PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση κεντρικής ασφάλειας σπιτιού από θερμοσίφωνα



panosmin
31-08-15, 20:49
Γεια σας έχω ένα πρόβλημα με τον θερμοσίφωνα ανοίγοντας τον μετάαπό πέντε λεπτά μου ρίχνει την κεντρική ασφάλεια του σπιτιού και όχι την δικήτου .
Καμία ιδέα τι να συμβαίνει ?

Sted
31-08-15, 20:56
Βγάλε μια φώτο απο την κεντρική ασφάλεια να σιγουρέψουμε για τι μιλάμε.

el greco 1
31-08-15, 20:59
στο μετρητη η στον πινακα τη ριχνει? αν τον ανοιξειs και ξεσυνδεσειs υην αντισταση θα δειs oτι δεν θα πεσει σιγουρα παs για αλαγη αντιστασηs.

panosmin
31-08-15, 22:06
Η πλάκα είναι ότι μου ρίχνει την κεντρική για τον πίνακα μιλώ μια 40 αμπέρ και όχι του θερμοσίφωνα που είναι ξεχωριστή..

f_chronis
31-08-15, 22:12
Ο θερμοσίφωνας έχει ασφαλειοδιακόπτη ή ξεχωριστή δικιά του ασφάλεια και διπλό διακόπτη; Θα το καταλάβεις αν είναι ασφαλειοδιακόπτης εφ όσων γράφει 20Α. Αλλιώς ο διπλός διακόπτης γράφει 40Α. Ο διακόπτης του θερμοσίφωνα μυρίζει; Μπορεί να έχει βραχυκυκλώσει. Να μην είναι το πρόβλημα στον ίδιο το θερμοσίφωνα. Όπως και να έχει μια οπτική ματιά στο θερμοσίφωνα, ανοιγοντας το στρογγυλό καπάκι του στο πλάι, μπορεί να σου δώσει μια εικόνα.

f_chronis
31-08-15, 22:14
Τώρα είδα ότι είναι μετά από πέντε λεπτά... μάλλον αντίσταση θέλει

el greco 1
01-09-15, 18:12
f-chronis ηλεκτρολογοs εισαι η απαγγελεσαι κατι παρεμφερεs?

vasilllis
01-09-15, 18:38
Ο θερμοσίφωνας έχει ασφαλειοδιακόπτη ή ξεχωριστή δικιά του ασφάλεια και διπλό διακόπτη; Θα το καταλάβεις αν είναι ασφαλειοδιακόπτης εφ όσων γράφει 20Α. Αλλιώς ο διπλός διακόπτης γράφει 40Α. Ο διακόπτης του θερμοσίφωνα μυρίζει; Μπορεί να έχει βραχυκυκλώσει. Να μην είναι το πρόβλημα στον ίδιο το θερμοσίφωνα. Όπως και να έχει μια οπτική ματιά στο θερμοσίφωνα, ανοιγοντας το στρογγυλό καπάκι του στο πλάι, μπορεί να σου δώσει μια εικόνα.
δεν υπαρχει διπολικος διακοπτης 20Α?

dalai
01-09-15, 19:07
f-chronis ηλεκτρολογοs εισαι η απαγγελεσαι κατι παρεμφερεs?

Αυτο το πραμα να κανετε ελεγχο αστυνομικης ταυτοτητας ,εσεις οι ηλεκτρολογοι ,οποτε μιλησει καποιος ,πανω στην ειδικοτητα σας ειναι εκνευριστικο .Σχεδον εκτροχιαζετε το νημα με αυτο το κολημα.
Δηλαδη οποιος μιλαει πανω σε θεματα ηλεκτρονικης (που εγκυμονουν κινδυνο ζωης, για να σε προλαβω) εγω θα πεταγομαι σαν... να ζηταω selfie με το πτυχιο του .
Forum ειναι .Αμα ειναι τοσο ηλιθιος ο αλλος να τον πιστεψει χωρις να σκεφτεται ,ε τι να πω... Σιγα μη ζηταμε και νομικες ευθυνες μετα απο τους απαντητες....

el greco 1
01-09-15, 23:12
δηλαδη εγω τωρα νταλαι θεωρουμε κολλημενοs που τον ρωταω τη δουλεια κανει? και το παιδι αν ειναι αs πουμε δικηγοροs και θελει να φτειαξει τον θερμοσυφωνα θα τα καταφερει? αν ναι τοτε θα βαλω και εγω αυριο το κουστουμι και τη γραβατα μου να παω να κανω ψυλοπτεσματα στο δικαστηριο.ετσι ειναι!

f_chronis
02-09-15, 01:05
Δεν παρεξηγούμαι. Έχεις λίγο δίκιο. Στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει "ηλεκτρολόγους", "υδραυλικούς" , "ψυκτικούς" κ.α. Όχι στο επάγγελμα είμαι ηλεκτρονικός, αλλά ο πατέρας μου είναι ηλεκτρολόγος και έχω ασχοληθεί και πρακτικά με τα ηλεκτρολογικά.

