PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τροφοδοτικο 0-36v



John kats
13-09-15, 14:19
Εχω 1 τροφοδοτικο οπως γραφω στον τιτλο κ καταλαθος ακουμπησαν οι ακροδεκτες της εξοδου κ μου καψε την ασφαλεια,την αλλαζω ανοιγω το τροφοδοτικο αλλα πλεον δε μπορω να ρυθμισω την ταση,βγαζει μονιμα 36v.τι πρεπει να κοιταξω γτι δεν κατεχω παρα πολλα.

giannis77
13-09-15, 17:33
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάψει τρανζίστορ για αυτό έχεις τάση εξόδου την τάση του συλλέκτη του τρανζίστορ . Έλεγξε τα τρανζίστορ.

apilot
13-09-15, 17:45
Φίλε john Kats γράψε περισσότερα για το τροφοδοτικό σου.
Αν είναι δική σου κατασκευή, αν είναι έτοιμο από αγορά.
Αν έχει τρανζίστορ στην έξοδο γενικά γράψε όσα γίνεται περισσότερα.
Και σίγουρα θα σε βοηθήσουν πολλοί.

John kats
13-09-15, 20:07
οπως εγραψα δεν κατεχω κ πολλα,δεν ειναι δικια μου κατασκευη,αλλα απο μια ματια που το ανοιξα εχει ενα μτστη 220/36v μια πυκνωταρα 10000mf επισης εχει στην πλατη πισω 4 τρανζιστορ επανω σε μεταλικη ψυκτρα κ 2 πλακετες με διοδους αντιστασουλες κτλ.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον η γνωμη σας σεβαστη κ χρησιμη.

SProg
13-09-15, 21:14
"Γιατρε μπορεις να με εξετασεις μεσω SMS ή Skype?"


Δεν κατεχεις πολλα φιλε Γιαννη αλλα ρωτας πως να το επισκευασεις...

picdev
13-09-15, 21:24
Ξεκολλα τα τρανζίστορ και μέτρα ένα ένα ξεχωριστά

John kats
13-09-15, 21:41
Καποιες μετρησεις μπορωνα τις κανω αν εχει καψει καποιο τρανζιστορ διοδο κτλ.απλα δεν ειμαι προφεσορας.καποιος που ασχολειται με τροφοδοτικα μπορει να μου δωσει ενα μπουσουλα.ας πουμε κοιταξα το ποτενσιομετρο αν δουλευει αυξομοιωση αντιστασης.αντικατεστησα ενα lm723
αλλα τπτ.αλλωστε ψαχνωντας μαθαινουμε κ 5πραγματα.

chip
13-09-15, 21:50
βγάλε τα τρανζίστορ και έλεγξε τα.... ένα ή περισσότερα θα είναι καμένα... επίσης με το κάψιμο του τρανζίστορ πιθανόν να έκαψε και το Lm723 αλλά πιθανόν να κάηκε και αυτό που έβαλες αφού συνεχίζεις να έχεις πάνω καμένα τρανζίστορ....

Diogenis29
14-09-15, 00:51
Καλησπερα φιλε κατ'εμε το lm723 τζαμπα το αντικατέστησες το πιο πιθανο ειναι να σου εχει καψει καποιο τρανζιστορ ισχυος μαλλον το 2Ν3055 μετρησε τα ενα ενα (βαση με συλλεκτη ή βαση με εκπομπο) εαν ειναι καποιο καμενο το πολυμετρο θα δειχνει βραχυκύκλωμα. :wiink:

John kats
14-09-15, 20:44
Παιδες το τροφοδοτικο επισκευαστηκε.ευχαριστω για τη βοηθεια,ειχε καψει τρανζιστο

nestoras
14-09-15, 20:46
Παιδες το τροφοδοτικο επισκευαστηκε.ευχαριστω για τη βοηθεια,ειχε καψει τρανζιστο

Όταν λύνουμε ένα πρόβλημα καλά είναι να αναφέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες για το πως το λύσαμε ώστε ο μελλοντικός αναγνώστης να κάνει γρήγορα τη δουλειά του (πχ να αναφέρεις ποια τρανζίστορ ήταν καμμένα, από που τα αγόρασες κτλ).

John kats
14-09-15, 20:50
Παιδια ευχαριστω πολυ για τη βοηθ

picdev
14-09-15, 21:03
κλασσικό μονο τα τρανζίστορ καίει το regulator νομίζω πιο σπάνια, 10 φορές το γράψαμε

John kats
14-09-15, 21:50
Όταν λύνουμε ένα πρόβλημα καλά είναι να αναφέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες για το πως το λύσαμε ώστε ο μελλοντικός αναγνώστης να κάνει γρήγορα τη δουλειά του (πχ να αναφέρεις ποια τρανζίστορ ήταν καμμένα, από που τα αγόρασες κτλ).ενα τρανζιστορ ισχυος ειχε καψει απ τα 3 συνολικα που ειχε κ οχι 4 οπως εγραψα κατα λαθος στην αρχη.τα ξεκολλησα κ τα μετρησα ωμικα ενα ενα οπως με συμβουλεψαν εδω στο φορουμ,η αληθεια ειναι οτι τα χα μετρησει επανω γτι πιστευα οτι κατι θα καταλαβω κ ετσι αλλα οχι επρεπε να βγουν.