PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα μέτρησης ηλιακής ακτινοβολίας



mdxx
13-09-15, 15:11
Καλησπέρα σας. Στο πατρικό μου σπίτι υπάρχει ένα θερμοκήπιο. Μιας και τώρα που τέλειωσα με την σχολή ( ΗΜΜΥ Αριστοτελείου ) και ψάχνω δουλειά και δεν έχω τι να κάνω σκέφτηκα να κάνω κάποιες αλλαγές. Λοιπόν, υπάρχουν δεξιά και αριστερά κάποιες κουρτίνες τις οποίες ανάλογα με τον ήλιο και την υγρασία που υπάρχει τις ανοιγοκλείνουμε. Αυτό που θέλω σαν βοήθεια και δεν έχω ιδέα πως να το κάνω και τι να ψάξω είναι να μετράω την ηλιακή ακτινοβολία και την υγρασία και να την μεταφέρω σαν είσοδο στα ηλεκτρονικά κομμάτια της κατασκευής ώστε να εκτελούνται οι προγραμματισμένες λειτουργίες...

manolena
13-09-15, 15:43
Δεν ξέρω αν μια απο τις παραμέτρους λειτουργίας ενός θερμοκηπίου είναι και η ποσότητα ηλιακού φωτός που το διαπερνά,
ξέρω όμως σίγουρα πως θερμοκρασία και υγρασία είναι απολύτως απαραίτητα. Δευτερεύουσες παράμετροι είναι το διοξείδιο του άνθρακα,
το pH του εδάφους κ.α. Για να τα ρυθμίζεις δε, πρέπει να φτιάξεις κάτι που να διατηρεί αυτές τις παραμέτρους, δηλαδή κάποιο είδος θερμαντήρα,
εξαερισμού, καθώς και σύστημα ύγρανσης της ατμόσφαιρας ή ειδοποίησης αν το έδαφος είναι όξινο ή αλκαλικό.

Όλα αυτά, μπορούν εύκολα να ελεγχθούν και να προσαρμοστούν στις ανάγκες σου με την "ιδιοτροπία" των καιρών μας, τον Arduino,
ή εν πάσει περιπτώση, με κάποιον άλλον μ/Ε. Αν κατέχεις λίγο το αντικείμενο, μπορείς να πάρεις άπειρες ιδέες βάζοντας σε ένα ψαχτήρι το
"arduino greenhouse automation" για παράδειγμα. Θα βοηθηθείς αρκετά.

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=green+house+with+arduino

mdxx
13-09-15, 15:47
Ok..... τώρα νιώθω χαζός..... ναι για την θερμοκρασία το ήθελα....σκεεπτόμενος πως... ηλιακή ακτινοβολία=> μεταβολή θερμοκρασίας.... και τώρα που διαβάζω το μνμ σου απλώς σκέφτηκα ότι δεν το χρειάζομαι καθόλου.... Arduino??? Αλήθεια??? Εγώ το σκεφτόμουν πολύ διαφορετικά.... αν είναι θα το κοιτάξω.... θα βγει και φτηνό και όμορφο... Ευχαριστώ

SProg
13-09-15, 15:51
Ok..... τώρα νιώθω χαζός..... ναι για την θερμοκρασία το ήθελα....σκεεπτόμενος πως... ηλιακή ακτινοβολία=> μεταβολή θερμοκρασίας.... και τώρα που διαβάζω το μνμ σου απλώς σκέφτηκα ότι δεν το χρειάζομαι καθόλου.... Arduino??? Αλήθεια??? Εγώ το σκεφτόμουν πολύ διαφορετικά.... αν είναι θα το κοιτάξω.... θα βγει και φτηνό και όμορφο... Ευχαριστώ


Ποιον μΕ κανατε στη σχολη ;

mdxx
13-09-15, 16:31
ούτε που θυμάμαι να σου πω ακριβώς.... κάπιους της Atmel. Αλλά εγώ χρησιμοποίησα Arduino στη διπλωματική μου

rama
13-09-15, 21:21
Ηλιακή ακτινοβολία φαντάζομαι εννοείς την ηλιοφάνεια?
Δες μήπως καταφέρεις με απλό τρόπο να βάλεις μερικές μικρές ηλιακές κυψέλες να βλεπουν σε διαφορετικά σημεία την εκλειπτική (την φαινομενική πορεία του Ηλιου από την ανατολή ως τη δύση του) και να παίρνεις ένδειξη της τάσης τους.

mdxx
13-09-15, 21:27
Ηλιακή ακτινοβολία φαντάζομαι εννοείς την ηλιοφάνεια?
Δες μήπως καταφέρεις με απλό τρόπο να βάλεις μερικές μικρές ηλιακές κυψέλες να βλεπουν σε διαφορετικά σημεία την εκλειπτική (την φαινομενική πορεία του Ηλιου από την ανατολή ως τη δύση του) και να παίρνεις ένδειξη της τάσης τους.

