πηγαίνει στο φωτοκύτταρο..
Το κόκκινο καλώδιο θα ενωθεί μέσα στο μπουάτ απευθείας με το καλώδιο που θα έρχεται από το προβολάκι η φάση θα ενωθεί με το ρεύμα του σπιτιού και ο ουδέτερος θα ενωθεί με το καλώδιο του σπιτιού και με το καλώδιο που θα έρχεται απο το προβολάκι.
Βάζω και ένα σχέδιο για να καταλάβετε...

el greco 1
28-08-15, 22:08
σωστο ειναι.

Sted
28-08-15, 22:09
Θα είναι εντάξει η σύνδεση.

Το προβολάκι αν είναι μεταλλικό καλό θα ήταν να φέρεις και γείωση σε αυτό.

nikknikk4
28-08-15, 23:50
Λοιπόν θέλω να συνδέσω ένα φωτοκύτταρο με ένα προβολάκι...
http://www.emimikos.gr/EL-PIR-30/
Θα περιγράψω πως το έχω σκεφτεί και θα μου πείτε αν είναι σωστό.
Ξεκινάω ένα δίκλωνο καλώδιο από το προβολάκι το οποίο θα καταλήγει στο μπουάτ από το μπουάτ θα βγαίνει ένα τρίκλωνο καλώδιο και θα πηγαίνει στο φωτοκύτταρο..
Το κόκκινο καλώδιο θα ενωθεί μέσα στο μπουάτ απευθείας με το καλώδιο που θα έρχεται από το προβολάκι η φάση θα ενωθεί με το ρεύμα του σπιτιού και ο ουδέτερος θα ενωθεί με το καλώδιο του σπιτιού και με το καλώδιο που θα έρχεται απο το προβολάκι.
Βάζω και ένα σχέδιο για να καταλάβετε...

το σκέφτηκες η είναι το σχέδιο σύνδεσης για το προβολάκι που εχει μέσα το κουτάκι της συσκευασίας ?



οχι τιποτα αλλο

αλλα να μην γραφουμε ετσι ..μόνο και μονο ...για να επιβεβαιώσουμε τα σχέδια σύνδεσης των κατασκευαστων.

paulk
29-08-15, 09:23
Πέταξα καταλάθος το σχέδιο...γιαυτό ρωτάω..

nikknikk4
29-08-15, 13:52
ειναι απο αλλο μοντελο δες το σχεδιο
http://www.emimikos.gr/shop/Documents/ORBIS-ISIMAT_DIAGRAM.pdf

και εδω μια απο τα ιδια
http://www.ergo-tel.gr/manuals/308-005214300.pdf

εδω σελ.2
http://users.sch.gr/iliaslamprou/images/stories/askiseis_diafores/project_seet_motion%20Detector.pdf

Δημήτρηςκα
29-08-15, 14:41
Πάντως στο σχέδιο του φωτοκύτταρο της hager στο σχέδιο λέει πως θέλει και ένα ρελέ αλλιώς δεν ισχύει η εγγύηση. Καλό είναι να του βάλεις και εσύ ένα.

paulk
30-08-15, 19:59
Ευχαριστώ ...σήμερα το σύνδεσα και δουλεύει μια χαρά....

paulk
04-09-15, 12:32
Γίνεται να συνδέσω ένα ακόμη φωτοκύτταρο με το ίδιο προβολάκι??
Και αν ναι πώς θα το συνδέσω?

el greco 1
04-09-15, 20:49
παραλληλα .

SProg
04-09-15, 22:02
59376

Παραλληλα..

nestoras
04-09-15, 23:03
Γίνεται να συνδέσω ένα ακόμη φωτοκύτταρο με το ίδιο προβολάκι??
Και αν ναι πώς θα το συνδέσω?


59376

Παραλληλα..

Σάββα, θέλει δεύτερο φωτοκύτταρο, όχι δεύτερο προβολάκι.

Εφόσον το φωτοκύτταρο έχει έξοδο ρελέ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γίνει η σύνδεση ακριβώς όπως έκανες και στο πρώτο φωτοκύτταρο.
Θεώρησε απλά ότι δεν υπάρχει το πρώτο φωτοκύτταρο και κάνε τις συνδέσεις για το δεύτερο (χωρίς να πειράξεις τίποτα στο πρώτο).

Απαραίτητη προϋπόθεση για να μη γίνει ΜΠΑΜ είναι ότι και το δεύτερο φωτοκύτταρο θα πρέπει να πάρει ρεύμα από την ίδια φάση που παίρνει και το πρώτο φωτοκύτταρο!

Σε περίπτωση που έχεις μονοφασικό ρεύμα μη σε απασχολεί καθόλου, αν έχεις τριφασικό τότε θα πρέπει να βρεις τη φάση που συνδέεις το πρώτο και μετά να συνδέσεις στην ίδια και το δεύτερο αλλιώς θα έχεις ένα μεγάλο "μπουμ" σε περίπτωση ταυτόχρονης ενεργοποίησης.

Sted
04-09-15, 23:12
To καλύτερο θα είναι να πάρει ρεύμα απο το ίδιο μπουάτ ώστε να ασφαλίζονται ολα απο την ίδια ασφάλεια.

paulk
05-09-15, 00:11
Βασικά θα βάλω τα δυο φωτοκύτταρα δίπλα δίπλα και θα κοιτάνε σε διαφορετικές κατευθύνσεις....οπότε θα πάρω ρεύμα απο το πρώτο φωτοκύτταρο
κατα 99% είναι μονοφασικό αλλά πως μπορώ να σιγουρευτώ ...οπότε τα συνδέω έτσι

nestoras
05-09-15, 00:19
Βασικά θα βάλω τα δυο φωτοκύτταρα δίπλα δίπλα και θα κοιτάνε σε διαφορετικές κατευθύνσεις....οπότε θα πάρω ρεύμα απο το πρώτο φωτοκύτταρο
κατα 99% είναι μονοφασικό αλλά πως μπορώ να σιγουρευτώ ...οπότε τα συνδέω έτσι

Η συνδεσμολογία θα πρέπει να γίνει όπως στο συννημένο αρχείο:

Ουσιαστικά, θα δώσεις φάση και ουδέτερο όπως στο πρώτο φωτοκύτταρο και την έξοδο του δεύτερου φωτοκύτταρου θα τη συνδέσεις στην έξοδο του πρώτου.

Θα χρειαστείς μισό μέτρο καλώδιο και δε χρειάζεται να ανησυχείς για τις διαφορετικές φάσεις! :-)

paulk
05-09-15, 00:24
ok Ευχαριστώ πολύ..βασικά το σχέδιο που έκανα ίδιο με το δικό σου δεν είναι;; ή έχω κάνει κάποιο λάθος ..
Αύριο θα το συνδέσω να τελειώνω και με αυτό...

nestoras
05-09-15, 00:25
ok Ευχαριστώ πολύ..βασικά το σχέδιο που έκανα ίδιο με το δικό σου δεν είναι;; ή έχω κάνει κάποιο λάθος ..
Αύριο θα το συνδέσω να τελειώνω και με αυτό...

Δεν μου ήταν ξεκάθαρη η σύνδεση που είχες στο 2ο φωτοκύτταρο (στο σημείο "Α").

paulk
05-09-15, 00:27
Ναι το έκανα κάπως περίεργο :P :P :P
οπότε έτσι όπως έχω συνδέσει το πρώτο έτσι ακριβώς συνδέω και το δεύτερο φωτοκύτταρο...δεν αλλάζω κάτι...

SProg
05-09-15, 03:04
Oups νομιζα 2 προβολακια.Συγνωμη