PDA

Επιστροφή στο Forum : Mosfet και κυματωση τασης τροφοδοσιας



SProg
30-08-15, 23:32
Σε ενα switching κυκλωμα που κανω, βλεπω καποια spike στην εξοδο και υποψιαζομαι οτι φταιει η κυματωση που βγαζει το τροφοδοτικο μου.

H ταση τροφοδοσιας ερχεται απο ενα switching τροφοδοτικο 12V/5A , μαρκα 'μ'εκαψες' . Η συχνοτητα που ανοιγοκλεινω το Μοsfet ειναι στα 20kHz και το Mosfet ειναι το IRF4905.

Σαν φορτιο εχω βαλει μια αντισταση 67Ω.


Καμια ιδεα; Εβαλα και πυκνωτη 10uF αλλα δεν αλλαξε κατι αισθητα. Εβαλα εναν απλο ηλεκτρολυτικο, παρολο που εχω και τανταλιου στα 10uF αλλα δεν ειχα χρονο να τον δοκιμασω (αυριο).





Αριστερα η ταση στο φορτιο , δεξια η ταση τροφοδοσιας.

59291

f_chronis
31-08-15, 07:43
Σε ενα switching κυκλωμα που κανω, βλεπω καποια spike στην εξοδο και υποψιαζομαι οτι φταιει η κυματωση που βγαζει το τροφοδοτικο μου.

H ταση τροφοδοσιας ερχεται απο ενα switching τροφοδοτικο 12V/5A , μαρκα 'μ'εκαψες' . Η συχνοτητα που ανοιγοκλεινω το Μοsfet ειναι στα 20kHz και το Mosfet ειναι το IRF4905.

Σαν φορτιο εχω βαλει μια αντισταση 67Ω.


Καμια ιδεα; Εβαλα και πυκνωτη 10uF αλλα δεν αλλαξε κατι αισθητα. Εβαλα εναν απλο ηλεκτρολυτικο, παρολο που εχω και τανταλιου στα 10uF αλλα δεν ειχα χρονο να τον δοκιμασω (αυριο).





Αριστερα η ταση στο φορτιο , δεξια η ταση τροφοδοσιας.

59291

Καλημέρα Σάββα,

Για την κυμάτωση σε υψηλές συχνότητες αποτελεσματικά είναι τα φιλτρα τύπου LC. Το πηνίο δεν είναι critical. Ξήλωσε κανένα από παλιό τροφοδοτικό PC. Βάλε ένα πηνίο σε σειρά και ένα πυκνωτή παράλληλα στο τέλος (πάνω από 100uF, μην κάνεις τσιγκουνιές). Καταλαβαίνεις βέβαια ότι για μένα αυτά δεν είναι καν spikes :001_smile:

SProg
31-08-15, 10:01
Καλημερα Χρονη,

Dejavu , παλι συζητηση για mosfet ! χαχα


Spikes πιο πολυ σαν σχημα :D Δεν ειναι να με ανησυχει αλλα σκεφτηκα οτι αν το κανει αυτο στα 100-200mA , τι θα γινει στα 1A ;
( 1Α θα ειναι η εξοδος και αν) . Οποτε εκανα μερικες μετρησεις στα 0.5A, με το που βαζω πυκνωτη στη ταση τροφοδοσιας περιοριζεται αρκετα.

Δεν ηθελα να καταφυγω σε LC γιατι θα υπαρχει LC ετσι και αλλιως για το κομματι του Buck Converter.

Εφοσον δε βλεπω διαφορα οσο αυξανω το φορτιο, λεω να καταφυγω σε πυκνωτη απλα.Οπως ειπες δεν ειναι καν spikes..

Aνεβαζω και μερικες φωτο.

Photo1: Με πυκνωτη 470uF ηλεκτρολυτικο ή 10uF τανταλιου
Photo2: Το υποτιθεμενο spike με πυκνωτη
Photo3: Το σημα χωρις πυκνωτη



592925929359294




Χρονη την περιπτωση να φταιει το switching τροφοδοτικο την αποκλειεις; Το ιδανικο θα ηταν να παρω μετρησεις και με απλο τροφοδοτικο αλλα δεν εχω.

