PDA

Επιστροφή στο Forum : Rigol παλμογραφος και μεταβατικο φαινομενο



SProg
11-09-15, 22:24
Προσπαθω να δω το μεταβατικο φαινομενο του ρευματος σε εναν converter που εκανα.Το φορτιο αλλαζει προγραμματιστικα.


Στο ενα καναλι εχω την εξοδο του αισθητηριου ρευματος και αλλο το Pin του μΕ οριζει ποτε εχω φορτιο 1Α και ποτε 2Α.


Θελω να βλεπω το μεταβατικο φαινομενο ωστε να μπορω να παρω παλμογραφηματα και να παιξω με τους ελεγκτες και τις παραμετρους.



Να βαλω το Trigger στο pin του μΕ που αλλαζει το φορτιο και το αλλο στο αισθητηριο.Να ορισω το Trigger level στα 3-4V και Single Capture;


Ο παλμογραφος ειναι ο DS1052E .

SProg
12-09-15, 12:14
Αυτο εννοω θελω να δω, αυτο το μεταβατικο φαινομενο:


59558

chip
12-09-15, 12:19
απ ότι κατάλαβα τα έχεις όλα έτοιμα... γιατί δεν το δοκιμάζεις?

SProg
12-09-15, 12:28
Το δοκιμασα, παπαλα. ( θα ανεβασω αυτο που μου δειχνει μολις βρω που εχω το USB stick :D )

chip
12-09-15, 12:37
δηλαδή τι δεν πήγε καλά?
triggάρεις τη στιγμή αλλαγή του φορτίου και κοιτάς την τάση εξόδου εκείνη τη στιγμή. Αφού ο παλμογράφος είναι ψηφιακός πρέπει να το δεις σίγουρα...
μόνο βάλε ac coupling στη μέτρηση ώστε να μπορέσεις να ενισχύσεις τη μεταβολή γιατί σε ένα καλό switching τροφοδοτικό ενδεχωμένος να είναι πολύ μικρή η πτώση τάση κατά το μεταβατικό φαινόμενο.


σκέψου δηλαδή να έχεις 10V έξοδο με ρύθμιση 1V/div και στο μεταβατικό φαινόμενο να έχεις 10mV πτώση τάσης. Με DC coupling δεν θα δεις τίποτα (η διακριτικότητα του adc με 1V/div είναι 4mV και αν βάλεις και το θόρυβο δεν θα φαίνεται κάτι) . Αν όμως βάλεις AC και κατέβεις στα 5 ή 10mV/DIV θα το δεις πεντακάθαρα....

SProg
12-09-15, 14:04
Το προσπαθησα ξανα, επρεπε να παιξω λιγο με το trigger level και το rise/fail σκανδαλισμου.

Δεν τον εχω ουτε μηνα και ακομα τον μαθαινω.Ευχαριστω παντως :)