Γνωρίζω λοιπον ότι τα υλικά που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούνται στην αγορά συνήθως για θερμοσίφωνα είναι ή διπολικοί διακόπτες 40Α σε συνδυασμό με ασφάλεια ή ασφαλειοδιακόπες 20Α. Δεν ήθελα να μπλέξω τον πάνο με ερωτήσεις ¨"κοίτα το ηλεκτρολογικό συμβολάκι που έχει ο διακόπτης αν είναι οι γραμμές κατσαρές ή ίσιες". Προσπαθώ παντα να μιλάω απλά. Επίσης είμαι ανοιχτός σε διορθώσεις ακόμα και στο επάγγελμά μου. Δεν περιμένω κάποιον να με εμπιστευτεί με κλειστά μάτια απλά επειδή γράφω στο forum.

Πάντα στις φράσεις μου χρησιμοποιώ τις λέξεις "μάλλον" ή "έλεγξε για αυτό" ή "πιστεύω" γιατί πάντα υπάρχει περιθώριο λάθους. Εντάξει. Υπάρχουν και θέματα που είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά αυτά δεν είναι πολλά.

f_chronis
02-09-15, 01:08
Και για να καταλήξω, η σκέψη μου ηταν ότι αν έχει βραχυκυκλώσει για κάποιο λόγο ο διακόπτης και η ασφάλεια έχει τοποθετηθεί μετά από αυτόν (ανάμεσα σε διακόπτη και θερμοσίφωνα) είναι λογικό να πέφτει η 40αρα. Αλλά μετά είδα ότι το έκανε σε 5 λεπτά οποτε φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί. Όπως είπα είμαι ανοιχτός σε συζήτηση

JOUN
02-09-15, 02:03
Χρονη παντως αφου εισαι ηλεκτρονικος πρεπει να ξερεις σφαλμα "βραχυκυκλωμενος διακοπτης" ειναι γελοιο ακομη και σαν σκεψη..
Η δουλεια του ειναι του διακοπτη να ειναι βραχυκυκλωμενος,οσο περισσοτερο(=μικροτερη αντισταση) τοσο το καλυτερο.

Στο θεμα σου τωρα: Επειδη μιλας για γενικο διακοπτη 40Α να σου πω οτι ο διακοπτης δεν πεφτει οχι 40 αλλα 400 αμπερ να περασουν απο μεσα..Αυτο ειναι δουλεια της ασφαλειας η μικροαυτοματου αν θελεις.
Απο την αλλη αν και υπαρχουν μικροαυτοματοι 40Α ειναι αρκετα σπανιοι,μηπως τελικα μιλας για διακοπτη διαρροης 40Α που ειναι πολυ συνηθισμενος και εχουμε σχεδον ολοι;
Αν ναι αυτο αυτοματως εξηγει και τον λογο που πεφτει, εχει δηλ.διαρροη η αντισταση του θερμοσιφωνα..

Επισης η ασφαλεια ειτε πριν απο τον διακοπτη μπει ειτε μετα ειτε χωρις καθολου διακοπτη διαρρεεται απο το ιδιο ρευμα οποτε αν ειναι να πεσει θα πεσει οπου και να την βαλεις(ακομη και μεσα στο καπακι του θερμοσιφωνα που λεει ο λογος)

f_chronis
02-09-15, 02:48
Χρονη παντως αφου εισαι ηλεκτρονικος πρεπει να ξερεις σφαλμα "βραχυκυκλωμενος διακοπτης" ειναι γελοιο ακομη και σαν σκεψη..
Η δουλεια του ειναι του διακοπτη να ειναι βραχυκυκλωμενος,οσο περισσοτερο(=μικροτερη αντισταση) τοσο το καλυτερο.

Στο θεμα σου τωρα: Επειδη μιλας για γενικο διακοπτη 40Α να σου πω οτι ο διακοπτης δεν πεφτει οχι 40 αλλα 400 αμπερ να περασουν απο μεσα..Αυτο ειναι δουλεια της ασφαλειας η μικροαυτοματου αν θελεις.
Απο την αλλη αν και υπαρχουν μικροαυτοματοι 40Α ειναι αρκετα σπανιοι,μηπως τελικα μιλας για διακοπτη διαρροης 40Α που ειναι πολυ συνηθισμενος και εχουμε σχεδον ολοι;
Αν ναι αυτο αυτοματως εξηγει και τον λογο που πεφτει, εχει δηλ.διαρροη η αντισταση του θερμοσιφωνα..