Βασικά αυτό που σκεφτόμουν είναι μέσω της ηλιοφάνειας να μπορώ να υπολογίσω το πόσο χρειάζεται ή όχι να ανοίξω τις κουρτίνες.... αλλά το θέμα είναι όντως πιο απλό, υπολογίζοντας την θερμοκρασία με αισθητήρια που υπάρχουν άφθονα...

manolena
13-09-15, 22:12
Για να είμαστε αντικειμενικοί, μιας και έκανα και λίγο ψάξιμο για αυτή την ωραία ιδέα, είδα οτι σε κάποια σοφιστικέ projects χρησιμοποιούνται
εκτός των άλλων αισθητηρίων και φωτοαντιστάσεις για να ελέγχεται η φωτεινότητα του χώρου (αν και δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους
έλεγχο και σε τί ακριβώς μπορεί να γίνει με αυτές). Υπήρχαν πάντως στα πλαϊνά αυτών των πρότυπων θερμοκηπίων παραπέτια που άνοιγαν
με τη βοήθεια κινητήρων σαν αυτών στις ηλεκτρικές τέντες και βαρούλκα με συρματόσχοινα.

Αυτό το είδα εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=qmSyfodR7E8

Αυτό με τον έλεγχο φωτεινότητας το είδα εδώ:

http://gardenbot.org/about/

rama
13-09-15, 23:52
Για τη φωτεινότητα του χώρου θα σου πρότεινα να πάς στο Mall μία μέρα με εναλλαγές στη συννεφιά, για να μελετη.σεις πως δουλεύει η συνθετική οροφή του. Αποτελείται από δύο "μουσαμάδες" οι οποίοι έχουν ένα διάκενο μεταξύ τους που με φούσκωμα και ξεφούσκωμα απομακρύνονται ή πλησιάζουν μεταξύ τους. Οι δύο μουσαμάδες έχουν πάνω τους τετράγωνα διαφανή & μαύρα σαν σκακιέρα και είναι τοποθετημένα έτσι ώστε όταν ξεφουσκώνουν και πλησιάζουν να συμπληρώνονται τα μαύρα και να μην περνάει ο ήλιος. Και αντίθετα, όταν φουσκώνουν και απομακρύνονται, να περνάει το φως.
Κάτι τέτοιο ίσως χρειάζεσαι για έλεγχο φωτός και θερμότητας.

Spark
14-09-15, 10:01
προχω αισθητηρες για θερμοκρασία, φως, υγρασία κα
δεν εχετε δει τετοιο συστημα που να χωραει στην παλαμη σου και να μεταδίδει τα στοιχεια στο smartphone...
μολις βγηκε απο τον φουρνο


https://www.youtube.com/watch?v=lmx6WN74pEw

mdxx
16-09-15, 14:01
Στην διπλωματική με Relay 5V έλεγχα 36W σε UV Bulbs..... για να ελέγξεις τους κινητήρες που ανοιγοκλείνουν τα πλαϊνά θα πας 12V ή μήπως παραπάνω?
Επίσης μιας και δεν έχω δουλέψει με ασιθητήρια ξανά, εάν βάλω ένα αισθητήριο και το συνδέσω στο Arduino, η αναλογική είσοδος θα είναι η θερμοκρασία που παίρνει το αισθητήριο έτσι??? Εννοώ δεν χρειάζεται να μετατρέψει κανείς την είσοδο για να πάρεις την θερμοκρασία...
Όλο αυτό είναι για την ώρα μια θεωρητική κουβέντα μέχρι να πάρω την απόφαση να κάνω τις παραγγελίες και να το κάνω
Τελικά από ότι νομίζω η βασική ιδέα δεν είναι καθόλου δύσκολη με Arduino.... Βέβαια μπορείς να την κάνεις περίπλοκη με άλλα συστήματα αλλά οκ...
Όμως η ιδέα προσφέρετε για παιχνίδι 3:)

Ο Αισθητήρας που έβαλες Spark...Silicon Lab.... μπορείς να βρεις και άλλα τρελά εκεί :P

manolena
16-09-15, 17:16
Με βάση έναν μεγάλο Arduino (Mega πχ, που θα έχει αρκετά pins σε αναλογικά, ψηφιακά, PWM, χρονιστές, σειριακά bus) και με μερικές βοηθητικές πλακέτες που υπάρχουν έτοιμες, όπως πχ πλακέτα ρελέ, πλακέτες αισθητηρίων υγρασίας-θερμοκρασίας, ρολόι πραγματικού χρόνου, ethernet για να μπορείς απο μακρυά να συνδέεσαι μέσω internet και να ελέγχεις το θερμοκήπιο, πλακέτα modem για να μπορείς να στέλνεις εντολές μέσω SMS, μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Με λίγο ψάξιμο, τα βρίσκεις εύκολα, όπως εύκολα βρίσκεις και παραδείγματα αντίστοιχα για κάθε κομμάτι εφαρμογής απο τα παραπάνω.

Ένα αναλογικό αισθητήριο θερμοκρασίας, πχ ο LM35, δίνει μια αναλογική έξοδο τελείως (σχεδόν) ανάλογη με τη θερμοκρασία που επιτηρεί. Με λίγες πράξεις και διάβασμα των datasheets (εκεί τα γράφουν όλα) καθώς και λίγη εμπειρία σε γλώσσα προγραμματισμού και τη λογική της , μπορείς να κάνεις αυτό που θες. Υπάρχουν και αισθητήρια θερμοκρασίας με ψηφιακή έξοδο, που πρέπει να τα συνδέσεις σε ειδικό σειριακό bus για να επεξεργαστεί το σήμα τους.