PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ειδικότητας βοήθεια



lefteris251
16-09-15, 20:47
Καλησπέρα σας, σημερα 1η μέρα σχολειου. Εσπερινο επάλ και θελω την βοηθεια σας στο θέμα ειδικότητας. Αυτο π θελω είναι να ασχοληθώ κυρίως πανω σε επισκευη πλακέτες οικιακων συσκευων και δεν ξέρω ποιά ειδικότητα να παρω. 1. Ηλεκτρονικός αυτοματισμου κ υπολογιστικών συστηματων 2. Ηλεκτρονικός δικτύων κ τηλεπικοινωνιών. Τι ειναι η κάθε ειδικότητα και ποια να επιλέξω γι αυτό π ψαχνω? Βοηθεια αμεσα σας παρακαλώ.

ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΛΑΠΠΑΣ
16-09-15, 21:04
το πρωτο αν και δεν ξερω τι μαθηματα κανουν . το δευτερο μου φαινεται στον κλαδο των υπολογιστων και των δικτυων . παντως οτι και να κανεις με σκληρη δουλεια και διαβασμα θα τα καταφερεις .

CybEng
16-09-15, 22:00
Συμφωνώ, η πρώτη ειδικότητα είναι κοντά σε αυτό που ζητάς.

Έχει όμως περισσότερες απαιτήσεις και μεγαλύτερη δυσκολία επαγγελματικής αποκατάστασης ιδιαίτερα στο ξεκίνημα.

Πρέπει να είσαι "αποφασισμένος" και με διάθεση για μελέτη/δουλειά.

geob
16-09-15, 22:14
Να ήταν μόνο αυτές οι ειδικότητες... Δυστυχώς την ηλεκτρονική την έκοψαν σε ένα σορό ειδικότητες με αποτέλεσμα να μη βρίσκει κανείς δουλειά. Αν θες να ανοιξεις κανένα κατάστημα με σερβις κλπ κοίτα ποια ειδικότητα σου δείνει αυτό το δικαίωμα, δε ξερώ δυστυχώς. Ή σχολή θα σου δώσει τη βάση μετά πάς μόνος οπότε μη πολύ αγχωνεσαι.

xsterg
16-09-15, 23:03
οτι και να διαλεξεις ενα ειναι βεβαιο. τα μαθηματα θα ειναι περιπου τα ιδια. και μην περιμενεις απο τα μαθηματα να σου δωσουν τις απαραιτητες γνωσεις για να σταθεις στην αγορα. απο αυτα θα παρεις το ερεθισμα για να ασχοληθεις και την μεθοδολογια να λυνεις μονος σου τα προβληματα. ημουν για ενα χρονο διδασκων σε ιεκ και πηρα μια γευση και απο αυτο. το παν ειναι να καταλαβει ο αλλος πως θα λυσει το προβλημα του. γιατι το καθε προβλημα ειναι διαφορετικο. στην ζωη δεν μπορεις να δουλεψεις ουτε με σκονακια ουτε με αντιγραφη. αυτα ειναι για το γυμνασιο και το λυκειο. μετα απο εκει πρεπει να εχεις διαφορετικο τροπο σκεψης.
καλη αρχη φιλε μου!

lefteris251
16-09-15, 23:27
Ευχαριστω πολυ ολους για τις πληροφοριες αυριο θα μιλησω κ με την σχολη και λογικα θα παω στην 1η ειδικοτητα.

elektronio
17-09-15, 07:36
Ή σχολή θα σου δώσει τη βάση μετά πάς μόνος οπότε μη πολύ αγχωνεσαι.

Κατά την άποψη μου τα ΕΠΑΛ δεν δίνουν ούτε την βάση. Οπότε πας μόνος σου από τώρα ή συνεχίζεις μετά το ΕΠΑΛ σε κάποια σχολή ΤΕΙ ή ΑΕΙ.

SProg
17-09-15, 11:56
Θελεις μια συμβουλη;

Εχοντας σαν δεδομενο οτι ξερεις και εχεις πτυχιο αγγλικων, μαθε ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ. Τα ΕΠΑΛ τουλαχιστον οσο ημουν στο λυκειο (2007-2009) δεν προσφεραν τιποτα.Ειχαν κατι εργαστηρια που μου ελεγαν φιλοι αλλα πρακτικα δεν μαθαιναν κατι. Στη σχολη μου οσοι ηρθαν απο ΕΠΑΛ στα Μαθηματικα/ΣΑΕ/Προγραμματισμο/Φυσικη ειχαν τρομερο προβλημα.Οσοι ηρθαμε απο Γενικο λυκειο ειχαμε τεραστια διαφορα. (υπηρχαν βεβαια και οι εξαιρεσεις)

Που θελω να καταληξω; Οποια κατευθυνση και αν διαλεξεις απο εσενα εξαρταται τι θα μαθεις/ποσο καλα/ποσο σωστα.Μετα θα πρεπει ετσι και αλλιως να περασεις ΑΕΙ/ΤΕΙ. Απλα τα γερμανικα ειναι απαραιτητα και το βλεπω τωρα που τελειωσα τη σχολη (και φαντασου με ηδη 1 πτυχιο Γερμανικων και δυσκολευομαι..).