Επισης η ασφαλεια ειτε πριν απο τον διακοπτη μπει ειτε μετα ειτε χωρις καθολου διακοπτη διαρρεεται απο το ιδιο ρευμα οποτε αν ειναι να πεσει θα πεσει οπου και να την βαλεις(ακομη και μεσα στο καπακι του θερμοσιφωνα που λεει ο λογος)

Ωραία. Ας μετρηθούμε λοιπόν στις γνώσεις. Ο πάνος μίλησε για πτώση της γενικής ασφαλειας 40Α. Κάνω λάθος; Δεν είπα εγώ κάτι για πτώση διακόπτη.
Το να έχει λιώσει εσωτερικά η μόνωση ανάμεσα στους δρόμους του διακόπτη, να έχει καρβουνιάσει (το κάρβουνο είναι αγώγιμο) και να κάνει σπινθήρα ανάμεσα σε φάση και ουδέτερο το αποκλείεις; Αυτο εννοώ βραχυκύκλωμα σε ΔΙΠΟΛΙΚΟ διακόπτη. Για γέλια ναι. Αλλά κάτι ακουγεται από εσας τους ηλεκτρολόγους "να ασφαλίζουμε" το διακόπτη και να τοποθετούμε την ασφάλεια πριν από αυτό.
Στα ηλεκτρονικά νομίζεις ότι δεν έχουμε ασφάλειες και διακόπτες; Δεν ξέρουμε πως λειτουργούν; Σε πληροφορώ ότι γνωρίσω τι έχει μέσα ακόμα και ο διακόπτης διαρροής (που πολλοί ηλεκτρολόγοι δεν ξέρουν) όπως ακριβώς σε ποια συνθηκη πέφτει. Μάντεψε γιατί. Άκουσα , ρώτησα , συζητησα , χάλασα , δούλεψα , έφτιαξα. Δεν πέταξα μια ατάκα στον άλλο: "είσαι ηλεκτρολόγος;" "30 χρονια στο επάγγελμα και δεν θα μου πεις εσυ..." "έχω ένα τοιχο πτυχία"
Απόφοιτος πολυτεχνείου που μου το είπε με την πρώτη ευκαιρία (δηλ αμέσως) έβαλε την παροχή της ΔΕΗ στην έξοδο του ups και το έκανε κάρβουνο.
Πλακάς 20 χρόνια μου έβαλε πλακάκια στο σπίτι και σκοντάφτω κάθε μέτρο. Αλουμινάς μου έβαλε τα κουφώματα και έφυγε ο άξονας από όλα τα ρολά στον πρώτο μήνα. ΚΑτεβάστε λοιπόν λίγο τη μύτη και σε μας τους "ερασιτέχνες"

f_chronis
02-09-15, 02:58
Επίσης συμφωνώ ότι ο Πάνος μπορεί να μπέρδεψε την γενική ασφάλεια με το ρελέ και να έιναι όντως αυτό το πρόβλημα, αλλά εμφανίστηκες μόνο για να κατηγορήσεις και όχι να ρωτήσεις τον άνθρωπο και να του λύσεις το πρόβλημα.

JOUN
02-09-15, 09:10
Απο την αλλη αν και υπαρχουν μικροαυτοματοι 40Α ειναι αρκετα σπανιοι,μηπως τελικα μιλας για διακοπτη διαρροης 40Α που ειναι πολυ συνηθισμενος και εχουμε σχεδον ολοι;
Αν ναι αυτο αυτοματως εξηγει και τον λογο που πεφτει, εχει δηλ.διαρροη η αντισταση του θερμοσιφωνα..


Noμιζω εδω βοηθαω αρκετα.
Επισης ειναι πολυ πολυ δυσκολο να καρβουνιασει ο διπολικος διακοπτης μεταξυ φασης-ουδετερου επειδη εκει δεν υπαρχει ροη ρευματος,αν καρβουνιασει αυτο θα συμβει μεταξυ κλειστης-ανοιχτης επαφης του.

JOUN
02-09-15, 09:14
Και για να καταλήξω, η σκέψη μου ηταν ότι αν έχει βραχυκυκλώσει για κάποιο λόγο ο διακόπτης και η ασφάλεια έχει τοποθετηθεί μετά από αυτόν (ανάμεσα σε διακόπτη και θερμοσίφωνα) είναι λογικό να πέφτει η 40αρα. Αλλά μετά είδα ότι το έκανε σε 5 λεπτά οποτε φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί. Όπως είπα είμαι ανοιχτός σε συζήτηση
Ενταξει τωρα καταλαβα τι εννοεις .

vasilllis
02-09-15, 09:15
Προς τη τι μισος και ο αλληλοσπαραγμος ρε παιδια;
Εφαγε καννενας το μεροκαματο καννενος;

