PDA

Επιστροφή στο Forum : ωρομετρητης σε καυστηρα



vagroul
05-09-15, 06:05
καλημερα, θελω να βαλω στον καυστηρα του λεβητα πετελαιου εναν ωρομετρητη ωστε να ξερω ποσες ωρες δουλεψε ο καυστηρας. σκεφτομουν τα τον συνδεσω αν γινετε στο λαμπακι που εχει οταν λειτουργει ο καυστηρας .ποιο ειναι το σωστο σημειο να τον συνδεσω και τι πρεπει να προσεξω?

IRF
05-09-15, 07:42
Μία σκέψη είναι να τον συνδέσεις στο βαντιλατέρ του καυστήρα και έτσι από τις ώρες μπορεί να βγει με υπολογισμούς η κατανάλωση πετρελαίου (από το μπέκ ξέρουμε πόσο πετρέλαιο ψεκάζει ανά λεπτό).
Είναι όμως συνηθισμένο να τον βάζουν στην ηλεκτροβάνα κάθε διαμερίσματος αν θέλεις κατανομή κοινοχρήστων. Η μέτρηση φυσικά δεν είναι απόλυτα σωστή κανονικά θέλει θερμιδομετρητή

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
05-09-15, 10:22
Στον καυστήρα της οικοδομής το έχουμε συνδέσει παράλληλα με τη ηλεκτροβαλβίδα πετρελαίου,έτσι ξέρω πόση ώρα δουλεύει ο καυστήρας και με τα μπεκ που έχει μπορώ να καταλάβω πόσο πετρέλαιο καταναλώνει πραγματικά την ημέρα.

vasilllis
05-09-15, 11:17
Noμιζω οτι και το λαμπακι και η ηλεκτροβαλβιδα αναβουν οταν απαιτηθει απο το διαμερισμα,αλλα εξακολουθουν και μενουν αναμενα οταν κοβει ο καυστηρας απο θερμοκρασια αρα δεν ειναι αξιοπιστη η μετρηση.
Το καλυτερο ειναι απο εκει που ειπε ο φιλος στο βεντιλατερ ή απο την ταση ΠΡΙΝ τον θερμοστατη του καυστηρα.

JOUN
05-09-15, 19:30
Το καλυτερο ειναι απο εκει που ειπε ο φιλος στο βεντιλατερ ή απο την ταση ΠΡΙΝ τον θερμοστατη του καυστηρα.
Μαλλον Βασιλη εννοεις μετα τον θερμοστατη του καυστηρα ωστε οταν κοβει επειδη ζεσταθηκαν τα νερα του,να σταματαει και η μετρηση.
Στο ιδιο σημειο ειναι και το ενδεικτικο του καυστηρα που εχουν οι περισσοτεροι ενσωματομενοι πινακες.

vasilllis
06-09-15, 00:01
Μαλλον Βασιλη εννοεις μετα τον θερμοστατη του καυστηρα ωστε οταν κοβει επειδη ζεσταθηκαν τα νερα του,να σταματαει και η μετρηση.
Στο ιδιο σημειο ειναι και το ενδεικτικο του καυστηρα που εχουν οι περισσοτεροι ενσωματομενοι πινακες.

δικιο εχεις.Εκ παραδρομης το εγραψα.

vagroul
06-09-15, 05:34
στον δικο μου λεβητα το λαμπακι παραμενει αναμενο οσο λειτουργει ο καυστηρας και ασ συνεχιζει ο κυκλοφοριτης να γυρναει τα νερα γι αυτο και σκεφτηκα το λαμπακι. επισης ο λογος που θελω να το κανω ειναι για να δω ποσες ωρες δουλευει πραγματικα η θερμανση την ηεμερα και να βρω την καταναλωση ανα ωρα. ο λεβητας ειναι μονο για το δικο μου σπιτι. εχετε να προτεινεται καποιο συγκεκριμενο ωρομετρητη η να παρω εναν απο αυτους με τα 10ευρω.

p.gabr
06-09-15, 08:45
59412

Πολύ χρήσιμο το δικό μου έχει γράψει 8505 ώρες , επί 4 λίτρα την ώρα , έχω κάψει συνολικά 36000 λιτρα

Στο σημείο που έχεις τον θερμοστάτη χώρου και εάν έχει λαμπάκι που λειτουργεί είσαι μία χαρά
Εαν δεν υπάρχει ουδέτερος και έχει ανεβάσει μόνο δύο καλώδια, κλέβεις από την διπλανή μπριζα

vagroul
07-09-15, 18:27
Ωραίο και αυτο. Οχι ο θερμοστάτης ειναι ηλεκτρονικος και δεν εχει λαμπάκι. Δεν με πειράζει να είναι στο λεβητοστασιο.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sat3x1
07-09-15, 20:49
59428
Επειδή η δεξαμενή του πετρελαίου είναι ψηλότερα από τον καυστήρα και σε δύσκολο σχετικά σημείο, έπρεπε το χειμώνα να ανεβαίνω και να κατεβαίνω για να ελέγχω την στάθμη του καυσίμου. Μία φορά άδειασε η δεξαμενή και πήρε αέρα ..........................
Μετά από ψάξιμο για εύρεση λύσης, την λύση την έδωσε οηλεκτρολόγος μου τοποθετώντας στον υπό πίνακα του λέβητα έναν ωρομετρητή. Τον σύνδεσε με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μετράει μόνο όταν δουλεύει ο καυστήρας και ανάβει φωτιά. (μονοκατοικία) Όπως έχει Ίδη αναφερθεί από την ποσότητα καυσίμου που ψεκάζει το μπέκ υπολογίζω με πολύ καλή ακρίβεια την ποσότητα καυσίμου που έχω καταναλώσει. Το σύστημα αυτό το έχω περίπου 3-4 χρόνια και είναι πολύ πρακτικό.

gregpro
07-09-15, 20:58
Μία σκέψη είναι να τον συνδέσεις στο βαντιλατέρ του καυστήρα και έτσι από τις ώρες μπορεί να βγει με υπολογισμούς η κατανάλωση πετρελαίου (από το μπέκ ξέρουμε πόσο πετρέλαιο ψεκάζει ανά λεπτό).
Είναι όμως συνηθισμένο να τον βάζουν στην ηλεκτροβάνα κάθε διαμερίσματος αν θέλεις κατανομή κοινοχρήστων. Η μέτρηση φυσικά δεν είναι απόλυτα σωστή κανονικά θέλει θερμιδομετρητή
Ακριβώς,γιατί άμα κολλήσει ο καυστήρας,ο ωρομετρητής συνεχίζει να γράφει (ψευδής ένδειξη.) Ο θερμιδομετρητής στην επιστροφή του κρύου είναι πιο ακριβής.

vasilllis
07-09-15, 20:58
στον δικο μου λεβητα το λαμπακι παραμενει αναμενο οσο λειτουργει ο καυστηρας και ασ συνεχιζει ο κυκλοφοριτης να γυρναει τα νερα γι αυτο και σκεφτηκα το λαμπακι. επισης ο λογος που θελω να το κανω ειναι για να δω ποσες ωρες δουλευει πραγματικα η θερμανση την ηεμερα και να βρω την καταναλωση ανα ωρα. ο λεβητας ειναι μονο για το δικο μου σπιτι. εχετε να προτεινεται καποιο συγκεκριμενο ωρομετρητη η να παρω εναν απο αυτους με τα 10ευρω.

για αυτο ανεφερα να συνδεθει στην εξοδο του θερμοστατη.Οταν ανοιγεις το καλοριφερ λοιπον αυτο θα αναβεια και μενει μονιμα αναμενο:
1.Μεχρι να το κλεισεις εσυ
2.Μεχρι να κλεισει ο θερμοστατης σπιτιου
3.Μεχρι να κλεισει ο λεβητας λογω θερμοκρασιας.


ΥΓ μερικες περιπτωσεις ακομα,οπως να κανει διακοπη ρευματος κλπ δεν την λαμβανουμμαι υποψη :)

rama
08-09-15, 01:21
Αφού το ζητούμενο είναι η κατανάλωση στο δικό σου σπίτι, και όχι να μοιράζεις κοινόχρηστα με θερμίδες και ωρομετρήσεις, γιατί δεν αγοράζεις ένα μετρητή ροής πετρελαίου?
Κάτι σαν αυτό (κάνε λίγο scroll down)
http://www.mantanovitch.gr/documents/65.html

JIM_6146B
08-09-15, 08:29
καλημερα, θελω να βαλω στον καυστηρα του λεβητα πετελαιου εναν ωρομετρητη ωστε να ξερω ποσες ωρες δουλεψε ο καυστηρας. σκεφτομουν τα τον συνδεσω αν γινετε στο λαμπακι που εχει οταν λειτουργει ο καυστηρας .ποιο ειναι το σωστο σημειο να τον συνδεσω και τι πρεπει να προσεξω?


Στούς περισσότερους καυστήρες υπάρχει σύνδεση ηλεκτρομαγνητικής που ανοίγει το πετρέλαιο , όποτε παίρνει μπρός ο καυστήρας . Σε όλες τις εγκαταστάσεις υπάρχει ηλεκτρομαγνητική είναι θέμα ασφάλειας ........ Θα πάρεις εναν ωρομετρητή και θα τον συνδέσεις παράλληλα με την ηλεκτρομαγνητική . Οποτε λειτουργεί ο καυστήρας , θα γράφει . Οταν μπλοκάρει ο καυστήρας δεν ανοίγει η ηλεκτρομαγνητική και έτσι δεν γράφει ο ωρομετρητής .

:)

osek
08-09-15, 08:46
Νομίζω ότι το καταλληλότερο σημείο όπως είπε ο vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) είναι μετά τον θερμοστάτη του καυστήρα!
[όχι στον θερμοστάτη χώρου]
[υπάρχουν κυκλώματα που αφήνουν ανοιχτή την ηλεκτρομαγνητική χωρίς να δουλεύει ο καυστήρας]

el greco 1
08-09-15, 23:09
σε αυτονομιεs που εχω κανει με plc παιρνω εντολη απο το βεντιλατερ του καυστηρα.

vasilllis
08-09-15, 23:22
σε αυτονομιεs που εχω κανει με plc παιρνω εντολη απο το βεντιλατερ του καυστηρα.
αν ειναι αυτονομιες με περισοτερες απο μια κατοικια,για να μετρας τις ωρες λειτουργιας ,ειναι λαθος αυτη η μετρηση,κατα την γνωμη μου.πρεπει να χρεωνεται Οση ωρα ειναι αναμενος ο θερμοστατης του.

el greco 1
09-09-15, 08:31
ενοειs τον θερμοστατη χωρου?

vasilllis
09-09-15, 08:47
ενοειs τον θερμοστατη χωρου?
Ναι,γιατι ετσι ας πουμε αναβει ο 1ος και ζεσταινεται ο καυστήρας απο αυτον και. Χρεωνεται αυτος.φτανει 90 κλεινει ο καυστηρας και αναβει και ο 2ος ,ο οποιος απολαμβανει τσαμπα αποθερμανση στο σπιτι του,μεχρι να ξανααναψει ο καυστηρας παλι.

el greco 1
09-09-15, 17:52
σωστο αλλα δεν υπολογισεs οτι θα ανοιξει και ο κυκλοφοριτηs η η ηλ/β του 2ου και ο μετρητηs θα γραφει.το βεντιλατερ του καυστηρα το συνδεω για οποιον χρηστη καλεσει πρωτοs μεχρι να πιασει την θερμοκρασια ο λεβηταs.

simossif
18-11-15, 22:58
Παιδιά την βοηθεια σάς και σε μένα έχω μια ατομική μονάδα πετρελαίου kiturami turbo plus 17s και θέλω να βάλω ένα ωρομετριτη για να δω βάση του μπεκ/καυστηρα που ξέρω πόσα λίτρα καταναλώνει την ώρα πόσα λίτρα πετρέλαιο έχω κάψει για να κανω κάτι ρυθμίσεις σχετικά με το που με συμφέρει να είναι η θερμοκρασία προσαγωγης του λεβητα. Το θέμα τελικά είναι που να συνδέσω των ορωμετριτη στον καυστηρα? Στην αντλία? Ή στην φτερωτη?

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

el greco 1
19-11-15, 06:14
στην φτερωτη θα ελεγα εγω.

mikemtb
08-10-20, 07:39
καλημερα, θελω να βαλω στον καυστηρα του λεβητα πετελαιου εναν ωρομετρητη ωστε να ξερω ποσες ωρες δουλεψε ο καυστηρας.
Ποιον εβαλες τελικά ?


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ttoni
09-10-20, 22:43
στον δικο μου λεβητα το λαμπακι παραμενει αναμενο οσο λειτουργει ο καυστηρας και ασ συνεχιζει ο κυκλοφοριτης να γυρναει τα νερα γι αυτο και σκεφτηκα το λαμπακι. επισης ο λογος που θελω να το κανω ειναι για να δω ποσες ωρες δουλευει πραγματικα η θερμανση την ηεμερα και να βρω την καταναλωση ανα ωρα. ο λεβητας ειναι μονο για το δικο μου σπιτι. εχετε να προτεινεται καποιο συγκεκριμενο ωρομετρητη η να παρω εναν απο αυτους με τα 10ευρω.


82017

Μπλέ χρώμα: Έλεγχο καυστήρα (με ωρομετρητή)
Κόκκινο χρώμα: Έλεγχο θερμοκρασία ζεστών νερών για αναχώρηση προς διαμερίσματα (με ωρομετρητή)
Πράσινο χρώμα: Έλεγχο προσαγωγές ζεστών νερών με θερμοκρασία ΧΧ προς σώματα όλων των διαμερισμάτων (με ωρομετρητή)
Κίτρινο χρώμα: Έλεγχο προσαγωγές ζεστών νερών με θερμοκρασία ΧΧ προς σώματα μεμονωμένων διαμερισμάτων (με ωρομετρητή)

Για την αντλία αναρρόφησης πετρελαίου: Στο πηνίο NO κατευθείαν στον ωρομετρητη.

ΟΛΑ ΧΑΜΗΛΗ ΤΑΣΗ . Dίοδο η dual Fet (Back to Back) για ανάστροφα ρεύματα
και ΟΛΑ ΑΠΟ ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ

ttoni
09-10-20, 22:50
δυστυχως τα βγαζει κινεζικα. Πως σβήνεται το Post για να το ξανασυντάξω?

gep58
09-10-20, 23:38
Δεν μπορείς να το διαγράψεις Μόνο ο διαχειριστής
Αλλά με τον decoder γίνεται η δουλειά
http://www.online-decoder.com/el

Μπλέ χρώμα: Έλεγχο καυστήρα (με ωρομετρητή)
Κόκκινο χρώμα: Έλεγχο θερμοκρασία ζεστών νερών για αναχώρηση προς διαμερίσματα (με ωρομετρητή)
Πράσινο χρώμα: Έλεγχο προσαγωγές ζεστών νερών με θερμοκρασία ΧΧ προς σώματα όλων των διαμερισμάτων (με ωρομετρητή)
Κίτρινο χρώμα: Έλεγχο προσαγωγές ζεστών νερών με θερμοκρασία ΧΧ προς σώματα μεμονωμένων διαμερισμάτων (με ωρομετρητή)

Για την αντλία αναρρόφησης πετρελαίου: Στο πηνίο NO κατευθείαν στον ωρομετρητη.

ΟΛΑ ΧΑΜΗΛΗ ΤΑΣΗ . Dίοδο η dual Fet (Back to Back) για ανάστροφα ρεύματα
και ΟΛΑ ΑΠΟ ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ

alto2
10-10-20, 00:34
Η σωστή σύνδεση ωρομετρητή σε καυστήρα είναι στην εντολή της ηλεκτρομαγνητικής του πετρελαίου. Η φίσα του καυστήρα έχει ήδη τέτοια αναμονή.

ttoni
10-10-20, 11:44
Δεν μπορείς να το διαγράψεις Μόνο ο διαχειριστής
Αλλά με τον decoder γίνεται η δουλειά
http://www.online-decoder.com/el

Μπλέ χρώμα: Έλεγχο καυστήρα (με ωρομετρητή)
Κόκκινο χρώμα: Έλεγχο θερμοκρασία ζεστών νερών για αναχώρηση προς διαμερίσματα (με ωρομετρητή)
Πράσινο χρώμα: Έλεγχο προσαγωγές ζεστών νερών με θερμοκρασία ΧΧ προς σώματα όλων των διαμερισμάτων (με ωρομετρητή)
Κίτρινο χρώμα: Έλεγχο προσαγωγές ζεστών νερών με θερμοκρασία ΧΧ προς σώματα μεμονωμένων διαμερισμάτων (με ωρομετρητή)

Για την αντλία αναρρόφησης πετρελαίου: Στο πηνίο NO κατευθείαν στον ωρομετρητη.

ΟΛΑ ΧΑΜΗΛΗ ΤΑΣΗ . Dίοδο η dual Fet (Back to Back) για ανάστροφα ρεύματα
και ΟΛΑ ΑΠΟ ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ

Καλημέρα και Ευχάριστο Φίλε Γιωργο :)