PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση latching relay με ηλεκτρονικά



panos94
04-09-15, 16:31
Γεια σας,

για ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα χρεισιμοποιώ ένα latching relay ( ds2y-sl2-dc12v ) . Αυτό που κάνει είναι ότι σε περίπτωση κάποιου σφάλματος διεγείρεται το ρελέ στην set κατάσταση. Ενώ για να πάει πάλι στη reset κατάσταση απαιτέιται τo πάτημα ενός κουμπιού το οποίο διεγείρει τη reset επαφή του relay. Αύτο που κάνει την αντικατάσταση του ρελε με ένα latching κύκλωμα δύσκολη, είναι ότι εγώ θέλω το κύκλωμα να μην μπορεί να κάνει reset όταν κόψουμε την τροφοδοσία, όπως ακριβώς και το latching relay. Είχα σκεφτεί να το κάνω με flip flop αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι που θα κρατάει την πληροφορία μετά το κόψιμο την τροφοδοσίας. Ούτε η προσθήκη πυκνωτών στο flip flop μπορει να με βοηθήσει.Η δεύτερη σκέψη μου ήταν η χρήση στοιχείου μνήμης τύπου eeprom αλλά απότι γνωρίζω θέλουν προγραμματισμό. Αυτό που ψάχνω μάλλον είναι ένα τσιπάκι τύπου rom που θα μπορεί να γίνει reset και θα μπορεί να αποθηκεύσει πληροφορία ενούς bit.
Καμία ιδέα ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

CybEng
04-09-15, 19:30
Είχα το ίδιο πρόβλημα σε κάποιο project πριν αρκετά χρόνια. Δεν κατάφερα να καταλήξω σε αξιόπιστη λύση χωρίς τη χρήση κάποιας διάταξης μνήμης.

Τελικά χρησιμοποίησα έναν μC Atmel AT90S2313 και αποθήκευα την κατάσταση αρκετών "relays" στην εσωτερική EEPROM. Ο λόγος επιλογής του συγκεκριμένου μC είναι ότι είχε το γρηγορότερο power-on κατά την εφαρμογή της τροφοδοσίας από οτιδήποτε άλλο υπήρχε διαθέσημο πριν 15 χρόνια.

Θα με ενδιέφερε πάντως και εμένα να δω αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια άλλη εναλλακτική πρόταση.

panos94
05-09-15, 21:51
Ευχαριστώ CybEng για την απάντηση σου.
Μακάρι να μπορούσα να χρησιμοποιήσω microcontroller. Τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά. Ο περιορισμός που έχω είναι ότι το κύκλωμα δεν πρέπει να περιλαμβάνει προγραμματισμό. Δηλαδή "απαγορεύονται" οι microcontrollers. Χαζό αλλά τι να κάνουμε :confused1:

klik
06-09-15, 00:08
Πάρε ένα μικρό αυτόματο θερμικό και με ένα fet διοχέτευσε ρεύμα που να το ρίξει. Ακόμα και αν γίνει power cycle, αυτό κατεβασμένο θα είναι. Θα χρειαστεί να πατηθεί το button επαναφοράς που έχει πάνω του για να ξαναοπλίσει.

klik
06-09-15, 00:11
π.χ. http://www.mikra.gr/product.php?products_id=16886&sess=c778ecf20e7b6452c0ff9e441e8cb6ff
Βέβαια η λύση με μΕ είναι πιο φτηνή και επεκτάσιμη.

sotron1
06-09-15, 09:00
Το latch relay δεν γυρνάει στην προηγούμενη θέση εάν κοπεί η τροφοδοσία.Μένει στην τελευταία θέση μέχρι να πάρει εντολή για να αλλάξει.

sotron1
06-09-15, 09:03
Εάν μπορείς να μας δώσεις καλύτερη εικόνα με τι ακριβώς θέλεις να κάνει.

plouf
06-09-15, 10:56
Θες μνημη καποιου τυπου οπως ειπαν ολοι.

Θα ηταν ενδιαφερον ο λογος που απαγορευτε το ρελε συγκρατησης!?!

Πρπ αν ειδα σωστα ο κωδικος του ρελε ειναι απλο οχι συγκρατησης

FILMAN
07-09-15, 16:27
Γιατί δεν γίνεται με flip flop και ένα μεγάλο πυκνωτή που να το τροφοδοτεί συνέχεια;

klik
07-09-15, 16:55
Και οι eeprom/flash μνήμες κάπως έτσι δεν δουλεύουν; Βέβαια αντί να τροφοδοτούνται από πυκνωτές, έχουν μικρούς πυκνωτές στην πύλες fet που ή θα είναι φορτισμένοι (TRUE) ή όχι (FALSE) και διατηρούν το φορτίο τους για μερικές δεκαετίες.