PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κάμερες ασφαλείας



kostasjk
02-09-15, 22:16
Καλησπέρα

Σας βρήκα ψάχνωντας για το πρόβλημα που έχω με 2 εξωτερικές κάμερες ασφαλείας μάρκας qubitech με dvr .η απόσταση απο τις κάμερες μέχρι το dvr ειναι περίπου 25 μέτρα.

Ενω λειτουργούν κανονικά μετα απο μερικές μέρες εχω μαύρη οθόνη ,(πρωτα στην μια και μετα απο λίγες ώρες και στην δεύτερη).μετά απο μερικές ώρες η εικόνα φτιάχνει μόνη της.

Σήμερα σταμάτησαν και οι δυο μαζί....

Η συνδεση εχει γίνει απο ενα καλώδιο cat 5 απο ενά κλώνο για κάθε κάμερα.

Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες...υπάρχει κάτι που μπορώ να κοιτάξω μήπως και βρω λύση

Σας ευχαριστώ Κώστας


Sent from my iPhone using Tapatalk

katmadas
02-09-15, 22:40
μαυρη οθονη συνηθως ειναι προβλημα τροφοδοσιας. το τσεκαρες το τροφοδοτικο?
πωε τις τροφοδοτεις?
Μπαλουν εβαλες?

nestoras
02-09-15, 22:54
Η συνδεση εχει γίνει απο ενα καλώδιο cat 5 απο ενά κλώνο για κάθε κάμερα.


Ένα κλώνο; Δηλαδή; Ένα ζευγάρι (δύο καλωδιάκια) για κάθε κάμερα ή από ένα καλωδιάκι και το "-" του βίντεο είναι κοινό με αυτό της τροφοδοσίας;
Τροφοδοσία από που δίνεις; Ένα τροφοδοτικό ή κάθε κάμερα έχει το δικό της;

kostasjk
02-09-15, 23:10
Ένα κλώνο; Δηλαδή; Ένα ζευγάρι (δύο καλωδιάκια) για κάθε κάμερα ή από ένα καλωδιάκι και το "-" του βίντεο είναι κοινό με αυτό της τροφοδοσίας;
Τροφοδοσία από που δίνεις; Ένα τροφοδοτικό ή κάθε κάμερα έχει το δικό της;

Σωστά δυο καλωδιάκια για κάθε κάμερα.
Ένα τροφοδοτικό και για τις 2 κάμερες.



Sent from my iPhone using Tapatalk

kostasjk
02-09-15, 23:12
μαυρη οθονη συνηθως ειναι προβλημα τροφοδοσιας. το τσεκαρες το τροφοδοτικο?
πωε τις τροφοδοτεις?
Μπαλουν εβαλες?

Ναι έχω βάλει μπαλούν.

Αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι οτι η μία σταματάει ποιο συχνά απο την αλλη...
Και η εικόνα φτιάχνει μόνη της ..χωρίς μα κάνω κάτι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

nestoras
02-09-15, 23:40
Ναι έχω βάλει μπαλούν.

Αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι οτι η μία σταματάει ποιο συχνά απο την αλλη...
Και η εικόνα φτιάχνει μόνη της ..χωρίς μα κάνω κάτι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι κάμερες είναι στηριγμένες πάνω σε μεταλλικό πλαίσιο;

kostasjk
02-09-15, 23:59
Οι κάμερες είναι στηριγμένες πάνω σε μεταλλικό πλαίσιο;

Ναι σε μεταλλικό σωλήνα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

nestoras
03-09-15, 00:25
Ναι σε μεταλλικό σωλήνα .



Αν δεν υπάρχει κάποια άλλη τεχνική βλάβη στις κάμερες τότε είναι πιθανό να δημιουργείται κάποιο "ground loop" που προκαλεί τα προβλήματα.
Για να εξακριβώσεις αν φταίει αυτό ή όχι, θα πρέπει να στηρίξεις τις κάμερες πάνω στους μεταλλικούς στύλους χωρίς όμως να υπάρχει αγώγιμη επαφή μεταξύ του στύλου και της κάμερας. Μπορείς πχ προσωρινά να βιδώσεις ένα σανίδι πάνω στο στύλο και μετά να βιδώσεις την κάμερα πάνω στο σανίδι. Ένωσε κιόλας το "σώμα" του καταγραφικού με το "-" του τροφοδοτικού και τη γειώση (συνήθως τα καταγραφικά έχουν ειδική βίδα για αυτή τη δουλειά).

Αν φύγουν τα προβλήματα βάζοντας τις κάμερες στο σανίδι τότε δε μένει παρά να συμμαζέψεις τη δουλειά (προτείνω πλαστικό τεφλόν σε πλάκα ή νοβοπάν θαλάσσης) γιατί τα απλά σανίδια θα σαπίσουν με τον καιρό και θα ψάχνεις τις κάμερες!

Πριν κάνεις όλα τα παραπάνω, δοκίμασε να αλλάξεις τροφοδοτικό κι επίσης παρατήρησε αν και υπό ποια γωνία χτυπάει ο ήλιος τις κάμερες την ώρα που χαλάνε (αν χαλάνε την ημέρα).

kostasjk
03-09-15, 00:30
Αν δεν υπάρχει κάποια άλλη τεχνική βλάβη στις κάμερες τότε είναι πιθανό να δημιουργείται κάποιο "ground loop" που προκαλεί τα προβλήματα.
Για να εξακριβώσεις αν φταίει αυτό ή όχι, θα πρέπει να στηρίξεις τις κάμερες πάνω στους μεταλλικούς στύλους χωρίς όμως να υπάρχει αγώγιμη επαφή μεταξύ του στύλου και της κάμερας. Μπορείς πχ προσωρινά να βιδώσεις ένα σανίδι πάνω στο στύλο και μετά να βιδώσεις την κάμερα πάνω στο σανίδι. Ένωσε κιόλας το "σώμα" του καταγραφικού με το "-" του τροφοδοτικού και τη γειώση (συνήθως τα καταγραφικά έχουν ειδική βίδα για αυτή τη δουλειά).

Αν φύγουν τα προβλήματα βάζοντας τις κάμερες στο σανίδι τότε δε μένει παρά να συμμαζέψεις τη δουλειά (προτείνω πλαστικό τεφλόν σε πλάκα ή νοβοπάν θαλάσσης) γιατί τα απλά σανίδια θα σαπίσουν με τον καιρό και θα ψάχνεις τις κάμερες!

Πριν κάνεις όλα τα παραπάνω, δοκίμασε να αλλάξεις τροφοδοτικό κι επίσης παρατήρησε αν και υπό ποια γωνία χτυπάει ο ήλιος τις κάμερες την ώρα που χαλάνε (αν χαλάνε την ημέρα).

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.
Αυριο το αποπγευμα μετα την δουλειά θα κάνω τις δοκιμές και θα ενημερώσω.
Θα κάνω την δοκιμή με το τροφοδοτικό και βλέπουμε.




Sent from my iPhone using Tapatalk

stam1982
03-09-15, 22:33
καλησπέρα χάνονται συγκεκριμένες ώρες;

picdev
06-09-15, 15:02
το τροφοδοτικό έχει τα Α που πρέπει και για τις 2 κάμερες? με βάση αυτό που απαιτούν ?