PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν πέφτει ο ΔΔΕ



george33
12-09-15, 17:14
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής; Γιατί σε εγκατάσταση που προστατευεται απο ΔΔΕ ηρθα σε επαφή με την φάση και τον ουδετερο και δεν επεσε.

Prezonautis
12-09-15, 18:27
Τι ΔΔΕ έχεις?
Πόσα χρόνια τον έχεις?
Όταν πατάς το TEST πέφτει?
Έχει λειτουργήσει σε παρόμοια περίπτωση?
Είναι σωστά συνδεδεμένος?

george33
12-09-15, 18:37
Δουλέυει,τον τεσταραμε με το μακροτεστ και αντιδρα κανονικα,απλα σκέφτομαι οτι ισως δεν δουλέυει σωστα ο RCD σε τέτοιες περιπτώσεις,οταν δηλαδή πιάσεις ταυτόχρονα φάση και ουδέτερο.

gregpro
12-09-15, 19:06
Φυσικά και δε θα πέσει,αφού πιάνοντας φάση και ουδέτερο ουσιαστικά τους βραχυκυκλώνεις και ο ΔΔ δεν πέφτει σε βραχυκύκλωμα φάσης και ουδετέρου,αλλά σε βραχυκύκλωμα φάσης με γη.Αν πιάσει κανείς μόνο τη φάση,θα πέσει.ΜΗ ξαναπιάσεις φάση και ουδέτερο μαζί,θα μπορούσες να πεθάνεις.(Εννοείται,δεν πιάνεις ούτε τη φάση.)

george33
12-09-15, 19:27
Κατά λάθος έγινε,αλλά αν πιάσω μόνο την φάση δεν είναι σαν να βραχυκυκλώνω φάση με γη?Και η γη έχει ίδιο δυναμικό με τον ουδέτερο.Τότε γιατί πεφτει?

Ακρίτας
12-09-15, 19:42
Κατά λάθος έγινε,αλλά αν πιάσω μόνο την φάση δεν είναι σαν να βραχυκυκλώνω φάση με γη?Και η γη έχει ίδιο δυναμικό με τον ουδέτερο.Τότε γιατί πεφτει?

Διότι ο ΔΔΕ ελέγχει τη συμμετρία του ρεύματος που "έρχεται" από τη φάση και αυτού που "φεύγει" από τον ουδέτερο. Άν εντοπίσει διαφορά πάνω από ένα όριο διακόπτει το κύκλωμα. Αυτό θα συμβεί αν υπάρχει διαρροή προς τη γή. Εσύ πιάνοντας φάση και ουδέτερο δεν δημιούργησες καμμιά ασυμμετρία. ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ, ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ.

leosedf
12-09-15, 19:52
A! Μου το χαλάσατε, θα του έλεγα να δοκιμάσει με τη γλώσσα.:lool:

johnnyb
12-09-15, 19:59
A! Μου το χαλάσατε, θα του έλεγα να δοκιμάσει με τη γλώσσα.:lool:

http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/styles/708x320/public/raj-mohan-nair2-550x315.jpg?itok=q0k35xH1

Λες να ανακαλυψει κρυφα ταλεντα ? :001_rolleyes:
http://www.iefimerida.gr/news/108827/%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%AE%CE%B3%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%C E%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%C E%B5-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%C2%AB%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B1%C2%BB-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%C E%BB%CE%B7%CE%BE%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF

johnpats
12-09-15, 22:38
Κατά λάθος έγινε,αλλά αν πιάσω μόνο την φάση δεν είναι σαν να βραχυκυκλώνω φάση με γη?Και η γη έχει ίδιο δυναμικό με τον ουδέτερο.Τότε γιατί πεφτει?


Φίλε μου 1)πάντα κλείνουμε το ρευμα και 2) ελεγχουμε με πολύμετρο ή δοκιμαστικό κατσαβίδι αν υπάρχει ρεύμα και μετα πιάνουμε καλώδια...δεν τραντάχτηκες;

Fixxxer
12-09-15, 23:46
Κατά λάθος έγινε,αλλά αν πιάσω μόνο την φάση δεν είναι σαν να βραχυκυκλώνω φάση με γη?Και η γη έχει ίδιο δυναμικό με τον ουδέτερο.Τότε γιατί πεφτει?


Μας περιγραφεις λιγο πως εγινε το καταλαθος ταυτοχρονα?

vasilllis
13-09-15, 13:00
Τι σημασια εχει ρε παιδια πως και τι και γιατι;
Σημασια εχει οτι αυτη την στιγμη μπορει και μας γραφει.
Επισης σημαντικο,οποιαδήποτε καλοπροαίρετη συμβουλη για την επομενη φορα

rama
13-09-15, 13:42
Η ασφάλεια της γραμμής έπεσε? Πόσα Αmp είναι η ασφάλεια?

lepouras
13-09-15, 14:50
Η ασφάλεια της γραμμής έπεσε? Πόσα Αmp είναι η ασφάλεια?
Άγγελε αν είχε πέσει η ασφάλεια που σημαίνει ότι για να πέσει θα έπρεπε να περάσουν από μέσα του αρκετές εκατοντάδες αμπέρ, σίγουρα δεν θα μας έγραφε τώρα.

vasilllis
13-09-15, 18:09
Άγγελε αν είχε πέσει η ασφάλεια που σημαίνει ότι για να πέσει θα έπρεπε να περάσουν από μέσα του αρκετές εκατοντάδες αμπέρ, σίγουρα δεν θα μας έγραφε τώρα.
Καλα και εγω δεν πιστευω πως ακουμπησε φαση και ουδετερο .κατι αλλο συνέβη,

rama
13-09-15, 21:07
Ρωτάω γιατί κάτι δεν πάει καλά. Η δεν έγιναν ακριβώς έτσι τα πράγματα, ή μπορεί και να σώθηκε επειδή κάποιο άλλο ελάττωμα έχει η εγκατάσταση.
Πάντως είναι πολύ άτιμο πράγμα το πως μπορεί να έρθουν οι συνθήκες και να την πατήσεις από κεί που δεν το περιμένεις.
Πέρυσι κι εγώ είχα ένα τίναγμα που με πέταξε πίσω δύο μέτρα και έπεσαν μαζί ασφάλεια και ΔΔΕ. Δεν πρόβλεψα οτι μπορεί να κάνω ταυτόχρονα δύο λάθη, με φάση και ουδέτερο.

xrhstosmp
13-09-15, 22:58
συνηθως οταν χτυπαει το ρευμα εναν ηλεκτρολογο,εχει προηγηθει πολυ ωρα πριν επαφη με τη φαση χωρις να γινεται αντιληπτη λογω π.χ μονωμενων υποδηματων η μονωμενου δαπεδου, μετα γινεται ακουσια επαφη με το αλλο συνηθως χερι με καποιο μεταλλικο μερος ή με τον ουδετερο και γινεται η περμαναντ.
ατιμο πραγμα η ρουτινα.....