PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ



gianpirg30
20-09-15, 01:14
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..ΘΕΛΛΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΞΑΠΟΛΙΚΟΥ DPDT ΔΙΑΚΟΠΤΗ ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΛΙΞΗ ΕΧΟΝΤΑΙ 4 ΑΣΠΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΥΣ ΦΡΕΝΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ.ΣΥΝΟΛΟ ΔΗΛΑΔΗ 6 ΚΑΛΩΔΙΑ ΣΥΝ ΔΥΟ ΤΟΥ ΠΥΚΝΩΤΗ..ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

FILMAN
21-09-15, 13:11
Βάλε μια φωτο του σχεδιαγράμματος και μια του κιβωτίου συνδέσεων του κινητήρα.

f_chronis
24-09-15, 19:50
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..ΘΕΛΛΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΞΑΠΟΛΙΚΟΥ DPDT ΔΙΑΚΟΠΤΗ ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΛΙΞΗ ΕΧΟΝΤΑΙ 4 ΑΣΠΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΥΣ ΦΡΕΝΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ.ΣΥΝΟΛΟ ΔΗΛΑΔΗ 6 ΚΑΛΩΔΙΑ ΣΥΝ ΔΥΟ ΤΟΥ ΠΥΚΝΩΤΗ..ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Η λύση είναι .... google.59742

FILMAN
25-09-15, 09:51
Οποιασδήποτε περιέλιξης τα άκρα και να αντιστρέψεις, ο κινητήρας θα γυρίσει ανάποδα... Το θέμα είναι, ξέρει ποια είναι τα άκρα της κάθε περιέλιξης;

f_chronis
25-09-15, 21:27
Εγω προβληματίστηκα πιο πολύ αν γνωρίζει τα άκρα του διακόπτη. Αλλά περισσότερο με προβληματίζει ότι λίγοι επιλέγουν να αναζητήσουν απλά ερωτήματα στο google. Όχι ότι μου είναι κόπος να απαντήσω αλλά δεν είναι πιο απλό; Εβαλά 3 απλές λέξεις : monophase motor reverse.

alpha uk
25-09-15, 23:33
Εγω προβληματίστηκα πιο πολύ αν γνωρίζει τα άκρα του διακόπτη. Αλλά περισσότερο με προβληματίζει ότι λίγοι επιλέγουν να αναζητήσουν απλά ερωτήματα στο google. Όχι ότι μου είναι κόπος να απαντήσω αλλά δεν είναι πιο απλό; Εβαλά 3 απλές λέξεις : monophase motor reverse.
Εμένα μέ προβληματίζει ,αυτό πού γράφει γιά κάποιου είδους φρένου, μήπως εννοεί (φυγοκεντρικό διακόπτη) ?!?! Θά ήταν σωστότερα (single phase motor reverse)

Dbnn
26-09-15, 01:15
Εγω προβληματίστηκα πιο πολύ αν γνωρίζει τα άκρα του διακόπτη. Αλλά περισσότερο με προβληματίζει ότι λίγοι επιλέγουν να αναζητήσουν απλά ερωτήματα στο google. Όχι ότι μου είναι κόπος να απαντήσω αλλά δεν είναι πιο απλό; Εβαλά 3 απλές λέξεις : monophase motor reverse.


Ειναι πιο σιγουρο και πιο οικειο να ρωτησεις κατι σε ενα φορουμ με τοση γνωση και τοσες πληροφοριες παρα το μπαχαλο του google και του ιντερνετ γενικοτερα.
Δηλαδη πχ εσυ εχεις δει ενα σχεδιο, το δοκιμασες και ξερεις οτι δουλευει. ο αλλος η δεν ειναι σιγουρος η δεν τον παιρνει να κανει πειραματα η φοβαται και θελει να ειναι σιγουρος.

:)

f_chronis
26-09-15, 14:01
Καλά. Και στα forum ο καθένας γράφει ότι θέλει. Τέλως πάντων. Δεν έχεις άδικο για το χάος του google. Απλά βλέπω πολλούς και περιμένουν την έυκολη και γρήγορη απάντηση χωρίς να θέλουν να μάθουν τι είναι αυτό που ψάχνουν. Δεν εννοω το φίλο μας το Γιάννη που μπήκε στο κόπο να δώσει και 3 στοιχεία και να σχοληθεί να ψάξει τις συνδέσεις. Γενικότερα έκανα κουβέντα.