f_chronis
31-08-15, 12:03
Δύσκολο μου φαίνεται να είναι το τροφοδοτικό. Βέβαια με τόσα που μου έχουν συμβεί κατά καιρούς δεν το αποκλείω. Γιατί δεν δοκιμάζεις με μπαταρίες;
Δεν υπάρχει πιο "καθαρή" πηγή. Αν δεν έχεις μολύβδου, βάλε αλκαλικές ή τίποτα λιθίου (x2). Ότι υπάρχει στο "stock". Έτσι και αλλιώς για την δοκιμή είναι. Πάντως η κυμάτωση του τροφοδοτικού δεν είναι κακή.

f_chronis
31-08-15, 12:07
Α! Σημαντικό. Μήκος καλωδίου από τροφοδοτικό μέχρι πλακέτα; Αν είναι 1-2 μέτρα ίσως γι αυτο βελτιώνεται με τον πυκνωτή πάνω στην πλακέτα. Είναι θέμα απόζευξης τροφοδοσίας. Ουσιαστικά αντισταθμίζεις την αυτεπαγωγή των καλωδίων ("μεταφέρεις" την τροφοδοσία πιο κοντά στο κύκλωμα)

eleCtroAsxetos
31-08-15, 12:09
savkok επειδη ερασιτεχνικά θελω και εγω να κατασκευασω ενα switching τροφοδοτικο ισχυος (περιπου 60-100watt), και βαρεθηκα να παιζω με το mc34063 που εχει χαμηλα ορια και ειναι αδυναμο, μπορεις να μου στειλεις πριβε το σχηματικο που δοκιμάζεις? Αν δεν γινεται ολα καλα κατανοητο

εδω και καιρο μαζευω εξαρτηματα απο χαλασμενα τροφοδοτικα υπολογιστη οπως fast switching mosfet, μετασχηματιστες υψηλης συχνοτητας, ελεγκτες αλλα δεν εχω βρει ενα σχηματικο διαχειρισιμα απλοικο...

SProg
31-08-15, 12:10
Δύσκολο μου φαίνεται να είναι το τροφοδοτικό. Βέβαια με τόσα που μου έχουν συμβεί κατά καιρούς δεν το αποκλείω. Γιατί δεν δοκιμάζεις με μπαταρίες;
Δεν υπάρχει πιο "καθαρή" πηγή. Αν δεν έχεις μολύβδου, βάλε αλκαλικές ή τίποτα λιθίου (x2). Ότι υπάρχει στο "stock". Έτσι και αλλιώς για την δοκιμή είναι. Πάντως η κυμάτωση του τροφοδοτικού δεν είναι κακή.


Θα δω τι εχω, εχω σιγουρα στα 7.2V ni-MH απο τη πτυχιακη και το RC car , φορτιζω και βλεπουμε :)


Α! Σημαντικό. Μήκος καλωδίου από τροφοδοτικό μέχρι πλακέτα; Αν είναι 1-2 μέτρα ίσως γι αυτο βελτιώνεται με τον πυκνωτή πάνω στην πλακέτα. Είναι θέμα απόζευξης τροφοδοσίας. Ουσιαστικά αντισταθμίζεις την αυτεπαγωγή των καλωδίων ("μεταφέρεις" την τροφοδοσία πιο κοντά στο κύκλωμα)


Μπριζα - τροφοδοτικο 1 μετρο το πολυ.
Τροφοδοτικο - ραστερ 20 εκ.

SProg
31-08-15, 12:15
savkok επειδη ερασιτεχνικά θελω και εγω να κατασκευασω ενα switching τροφοδοτικο ισχυος (περιπου 60-100watt), και βαρεθηκα να παιζω με το mc34063 που εχει χαμηλα ορια και ειναι αδυναμο, μπορεις να μου στειλεις πριβε το σχηματικο που δοκιμάζεις? Αν δεν γινεται ολα καλα κατανοητο

εδω και καιρο μαζευω εξαρτηματα απο χαλασμενα τροφοδοτικα υπολογιστη οπως fast switching mosfet, μετασχηματιστες υψηλης συχνοτητας, ελεγκτες αλλα δεν εχω βρει ενα σχηματικο διαχειρισιμα απλοικο...



Ειναι παρομοιο με το post #22 που ποσταρε το παιδι.Μου ανοιξε την ορεξη.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81978&page=3&p=721757&viewfull=1#post721757

Βεβαια θελει μικροαλλαγες , θα το σχεδιασω και θα το ανεβασω.Για αρχη με νοιαζει το closed loop και οχι τοσο η ισχυς. Τωρα μη με βαζεις ιδεες για τροφοδοτικο :D

SProg
31-08-15, 13:57
Χρονη δοκιμασα και με μπαταρια 7V, και παραμενει το ιδιο προβλημα.