FILMAN
02-09-15, 14:35
Εγώ πάλι λέω ότι έχεις πολλά φορτία σε λειτουργία οπότε με άλλα 18Α που τραβάει ο θερμοσίφωνας ξεπερνάς τα όρια θερμικής διακοπής της γενικής σου ασφάλειας και πέφτει. Αν ανάψεις μόνο τον θερμοσίφωνα, πάλι πέφτει;

panosmin
03-09-15, 12:58
59343αυτός είναι ο πίνακας , ανοίγω το θερμοσίφωνο ( ασφάλεια δεξιά ) και μετά από πέντε λεπτά , πέφτει η κεντρική ( αριστερά )

darthtony
03-09-15, 13:07
Αυτο που βλέπεις τέρμα αριστερά είναι το ρελέ (ΔΔΕ) και όχι η κεντρική ασφάλεια, αυτή είναι το φυσίγγι που είναι δίπλα της. Για να πεφτει σημαίνει ότι ο θερμοσίοφωνας έχει διαρροή πρός τη γή, οπότε μάλλον θές καινούργια αντίσταση. Επίσης η εγκατάστασή σου δεν έχει γενικό διακόπτη?Χρησιμοποιείς το ρελέ?

JOUN
03-09-15, 14:21
59343αυτός είναι ο πίνακας , ανοίγω το θερμοσίφωνο ( ασφάλεια δεξιά ) και μετά από πέντε λεπτά , πέφτει η κεντρική ( αριστερά )



Απο την αλλη αν και υπαρχουν μικροαυτοματοι 40Α ειναι αρκετα σπανιοι,μηπως τελικα μιλας για διακοπτη διαρροης 40Α που ειναι πολυ συνηθισμενος και εχουμε σχεδον ολοι;
Αν ναι αυτο αυτοματως εξηγει και τον λογο που πεφτει, εχει δηλ.διαρροη η αντισταση του θερμοσιφωνα..


Το ειχα πει αλλα με κατηγορησαν οτι δεν βοηθαω και μονο κρινω τους αλλους..

f_chronis
03-09-15, 15:02
Παρακαλώ τo forum να δώσει ένα βραβείο στο Γιώργο για το ότι "κέρδισε" καθώς και για τον πιο ευγενικό και διακριτικό τρόπο που γράφει χαρακτηρίζοντας τις απόψεις των άλλων "γελοίες". Ας ακολουθήσουμε όλοι το παράδειγμά του για να μην ξαναγράψει ποτέ κανένας "γελοίος" στο forum. Άλλωστε ο σκοπός του forum είναι αυτός. Ποιος θα νικήσει.

Αυτό είναι το τελευταίο μήνυμα που γράφω σε αυτή την κουβέντα γιατί το ξεφτιλίσαμε.

Ευχαριστώ

panosmin
03-09-15, 19:06
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και κάτι τελευταίο είναι δουλειά ηλεκτρολόγου η υδραυλικού ?

kostas stathopoulos
03-09-15, 19:19
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και κάτι τελευταίο είναι δουλειά ηλεκτρολόγου η υδραυλικού ?
ηλεκτρολόγου.

FILMAN
04-09-15, 13:04
Τελικά η γενική 40ρα ασφάλεια ήταν ρελέ διαρροής και ο χειρισμός του θερμοσίφωνα γίνεται από απλή μονοπολική ασφάλεια και όχι από διακόπτη (καλά για διακοπή ουδετέρου δεν το συζητάμε). Ωραία!

picdev
04-09-15, 13:10
όπως σου είπαν η εγκατάσταση σου είναι λάθος, πρέπει να έχεις ασφαλειοδιακόπτη για να κόβει και φάση και ουδέτερο και μετά ασφάλεια.
Εχεις διαροή και όχι βραχυκύκλωμα

FILMAN
04-09-15, 13:18
Αν έχει ασφαλειοδιακόπτη (δηλαδή ασφάλεια που να κόβει και ουδέτερο) τί να την κάνει άλλη μια ασφάλεια μετά; Αυτή χρειάζεται αν για το χειρισμό έχει απλό διπολικό διακόπτη.

picdev
04-09-15, 13:41
Αν έχει ασφαλειοδιακόπτη (δηλαδή ασφάλεια που να κόβει και ουδέτερο) τί να την κάνει άλλη μια ασφάλεια μετά; Αυτή χρειάζεται αν για το χειρισμό έχει απλό διπολικό διακόπτη.

στο σπίτι μου έτσι είναι, έχει διπλό ασφαλειοδιακοπτη και μετά ασφάλεια, λες να ειναι σκέτο διακόπτης ?

giannisaek
04-09-15, 14:02
Σκέτος διακόπτης θα είναι