Ξεκινα σιγα σιγα και ψαξε τι σου αρεσει ωστε η επιλογη στο μηχανογραφικο να ειναι αυτο που κατασταλαξες.Το ΕΠΑΛ ισως ειναι μονο ενα ερεθισμα.

picdev
17-09-15, 12:07
το ΕΠΑΛ για να το πώ ευγενικά είναι για το πέος , δεν μαθαίνεις μαθηματικά , φυσική και δεν ειναι για να πας σε ΤΕΙ, δεν μαθαίνεις τίποτα σχεδόν γιατί το επίπεδο των μαθητών είναι πολύ χαμηλό.
Στα μεγάλα αστικά κέντρα δε , είναι γεμάτα απο αλλοδαπούς και αλήτες που θέλουν να πάρουν ένα απολυτήριο , σίγουρα στην επαρχία θα γίνεται καλύτερη δουλειά.
Απο την άλλη αν αρχίσεις να δουλεύεις σε κάτι απο μικρός σε κάτι απλό, πχ συναγερμούς, CCTV , επισκευές PC, smartphone κτλ τότε σίγουρα θα βγάλεις περισσότερα χρήματα απο το να τελειώσεις ένα ΤΕΙ και να ψάχνεις να κάνεις τον επιστήμονα σε μεγάλη ηλικία μετά τα 25, που εκεί θα καταλάβεις τι μλκ έκανε που σπούδασα και κάθισα στην ελλάδα :001_unsure:.
ή δεν γινόμουν γκαρσόνι ή σουβλατζής για να βγάζω περισσότερα
Αν ασχωληθείς με τα PC, θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς σοβαρά με τα δίκτυα και να πάρεις πιστοποίησης της cisco, ccna κτλ

SProg
17-09-15, 14:17
Για αυτο του ειπα Γερμανικα..

η μοιρα μας εδω στην Ελλδα δεν θα αλλαξει. Ακομα και οσοι βρουν δουλεια θα παιρνουν 600-700eu για 10 ωρες δουλεια. Εγω οπως τα βαζω κατω, τα λεφτα που εδωσαν οι γονεις μου για να σπουδασω 4 χρονια Αυτοματιστης δεν θα τα βγαλω ποτε πισω καθαρα. Εκτος και αν φυγω Γερμανια και σωθω.

elektronio
17-09-15, 16:36
Για αυτο του ειπα Γερμανικα..

η μοιρα μας εδω στην Ελλδα δεν θα αλλαξει. Ακομα και οσοι βρουν δουλεια θα παιρνουν 600-700eu για 10 ωρες δουλεια. Εγω οπως τα βαζω κατω, τα λεφτα που εδωσαν οι γονεις μου για να σπουδασω 4 χρονια Αυτοματιστης δεν θα τα βγαλω ποτε πισω καθαρα. Εκτος και αν φυγω Γερμανια και σωθω.

υπεραισιόδοξο σε βρίσκω....

SProg
17-09-15, 16:43
Μαρκο εδωσα παραδειγμα με μεγαλο μισθο (μεγαλο οπως μας εκαναν). Φυσικα και δεν θα παρουν 700eu.

lefteris251
17-09-15, 18:28
Παιδιά μην αγχωνεστε τωρα στις εκλογες οποιος βγει θα ανεβασει τους μισθους 900-1000ε ο εργατης χαχα :) ευχαριστω παντως για ολες τις συμβουλες ηταν πραγματικα χρησιμες.

picdev
17-09-15, 21:49
Καλά ο εργάτης μπορεί να τα δει τα 900 , εσύ δεν θα τα δεις [emoji1]

SProg
18-09-15, 12:09
Επισης ξεχαστε αυτα που βλεπαμε/ακουγαμε στα ΤΕΙ πριν 5-10-15 χρονια. Κατι γεροι καθηγητες με ενα πτυχιο ηλεκτρολογου/ηλεκτρονικου και να βαριουνται να ασχοληθουν με τους φοιτητες.


Σε εμας μεχρι το 2012 ειχαμε 2-3 τετοιους.. οι οποιοι ευτυχως βγηκαν συνταξη.Στη θεση τους μπηκαν ατομα με βαρια χαρτια και προπαντων νεοι !

Αλλα και οι μεγαλυτεροι που εμειναν δεν παιζονταν. http://gogoussis.autom.teithe.gr