PDA

Επιστροφή στο Forum : κόστος format



makis 20
18-09-15, 11:59
γεια σας ποσό να καστιζει ένα φορμάτ?

SProg
18-09-15, 12:03
Συνηθως απο 10eu μεχρι και 40eu εχω δει να ζητανε. Κατι Public κτλ βαρανε ασχημα.


Καντο μονος σου: http://www.pcsteps.gr/448-format-υπολογιστή-windows-7-windows-8/

makis 20
18-09-15, 12:07
Συνηθως απο 10eu μεχρι και 40eu εχω δει να ζητανε. Κατι Public κτλ βαρανε ασχημα.


Καντο μονος σου: http://www.pcsteps.gr/448-format-υπολογιστή-windows-7-windows-8/

δεν μπορώ να το κάνω μόνο μου γιατι δεν μου μπαίνει το κλειδί ευχαριστώ για την βοήθεια.

SProg
18-09-15, 12:11
Κλειδι εννοεις για να ενεργοποιησεις τα Windows ?

makis 20
18-09-15, 12:12
Κλειδι εννοεις για να ενεργοποιησεις τα Windows ?

ναι δεν μου μπαινει

GSA-ELECTRONIC
18-09-15, 12:16
Δεν χρειαζεται να βαλεις το κλειδη στην αρχη τις εγκαταστασης... αν τα windows που εχεις ειναι γνησια
και εφοσον το πισι σου ειναι το ιδιο, λογικα θα ενεργοποιηθουν αυτοματα οταν μπεις στο ιντερνετ.

SProg
18-09-15, 12:17
Αφαιρέθηκε.

makis 20
18-09-15, 12:18
Δεν χρειαζεται να βαλεις το κλειδη στην αρχη τις εγκαταστασης... αν τα windows που εχεις ειναι γνησια
και εφοσον το πισι σου ειναι το ιδιο, λογικα θα ενεργοποιηθουν αυτοματα οταν μπεις στο ιντερνετ.

το έκανα αυτά που λες δεν ενεργοποιούνται δεν ξέρω γιατί το pc το ίδιο είναι.

GSA-ELECTRONIC
18-09-15, 12:22
μηπως βαζεις αλλη εκδοση των windows και γι αυτο δεν στο ενεργοποιη?

makis 20
18-09-15, 12:24
μηπως βαζεις αλλη εκδοση των windows και γι αυτο δεν στο ενεργοποιη?

όχι ή ίδια είναι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει.

GSA-ELECTRONIC
18-09-15, 12:27
όχι ή ίδια είναι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει.

πιθανως αυτο το κλειδι το εχει μπλοκαρη η microsoft για καποιο λογο....
μπορεις να τους παρεις τηλ. μηπως και σου δωσουν νεο κλειδι, εφοσον εχεις
νομιμα windows.

Dbnn
18-09-15, 12:29
Και νόμιμα να μην έχεις, κάθε μέρα μας φέρνανε στην προηγούμενη δουλειά υπολογιστές για φορμάτ που δεν υπήρχε το κλειδί ούτε για δείγμα.
Μην νομίζεις οτι θα σου βάλουν "νόμιμα" windows όπου και να πας.

makis 20
18-09-15, 12:31
Και νόμιμα να μην έχεις, κάθε μέρα μας φέρνανε στην προηγούμενη δουλειά υπολογιστές για φορμάτ που δεν υπήρχε το κλειδί ούτε για δείγμα.
Μην νομίζεις οτι θα σου βάλουν "νόμιμα" windows όπου και να πας.

και τι με πρότεινε να κάνω?

makis 20
18-09-15, 12:32
πιθανως αυτο το κλειδι το εχει μπλοκαρη η microsoft για καποιο λογο....
μπορεις να τους παρεις τηλ. μηπως και σου δωσουν νεο κλειδι, εφοσον εχεις
νομιμα windows.

θα μου δώσουν ή θα πουν πηγαίνει και αγόρασε.

Dbnn
18-09-15, 12:36
θα μου δώσουν ή θα πουν πηγαίνει και αγόρασε.



Αν έχεις νόμιμα αγορασμένα windows είναι παιχνιδάκι. Αμέσως δίνουν κλειδί.
Αν δεν έχεις μην κάνεις καν τον κόπο. Δεν θα βγάλεις άκρη.

Το ίντερνετ είναι φίλος μας.... :wiink:

makis 20
18-09-15, 12:48
Αν έχεις νόμιμα αγορασμένα windows είναι παιχνιδάκι. Αμέσως δίνουν κλειδί.
Αν δεν έχεις μην κάνεις καν τον κόπο. Δεν θα βγάλεις άκρη.

Το ίντερνετ είναι φίλος μας.... :wiink:

υπολογιστή με προεγκατεστημένα πήρα λογικά νομμιμο είναι.

picdev
18-09-15, 13:31
φίλε μου στο είπαμε, πάρε τηλ τη microsoft να στο ξεκλειδώσουν

leosedf
18-09-15, 13:57
Οι συζητήσεις για loaders και πράγματα που είναι ενάντια στους κανόνες να λείπουν.
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

SProg
18-09-15, 14:03
Για αυτο το εβαλα σε PrntScreen και οχι link.Νομιζα ετσι θα 'περνουσε'.

katmadas
18-09-15, 22:00
Απορω τι ειναι αυτο το πραγμα με 10 ευρω φορματ....
και εδω θεσαλονικη μας εχει πηδηξει ενας που γεμισε ολες τις κολονες τις πολεις με αυτο το χαρτι του.
μαλιστα ειναι και γνωστο μαγαζι ελεος δηλαδη.
επισης κατι ρωσοποντιοι αλβανοι στον βαρδαρη παλι με 10 ευρω κανουν φορματ και τους λενε καθε 3 μηνες να το ξαναπηγαινουν για φορματ.
Δεν κανουν καθαρισμους επιτηδες για να συνεχισει να σερνεται το pc και να νομιζει ο κοσμος οτι θελει φορματ.

Γεμισε ο τοπος με αχρηστους....
Ακου εκει 10 ευρω....ελεος ρε παιδια...

leosedf
18-09-15, 22:12
Λέει 10 ευρώ αλλά λέει εγκατάσταση λειτουργικού άλλα 10, οδηγοί άλλα 10 κλπ κλπ και πάει στα 70 σύνολο. Τα έχω δει κι γελούσα

moutoulos
18-09-15, 22:29
Και αυτό με αυτόματο recovery απο partition δίσκου. Αν είναι εγκατάσταση με USB, και ειδικά αν το Laptop
είναι παλιό και πρέπει να τοποθετήσει "δισκάκι" DVD στο DVDROM, θα θέλει άλλα 10€ για την κίνηση αυτή ...

Fahrenheit Thanasis
18-09-15, 22:49
Το κλειδί αντιστοιχεί σε μια έκδοση,οχι σε όλες,πρόσεξε το λίγο αυτό. π.χ ultimate.proffesional κ.τ.λ

katmadas
18-09-15, 23:23
ο γνωστος που λεω γραφει στην φωτοτυπια που κολαει στις κωλονες οτι ειναι πληρες φορματ.
εχει πολα μαγαζια στην θεσσαλονικη αποτι ξερω....

klik
19-09-15, 00:18
Είναι επίσκεψη σε σπίτι (δεν εμφανίζει υπαλλήλους άρα δεν έχει ΙΚΑ).
Βάζει πιτσιρικάδες (χομπίστες) που θα βγάζουν π.χ. 5 ευρω στο φορμάτ και τα υπόλοιπα θα πάνε σε αυτόν.
Οι πιτσιρικάδες θα είναι χαρούμενοι (θα βγάζουν 20 ευρώ την ημέρα) και ο νταβατζής θα είναι χαρούμενος...
Έχω φίλους από ΤΕΕ ηλεκτρονικών που έκαναν με 40ρι τη δουλειά και τους προσέγγισε ο τύπος για να γίνουν υπάλληλοι φαντάσματα.

xlife
19-09-15, 00:36
το format (εγκατάσταση windows) είναι τεχνική εργασία. ο καθένας παίρνει όσα θέλει. Το πρόβλημα με τα φορμάτ, είναι πρώτον οτι συνήθως οι τεχνικοί δεν κάνουν το update πριν το παραδώσουν στον πελάτη(3+ ώρες). Έτσι υπάρχει ένα μικρο μεν ποσοστό αλλά υπαρκτό να "χτυπήσει" κάποιο update και να κρασάρει το λειτουργικό.
Ενα άλλο κουλό που έχω δει είναι οτι αφού γίνουν κάποιες εργασίες στο ιντερνετ δεν καθαρίζουν το ιστορικό του chrome και τα πιθανώς κατεβασμένα αρχεία(κακή εικόνα) και μια φορά μου ήρθε ένα απευθείας απο τεχνικό τμήμα και στον chrome υπήρχε άλλο search(διαφημιστικό).
Τέλος όταν υπάρχουν "δύσκολοι" drivers πολλοί αφήνουν την διαχείριση συσκευών με θαυμαστικά και μπορεί να έχει επιπτώσεις στην απόδοση αλλα σίγουρα έχει κακό οπτικό αποτέλεσμα. Ενα τελευταίο είναι οτι δεν κατεβάζουν βασικά προγράμματα όπως είναι ένα pdf reader η ένα vlc player με αποτέλεσμα ο πελάτης να κατεβάζει ότι να 'ναι για να διαβάσει ένα κείμενο ή να δεί ένα βίντεο.

Η τιμή είναι το τελευταίο πράγμα... το θέμα είναι να γίνεται σωστή δουλειά και όχι αρπα κόλα

makis 20
19-09-15, 01:31
Το κλειδί αντιστοιχεί σε μια έκδοση,οχι σε όλες,πρόσεξε το λίγο αυτό. π.χ ultimate.proffesional κ.τ.λ

το ξέρω αυτό και το προσεξα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει το κλειδί πρώτη φορά το έχω συνάντηση αυτό το πράγμα.

picdev
19-09-15, 01:37
Ρε μάστορα στο έχουμε πει 10 φορές , μετα από έναν αριθμό ενεργοποιήσεων κλειδώνει και πρέπει να πάρεις τηλ τη microsoft , τι άλλο να πούμε

toliis69
19-09-15, 07:57
Και μετα απο 2-3 τηλεφωνικες ενεργοποιησεις κλειδωνουν και αυτες, και η Microsoft δεν ασχολειται αλλο μαζι σου. Την λυση σου την εχουμε πει.......

elektronio
19-09-15, 09:37
Η μεγάλη διαφορά γίνεται μεταξύ νόμιμης και παράνομης εργασίας. Όταν μπαίνει το κράτος συνέταιρος (στα κέρδη) από τα 10 ευρώ σου μένουν τα 5. (23% φπα +29% φόρο από το πρώτο ευρώ μάλλον μένουν λιγότερα). Αν συνυπολογίσεις τον ΟΑΕΕ και λοιπά έξοδα (λογιστή κ.α.) ψάχνεσαι αν σου έμεινε μεροκάματο για την δουλειά που προσέφερες ή αν μπήκες μέσα.

Ο ανταγωνιστής σου με μαύρη εργασία μπορεί να είναι 70% φτηνότερος να κερδίζει περισσότερα και να μην φοβάται ότι θα του έρθει περαίωση, διασάφιση, έκτακτη εισφορά, αναδρομικός φόρος, πρόστιμο για παραλήψεις ή πρόστιμο γιατί ο εφοριακός πρέπει να βγάλει και αυτός το κάτι τις του.

leosedf
19-09-15, 09:44
ο γνωστος που λεω γραφει στην φωτοτυπια που κολαει στις κωλονες οτι ειναι πληρες φορματ.
εχει πολα μαγαζια στην θεσσαλονικη αποτι ξερω....
Αυτόν λέω.

dovegroup
19-09-15, 12:37
Ολες αυτές οι αγγελίες είναι από ένας άνθρωπος?
Α ρε κλώνους που έκανε ο τύπος η του την έκαναν και τα πήρε!
Σε κάθε γειτονιά 10 περίπτερα, 10 ψιλικατζίδικα, 10 φαρμακεία, 10 πουτ@ν3$ και ας πεινάνε όλοι!
Το δαιμόνιο τελώνιο της φυλής!
Επαγγελματίες 100% με απόδειξη κανονικά και ΦΠΑ!
Εύγε!
Αντε εχω πρόταση σε όλους τους τεχνικαράδες που κάνουν την τόσο αξιοπρεπή αυτή δουλίτσα,
το πρώτο format να το κάνετε δωρεάν και το δεύτερο να μας πληρώνετε που πιάσατε το μπλιμπλίκι μας στο χέρι σας 10 γιούρια!
http://www.freelist.gr/msgView.php?subcatId=79&prefectureId=19

leosedf
19-09-15, 12:44
Είναι και πιστοποιημένος από το πλαίσιο. :lool: Έχει και εγκατάσταση ADSL και κάμερες ΙΡ

picdev
19-09-15, 13:44
Εγώ χτες εφτιαξα ένα pc για ένα φίλο, το κουτί μαζί με τις εγκαταστάσεις μου πήγε 5 ώρες και το έχω κάνει άπειρες φορές. Μήπως δεν βάζει καν drvers ούτε προγράμματα , ούτε τίποτα και το αφήνει έτσι ?
http://images.tapatalk-cdn.com/15/09/19/6c7d1eb9cb70516118b37a77e021b3e4.jpg

leosedf
19-09-15, 13:55
Αυτό που κάνει είναι να γράφει έντονα 10 ευρώ και με ψιλά επανεγκατάσταση λειτουργικού 10, εγκατάσταση οδηγών άλλα 10, εγκατάσταση office (προφανώς σπασμένο) άλλα 10, το ένα δέκα το άλλο δέκα είχα υπολογίσει 70 ευρώ έτσι για πλάκα.

SeAfasia
19-09-15, 14:58
γεια σας ποσό να καστιζει ένα φορμάτ?

γιατί δε δοκιμάζεις να μάθεις μόνος σου την εγκατάσταση των windows;

makis 20
19-09-15, 15:12
γιατί δε δοκιμάζεις να μάθεις μόνος σου την εγκατάσταση των windows;

ξέρω να κάνω φορμάτ απλώς δεν μου μπαίνει το κλειδί των wihdows και θα το πάω να μου το βαλουνε

SeAfasia
19-09-15, 15:23
ξέρω να κάνω φορμάτ απλώς δεν μου μπαίνει το κλειδί των wihdows και θα το πάω να μου το βαλουνε

Μάκη βρες λο@ντ3ρ 2.2.2

picdev
19-09-15, 15:30
ξέρω να κάνω φορμάτ απλώς δεν μου μπαίνει το κλειδί των wihdows και θα το πάω να μου το βαλουνε
Ή μας τρολαρεις ή έχεις κάποιο πρόβλημα , κανένας δεν θα στο βάλει , στη τελική βάλε ένα c@#%&.
Αν είναι νόμιμη. η αδεια σου πάρε τηλ στη microsoft αν δεν είναι βάλε c , ελεος

makis 20
19-09-15, 15:34
Ή μας τρολαρεις ή έχεις κάποιο πρόβλημα , κανένας δεν θα στο βάλει , στη τελική βάλε ένα c@#%&.
Αν είναι νόμιμη. η αδεια σου πάρε τηλ στη microsoft αν δεν είναι βάλε c , ελεος

εντάξει ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας έληξε το θέμα.

katmadas
21-09-15, 19:18
εγω ρε κωστα λεω δεν μπορει θα κατσω να διαβασω την αφισα και πουθενα δεν ειχε τετοια ψιλα γραμματα.

street
22-09-15, 19:35
παιδια ο ανθρωπος ειναι μεγαλος παπαρας ... πριν 7-8 μηνες πηρα τηλ για πλακα και τον ξεχεσα ... χαμος .. μου ειπε να συνεργαστουμε στο τελος και παπαριες ..... φτιαχνει και χαρντγουερ και τα γ@μαει τ μ@να ολα για ολα ! , ουτε φις κεραιας δεν μπορει να βαλει ..... το φουσταριο ...

eniac22
22-09-15, 20:37
Αυτό που κάνει είναι να γράφει έντονα 10 ευρώ και με ψιλά επανεγκατάσταση λειτουργικού 10, εγκατάσταση οδηγών άλλα 10, εγκατάσταση office (προφανώς σπασμένο) άλλα 10, το ένα δέκα το άλλο δέκα είχα υπολογίσει 70 ευρώ έτσι για πλάκα.

Αυτό το έγραφε παλιά, τώρα λέει με 10€ πλήρες format (το πλήρες δεν ξέρω πως το εννοεί)

leosedf
22-09-15, 20:42
A new version.

eniac22
22-09-15, 20:57
το ξέρω αυτό και το προσεξα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνει το κλειδί πρώτη φορά το έχω συνάντηση αυτό το πράγμα.

Εάν χρησιμοποιείς το cd των windows το όποιο συνόδευε ελληνικούς κατασκευαστές pc (Multirama, Plaisio) σε μηχάνημα μεγάλων κατασκευαστών (acer, Hp, dell, κτλ) μερικές φορές το κλειδί δεν περνάει (μου έχει συμβεί σε win xp & win 7). Η λύση είναι να χρησιμοποίησης retail έκδοση των windows .
Επίσης σε περίπτωση που κάνεις εγκατάσταση σε refurbished μηχάνημα εκεί θέλει ένα patch από την Microsoft (patch οχι update)

Gaou
22-09-15, 20:59
εμενα αυτο που μου κάνει εντύπωση έιναι ότι κανεις μαλλον δεν ε΄χει προσέξει ότι αυτος ζητάει για φορματ 10 . δηλαδή να υποθέσω έρχεται στο σπιτι σου σου σβήνει τον σκληρο και εσύ του δίνεις 10.....? περισσότερο μου κάνει σε ψυχολογο που σου σβήνει αναμνήσεις παρα σε τεχνικο υπολογιστή.

φαντάσου τι θα ζητάει για εμφυτευση γνώσεων... ( windows ) . καλά φτάσαμε να λέμε τα Windows γνωση. δεν εχει κανέναν Λινουξάκια το φορουμ ?

Thansavv
22-09-15, 21:10
10€ για να στον φορμάρει μόνο?

nestoras
22-09-15, 22:56
10€ για να στον φορμάρει μόνο?

Για να στον "φερμάρει" θα έλεγα.... :wiink:

matthew
23-09-15, 01:36
δεν εχει κανέναν Λινουξάκια το φορουμ ?
Παρών! :001_cool:

street
23-09-15, 18:46
αχχχ εδω το εχω .... να αρχισω να λεω ..... γρρρ ....

Αυτό το έγραφε παλιά, τώρα λέει με 10€ πλήρες format (το πλήρες δεν ξέρω πως το εννοεί)
ποιος ο τσαγκαρης ? ο αδερφος του τσαγκαρη ... ? ξερω τ λεω ... τσαγκαραδικο εχουν , αμα λαχει σου κανουν και κανα κλειδι πορτας ... κανα τακουνι στο σκαρπινι κλπ ... στο τσακιρ σου επισκευαζουν και το κομπιουτερ , εχουν καταστημα ιδιοκτητο , εχουν - ειχαν και φωτοτυπικαδικο , ε σε λεει τα χαρτια που περισεψαν δεν φουλαρω ολη την πολη ? το κακο εκει που ειναι οτι την παταν πολ κυριος φοιτητες νεοφερμενοι , ....... μου ηρθαν 6 λαπτοπ που ειχαν παει πρωτα εκει (πος ξερει ποσα αλλα ) πουλαει και καποια χαλασμενα (?) ... εχω φωτογραφιες ... να ανεβασω να δειτε ? ..... απ τα λαπτοπ ...


προσεχως και ηλεκτρολογικα με 10 ευρο .. :lool: