PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιοπιστία ηλεκτρολογικής εγκατάστασης



pbel
05-09-15, 21:00
Καλησπέρα σε όλο το forum,
είμαι νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα αρχικά να δώσω συγχαρητήρια για το forum. Κάνοντας κάποιο ψάξιμο στο internet είδα ότι συζητάτε αρκετά θέματα και βρίσκετε λύσεις.Δεν είμαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός. Καμία σχέση. Παρόλα αυτά όσο μπορώ ενημερώνομαι και τα ψάχνω (έστω και εκ των υστέρων).Πρόσφατα ξεκίνησα μία ανακαίνιση σε επαγγελματικο χώρο: ενιαίος χώρος που χωρίστηκε με γυψοσανίδα και πέρασαν καλώδια παροχών για πριζοδιακόπτες και data, κουδούνια, κάμερες, κτλ μέσα από αυτές. Την δουλειά την ανελαβε ηλεκτρολόγος που μου συστήσανε φίλοι, που όπως λένε, τους έχει κάνει καλή δουλειά.Το στάδιο των εργασιών αυτή την στιγμή είναι βάψιμο τοίχων.Το ερώτημα είναι το εξής: εγώ ως μη ειδικός εμπιστεύτηκα τον ηλεκτρολόγο και του ανέθεσα την ηλεκτρολογική εγκατάσταση.Στο στάδιο που είμαι τώρα διαπιστώνω ότι τα καλώδια παροχών ρεύματος είναι μάρκας Unal Τουρκίας. Ξέρουμε κάτι για την αξιοπιστία τους; Επίσης στις παροχές για σποτάκια χρησιμοποίησε Balkan cables (ελληνικής κατασκευής απ΄ όσο γνωρίζω).Έχει ακουσει κανείς κάτι για αυτά τα δύο καλώδια. Τύπος καλωδίων H05VV-F. 2,5mm2. Τα φορτία που θα υποστηριχθούν είναι αυτά μια νορμάλ κατοικίας.Περιμένω την γνώμη σας και τις συμβουλές σας.

lepouras
05-09-15, 23:31
αν σου κάνει δώρο τον πυροσβεστήρα να αρχίσεις να ανησυχείς. αλλιώς θα δείξει η νεκροψία.:biggrin:

plouf
06-09-15, 00:01
καταρχην καλωςηρθες

η μαρκα απο μονη της δεν παιζει και τοση σημασια (η και καμία)

διατομες/μοιρασμα φορτιων/ποιοτητα (στην ιδια μαρκα εχει ποιοτητες και ποιοτητες)
τα οποιοα οπως ειπες δεν εχεις γνωσεις να τα κρινεις

το μονο που εχω να πω-προτεινω ειναι οτι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ της δουλειας του τυπου (την οποια δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ λογο να αμφισβητησω)
της γυψοσανιδες κλειστες ετσι ωστε να μπορουν να αλαχτουν ΟΛΑ τα καλώδια αν και οποτε στο μελλον χρειαστει για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο (επεκτασεις κτλ κυριως)

pbel
06-09-15, 00:10
Ευχαριστώ για την συμβουλή plouf. Οι Γυψοσανιδες έχουν κλειστεί αλλα εχω φωτογραφήσει την πορεία των καλωδίων. Επίσης σε 4-5 σημείο υπάρχουν "παράθυρα" στην γυψοσανιδα. Ελπίζω αυτά να αρκούν.

kleidokratorar
10-09-15, 00:41
ειδικά τα καλώδια όσον αφορά την κατασκευή παράγονται μέσα με βάση ευρωπαικά ελεγμένα μοντέλα και τηρούν ελέγχους για να μπορούν οι εταιρίες να πάρουν πιστοποιήσεις ISO. Άμα είναι ελληνικά ή τούρκικα ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ δεν παίζει κάποιο ρόλο ιδιαίτερο όπως είπε και ο plouf.