EDIT:


Το προβλημα ερχεται απο τον μΕ και απλα μεγαλωνει στην πορεια ή κατι γινεται με το παλμογραφο !

Βλεπω μικρα spike στο σημα του μΕ των 3.3V. Ελπιζω να μην ειναι προβλημα παλμογραφου ή prob , ουτε 10 μερες δε τον εχω.



5930459305

f_chronis
31-08-15, 14:47
¶υξησε λίγο την αντίσταση πύλης. Το τεστάρεις σε breadboard; Παίξε και με κανένα από αυτα τα φίλτρα:59303

SProg
31-08-15, 15:49
Ειχα δοκιμασει να αυξησω την Rgate απο 10Ω σε 22Ω και 47Ω . Δεν ειχα διαφορα και την αφησα ετσι.


Τωρα ξαναδοκιμασα να την αυξανω τμηματικα και να καταγραφω αποτελεσματα.Στα 150Ω τα επανω spikes εξαφανιστηκαν και τα κατω απο 1.6V επεσαν στα 500-600mV. Πεφτουν ακομα περισσοτερο τα spike αλλα εχω το Rgate VS switching time και δε νομιζω οτι αξιζει να την μεγαλωσω αλλο.



Τι πιστευεις Χρονη;

f_chronis
31-08-15, 16:28
Ναι. Εχεις δικιο. Μην το παρακανεις με την αντισταση γιατι σε τετοια συχνοτητα η απωλειες θα ειναι μεγαλες στο mosfet. Το φορτιο σου θα ειναι επαγωγικο; (Μοτερ;) γενικα μην περιμενεις τελειοτητα. Θελει πολλα μαθηματικα για να πετυχεις τελειο τετραγωνο. Μου ειχε προτεινει καποιος απο εδω active clamp. Για κοιτα και αυτο. Έπισης ιςως θελεις και ακριβα mosfet με χαμηλες χωρητικοτητες

SProg
31-08-15, 16:42
Oχι ωμικο θα ειναι καθαρα για μετρησεις και ελεγχο closed loop. Εχω προχειρα το IRF9540 , σκεφτομουν το IRF4905 με μικροτερη Rds και καλυτερη χωρητικοτητα αλλα ειναι αδειο το κουτακι του :P θα πρεπει να παω να ξαναπαρω.


Οχι τιποτα αλλο, ειδα προσφατα και ενα αρθρο για Rigol και προβλημα καναλιου και χεστηκα !

tasosmos
31-08-15, 18:02
Μιας που οπως ειπες ο παλμογραφος ειναι καινουριος και πριν κανεις οτιδηποτε αλλο... Εχεις κανει σωστα αντισταθμιση στα probes???

Υπαρχουν σχετικες οδηγιες και στο manual αλλα μπορεις να βρεις και διαφορα βιντεακια πχ https://www.youtube.com/watch?v=n9KW4rhxbs4

bchris
31-08-15, 18:36
Αυτο μοιαζει με ringing.

SProg
31-08-15, 19:25
Φυσικα και εκανα.


Ringing θα ειχα σιγουρα χωρις αντισταση ή με καθολου. Το σημα στο GATE ειναι 'καρφι'. Δεν μιλαμε για το σημα στο gate αλλα για το σημα που πηγαινει στο φορτιο.Για αυτο και εγινε το thread, και το φορτιο που δοκιμαζεται ειναι ωμικο.


Η σχεση Rgate vs Switching Τime δεν αφηνει και πολλα περιθωρια.Ουτε το ραστερ ειναι για τετοιες συχνοτητες.

f_chronis
31-08-15, 21:59
Μιας που οπως ειπες ο παλμογραφος ειναι καινουριος και πριν κανεις οτιδηποτε αλλο... Εχεις κανει σωστα αντισταθμιση στα probes???

Υπαρχουν σχετικες οδηγιες και στο manual αλλα μπορεις να βρεις και διαφορα βιντεακια πχ https://www.youtube.com/watch?v=n9KW4rhxbs4

Ωραίος ηλεκτρονικός είμαι και γω! Δεν έχω κάνει ποτέ! και τον έχω χρόνια. Βέβαια είναι usb. Έχει γεννήτρια αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη.