PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαλωμα σκαψιματος σε οικοδομη



cococrops
29-08-15, 20:18
καλημερα συναδελφοι θα ηθελα να μαθω τι χρησιμοποιειτε οταν θελετε να μπαλωσετε οτιδηποτε εχετε σκαψει!!μου ειπε ενα συναδελφος οτι υπαρχει ετοιμο τσιμεντοκονιαμα ισχυει?

nikosp
29-08-15, 20:57
Ισχύει αλλα κοστίζει

cococrops
29-08-15, 23:20
δηλαδη ποσο κοστιζει?

nikosp
29-08-15, 23:32
Υπάρχουν διάφορα έτοιμα κονιάματα για χοντρό σοφά-λεπτό σοφά κλπ
Δέν θυμάμαι τώρα τιμές,αλλά κοστίζουν πάντα ακριβώτερα από το να φτιάξει κάποιος την λάσπη από μόνος του
Εξαρτάται βέβαια από την ποσότητα που θα χρειαστής
Εάν πρόκειτα για κάποιο μερεμέτι μάλλον σε συμφαίρει το έτοιμο που εν τέλει σου λύνει το πρόβλημα άμεσα
Εάν πρόκειται για τοίχους ολόκληρους τότε χωρίς δεύτερη σκέψη σε συμφαίρει η λάσπη που φτιάχνεις εσύ

plouf
29-08-15, 23:34
εχουμε σκαψει που ? τοιχο ? χωμα ? πετρα ? τουβλο ?

nikknikk4
29-08-15, 23:39
εχουμε σκαψει που ? τοιχο ? χωμα ? πετρα ? τουβλο ?


τι σημασία εχει ?

plouf
29-08-15, 23:45
πως δεν εχει, αν εχεισ σκαψει μια τρυπα στην αυλη στο χωμα , εινα ιτο ιδιο με το να εχει τοιχο πετρινο , η σοβατισμενο ?

nikknikk4
30-08-15, 00:15
πως δεν εχει, αν εχεισ σκαψει μια τρυπα στην αυλη στο χωμα , εινα ιτο ιδιο με το να εχει τοιχο πετρινο , η σοβατισμενο ?

η διαφορά ποια ειναι στο ερωτημα του post #1 στο" εαν υπαρχει ετοιμο τσιμεντοκονιαμα ? "

JOUN
30-08-15, 03:37
Αν δεν κανω λαθος εχει περιπου 7Ε το τσουβαλι(25 κιλα)

f_chronis
30-08-15, 07:58
Έχω χρησιμοποιήσει για πολλά μερεμέτια ηλεκτρολογικά γυψόκολλα knauf. Είναι σχετικά οικονομική, δουλεύεται εύκολα , στεγνώνει γρήγορα δεν σκάει σε λογικές ποσότητες (μην πάτε να γεμίσετε καμιά "σπηλιά"). Το παν είναι να καθαριστεί καλά το σημείο από την σκόνη με σκούπα και να το βραχεί λίγο. Αν είναι μεγάλη τρύπα θα χρειαστεί λίγο γέμισμα με μικρά κομματάκια τούβλο. Μιλάω φυσικά σαν ερασιτέχνης. Οι επαγγελματίες που έχουν εμπειρία χρησιμοποιούν λάσπη (τσιμέντο - άμμο ή και ασβέστη).

p.gabr
30-08-15, 09:12
Σαφώς και παίζει ρόλο το τι θα γεμίσει. Ο έτοιμος σοφάς durostik η 25κιλη συσκευασία έχει εννέα ευρώ
Κάνεις πολύ καλή δουλειά και εύκολα, δεν είναι όμως για γέμισμα πάνω από δύο πόντους

nikknikk4
30-08-15, 12:54
τελος παντων ...

το ερώτημα εχει ηδη απαντηθεί απο το ποστ #2 και #4 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82214&p=723957&viewfull=1#post723957)

cococrops
30-08-15, 23:41
οποτε για μερεμετια είναι ότι πρεπει ετσι ειδικα σε σοβατισμένους τοιχους

lakafitis
31-08-15, 00:05
http://www.finomix.gr/fn_category/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%C F%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

lepouras
04-09-15, 11:05
παλικάρια. τα πάντα μετράνε και έχουν σχέση. αν είναι στα τούβλα δεν γεμίζουμε ποτέ τα σκαψίματα αλλά κάνουμε μαγκώματα σε επίμαχα σημεία. αν είναι μερεμέτι τότε πρέπει με βάση πως είναι ο παλιός σοβάς να φτιάξουμε (πχ λάσπη) ή να βάλουμε το κατάλληλο υλικό γιατί ΔΕΝ είναι το θέμα να φτιάξουμε γερά αυτό που σκάψαμε αλλά να μην σκάει συνέχεια μετά. και το κυριότερο ΔΕΝ γεμίζουμε ποτέ το μερεμέτι μέχρι έξω αλλά αφήνουμε 1-2 χιλιοστά για να γεμίσει σωστά και να φτιαχτεί από τον μπογιατζή.
έχω δουλέψει όλα τα υλικά. και όμως. το ίδιο υλικό σε διαφορετικών υλικών ποιότητας τοίχους άλλοτε είναι καταπληκτικό αποτέλεσμα και άλλοτε σκέτη καταστροφή. οπότε μην ήμαστε απόλυτοι και λέμε βάλε το τάδε και τέλειωσες.

picdev
04-09-15, 11:27
εγώ έσκαψα 2 πόντους έναν τοίχο για να βάλω μέσα ένα καλώδιο κλιματισιτκού , και μετά το πλάκωσα στο στόκο , λέτε να σκάσει ?:lool:

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
04-09-15, 16:19
εγώ έσκαψα 2 πόντους έναν τοίχο για να βάλω μέσα ένα καλώδιο κλιματισιτκού , και μετά το πλάκωσα στο στόκο , λέτε να σκάσει ?:lool:

-Ο στόκος δεν σκαει αλλά στα μεγάλα κενά μαζεύει και θέλει πολλές στρώσεις και τρίψιμο αλλά την κατάλληλη στιγμή να μην ξεραθεί πάρα πολύ και πετρώσει.

vasilllis
04-09-15, 18:02
-Ο στόκος δεν σκαει αλλά στα μεγάλα κενά μαζεύει και θέλει πολλές στρώσεις και τρίψιμο αλλά την κατάλληλη στιγμή να μην ξεραθεί πάρα πολύ και πετρώσει.
Ε ετσι σκαει,μαζευει και εκει που εχει ενωθει με σοβα θα κανει ρωγμες.και παντα θα κανει ρωγμες οσες φορες και να περάστει μετα.
Για στρωσεις αν εννοεις ανα 10 ωρες δεν το εχω δοκιμασει.

street
04-09-15, 18:36
εε ας εβαζε σιδηροστοκο τοτε :001_tt2: :lool:

radiofonias
04-09-15, 19:55
Το unicret για βασική στρωση και το marmocret για τελική της isomat (ειναι και ελληνικό προιον) ειναι καλή επιλογή αλλά οπως είπαν και οι προλαλήσαντες δεν μπορείς να γεμίσεις με την μια πάνω απο δυο εκατοστά. Το μαμροκριτ ειδικά τρίβεται απευθείας με τριβείο και δίνει καλό αποτέλεσμα. κοστίζουν 8-9 ευρώ το 25κιλο.